Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,322 εγγεγραμμένα μέλη και 2,487,864 μηνύματα σε 79,466 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 389 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Την παλεύετε με την Κοινωνιολογία;

efi25

Νεοφερμένος

H efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H efi25 έγραψε: στις 12:30, 16-01-20:

Για μας της Θεωρητικης που υποφερουμε με αυτο το ακαταληπτο μαθημα. Εχει ειπωθει αν θα πεσουν τουλαχιστον βατα θεματα? Θεωρειτε πως χρειαζεται φροντιστηριο/βοηθημα το συγκεκριμενο μαθημα καθως μου φαινεται οτι οι ερωτησεις που θα μπουν θα ναι κυριως συνδυαστικες (ατελειωτων θεωριων)? Ευχαριστω πολυ
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

resaldis01

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο resaldis01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.

O resaldis01 έγραψε: στις 13:56, 16-01-20:

Η δυσκολία έγκεται στο βιβλίο ή στην επιστήμη καθαυτή;
Παράθεση

Ermioni89

Μαθητής Γ' λυκείου

H Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 90 μηνύματα.

H Ermioni89 έγραψε: στις 14:35, 16-01-20:

Αρχική Δημοσίευση από efi25
Για μας της Θεωρητικης που υποφερουμε με αυτο το ακαταληπτο μαθημα. Εχει ειπωθει αν θα πεσουν τουλαχιστον βατα θεματα? Θεωρειτε πως χρειαζεται φροντιστηριο/βοηθημα το συγκεκριμενο μαθημα καθως μου φαινεται οτι οι ερωτησεις που θα μπουν θα ναι κυριως συνδυαστικες (ατελειωτων θεωριων)? Ευχαριστω πολυ
Όλοι οι καθηγητές τόσο του φροντιστηρίου όσο και του σχολείου, θεωρούν ότι δεν θα πέσουν δύσκολα θέματα γιατί είναι πρώτη χρονιά που δίνουμε το συγκεκριμένο μάθημα (αν και βιβλίο είναι το πιο σωστό, γιατί και παλιότερα το έδιναν με άλλο βιβλίο). Δεν έχω κάποιο θέμα με την κοινωνιολογία. Για αυτό και σταμάτησα το φροντιστήριο γιατί προτιμούσα να το μάθω τέλεια με τον Ρυθμό μου και όχι με αυτού του φροντιστηρίου. Εάν θες βοήθεια σε αυτό το μάθημα και καθοδήγηση σου προτείνω ανεπιφύλακτα να πας φροντιστήριο ή να αγοράσεις βοήθημα.
Παράθεση

valantis21

Φοιτητής

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Άλλο . Έχει γράψει 394 μηνύματα.

O valantis21 έγραψε: στις 14:52, 16-01-20:

Χρειάζεται αποστήθιση ωστόσο αν τα μάθεις απ εξω πας ξεκάθαρα για 20..απλά η ύλη πολύ μεγάλη ρε παιδιά
Παράθεση

efi25

Νεοφερμένος

H efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H efi25 έγραψε: στις 15:26, 16-01-20:

Αρχική Δημοσίευση από resaldis01
Η δυσκολία έγκεται στο βιβλίο ή στην επιστήμη καθαυτή;

Στο βιβλιο, οχι βεβαια οτι και η επιστημη αυτη καθ'αυτη ειναι ευκολη

Αρχική Δημοσίευση από Ermioni89
Όλοι οι καθηγητές τόσο του φροντιστηρίου όσο και του σχολείου, θεωρούν ότι δεν θα πέσουν δύσκολα θέματα γιατί είναι πρώτη χρονιά που δίνουμε το συγκεκριμένο μάθημα (αν και βιβλίο είναι το πιο σωστό, γιατί και παλιότερα το έδιναν με άλλο βιβλίο). Δεν έχω κάποιο θέμα με την κοινωνιολογία. Για αυτό και σταμάτησα το φροντιστήριο γιατί προτιμούσα να το μάθω τέλεια με τον Ρυθμό μου και όχι με αυτού του φροντιστηρίου. Εάν θες βοήθεια σε αυτό το μάθημα και καθοδήγηση σου προτείνω ανεπιφύλακτα να πας φροντιστήριο ή να αγοράσεις βοήθημα.

ναι απλα σε πολλα σημεια οι θεωριες ειναι δυσνοητες. Δεν ξερω, μου φαινεται και κακογραμμενο το βιβλιο. Ουτε στα πιο θεωρητικα αναλυτικα μαθηματα της νομικης δε δυσκολευομουν ετσι και μου κανει μια εντυπωση

Αρχική Δημοσίευση από valantis21
Χρειάζεται αποστήθιση ωστόσο αν τα μάθεις απ εξω πας ξεκάθαρα για 20..απλά η ύλη πολύ μεγάλη ρε παιδιά

Με αποστηθιση ναι οκ κατι γινεται, αλλα ειναι τεραστια η υλη σε συνδυασμο με της ιστοριας επισης. Επιπλεον απο τη στιγμη που ειναι μαθημα με θεωρητικες και κριτικες αναλυσεις το 20 το θεωρω αδυνατο. Φοβαμαι οτι θα ειναι μια δευτερη Εκθεση και οτι θα κοβουν απο δικες τους υποκειμενικες βλακειες

Αρχική Δημοσίευση από Ermioni89

Να σε ρωτησω μιας και σε βρηκα, απο το Φακελο Υλικου στα Αρχαια μαθαινουμε απεξω τις εισαγωγες που εχει καθε ομαδα θεματικων ενοτητων? Πχ σελ 11-13 'Η Φιλοσοφια και τα ερωτηματα της'.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη efi25 : 16-01-20 στις 15:26. Αιτία: AutoMerge
1
Παράθεση

valantis21

Φοιτητής

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Άλλο . Έχει γράψει 394 μηνύματα.

O valantis21 έγραψε: στις 15:31, 16-01-20:

Στο βιβλιο, οχι βεβαια οτι και η επιστημη αυτη καθ'αυτη ειναι ευκολη

ναι απλα σε πολλα σημεια οι θεωριες ειναι δυσνοητες. Δεν ξερω, μου φαινεται και κακογραμμενο το βιβλιο. Ουτε στα πιο θεωρητικα αναλυτικα μαθηματα της νομικης δε δυσκολευομουν ετσι και μου κανει μια εντυπωση

Με αποστηθιση ναι οκ κατι γινεται, αλλα ειναι τεραστια η υλη σε συνδυασμο με της ιστοριας επισης. Επιπλεον απο τη στιγμη που ειναι μαθημα με θεωρητικες και κριτικες αναλυσεις το 20 το θεωρω αδυνατο. Φοβαμαι οτι θα ειναι μια δευτερη Εκθεση και οτι θα κοβουν απο δικες τους υποκειμενικες βλακειες

Να σε ρωτησω μιας και σε βρηκα, απο το Φακελο Υλικου στα Αρχαια μαθαινουμε απεξω τις εισαγωγες που εχει καθε ομαδα θεματικων ενοτητων? Πχ σελ 11-13 'Η Φιλοσοφια και τα ερωτηματα της'.
Δεν θα μπορούν να κόψουν γιατί θα είναι μέσα από το βιβλίο οι απαντήσεις..Απλά μπορεί στην β ομάδα να βάλουν ερώτηση με συνδυασμό Απαντησης από 2 κεφάλαια
Παράθεση

Ermioni89

Μαθητής Γ' λυκείου

H Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 90 μηνύματα.

H Ermioni89 έγραψε: στις 21:22, 16-01-20:

Δεν υπάρχει εκπαιδευτικός που να διδάσκει ή μαθητής που διαβάζει το συγκεκριμένο βιβλίο και δεν το βρίσκει δυσνόητο! Για αυτό ακούγεται ότι θα αλλάξει το βιβλίο του χρόνου ή του παραχρονου, και γιατί έχει μέσα δεδομένα που πρέπει να ξερουμε, που δεν αντικατοπτρίζουν την σημερινή κοινωνία σε μεγάλο βαθμό. Έχει διαφορά η Ελλάδα του 2000 με του 2020. Τις εισαγωγές που έχει στο φάκελο υλικού πρέπει να το ξέρεις, δεν θα μπει κλειστού τύπου ερώτησης αλλά έχουν πράγματα που μπορείς να τα αξιοποιήσεις σε ερωτήσεις που θα σου βάλουν. Ο,τι έχει μέσα το βιβλίο σου προτείνω να το μάθεις έτσι όπως είναι. Το υπουργείο έδωσε σχετικές οδηγίες που επισημαίνεται ότι πρέπει να αξιοποιήσεις στην απάντηση πληροφορίες του βιβλίου. Προφανώς και χρειάζονται τα σχόλια του ψεβ, ή του οποιοδήποτε αλλά πρέπει πρώτα να δει ο εξεταστής κάτι που πήρες από το βιβλίο και μετά να αξιοποιήσεις ότι ξέρεις από βοηθήματα κτλ.
Παράθεση

alizoula

Νεοφερμένος

H alizoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H alizoula έγραψε: στις 01:44, Σήμερα:

Hello,

Είδα ότι είμαστε στην ίδια φάση περίπου(τελείωσα φιλολογία Και ξαναδίνω) γι αυτό θα σου πω τι κάνω εγώ.
Πήγαινε αργά και σταθερά. Προσωπικά διαβάζω 3 σελίδες την ημέρα ,και προσπαθώ να τις κατανοώ κι να τις μαθαίνω τέλεια.
Κι προχωράω.
Τα πιο δύσκολα κεφάλαια είναι το 1,3,5.Όσο καλά τα καταλάβεις από την πρώτη κάθε φορά που θα τα ξαναβλέπεις θα καταλαβαίνεις κι περισσότερα.
Όσο για τα θέματα ,σίγουρα στη νομική θα αντιμετώπισες πολύ πιο δύσκολα.
Γενικά στην θεωρητική πέρα από το άγνωστο 2-3 χρονιές κι την ιστορία που κάποιες φορές ήταν δύσκολη στη διαχείριση χρόνου,οι απαιτήσεις είναι πάντα λογικές.
Δεν χρειάζεται περιττό άγχος. Το χεις!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Βοήθημα για την Κοινωνιολογία - Από Angela Scout
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Κοινωνιολογία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-10-19 στις 18:41.
    • Κοινωνιολογία Παντείου - Από life.goes.on
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία 1ο Πεδίο.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-07-16 στις 18:19.
    • ΦΠΨ vs Κοινωνιολογία - Από Anti12
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σύγκριση Σχολών.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-07-10 στις 01:04.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα