Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,177 εγγεγραμμένα μέλη και 2,484,597 μηνύματα σε 79,264 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 234 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Τα πάντα για τις μετεγγραφές

Throwayacc19

Νεοφερμένος

Ο Throwayacc19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O Throwayacc19 έγραψε: στις 15:28, 05-12-19:

Αρχική Δημοσίευση από Ναντια15
Καλησπερα
Ερωτηση: την αιτηση διαγραφης πρεπει να τη κανουμε αυτοπροσωπως στη σχολη?

Μπορείς να το κάνεις έτσι ή μέσω υπεύθυνης δήλωσης στα κεπ (με γνήσιο υπογραφής) και να τα στειλεις μετά με courier.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Αλκης Κ.

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 99 μηνύματα.

O Αλκης Κ. έγραψε: στις 10:59, 06-12-19:

Καλημέρα
Πηρα μετεγγραφή για την δεύτερη επιλογή μου αλλά δεν επιθυμώ να πάω.Πρεπει να κινήσω κάποια διαδικασία προκειμένου να μην διαγράφω από το τωρινό τμήμα που βρίσκομαι η απλά το αφήνω έτσι.
Παράθεση

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,265 μηνύματα.

H Λένω έγραψε: στις 15:17, 06-12-19:

Αρχική Δημοσίευση από Αλκης Κ.
Καλημέρα
Πηρα μετεγγραφή για την δεύτερη επιλογή μου αλλά δεν επιθυμώ να πάω.Πρεπει να κινήσω κάποια διαδικασία προκειμένου να μην διαγράφω από το τωρινό τμήμα που βρίσκομαι η απλά το αφήνω έτσι.

Δεν κάνεις απολύτως τίποτα και παραμένεις στο Τμήμα εισαγωγής σου.
Παράθεση

lamprosmak

Νεοφερμένος

Ο lamprosmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O lamprosmak έγραψε: στις 00:44, 08-12-19:

Παιδιά καλησπέρα πήρα την μετεγγραφή. Ξέρει κανείς αν η γενική συνέλευση τμήματος είναι απλά τυπική διαδικασία ή μπορούν να μου στερήσουν την μετεγγραφή ;
Παράθεση

Eugen

Νεοφερμένος

Ο Eugen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O Eugen έγραψε: στις 15:47, 08-12-19:

Αρχική Δημοσίευση από lamprosmak
Παιδιά καλησπέρα πήρα την μετεγγραφή. Ξέρει κανείς αν η γενική συνέλευση τμήματος είναι απλά τυπική διαδικασία ή μπορούν να μου στερήσουν την μετεγγραφή ;

Πιστεύω πως είναι τυπική η διαδικασία! Αν τα δικαιολογητικά είναι σωστά ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος να σου στερήσουν την μετεγγραφή!
1
Παράθεση

Babli

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Babli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άρτεμις (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O Babli έγραψε: στις 12:28, 09-12-19:

Η Γραμματεία του τμήματος κοινωνιολογιας παντειου εβγαλε ανακοινωση για την καταθεση δικαιολογητικων. Η προθεσμια ειναι απο τις 9/12 - 11/12
Μιας και δεν μπορω να παω ο ιδιος θα τα στειλω μεσω courier , ομως για την αποστολη με ταχυμεταφορες ζηταει εξουσιοδοτημενο κουριερ. Μπορει καποιος να μου εξηγησει την διαδικασια γιατι δεν καταλαβαινω πως και τι ; Πρεπει να συμπληρωσω καποια αιτηση πρωτα; Δεν εχω ιδεα τι κανω και στο καταστημα δεν ηταν ιδιαιτερα βοηθητικοι.
Να σημειωσω πως εδω που μενω εχουμε μονο ACS courier.
Παράθεση

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,265 μηνύματα.

H Λένω έγραψε: στις 14:01, 09-12-19:

Αρχική Δημοσίευση από Babli
Η Γραμματεία του τμήματος κοινωνιολογιας παντειου εβγαλε ανακοινωση για την καταθεση δικαιολογητικων. Η προθεσμια ειναι απο τις 9/12 - 11/12
Μιας και δεν μπορω να παω ο ιδιος θα τα στειλω μεσω courier , ομως για την αποστολη με ταχυμεταφορες ζηταει εξουσιοδοτημενο κουριερ. Μπορει καποιος να μου εξηγησει την διαδικασια γιατι δεν καταλαβαινω πως και τι ; Πρεπει να συμπληρωσω καποια αιτηση πρωτα; Δεν εχω ιδεα τι κανω και στο καταστημα δεν ηταν ιδιαιτερα βοηθητικοι.
Να σημειωσω πως εδω που μενω εχουμε μονο ACS courier.

΄Ολες οι εταιρείες μεταφοράς έχουν μια τυποποιημένη εξουσιοδότηση την οποία υπογράφεις και με αυτήν εξουσιοδοτείς τον υπάλληλο courier να παραδώσει τα δικαιολογητικά αντί για σένα. Η υπογραφή που θα βάλεις στο κάτω μέρος της εξουσιοδότησης θα πρέπει να επικυρωθεί για το γνήσιό της από ΚΕΠ ή από το αστυνομικό τμήμα της περιοχής σου πριν την παραλάβει ο υπάλληλος courier.
Παράθεση

Στίλιαν

Φοιτητής

Ο Στίλιαν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O Στίλιαν έγραψε: στις 19:40, Χθες:

Πώς βγάζω πιστοποιητικό διαγραφής από την πρώτη σχολή μου
Παράθεση

Νίκος999

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Νίκος999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 103 μηνύματα.

O Νίκος999 έγραψε: στις 20:50, Χθες:

Καλησπέρα σας, σήμερα με πήρε από τον έλεγχο των δικαιολογητικών και μου είπαν αν τα αδέλφια μου σπουδάζουν για να πιάσουν την τρίτεκνια, εγώ τους είπα όχι αλλά είναι έως 25 ετών και καλύπτουν και το νομο για το ΑΣΕΠ, και είπε θα το κοιτάξουν αν πιάνεται για τριτεκνια αυτό. Ξέρετε πως μπορώ να κινηθώ σε περίπτωση που δεν το μετρήσουν; σε αυτή την περίπτωση ούτε ένσταση δεν μπορώ να κάνω. Σκέφτομαι να πάω σε δικηγόρο
Παράθεση

Volkswagen Fan (Mein Name ist fotis.)

Φοιτητής

Ο Mein Name ist fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,918 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 20:53, Χθες:

Αρχική Δημοσίευση από Νίκος999
Καλησπέρα σας, σήμερα με πήρε από τον έλεγχο των δικαιολογητικών και μου είπαν αν τα αδέλφια μου σπουδάζουν για να πιάσουν την τρίτεκνια, εγώ τους είπα όχι αλλά είναι έως 25 ετών και καλύπτουν και το νομο για το ΑΣΕΠ, και είπε θα το κοιτάξουν αν πιάνεται για τριτεκνια αυτό. Ξέρετε πως μπορώ να κινηθώ σε περίπτωση που δεν το μετρήσουν; σε αυτή την περίπτωση ούτε ένσταση δεν μπορώ να κάνω. Σκέφτομαι να πάω σε δικηγόρο

Σε έκαναν δεκτό η όχι στην μεταγραφή;
Παράθεση

Νίκος999

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Νίκος999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 103 μηνύματα.

O Νίκος999 έγραψε: στις 20:56, Χθες:

Αρχική Δημοσίευση από Volkswagen Fan
Σε έκαναν δεκτό η όχι στην μεταγραφή;

Δεν μου είπε, απλα με πήρε τηλέφωνο για να με ρωτήσει αυτό, και είπε θα ρωτήσει αν πιάνεται για τριτεκνια. Αν δεν με πάρουν θα τους κάνω μήνυση 7 μόρια έχω τα 6 από οικονομικά κριτήρια
1
Παράθεση

Φοιτητής

Ο Mein Name ist fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,918 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 20:57, Χθες:

Δεν μου είπε, απλα με πήρε τηλέφωνο για να με ρωτήσει αυτό, και είπε θα ρωτήσει αν πιάνεται για τριτεκνια. Αν δεν με πάρουν θα τους κάνω μήνυση 7 μόρια έχω τα 6 από οικονομικά κριτήρια

Σε ποιο τμήμα αν επιτρέπεται;Σε ρωταω γιατί κάτι τέτοιες βλακείες κάνουν στο Εκπα.
Παράθεση

Νίκος999

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Νίκος999 έγραψε: στις 21:01, Χθες:

Σε ποιο τμήμα αν επιτρέπεται;Σε ρωταω γιατί κάτι τέτοιες βλακείες κάνουν στο Εκπα.

Ιατρική
1
Παράθεση

Φοιτητής

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 21:03, Χθες:

Α κατάλαβα Εκπα δηλαδή.Ειναι συνηθισμένο το πανεπιστήμιο αυτό να κάνει βλακείες.Ευχομαι να πάνε όλα καλά γιατί και άδικο θα είναι αν δεν σε δεκτουν συν ότι το να ξανά δώσεις πανελλήνιες είναι τρομακτικό.
Παράθεση

Νίκος999

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Νίκος999 έγραψε: στις 21:17, Χθες:

Α κατάλαβα Εκπα δηλαδή.Ειναι συνηθισμένο το πανεπιστήμιο αυτό να κάνει βλακείες.Ευχομαι να πάνε όλα καλά γιατί και άδικο θα είναι αν δεν σε δεκτουν συν ότι το να ξανά δώσεις πανελλήνιες είναι τρομακτικό.
Μα τι λες τώρα τι πανελλήνιες; Ακόμα και 6 να είχα με 18700 μόρια έπιανα μετά με τις ενστάσεις. Αλλά εγώ είχα πάρει στο υπουργείο και μου είπαν οτι δεν υπάρχει κάποιο όριο ηλικιακό ή άλλο για την τριτεκνια απλα να είναι Τρία τέκνα. Θα τους πάω στο ευρωπαϊκό δικαστήριο τα παλιό βυσματικά κοπρόσκυλα της κάθε γραφειοκρατικής δημόσιας υπηρεσίας

Ο τελευταίος είχε 6 μόρια και 18200 μόρια άρα εγώ και να μου αφαιρεθεί αυτό το 1 μόριο πάλι μπαίνω. Να δω τι άλλη δικαιολογία θα βρουν τα βύσματα και για να μου πάρουν την θέση. Να μην δουν έναν αυτοδημιούργητο σε αυτή την ρημάδοχωρα αμέσως να πέσουν να τον φάνε
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νίκος999 : Χθες στις 21:17. Αιτία: AutoMerge
1
Παράθεση

Yiorgosk

Φοιτητής

Ο Yiorgosk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα) και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 95 μηνύματα.

O Yiorgosk έγραψε: στις 21:41, Χθες:

Μα τι λες τώρα τι πανελλήνιες; Ακόμα και 6 να είχα με 18700 μόρια έπιανα μετά με τις ενστάσεις. Αλλά εγώ είχα πάρει στο υπουργείο και μου είπαν οτι δεν υπάρχει κάποιο όριο ηλικιακό ή άλλο για την τριτεκνια απλα να είναι Τρία τέκνα. Θα τους πάω στο ευρωπαϊκό δικαστήριο τα παλιό βυσματικά κοπρόσκυλα της κάθε γραφειοκρατικής δημόσιας υπηρεσίας

Ο τελευταίος είχε 6 μόρια και 18200 μόρια άρα εγώ και να μου αφαιρεθεί αυτό το 1 μόριο πάλι μπαίνω. Να δω τι άλλη δικαιολογία θα βρουν τα βύσματα και για να μου πάρουν την θέση. Να μην δουν έναν αυτοδημιούργητο σε αυτή την ρημάδοχωρα αμέσως να πέσουν να τον φάνε

Δεν εχουν κανενα δικαιωμα να σου στερήσουν τη μετεγγραφη! εφόσον εχεις πιστοποιητικο που το αποδεικνυει, δεν εχεις κανενα απολυτως προβλημα!
Παράθεση

Throwayacc19

Νεοφερμένος

Ο Throwayacc19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O Throwayacc19 έγραψε: στις 22:26, Χθες:

Αρχική Δημοσίευση από Λένω
΄Αρθρο 64 του Ν.4590/2019 (ΦΕΚ 17 τ.Α΄/7-2-2019)http://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wFqnM3eAbJzrXdtvSoClrL8-n8HAPBnn3PtIl9LGdkF53UIxsx942CdyqxSQYNuqAGCF0IfB9HI6qSYtMQEkEHLwnFqmgJSA5WIsluV-nRwO1oKqSe4BlOTSpEWYhszF8P8UqWb_zFijMicYNNknnSe8UwGEqiypf-ZUxhiUzulBuCbKLSo4oHR
Τη ιδιότητα του τριτέκνου αποκτούν
α) Ως τρίτεκνος γονέας νοείται ο γονέας που έχει τη
γονική μέριμνα και επιμέλεια τριών παιδιών από τον
ίδιο ή διαφορετικούς γάμους ή νομίμως αναγνωρισθέντων ή υιοθετημένων ή εκτός γάμου γεννηθέντων, τα
οποία είναι άγαμα και δεν έχουν συμπληρώσει το εικοστό πέμπτο (25ο) έτος της ηλικίας τους ή φοιτούν σε
ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα και σε αναγνωρισμένα
ως ομοταγή εκπαιδευτικά ιδρύματα της αλλοδαπής ή
εκπληρώνουν τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις και
δεν έχουν συμπληρώσει το τριακοστό (30ό) έτος της
ηλικίας τους. Στα τέκνα αυτά συνυπολογίζονται και
όσα έχουν οποιαδήποτε αναπηρία σε ποσοστό εξήντα
επτά τοις εκατό (67%) και άνω, ισοβίως, ανεξαρτήτως
ηλικίας.
β) Ως τέκνο τρίτεκνης οικογένειας νοείται το τέκνο
τρίτεκνου γονέα, το οποίο πληροί τα ηλικιακά όρια του
προηγούμενου εδαφίου, ανεξαρτήτως ηλικίας και οικογενειακής κατάστασης των λοιπών τέκνων.
Αλλά εγώ είχα πάρει στο υπουργείο και μου είπαν οτι δεν υπάρχει κάποιο όριο ηλικιακό ή άλλο για την τριτεκνια απλα να είναι Τρία τέκνα. Θα τους πάω στο ευρωπαϊκό δικαστήριο τα παλιό βυσματικά κοπρόσκυλα της κάθε γραφειοκρατικής δημόσιας υπηρεσίας

Ο τελευταίος είχε 6 μόρια και 18200 μόρια άρα εγώ και να μου αφαιρεθεί αυτό το 1 μόριο πάλι μπαίνω. Να δω τι άλλη δικαιολογία θα βρουν τα βύσματα και για να μου πάρουν την θέση.

Με βάση αυτό που έκανα παράθεση από τη Λένω δεν προκύπτει ότι για να πάρεις την τριτεκνία σημασία έχει η δική σου ηλικία και όχι των αδελφών σου ;
Παράθεση

Νίκος999

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Νίκος999 έγραψε: στις 23:16, Χθες:

Αρχική Δημοσίευση από Throwayacc19
Με βάση αυτό που έκανα παράθεση από τη Λένω δεν προκύπτει ότι για να πάρεις την τριτεκνία σημασία έχει η δική σου ηλικία και όχι των αδελφών σου ;
Αφορά το καθένα από τα μέλη, και τα τρία τέκνα
πληρούμε αυτά τα κριτήρια άρα είμαι τρίτεκνος
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα