Τα πτυχία-κουρέλια και οι επτά πληγές των ΑΕΙ

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μετ' εμποδίων προχωρά η εξωτερική αξιολόγηση των πανεπιστημίων στην Ελλάδα. Από το 2008 η ανεξάρτητη Αρχή Διασφάλισης Ποιότητας (ΑΔΙΠ) μέχρι σήμερα, έχει αξιολογήσει συνολικά 116 τμήματα και σχολές.

Όπως δημοσιεύουν «Τα Νέα» στις εκθέσεις που έχει δώσει στη δημοσιότητα η ΑΔΙΠ, παρατηρήθηκαν σημαντικές δυσλειτουργίες εξαιτίας των προβλημάτων στη χρηματοδότηση των σχολών.

Αν και τα περισσότερα προγράμματα σπουδών κρίθηκαν από την ΑΔΙΠ ικανοποιητικά έως πολύ καλά, στα υπόλοιπα Τμήματα παρατηρήθηκαν πολλά και σημαντικά προβλήματα.

Οι επτά πληγές

  • Ασαφείς στόχοι, γεγονός που δημιουργεί σύγχυση ως προς το πλαίσιο προσόντων και τα επαγγελματικά δικαιώματα.
  • Προγράμματα προπτυχιακών σπουδών με αντικείμενα που αφορούν μεταπτυχιακά.
  • Προγράμματα σπουδών που συνδυάζουν περισσότερες από μία γνωστικές περιοχές.
  • Υπερβολικά μεγάλος αριθμός απαιτούμενων μαθημάτων για λήψη πτυχίου.
  • Υπερβολικά μεγάλος αριθμός προσφερόμενων μαθημάτων επιλογής.
  • Μεγάλος αριθμός κατευθύνσεων που ευνοεί την υπερεξειδίκευση.
  • Ασάφεια του ρόλου Πανεπιστημίων και ΤΕΙ, με αποτέλεσμα την ύπαρξη Τμημάτων καθαρά τεχνικής/τεχνολογικής κατεύθυνσης σε Πανεπιστήμια και το αντίστροφο.

Πηγή

(Σημείωση: Έψαξα για το άρθρο στα ΝΕΑ, αλλά δεν το βρήκα. Αν το εντοπίσει κάποιος, ας το βάλει.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
ξέρουμε νομίζω πολύ καλά τι σημαίνει αξιολόγηση σε καιρούς μνημονίων και κρίσης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ αλλά παρέθεσα το άρθρο κυρίως για τα 7 συμπεράσματα...Πόσες φορές δεν έχει συζητηθεί εδώ το πρώτο ή το τελευταίο;
Μπορεί να είναι σε καιρό μνημονίου αλλά τα συμπεράσματα αυτά είναι λίγο πολύ σωστά, όσο και αν δεν θέλουμε να το δούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
εε, για αυτο ας κανουν λιγο πιο ευκολες τις σχολες ε ? ας αφαιρεσουν καποια μαθηματα και καποια επαγγελματικα δικαιωματα ε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν είπα αυτό προφανώς, αν αναφέρεσαι σε μένα. Απλά σχολίασα το γεγονός ότι δεν χρειαζόταν η ΑΔΙΠ για να τα πει αυτά, από τη στιγμή που και οι απλοί φοιτητές τα βλέπουν και τα συζητούν πολύ καιρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gata_eisai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η gata_eisai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Δεν είπα αυτό προφανώς, αν αναφέρεσαι σε μένα. Απλά σχολίασα το γεγονός ότι δεν χρειαζόταν η ΑΔΙΠ για να τα πει αυτά, από τη στιγμή που και οι απλοί φοιτητές τα βλέπουν και τα συζητούν πολύ καιρό.


Τίτλος θεματογράφου:πτυχία-κουρέλια...
εγώ αυτό το αποκαλώ νοσηρότητα...ναι ναι.στα συμπεράσματα στα οποία καταλήγουν δεν θα διαφωνήσω.είναι όμως θέμα αξιοπρέπειας να έχεις σε υπόληψη τον χώρο που σου προσφέρει γνώσεις περισσότερες απ'αυτές που θα έπρεπε..το ότι εφοδιάζεσαι και εξοπλίζεσαι με περισσότερα εχέγγυα το θεωρείς παρακατιανό...
εισπράττω καθημερινά το:τζάμπα σπουδάζουμε...δυστυχώς η δουλειά δεν είναι η από μηχανής θεός,είναι πρόδηλο...όσο σκληρό και αν ακούγεται.λυπάμαι για άλλη μία φορά για τον πενιχρό τρόπο σκέψης της νεολαίας........φφφφφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τίτλος θεματογράφου:πτυχία-κουρέλια...
εγώ αυτό το αποκαλώ νοσηρότητα...ναι ναι.στα συμπεράσματα στα οποία καταλήγουν δεν θα διαφωνήσω.είναι όμως θέμα αξιοπρέπειας να έχεις σε υπόληψη τον χώρο που σου προσφέρει γνώσεις περισσότερες απ'αυτές που θα έπρεπε..το ότι εφοδιάζεσαι και εξοπλίζεσαι με περισσότερα εχέγγυα το θεωρείς παρακατιανό...
εισπράττω καθημερινά το:τζάμπα σπουδάζουμε...δυστυχώς η δουλειά δεν είναι η από μηχανής θεός,είναι πρόδηλο...όσο σκληρό και αν ακούγεται.λυπάμαι για άλλη μία φορά για τον πενιχρό τρόπο σκέψης της νεολαίας........φφφφφ

Έχεις δίκιο απόλυτο για τον τίτλο, έψαξα το άρθρο στα ΝΕΑ απλά και μόνο για να δω αν έχει τον ίδιο, γιατί μου έκανε τρομερή εντύπωση. Επίσης, μου έκανε εντύπωση το ότι αναφέρει το άρθρο ότι στα περισσότερα τμήματα η αξιολόγηση ήταν καλή και όμως έχει αυτόν τον τίτλο.

Εγώ είμαι υπέρ του ελληνικού πανεπιστημίου με τα χίλια και αυτό νομίζω αποδεικνύεται από το γεγονός ότι έχω γυρίσει εδώ από το εξωτερικό. Γίνονται λάθη πολλά όμως, δυστυχώς. Ας πούμε, τα πολλά επιλογής. Γίνονται πολλές φορές για να καλύψουν δικούς τους ανθρώπους μέσα στα πανεπιστήμια...Τα πολλά δεν είναι πάντα καλά. Χρειάζεται και ποιότητα, όχι μόνο ποσότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Τίτλος θεματογράφου:πτυχία-κουρέλια...
εγώ αυτό το αποκαλώ νοσηρότητα...ναι ναι.στα συμπεράσματα στα οποία καταλήγουν δεν θα διαφωνήσω.είναι όμως θέμα αξιοπρέπειας να έχεις σε υπόληψη τον χώρο που σου προσφέρει γνώσεις περισσότερες απ'αυτές που θα έπρεπε..το ότι εφοδιάζεσαι και εξοπλίζεσαι με περισσότερα εχέγγυα το θεωρείς παρακατιανό...
εισπράττω καθημερινά το:τζάμπα σπουδάζουμε...δυστυχώς η δουλειά δεν είναι η από μηχανής θεός,είναι πρόδηλο...όσο σκληρό και αν ακούγεται.λυπάμαι για άλλη μία φορά για τον πενιχρό τρόπο σκέψης της νεολαίας........φφφφφ

τι να πει κανείς; :worry:
είναι φανερό νομίζω πόσο ανεξάρτητη είναι η ΑΔΙΠ ή πόσο ανεξάρτητος ο θεματογράφος.

...
btw, αυτές είναι οι 7(!) πληγές των ελληνικών πανεπιστημίων;
θεωρεί δηλαδή η ΑΔΙΠ πληγή το γεγονός ότι έχουμε πολλά προπτυχιακά μαθήματα; γιατί;
δεν γνωρίζει η ΑΔΙΠ ότι τα μαθήματα είναι σχετικά, ανάλογα την ύλη του καθενός, πώς είναι διαρθρωμένη, ανάλογα την δυσκολία του κάθε τμήματος;

θεωρεί πληγή το γεγονός ότι κάποια προγράμματα σπουδών συνδυάζουν περισσότερες από μία γνωστικές περιοχές; :confused:
Γιατί; δεν γνωρίζει ότι οι επιστήμες γενικότερα έχουν ανάγκη κομμάτια άλλων επιστημών; ότι για παράδειγμα η Μεταλλευτική έχει ανάγκη την Γεωλογία και ότι η Μεταλλουργία χρειάζεται γερό υπόβαθρο στην Χημεία, την Μηχανική, κοκ;
Τι θα ήταν δηλαδή ένας Μεταλλειολόγος αν δεν είχε καλές βάσεις στα παραπάνω; και πότε θα ήταν το πτυχίο κουρέλι; με ή χωρίς αυτές τις απαραίτητες γνώσεις;

Επίσης γιατί ο μεγάλος αριθμός κατευθύνσεων ευνοεί την υπερεξειδίκευση; αφού κάποιες επιστήμες έχουν πολλά παρακλάδια (πχ Φυσική). Επίσης, κάθε φοιτητής μπορεί να επιλέξει μία μόνο κατεύθυνση.

Εν κατακλείδι, αν το υψηλό επίπεδο προσφερόμενων γνώσεων, κάτι για το οποίο θα έπρεπε να χαιρόμαστε, θεωρείται από την ΑΔΙΠ πληγή τότε ένα από τα 2 συμβαίνει: ή δεν ξέρει πού παν΄τα 4 ή δεν γουστάρει να παίρνουμε γνώσεις. :whistle:

Εγώ μόνο το πρώτο και το τελευταίο θεωρώ προβλήματα από την λίστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Και για την υποχρηματοδότηση, για τα βιβλία που τα παίρνουμε με το ζόρι και σε λίγο θα τα βλέπουμε με τα κυάλια, για τα θέματα λειτουργικότητας, μώκο!
Αυτά δηλαδή δεν θεωρούνται πληγές!!!

Θα σου πει "μα σε κανένα πανεπιστήμιο του κόσμου δεν δίδονται δωρεάν συγγράμματα!Επίσης,σε κανένα πανεπιστήμιο του κόσμου δεν υπάρχουν δωρεάν σπουδές!Να λες κι ευχαριστώ..."

Όπως ακριβώς βγαίνει και η άλλη η πατσαβούρα του Δ.Ν.Τ. και σου λέει "μα οι Πορτογάλοι έχουν πολύ πιο χαμηλούς βασικούς μισθούς από εσάς,κι άλλα μέτρα!"

Μην ψάχνεις λογική,την τρύπα μας ψάχνουν για να μας τον χώσουν!:hump:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Νταξ το παραπάνω σχόλιο μου στην παράθεσή σου ήτανε άστοχο, δεν πρόσεξα πάνω στη φούρια μου ότι ανέφερε παραπάνω το άρθρο ότι υπάρχουν προβλήματα λόγω της υποχρηματοδότησης :redface:
Αλλά να το έβαζε στις κουκκίδες αφού είναι πρόβλημα, όχι να μας παρουσίαζει ως πληγές τα θετικά και να παραλείπει τα πραγματικά προβλήματα. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gata_eisai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η gata_eisai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Εάν οι ίδιες οργανώσεις παραγκωνίζουν τον θεσμό του πανεπιστημίου τότε πολύ απλά καμιά έρευνα,καμία προσπάθεια δεν υφίσταται προς βελτίωση...είναι ανορθόδοξο να λοιδορούν εναντίον προγραμμάτων σπουδών όταν προάγουν τον τίτλο...πτυχία-κουρέλια....πότε θα ήταν κουρέλι το πτυχίο,αν υπήρχε μονομέρεια ή τώρα που υπάρχει πληθώρα δυνατοτήτων εργασίας με μόνο ένα πτυχίο?θεωρητικά τουλάχιστον στις εποχές που διανύουμε!!! αδυνατούν να αντιληφθούν το πρωταρχικό λάθος τους ως κοινωνία.έμφαση στον πομπώδες τίτλο πτυχίο και έπεται η οργάνωση,η χρηματοδότηση,η μέριμνα,η διοίκηση,οικονομικοί πόροι για αύξηση εργασίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top