Απορίες σχετικά με το B2

sindy

Νεοφερμένος

Η sindy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εγω εκανα 4 χρονια,πήρα το Β1 αλλα μετά ξεκίνησα lower και δεν πρόχωρησα για Β2:P
αν και για το Β2 λένε πως θέλει πολύ διάβασμα!
όσοι έχετε δώσει ήδη για Β2 τι πιστεύετε?
:)

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "Ποιος γνωρίζει γερμανικά;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

p@g

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
εγω το μαη δινω Β2 και χτες εκανα ενα 4ωρο τεστ οπως ειναι κανονικα και πηρα 72/100.παλι καλα που περασα αυτο γιατι οσα ειχα κανει μεχρι τωρα δεν τα παιρναγα..παντως εμενα μου φανηκε αρκετρα μεγαλη η διαφορα Β1 με Β2...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
εγω το μαη δινω Β2 και χτες εκανα ενα 4ωρο τεστ οπως ειναι κανονικα και πηρα 72/100.παλι καλα που περασα αυτο γιατι οσα ειχα κανει μεχρι τωρα δεν τα παιρναγα..παντως εμενα μου φανηκε αρκετρα μεγαλη η διαφορα Β1 με Β2...

Πολύ απλά: ΔΕΝ έχουν σχέση μεταξύ τους τα δυο πτυχία. Το Β2 ξεφεύγει κατά πολύ! Αλλά με σωστό διάβασμα όλα γίνονται! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
σιγουρα το β2 εχει πολλες απαιτησεις αλλα οχι τοσο δυσκολο,με συστηματικο διαβασμα και λιγη προσοχη;) ο καθενας μπορει να το περασει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Έχω μία απορία...Την Τετάρτη, 2 Σεπτεμβρίου, θα δώσω το B2. Σήμερα, λοιπόν, έκανα το τεστ στην ιστοσελίδα του Goethe Θεσσαλονίκης και διαπίστωσα ότι στην έκθεση τα σημεία στα οποία πρέπει να γίνει αναφορά δεν είναι με τη σειρά...Πρέπει να τα βάλω εγώ;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Κανείς δεν ξέρει;;;;

Σας παρακαλώ απαντήστε μου...Είναι μεγάλη ανάγκη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
ναι πρεπει να τα βαλεις εσυ σε μια λογικη σειρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Πάντως όταν έδινα εγώ Β2 στη σειρά ήταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
ναι πρεπει να τα βαλεις εσυ σε μια λογικη σειρα.

Οκ...Ευχαριστώ.Μπαίνουν πάντα στη σειρά μόνο με έναν τρόπο ή και με άλλους;
Πάντως όταν έδινα εγώ Β2 στη σειρά ήταν.

https://www.goethe.de/lrn/pro/gb2/B2_Mod_02_01.pdf στη σελ.19 είναι η έκθεση και δεν έχουν μια συγκεκριμένη σειρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Οκ...Ευχαριστώ.Μπαίνουν πάντα στη σειρά μόνο με έναν τρόπο ή και με άλλους;


https://www.goethe.de/lrn/pro/gb2/B2_Mod_02_01.pdf στη σελ.19 είναι η έκθεση και δεν έχουν μια συγκεκριμένη σειρά.
δεν ειναι στανταρ η σειρα, αλλα βγαινει με τη λογικη, πχ βγαινω εξω-παω στα γκουντυς-γυρναω σπιτι-βγαζω παπουτσια, οχι βγαινω εξω-βγαζω παπουτσια-παω γκουντυς-γυρναω σπιτι. κτλβς?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
δεν ειναι στανταρ η σειρα, αλλα βγαινει με τη λογικη, πχ βγαινω εξω-παω στα γκουντυς-γυρναω σπιτι-βγαζω παπουτσια, οχι βγαινω εξω-βγαζω παπουτσια-παω γκουντυς-γυρναω σπιτι. κτλβς?:P

Αυτό υποψιάστηκα κι εγώ...Ευχαριστώ και πάλι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι για κάτι τόσο ασήμαντο.Συγκεκριμένη φόρμα δεν υπάρχει,και δεν είναι τυπωμένη στα απαντητικά τους.Το ζήτημα είναι να φανεί η σωστή επιλογή που έκανες μέσω της συνοχής των παραγραφών και του λόγου σου.

Τι να σου πω όταν έδωσα Β2 θυμάμαι τα είχαν στη σειρά.
Παρόλ'αυτά στο Γ1 βρίσκονταν σε ελαφριά αταξία.

Καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου!!!Αυτές τις 2 μέρες κάνε τις τελευταίες γερές(εννοώντας ουσιαστικές) και καθόλου εξαντλητικές επαναλήψεις.Την τελευταία μέρα απόλαυσε γερμανικές ταινίες,μουσική,άρθρα στα γερμανικά,συνομιλίες με ομόγλωσσους:)

Viel Erfolg mit deiner Pruefung!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι για κάτι τόσο ασήμαντο.Συγκεκριμένη φόρμα δεν υπάρχει,και δεν είναι τυπωμένη στα απαντητικά τους.Το ζήτημα είναι να φανεί η σωστή επιλογή που έκανες μέσω της συνοχής των παραγραφών και του λόγου σου.

Τι να σου πω όταν έδωσα Β2 θυμάμαι τα είχαν στη σειρά.
Παρόλ'αυτά στο Γ1 βρίσκονταν σε ελαφριά αταξία.

Καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου!!!Αυτές τις 2 μέρες κάνε τις τελευταίες γερές(εννοώντας ουσιαστικές) και καθόλου εξαντλητικές επαναλήψεις.Την τελευταία μέρα απόλαυσε γερμανικές ταινίες,μουσική,άρθρα στα γερμανικά,συνομιλίες με ομόγλωσσους:)

Viel Erfolg mit deiner Pruefung!

Ευχαριστώ πολύ!Έτσι κι αλλιώς έχω καθημερινή επαφή με τα γερμανικά (η μαμά μου είναι Γερμανίδα) και τώρα π.χ. παίζει πίσω μου γερμανική τηλεόραση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosD

Νεοφερμένος

Ο nikosD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Jenny ποια ειναι η γνωμη σου για τα βιβλια τα Station B2 ? το λεξιλογιο σε εξετασεις ειναι τετοιου επιπεδου φρικαρωωω !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Σόρρυ δεν πρόσεξα το ποστ που είχες κάνει.

Δεν έχει τύχει να διδάξω το συγκεκριμένο βιβλίο, αλλά μια συνάδελφος που το έχει κανει μου είπε ότι είναι οκ.
Απλά μην αγχώνεσαι. Το θέμα είναι να έχεις όρεξη για διάβασμα και να προσέχεις στο μάθημα. :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nikosD

Νεοφερμένος

Ο nikosD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Jenny , και γενικα οποιος ξερει , υπαρχει κανα βιβλιο ... ή κανα σαιτ με πολλες ασκησεις ή και τα τρικ-κολπα των ασκησεων του επιπεδου B2 teil 4 απο leseverstehen και teil 2 σε schriftlicher , δηλαδη αυτη με τα κενα να βρουμε λεξη-- και αυτη που πρεπει να διορθωσουμε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
nikosD, απο οσο ξερω (και αμα κανω λαθος ας με διορθωσει η Τζενη) συγκεκριμενα για αυτα τα teile δεν υπαρχει βιβλιο. εχει βγει ενα πολυ ωραιο καινουριο βιβλιο, το Projekt B2 απο τον Καραμπατο. Εχει 15 φουλ Modeltests και εχει και οδηγιες και κολπα... ελπιζω να βοηθησα...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Σκέφτομαι να ξεκινήσω μαθήματα στο Goethe Institut Θεσσαλονίκη στο επίπεδο Β2. Μου είπαν ότι το πτυχίο που θα δώσω μετά θα είναι το Goethe Zertifikat B2. Αυτό το πτυχίο αναγνωρίζετε στην Ελλάδα στο ΑΣΕΠ κυρίως ή σε άλλους διαγωνισμούς? Δηλαδή μετράει σαν πτυχίο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Σκέφτομαι να ξεκινήσω μαθήματα στο Goethe Institut Θεσσαλονίκη στο επίπεδο Β2. Μου είπαν ότι το πτυχίο που θα δώσω μετά θα είναι το Goethe Zertifikat B2. Αυτό το πτυχίο αναγνωρίζετε στην Ελλάδα στο ΑΣΕΠ κυρίως ή σε άλλους διαγωνισμούς? Δηλαδή μετράει σαν πτυχίο?



Με αυτό το πτυχίο πιστοποιείς ότι ξέρεις καλά την γερμανική γλώσσα. Πιστεύω ότι πρέπει να βοηθάει εκτός στο ΑΣΕΠ(για περισσότερα μόρια) και σε άλλους διαγωνισμούς αφού τα πτυχία του Goethe θεωρούνται καθολικά και παγκοσμίως αναγνωρισμένα.Απ'ότι ξέρω, δεν μπορείς να διδάξεις μ'αυτο σε φροντιστήριο(αν εννοείς αυτο με το "πτυχίo").

Και εγώ το είχα δώσει άλλα μου είναι άχρηστο διότι απέκτησα προσφάτως το KDS(Kleines Deutsches Sprachdiplom).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spiros332

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Spiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 277 μηνύματα.
Σκέφτομαι να ξεκινήσω μαθήματα στο Goethe Institut Θεσσαλονίκη στο επίπεδο Β2. Μου είπαν ότι το πτυχίο που θα δώσω μετά θα είναι το Goethe Zertifikat B2. Αυτό το πτυχίο αναγνωρίζετε στην Ελλάδα στο ΑΣΕΠ κυρίως ή σε άλλους διαγωνισμούς? Δηλαδή μετράει σαν πτυχίο?

μετραει φανταζομαι αλλα τωρα εχουν αλλαξει ολη την δομη των διπλοματων καλυτερα να το ψαξεις η να ρωτησεις στο goethe!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top