Τμήματα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών

ΔΕΣ Παντείου Vs ΔΕΣ ΠΑ.ΠΕΙ Vs ΔΕΟΣ ΑΣΟΕΕ Vs ΔΕΟΣ ΠΑ.ΜΑΚ

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 38)
  • ΔΕΣ Παντείου

    Ψήφοι: 1 2.6%
  • ΔΕΣ ΠΑ.ΠΕΙ

    Ψήφοι: 11 28.9%
  • ΔΕΟΣ ΑΣΟΕΕ/ΟΠΑ

    Ψήφοι: 17 44.7%
  • ΔΕΟΣ ΠΑ.ΜΑΚ

    Ψήφοι: 7 18.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 5.3%

xristoforos_

Νεοφερμένος

Ο xristoforos_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Γεια χαρά!

Χριστόφορος από Θεσσαλονίκη εδώ, παρθενικό μνμ με το νέο μου λογαριασμό.

Εδώ και 4 χρόνια σπουδάζω στο ΤΗΜΜΥ της Θεσσαλονίκης. Το σπουδάζω εντός εισαγωγικών γιατί στην πραγματικότητα προσπαθούσα να πείσω τον ευατό μου να σπουδάσει, ενώ παράλληλα έκανα ο,τιδήποτε άλλο πλην του να σπουδάζω. Μετά από πολύ σκέψη, και μαι γερή δόση θάρρους, αποφάσισα να διορθώσω το λάθος που έκανα στα 18, έστω και κάπως αργά, και να παρατήσω τη σχολή μου προκειμένου να σπουδάσω αυτό που πραγματικά συνειδητοποίησα ότι θέλω.

... Διεθνείς και Ευρωπαϊκές σπουδές.

Τα τμήματα που έχουν τον πρώτο λόγο σ αυτό το κλάδο σπουδών είναι η Πάντειος και το Πανεπιστήμιο Πειραιά.

Σε λίγο καιρό θα κατέβω στην Αθήνα προσπαθώντας να βρω καθηγητές των εν λόγω Πανεπιστήμιων, ήδη έκανα κάποιες επαφές, για να μίλήσω μαζί τους.

Αν κάποιος από εσάς σπουδάζει σε αυτά τα πανεπιστήμια, έχει φίλο που σπουδάζει εκεί ή τυχαίνει να έχει γνώση του αντικειμένου, θα ήμουν πολύ χαρούμενος αν μοιραζόταν μαζί μου σκέψεις και εμπειρίες.

ixic_
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Καλησπέρα Χριστόφορε κ καλώς ήρθες :)

Η συγκεκριμένη ειδικότητα που λες υπάρχει κ στην ΑΣΟΕΕ, αν σε ενδιαφέρει : [https://www.aueb.gr/deos/gr/index_gr.php]

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Και φυσικά μπορείς να πας και Νομική και να κάνεις μεταπτυχιακό εξειδίκευσης σ' αυτά μετά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν έχω να σου πω κάτι για τις διεθνείς και ευρωπαικές σπουδές, απλά να σου πω ότι ήμουν κι εγώ στην ίδια σχολή με σένα, έκατσα 2 χρόνια, και τελικά πήρα κι εγώ την απόφαση να φύγω (πλέον είμαι πληροφορική ΑΣΟΕΕ). Και μέχρι στιγμής δεν το έχω μετανιώσει καθόλου!!
Γενικά για τα τμήματα ΗΜΜΥ υπάρχει πολλή παραπληροφόρηση, με αποτέλεσμα να περνάνε εκεί άτομα που κατα βάση δεν τους αρέσει το αντικείμενο, ξεγελιούνται απο το ΜΥ και ξεχνάνε το ΗΜ, με αποτέλεσμα οι περισσότεροι να τη βγάζουν απλά επειδή "έτσι πρέπει".
Καλή τύχη στην αλλαγή αυτή. Αν και να ξέρεις ότι δεν θα είναι εύκολο. Θα είσαι σε μια τάξη με 200+ 18χρονα, με τα οποία θα νιώθεις ότι δεν έχεις τίποτα κοινό, καμία σχέση με το πως τα έβλεπες τότε που ήσουν κι εσύ 18. Βέβαια λόγω ωριμότητας θα αποφύγεις τα λάθη που κάνουν εκείνα, πχ το ότι πηγαίνουν σε μαθήματα χωρίς να έχουν σκοπό να παρακολουθήσουν, το ότι τα αφήνουν όλα για την εξεταστική κοκ.
Επίσης σκέψου καλά το που θες να πας, γιατί εγώ απο τότε που πήρα την απόφαση να φύγω απο το ΤΗΜΜΥ άλλαξα αρκετές γνώμες κατά καιρούς για το που θέλω να πάω. Για το μόνο για το οποίο δεν άλλαξα γνώμη ποτέ ήταν οτι σιχαινόμουν το ΤΗΜΜΥ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Γεια σου Χριστόφορε! Καλώς ήρθες! Θέλω αρχικά να σε συγχαρώ που πήρες μια τέτοια απόφαση! Κατά τη γνώμη μου, θέλει μεγάλο θάρρος για να κάνεις αυτή την αλλαγή μετά από 4 χρόνια και χωρίς να σε επηρεάσουν οι γυρω σου! :) Δεν ξέρω και πολλά πράγματα για το συγκεκριμένα τμήματα αλλά καλό θα ήταν να το ψάξεις αρκετά πριν γραφτείς!

Καλησπέρα Χριστόφορε κ καλώς ήρθες :)

Η συγκεκριμένη ειδικότητα που λες υπάρχει κ στην ΑΣΟΕΕ, αν σε ενδιαφέρει : [https://www.aueb.gr/deos/gr/index_gr.php]

:)

Είναι τελείως διαφορετικό το τμήμα της ΑΣΟΕΕ με τα συγκεκριμένα τμήματα του Πειραιά και του ΠΑΠΕΙ! Το τμήμα στην ΑΣΟΕΕ είναι Διεθνών Ευρωπαικών και Οικονομικών Σπουδών ;)(μιλάει ο παθών)! Τόσους αγώνες κάνουν τα παιδιά του τμήματος για να πάψουν να μας θεωρούν ισάξια με τα τμήματα των άλλων δυο πανεπιστημίων :P!



Χριστόφορε μην παρασυρθείς από τον τίτλο της κάθε σχολής! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
....
Είναι τελείως διαφορετικό το τμήμα της ΑΣΟΕΕ με τα συγκεκριμένα τμήματα του Πειραιά και του ΠΑΠΕΙ! Το τμήμα στην ΑΣΟΕΕ είναι Διεθνών Ευρωπαικών και Οικονομικών Σπουδών ;)(μιλάει ο παθών)! Τόσους αγώνες κάνουν τα παιδιά του τμήματος για να πάψουν να μας θεωρούν ισάξια με τα τμήματα των άλλων δυο πανεπιστημίων :P!

ΑΣΟΕΕ rulez, Φοίμπη μου. Κ εγώ ΑΣΟΕΕ τελειώσα μεταπτυχιακό ;)
Είπα να το επισημάνω στον νέο συμφορουμίτη μας πως υπάρχει κ εκεί η συγκεκριμένη ειδικότητα κ ας εξειδικεύεται περισσότερο στα οικονομικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
ΑΣΟΕΕ rulez, Φοίμπη μου. Κ εγώ ΑΣΟΕΕ τελειώσα μεταπτυχιακό ;)
Είπα να το επισημάνω στον νέο συμφορουμίτη μας πως υπάρχει κ εκεί η συγκεκριμένη ειδικότητα κ ας εξειδικεύεται περισσότερο στα οικονομικά.

Άστο μην το κάνεις γιατί μετά θα το φυσάει και δεν θα κρυώνει :P:P:P! Μην το παρεις το παιδί στο λαιμό σου :P!

Όσον αφορά το rulezzzzz... δεν ξέρω :P!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristoforos_

Νεοφερμένος

Ο xristoforos_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Γεια χαρά και πάλι...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις ως τώρα, ελπίζω βέβαια κάποιος αν γνωρίζει να μου δώσει περισσότερες πληροφορίες για τα συγκεκριμένα τμήματα, γιατί όσο και να διαβάζω ξανά και ξανά τους οδηγούς σπουδών, η προσωπική εμπειρία λέει πάντα περισσότερα.

Αναφορικά με το ΔΕΟΣ (συγκλονίστηκα όταν είδα αυτό το ακρωνύμιο :p) βρίσκεται ήδη εκτός των επιλογών μου. Με ενδιαφέρει ως επί το πλείστον η πολιτική/στρατηγική/κοινωνική διάσταση αυτών των σπουδών παρά η οικονομική. Φυσικά τα πάντα είναι συνάρτηση οικονομικών παραγόντων, γι αυτό σκοπεύω να το συνδυάσω κάπως αυτό στο πρόγραμμα σπουδών μέσω των μαθημάτων επιλογής, αλλά σε καμία περίπτωση δε με συγκινεί ιδιαίτερα να επικεντρωθώ στο οικονομικό κομμάτι των σπουδών.

Αυτός είναι κι ένας λόγος που κλίνω προς την Πάντειο, διότι το ΠΑΠΕΙ φαίνεται να έχει πιο τεχνοκρατικό και οικονομιστικο προσανατολισμό ενώ η Πάντειος φαίνεται να παρέχει ένα πιο γενικό και ευρύ φάσμα γνώσεων χωρίς να σε αποτρέπει από την εξειδίκευση.

Επίσης με τρομάζει στο ΠΑΠΕΙ το γεγονός ότι έχουν έναν ενιαίο κύκλο σπουδών και βλέποντας το πρόγραμμα σπουδών αντιλαμβάνομαι ότι μαθαίνουν λίγο από όλα. Αυτό σε συνδυασμό με το τεχνοκρατικό της υπόθεσης σημαίνει ότι μαθαίνεις λίγα για πολλά ειδικά πράγματα χωρίς στο τέλος να μαθαίνεις τίποτα. Ενώ στη Πάντειο μετά από διάστημα "κλασσικών" σπουδών περνάς σε πιο ειδικά πράγματα.

Γενικά είμαι πάντα της αντίληψης ότι χρειάζεται κάποιος ένα γενικό υπόβαθρο που να του επίτρεπει κατά τις ανάγκες και τα θέλω του να χτίζει πάνω σε αυτό.

Από την άλλη σκέφτομαι ότι στην Πάντειο θα μου μάθουν πως να δικαιολογώ τζακούζι για τουαλέτες :p (χώρια του γεγονότος ότι οι φυλακές τρικάλων είναι κοντά στο σπίτι μου κι έτσι νοιώθω μια ...εγγύτητα να το πω με τον πρώην πρύτανη της σχολής).

Αυτά βέβαια είναι πρώτες σκέψεις επί του ζητήματος...

Πάσα προσφορά, δεκτή :)

ixic_
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cosette

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosette αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Γεια σου Χριστόφορε!
Και εγώ θα σου πρότεινα να μην δηλώσεις το ΔΕΟΣ μιας και σε ενδιαφέρει καθαρά το κοινωνικοπολιτικό κομμάτι των σπουδών.
Το ΔΕΟΣ είναι ένα οικονομικό τμήμα (το πρόγραμμα σπουδών έχει 4 Οικονομετρίες, 3 Μακρο, 3 Μικρο, 3 Μαθηματικά, 2 Χρηματοοικονομικά μαθήματα 2 Οικονομικές πολιτικές τις ΕΕ και 2 Θεωρίες του Διεθνούς Εμπορίου...) και οι απόφοιτοί του είναι οικονομολόγοι με μία ευρύτερη κατάρτιση σχετικά με τα Διεθνή και Ευρωπαϊκά ζητήματα.(πράγμα πολύ σημαντικό στις μέρες μας και ένας παραπάνω λόγος που επέλεξα αυτό το τμήμα και όχι το Οικονομικό ας πούμε..)
Θα σου πρότεινα να επιλέξεις το ΔΕΣ Παντείου μιας και η Πάντειος θεωρείται από τα καλύτερα πανεπιστήμια κυρίως στον τομέα των "θεωρητικών επιστημών".
Σε οποιαδήποτε περίπτωση καλή τύχη στην επιλογή σχολής:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
καλησπέρα παιδιά!!!!!!!
είμαι ολοκαίνουρια στο forum, φέτος έδωσα πανελλήνιες κ ενδιαφέρομαι για την διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδών. Κυρίως με ενδιαφέρει η ΑΣΟΕ αλλά μετά τον τράκο που έφαγα με τα μαθηματικά κατ. το βλέπω λίγο χλωμό να μπω.....:( τουλάχιστον όμως δικαιούμαι μεταγραφή άρα αν περάσω στο δημοκρίτειο ή στο Μακεδονίας έρχομαι Αθήνα! το θέμα είναι αν μπορώ, ενώ είμαι θετική να μπω μέσω του 5ου πεδίου κατ' ευθείαν στο τμήμα του ΠΑΠΕΙ ή του Πάντείου που έχουν πιο χαμηλές βάσεις. αν κάποιος ξέρει ας μου απαντήσει υπεύθυνα................thnx!!!:)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daliapan

Νεοφερμένος

Η daliapan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Γειά σου Χριστόφορε,

απ'ότι είδα σε ενδιαφέρει περισσότερο η πολιτική διάσταση του τμήματος, οπότε γιατί δεν δοκιμάζεις το τμήμα Διεθνών Ευρωπαικών Οικονομικών και Πολιτικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας?? Ως απόφοιτος της Οικονομικής κατεύθυνσης του τμήματος μπορώ να σου πω με βεβαιότητα οτι δίνεται μεγαλύτερη έμφαση στην πολιτική πλευρά του τμήματος. Τα περισσότερα μαθήματα που διδασκόμασταν στη σχολή είχαν πολιτικό χαρακτήρα, που σημαίνει διεθνείς σχέσεις, πολιτική στρατηγική, δίκαιο, πολιτική επιστήμη και θεωρία κτλ. Και φαντάσου οτι αυτά τα διδάχτηκα τα πρώτα δύο έτη στη σχολή, αφού μετά διάλεξα οικονομική κατεύθυνση....... στο 3ο και 4ο έτος απ' τη στιγμή που διαλέγεις πολιτική κατεύθυνση, τα μαθήματα είναι μόνο πολιτικής φύσεως... αυτό που πρέπει να σου πω είναι οτι οι αρμόδιοι του τμήματος Δ.Ε.Ο.Π.Σ προσπαθούν να κάνουν το τμήμα περισσότερο πολιτικό παρά οικονομικό που σημαίνει οτι αφορά περισσότερο άτομα που θέλουν να ασχοληθούν με την πολιτική και την διπλωματία....
Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angiee

Νεοφερμένος

Η angiee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Τα δυο αυτά τμήματα μου φαίνονται πολύ ενδιαφέροντα.. Ωστόσο επειδή είναι το καθένα σε διαφορετικά πανεπιστήμια έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω ποιο να δηλώσω. Μπορεί κανείς να μου πει αν γνωρίζει κάτι για αυτά τα τμήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εγώ δεν τα ξέρω πάντως:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Σε διαφορετικα πανεπιστημια ειναι λεει;;;
Στην Παντειο ειναι αυτο το τμημα, και λεγεται "Διεθνων και Ευρωπαικων Σπουδων".
https://postdes.panteion.gr/index.htm
Εχω δυο γνωστους εκει, ο ενας το ειχε ως δευτερη επιλογη μετα την αγγλικη φιλολογια. Και οι δυο ειναι χαρουμενοι απο τη σχολη και το τμημα.

Τωρα για διεθνων και ευρωπαικων σχεσεων δεν νομιζω να υπαρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Διεθνών σπουδών υπάρχει και στο Παπει και στο ΠαΜακ(εδώ θέλει γλώσσα όμως).
Όσο για το Σχέσεων.Τι στο διάβολο.Δε θα το ξερα;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σχέσεων δεν υπάρχει άμμεσα , αλλα μπορεις διεθνεις σχέσεις να σπουδάσεις μεσα στα τμήματα

1)ΔΙΕΘΝΩΝ & ΕΥΡΩΠΑΪΚΏΝ ΣΠΟΥΔΩΝ Πειρεά
2)ΔΙΕΘΝΩΝ & ΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ Παντείου
3) ΔΙΕΘΝΩΝ & ΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ Μακεδονίας
4) ΠOΛIT. EΠIΣTHMHΣ & ΔHM. ΔIOIK. ΑΘΗΝΑΣ
5) ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ & ΔΙΕΘΝΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ(ΚΟΡΙΝΘΟΣ)
6) Πολιτικών Επιστημών Κομοτημής


Εγώ στοχεύω το 4 :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Άνοιξε ΔΕΣ στην Κομοτηνή;Εγώ για το ΔΟΣΑ ήξερα που είναι και από 5ο πεδίο με γλώσσα.


ΥΓ το 1ο πεδίο έχει φοβερές σχολές αλλά δυστυχώς η αποκατάσταση τους είναι σκ@τ@.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Απο οτι ξερω απο αυτα τα τμηματα μπορεις να ασχοληθεις με διπλωματια,διεθνη στρατηγικη κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Άνοιξε ΔΕΣ στην Κομοτηνή;

Στη Κομοτηνή ξεκίνησε φέτος για πρώτη φορά το τμήμα πολιτικών επιστημών στο οποίο υπάρχει μέσα κατεύθυνση ''Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών''


μπερδεύτηκα πιο πάνω
-----------------------------------------
https://www.polsci.duth.gr/

η ιστοσελίδα του τμήματος στη Κομοτηνή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Στη Κομοτηνή ξεκίνησε φέτος για πρώτη φορά το τμήμα πολιτικών επιστημών στο οποίο υπάρχει μέσα κατεύθυνση ''Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών''


μπερδεύτηκα πιο πάνω
-----------------------------------------
https://www.polsci.duth.gr/

η ιστοσελίδα του τμήματος στη Κομοτηνή

Ok:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top