Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,676 εγγεγραμμένα μέλη και 2,467,381 μηνύματα σε 78,352 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 458 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Ψύχωση με βαθμούς

Deutsch... Lover (Everl)

Φοιτητής

H Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,221 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε: στις 19:42, 12-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
Τώρα αυτό ισχύει ή είναι μια μυθοπλασία του ευφάνταστου νου σου;
Γιατί είναι λίγο απίθανο αυτό που λες...
Αν δεν πιστευεις οτι υπαρχουν τετοιοι εγω δν εχω προβλημα:
- Εχει μεγαλη αποσταση απο το 20
- Το 19 δεν ειναι τιποτα.
- 19 πηρες δεν πηρες 20 να χαιρεσαι
- μην μου λες εμενα οτι ειναι αριστο.
( φρασεις της ειναι)
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,757 μηνύματα.

O nPb ... έγραψε: στις 23:40, 21-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
Τώρα αυτό ισχύει ή είναι μια μυθοπλασία του ευφάνταστου νου σου;
Γιατί είναι λίγο απίθανο αυτό που λες...
Έλα ρε chaos. Υπάρχουν καθηγητές και συμμαθητές που σε κάνουν να νιώθεις σκουπίδι.
2
Παράθεση

Soleado Febrero ~

Φοιτητής

H Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 689 μηνύματα.

H Soleado Febrero ~ έγραψε: στις 19:24, 25-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από τρελή φιλόσοφος
ψυχωση με βαθμους= υστερικες μαναδες που στο σχολειο ηταν τουβλα
Πόσο ισχύει και συμπληρώνω..που θέλουν να το παίξουν έξυπνες μπροστά στην γειτόνισσα που σχολιάζει διαρκώς.
1
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,757 μηνύματα.

O nPb ... έγραψε: στις 20:01, 25-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από Deutsch... Lover
Καλα ναι αλλα μερικες φορες και τα παιδια ειναι ΤΟΟΟΣΟ πωρωμένα μην τους παρουν οι συμμαθητες τους την πρωτια που δεν φταινε πια μονο οι μαναδες τους
Νομίζω ότι αυτό είναι η συνέπεια της ψυχολογικής πλύσης που κάνουν οι Ελληνίδες μάνες στα παιδιά τους. Σαν την Ελληνίδα μάνα δεν υπάρχει. Ξέρεις τι ψυχοπλάκωμα είναι το ξαδερφάκι να πάει καλύτερα στους βαθμούς από το παιδί της μάνας; Πάντα θα πέφτει η σύγκριση περί μεγέθους...των επιδόσεων.
2
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,161 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε: στις 22:05, 25-07-14:

Ξεκοψτε απο τους βαθμους στο γυμνασιο και αραχτε, εχετε χρονια να αγχωθειτε για πραγματα που μετρανε πολυ περισσοτερο απο το ποσο πηρες στον ομηρο στο τριμηνο της β γυμνασιου. Χαρειτε τα πιο χαλλλλαρα χρονια σας
Παράθεση

EleniKat

Φοιτητής

H EleniKat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οδοντιατρικής (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 53 μηνύματα.

H EleniKat έγραψε: στις 22:45, 25-07-14:

Καλο να διαβαζεις και να προσπαθεις αλλα αυτη τη ψυχωση που εχουν μερικοι με τους βαθμους δεν την καταλαβαινω.. Και αν εχει να κανει με την σημαια και τους επαινους αυτα δεν σημαινουν τιποτα.. Συχνα στις πανελληνιες προοδευουν και ξεχωριζουν μαθητες που οι καθηγητες γενικα υποβαθμιζαν (γιατι ας μην κοροιδευομαστε οι βαθμοι δεν ειναι παντα αντικειμενικοι και δικαιοι). Εγω φετος εβγαλα 18701 στο 3ο πεδιο και ιστορια ειχα 9 ... Οπως και να εχει οι βαθμοι ειναι το μεσο και οχι ο σκοπος
1
Παράθεση

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,423 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε: στις 18:22, 12-08-14:

Τι θυμηθηκα διαβαζοντας το θεμα?
Στη β' λυκειου ειχαμε εναν καθηγητη στο δικαιο-πολυ 'ξηγημενο ατομο. Το μονο που ηθελε ηταν να του λεμε μαθημα 3-4 φορες μεσα στο τετραμηνο για να βαλει βαθμο. Σε καθε μαθημα, σε οποιον αποφασιζε να πει, του εβαζε κι ενα βαθμο.Αυτο ομως κρυφα στο μπλοκακι του
Πηγαν λοιπον μια μερα συναμενες κουναμενες δυο συμμαθητριες μου να ρωτησουν για τον βαθμο τους... παρακαλια ατελειωτα για να μαθουν... ωσπου ξεσπασε ο καθηγητης και φωναζει: " καλα ρε, τοσο βαθμοθηρες ειστε?φυγετε απο 'δω!!".Κι αυτες εφυγαν σα βρεγμενες γατες
Πραγματικα τραγικο ομως, το θεωρω ξεφτιλα αυτο που εκαναν.
Παράθεση

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

H Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 977 μηνύματα.

H Alireza έγραψε: στις 20:37, 12-08-14:

Αν και απεχθάνομαι πλέον αυτήν την τακτική ^ ομολογώ ότι την εφάρμοσα μια φορά στην α γυμνασίου και ντρέπομαι κιόλας. Είχα γράψει 18 ή 19 σε ένα διαγώνισμα στην οικιακή οικονομία θυμάμαι και μετά ρωτούσα συνέχεια την καθηγήτρια αν μπορεί να γίνει στο τετράμηνο 20. Μετά σιχάθηκα τον εαυτό μου, άφησα τα γλυφτράκια να μου "κλέψουν" το 20 αλλά τουλάχιστον διατήρησα αξιοπρέπεια.
1
Παράθεση

istudent

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 132 μηνύματα.

O istudent έγραψε: στις 17:01, 13-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από meetmeinmontauk
Τι θυμηθηκα διαβαζοντας το θεμα?
Στη β' λυκειου ειχαμε εναν καθηγητη στο δικαιο-πολυ 'ξηγημενο ατομο. Το μονο που ηθελε ηταν να του λεμε μαθημα 3-4 φορες μεσα στο τετραμηνο για να βαλει βαθμο. Σε καθε μαθημα, σε οποιον αποφασιζε να πει, του εβαζε κι ενα βαθμο.Αυτο ομως κρυφα στο μπλοκακι του
Πηγαν λοιπον μια μερα συναμενες κουναμενες δυο συμμαθητριες μου να ρωτησουν για τον βαθμο τους... παρακαλια ατελειωτα για να μαθουν... ωσπου ξεσπασε ο καθηγητης και φωναζει: " καλα ρε, τοσο βαθμοθηρες ειστε?φυγετε απο 'δω!!".Κι αυτες εφυγαν σα βρεγμενες γατες
Πραγματικα τραγικο ομως, το θεωρω ξεφτιλα αυτο που εκαναν.
σε κάποια πανεπιστήμια στο εξωτερικό μετράνε σαν Bonus και οι βαθμοι της β λυκείου (ο γενικός τουλάχιστον), οπώταν το γλύψυμο σε β' και γ' λυκείου θεωρώ πως είναι το ίδιο σαν να διαβάζεις σε πανελλήνιες, προσωπικά δεν το έκανα ποτέ γιατί δεν γνωριζα τότε πως θα κατέληγα να σπούδαζα εξωτερικό, αν όμως αυτός ήταν ο σκοπός που εξ αρχής δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να "έγλυφα" τους καθηγητές της τρίτης λυκείου για βαθμούς, άλλωστε το ίδιο μου κάνει αυτο με το να κάνω ενα μάθημα πανελληνίων απο τη β λυκείου και άλλα κουφα που ακούω, άρα μην κρίνεται όσω αφορά τις τελευταίεες τάξεις του λυκείου... τώρα όσο αφορά το γυμνάσιο οκ ούτε λόγος για ψύχωση απλά λίγο διάβασμα στα μαθηματικά στα αρχαία και στα νέα ελληνικά πιστεύω χρειάζεται που είναι και τα μόνα απο τα οποία οι ελλείψεις δύσκολα καλύπτονται, για τα άλλα μαθήματα δεν υπάρχει κανένας λόγος για υπερβολές, τυχόν ελλείψεις μπορουν να ξεπεραστούν στην α λυκειου και μετέπειτα, αρα το άγχος είναι αχρείαστο ...
1
Παράθεση

asko

Νεοφερμένος

Ο asko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O asko καλησπερα *0* έγραψε: στις 14:02, 27-09-14:

Όχι
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _fairygirl_ : 27-09-14 στις 14:28. Αιτία: greeklish
Παράθεση

johnietraf (γιαννης)

Φοιτητής

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών (ΑΕΙ/Ιωάννινα) και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,230 μηνύματα.

O johnietraf έγραψε: στις 15:19, 27-09-14:

Αυτα τα παιδια δεν εχουν καταλαβει οτι το παν ειναι να κατανοεις την γνωση και οχι να εισαι βαθμοθυρας
Παντοτε η μανα μου με πιεζε για τους βαθμους και γιαυτο τις περισσοτερες φορες φταινε οι γονεις που θελουν να λενε ο γιος/κορη μου εβγαλε τοσο γενικο βαθμο
Δεν αποσκοπουν το καλο του παιδιου αλλα την δικια τους ευχαριστιση
Δεν ξερουν τι πραγματικα θελει το παιδι και το πιεζουν για πραγματα που δεν καταφεραν οι ιδιοι
Αυτα τα παιδια πρεπει να συζητησουν με τον εαυτο τους και μετα να τα χωσουν στους γονεις τους για την καταπιεση που εχουν δεχθει

Η μονη βαθμοθυρια που επιτρεπεται ειναι της τριτης λυκειου στα διαγωνισματα
2
Παράθεση

laurentides

Δραστήριο Μέλος

H laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 194 μηνύματα.

H laurentides έγραψε: στις 15:49, 27-09-14:

Ας μην ξεχνάμε πως εκτός από το αριστείο που διεκδικεί ένας άριστος μαθητής διεκδικεί και καμιά υποτροφία/διαγωνισμό ενίοτε.
(Αν πηγαίνει δε σε ιδιωτικό έχει και έκπτωση στα ετήσια δίδακτρα.)
Και νομίζω ότι είναι κουτό να πιστεύουμε ότι υπάρχουν γονείς που έχουν δόλιες προθέσεις αυτοανάδειξης τους μέσω των παϊδιών τους , κανένας γονιός δεν έχει βρώμικα κίνητρα πέραν της προκοπής και της ευτυχίας του παιδιου του. Και στο κάτω κάτω το διάβασμα είναι μέρος των υποχρεώσεων ενός παιδιού. Βεβαίως και θα παίξει και θα βγει αλλά όταν πρεπει να στρωθεί θα πρεπει να στρωθεί.
1
Παράθεση

Διονύσης13 (Διονύσης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Σχολής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 909 μηνύματα.

O Διονύσης13 έγραψε: στις 15:53, 27-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από laurentides
Ας μην ξεχνάμε πως εκτός από το αριστείο που διεκδικεί ένας άριστος μαθητής διεκδικεί και καμιά υποτροφία/διαγωνισμό ενίοτε.
(Αν πηγαίνει δε σε ιδιωτικό έχει και έκπτωση στα ετήσια δίδακτρα.)
Και νομίζω ότι είναι κουτό να πιστεύουμε ότι υπάρχουν γονείς που έχουν δόλιες προθέσεις αυτοανάδειξης τους μέσω των παϊδιών τους , κανένας γονιός δεν έχει βρώμικα κίνητρα πέραν της προκοπής και της ευτυχίας του παιδιου του. Και στο κάτω κάτω το διάβασμα είναι μέρος των υποχρεώσεων ενός παιδιού. Βεβαίως και θα παίξει και θα βγει αλλά όταν πρεπει να στρωθεί θα πρεπει να στρωθεί.
Δόλιες προθέσεις δεν υπάρχουν, άγνοια υπάρχει ότι και καλά μεγαλύτερος μ.ο = καλύτερος μαθητής.
2
Παράθεση

steve391242 (Στέφανος)

Φοιτητής

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής (ΑΕΙ/Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 123 μηνύματα.

O steve391242 Dare to walk the alleys of her mind? έγραψε: στις 17:46, 27-09-14:

Θυμαμαι παντως οτι και εμενα οι γονεις μου με πιεζαν τρομερα για τους βαθμους και μου το ειχαν μεταδωσει τοσο πολυ που αυτοπιεζομουν κιολας
Ευτυχως εκει αρχες εφηβειας για μενα στην 3η γυμνασιου το καταλαβα και το αλλαξα μαζι με πολλα αλλα πραγματα.
Παράθεση

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,575 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε: στις 01:47, 29-10-14:

Βαθμοθυρία πιστεύω χρειάζεται στην γ λυκείου μόνο για να έχεις ένα καλό απολυτήριο λυκείου! Σε καμία περίπτωση όμως δεν ισχύει αυτο στους "τουρίστες" της τάξης!
Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,673 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε: στις 01:50, 29-10-14:

Ποτέ από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου δεν είχα ψύχωση με τους βαθμούς σε αντίθεση με τα φυτά της τάξης που αν έπαιρναν 18 ή 19 κλαιγόντουσαν. Σιγά μην σκάσω για τα 6άρια, 7άρια και 8άρια που έχω πάρει, δεν έχω πάρει μόνο αυτά, είχα και πιο υψηλούς βαθμούς ντάξει αλλά ποτέ δεν ήταν 20. Μια σκασίλα που είχα..
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος