Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Μηχανικοί υπολογιστών και πληροφορικής πανεπιστημίου Πατρών. Software και hardware για ΟΛΑ τα γούστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
Καλησπέρα.θα θελα να ρωτήσω όσους γνωρίζουν να μου πουν ποια είναι η κατάλληλη σχολή για τον τομέα που θέλω να ασχοληθώ.Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο εκτός απο τις γενικές γνώσεις πάνω στην επιστήμη των υπολογιστών είναι η ειδίκευση στον τομέα της ασφάλειας υπολογιστικών συστημάτων.Υπάρχει κάποια σχολή η οποία να προσφέρει κατεύθυνση σε αυτόν τον τομέα?
εγω δε ξερω καποια σε αυτο το τομεα τωρα τι να σου πω υπαρχει και το εξωτερικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ansem

Νεοφερμένος

Ο Ansem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Δεν θέλω εξωτερικό.θέλω την σχολή που να εστιάζει περισσότερο σε αυτόν τον τομέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gogoulin

Νεοφερμένος

Ο gogoulin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
με την βαθμολογια μου οπως υπολογιζω θα μπορω επιτυχω σε μια απο τις παρακατω σχολες τει ..πολιτικων μηχανικων δομικων εργων-πολιτικων μηχανικων εργω υποδομης- τοπογραφων τει- και γραφιστικη(με σχεδιο) μπορει καποιος να με βοηθησει στην σειρα προτιμησης .πιστευω οτι πρεπει να προτιμησω το δομικων εργων γιατι θα μπορω πιο ευκολα να εξασκησω το επαγγελμα αυτο βρισκοντας πιο ευκολα δουλεια.ειναι ετσι????????????:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aroukart

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aroukart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
ασφαλεια υπολογιστικων συστηματων λογικα μιλαμε για δικτυα αρα θες μια σχολη π να εχει εξειδικευση σε δικτυα η/υ,δυσκολο να υπαρχει τετοια εξειδικευση αλλα πιστευω οι ειδικοτητα π ζητας ειναι τα δικτυα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotini22589

Νεοφερμένος

Η fotini22589 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Αγαπητέ Γιώργο, επειδή και τυχαίνει και είμαι του χώρου (ή μαλλον περίπου γιατί κάνω κρυπτογραφία και όχι ασφάλεια;) ), τμήμα που να ασχολείται ακριβώς με ασφάλεια δεν υπάρχει στην Ελλάδα.
Τώρα, σε οποιοδήποτε τμήμα πληροφορικής και να πας σίγουρα θα συναντήσεις σχετικά μαθήματα. Για πάραδειγμα, στη δική μου σχολή (εφαρμ. πληροφορική, πανεπιστήμιο μακεδονίας) υπάρχουν τα εξής "σχετικά" μαθήματα:

1. Κρυπτογραφία
2. ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ ΚΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ
3. ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΔΙΚΤΥΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ

Ένα άλλο προπτυχιακό τμήμα που ξέρω πως έχει αρκετα μαθήματα σχετικά, αλλά και γνωστούς καθηγητές, είναι στο πανεπιστήμιο Αιγαίου: https://www.icsd.aegean.gr/Proptixiaka/proptixiaka[ma8imaton_ana_examino].asp
και μάλιστα έχουν και μεταπτυχιακό πρόγραμμα εκεί: https://www.icsd.aegean.gr/Metaptixiaka/metaptixiaka[genika].asp
το οποίο έχει κατέυθυνση "Ασφάλεια Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων".

Γενικά πάντως, κι από όσο γνωρίζω, δεν υπάρχει ούτε στο εξωτερικό τέτοιο τμήμα σε προπτυχιακό επίπεδο, παρα μόνο σε μεταπτυχιακό! Δεν γίνεται να ασχολείσαι με ασφάλεια χωρίς να έχεις αποκτήσει πρώτα όλες τις απαραίτητες γνώσεις της επιστήμης των Η/Υ. Αν όντως σου αρέσει τόσο πολύ, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να περάσεις σε κάποιο τμήμα πληροφορικής και να ζητήσεις συνεργασία με καθηγητές που ασχολούνται με αυτό το αντικείμενο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koufontinas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο koufontinas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Οπως προαναφερθηκε, πρεπει αν εχεις αποκτησει πρωτα μια βαση στο αντικειμενο των Η/Υ για να ασχοληθεις με την ασφαλεια Η/Υ.

Πληροφοριακα σε ενημερωνω οτι στη σχολη μου ( Πληροφορικης, ΑΣΟΕΕ), μετα την αποκτηση των βασικων γνωσεων Πληροφορικης μπορεις να αποκτησεις γνωσεις εξειδικευσης σε δυο απο τους εξης κυκλους:
1. Θεωρητικη Πληροφορικη
2. Συστηματα και Δικτυα Υπολογιστων
3. Πληροφοριακα Συστηματα και Ασφαλεια
4. Βασεις Δεδομενων και Διαχειριση Γνωσης
5. Επιχειρησιακη Ερευνα και Οικονομικα Πληροφορικης
6. Υπολογιστικα Μαθηματικα και Επιστημονικοι Υπολογισμοι

Καθε κυκλος αποτελειται απο 3 μαθηματα υποχρεωτικα και 3 επιλογης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanoskarras92

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Ριξε μια ματια εδω περα... εμενα με βοηθησε πολυ και σου λεει διαφορα "καλα" :)

https://195.251.20.34/studies.asp
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanoskarras92

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Κοιτα τους οδηγους σπουδων και διαλεξε ποια μαθηματα σου αρεσουν περισσοτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
το γραφιστηκής θα το έβαζα τελαιυτέο.
η τοπογραφία είναι πολύ καλή με αποκατάσταση.
για τα άλλα δέν ξέρω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Μηχανικοί υπολογιστών και πληροφορικής πανεπιστημίου Πατρών. Software και hardware για ΟΛΑ τα γούστα.
Όχι άλλο κάρβουνο:wow: Φίλε μου έχεις προτείνει αυτή τη σχολή 10000 φορές.Πού ακριβώς γνωρίζεις ότι είναι η καλύτερη σε αυτό το αντικείμενο?
Σχετικά με αυτό που ζητάει ο φίλος πιστεύω ότι μπορεί να το κάνει από πολλές σχολές αλλά σαν κατεύθυνση ή ροή δεν νομίζω να υπάρχει μέσα σε κάποια σχολή.Ενδεικτικά οι σχολές από τις οποίες αποφοιτώντας θα έχεις τη δυνατότητα μεταπτυχιακά να ασχοληθείς με αυτό το αντικείμενο που θέλεις είναι όλα τα τμήματα μηχανικών υπολογιστών και παρεμφερή καθώς και τα διάφορα τμήματα πληροφορικής.Προτείνω επίσης ως πιθανές σχολές το τμήμα μηχανικών υ/η τηλεπικοινωνιών και δικτύων στο Βόλο καθώς και το τμήμα ηλεκτρονικών μηχανικών στη Κρήτη.Είναι όλες σχετικές σχολές και θα σου δώσουν καλές βάσεις.Δες τον οδηγό σπουδών όλων των σχολών που προτάθηκαν και διάλεξε;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roilCall

Νεοφερμένος

Η Γλυκερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Είμαι δευτέρα λυκείου και δεν ξέρω ποια σχολή να διαλέξω. Οι βαθμοί μου είναι αρκετά καλοί και πιστεύω πως του χρόνου θα μου ανοιχτεί ένα μεγάλο φάσμα σχολών, δεν ξέρω όμως τι να επιλέξω. Είμαι θεωρητική (λόγω ενδιαφέροντος στα μαθήματα και σχετικής ευκολίας για μένα), ομολογώ όμως πως δε μου αρέσει καμιά σχολή, από οποιοδήποτε πεδίο. Φυσικά, θέλω να πάρω το δίπλωμα της φωνητικής μου από το ωδείο, καθώς όμως υπάρχει σχεδόν μηδαμινή απασχόληση για αυτό το επάγγελμα (που δυστυχώς είναι το όνειρό μου), πρέπει να βρω και μια σχολή να τελειώσω, που θα μου εξασφαλίσει τον επιούσιον, όσο το δυνατόν λιγότερο απωθητική.

Καμιά ιδέα;;;

Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Με βάση αυτά που λες φιλολογία:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_____KRS_____

Νεοφερμένος

Ο _____KRS_____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Αυτό είναι καθαρά δικό σου θέμα, ανάλογα με τα ενδιαφέροντά σου.Πρέπει αυτό που θα διαλέξεις να κάνεις απλά να σου αρέσει, ή να σου αρέσει περισσότερο από κάτι άλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

helena_16_kolin

Νεοφερμένος

Η helena_16_kolin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Μια καλή επιλογή είναι το "Φιλοσοφία-Παιδαγωγική"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lookthetree

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο θωμάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Είμαι δευτέρα λυκείου και δεν ξέρω ποια σχολή να διαλέξω. Οι βαθμοί μου είναι αρκετά καλοί και πιστεύω πως του χρόνου θα μου ανοιχτεί ένα μεγάλο φάσμα σχολών, δεν ξέρω όμως τι να επιλέξω. Είμαι θεωρητική (λόγω ενδιαφέροντος στα μαθήματα και σχετικής ευκολίας για μένα), ομολογώ όμως πως δε μου αρέσει καμιά σχολή, από οποιοδήποτε πεδίο. Φυσικά, θέλω να πάρω το δίπλωμα της φωνητικής μου από το ωδείο, καθώς όμως υπάρχει σχεδόν μηδαμινή απασχόληση για αυτό το επάγγελμα (που δυστυχώς είναι το όνειρό μου), πρέπει να βρω και μια σχολή να τελειώσω, που θα μου εξασφαλίσει τον επιούσιον, όσο το δυνατόν λιγότερο απωθητική.

Καμιά ιδέα;;;

Ευχαριστώ!
Εγω παλι θα σου ελεγα να μην αρχισεις να βιαζεσαι απο τωρα ειναι πολυ νωρις εχεις ακομα μια ολοκληρη χρονια να διανυσεις!Γραψε πρωτα πολυ καλα του χρονου και μετα θα εχεις ολο τον χρονο να το σκευτεις τι θελεις να επιλεξεις!Διοτι αμα αρχισεις απο τωρα να σκευτεσαι θα αγχωθεις περισσοτερο και δεν θα σου κανει καλο πιστεψε με...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freedom_

Νεοφερμένος

Η Freedom_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Κάπως έτσι ήμουν και εγώ περσυ τετοιο καιρό.
Μην αγχωνεσαι για αυτό! Η Γ Λυκείου είναι μια 'ξεχωριστή' χρονια από όλες τις απόψεις.. Σιγουρα θα βρεις τι πραγματικά σου αρέσει..:D;)
Αλλά μια συμβουλή! ότι και να αποφασισεις τελικά, μην παρατησεις ποτέ το όνειρο σου..! :xixi: Μπορείς άνετα να τα συνδιάσεις και τα δυο. ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Αλλά μια συμβουλή! ότι και να αποφασισεις τελικά, μην παρατησεις ποτέ το όνειρο σου..! :xixi:
Συμφωνω απολυτα. :iagree: :)

Παντως roilCall οντως εχεις καιρο ακομα για να αποφασισεις οπως ειπαν και οι προηγουμενοι..
Γραψε εσυ οσο καλυτερα μπορεις στις Πανελληνιες και απο κει και περα,ηρεμη αποφασιζεις με τι θελεις να ασχοληθεις. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wean

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εγω σου προτεινω αν θες μια ενδιαφερουσα σχολη αντε Ψυχολογια :D Χρησιμευει και στην ζωη σου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Εγω σου προτεινω αν θες μια ενδιαφερουσα σχολη αντε Ψυχολογια :D Χρησιμευει και στην ζωη σου ;)
Kαταπληκτικη επιστημη. :heart:
Παλια ειχα ερωτα με το συγκεκριμενο επαγγελμα. :xixi:
Ωστοσο τωρα δεν ξερω ξαφνικα ολοι θελουν να γινουν ψυχολογοι.
Και αυτο με φοβιζει καπως. :P
Παντως ειναι μια πολυ ενδιαφερουσα σχολη.
Και Νομικη επισης αν και θελει τρελους βαθμους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top