Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 67,648 εγγεγραμμένα μέλη και 2,434,445 μηνύματα σε 76,377 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 222 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

Samael

Συντονιστής

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων και Ηλεκτρονικών Μηχανικών Παν. Δυτ. Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,286 μηνύματα.

O Samael www.youtube.com/watch?v=KtlgYxa6BMU έγραψε: στις 01:15, 24-09-18:

Αρχική Δημοσίευση από ougka pougka
Ποιος θα το φανταζοταν οτι ο τυπος του Ηρωνα θα μου χρησιμευε καποτε...τι ηρωνεια
Σαμαελ δεν εχω συντεταγμενες δυστυχως, μονο τα μηκη...
Νομιζω οτι βγαινει και με το νομο των συνημιτονων, τωρα που το σκεφτομαι. Αλλα ο τυπος του Ηρωνα σε γλιτωνει απο πολλες πραξεις
Πραγματι εχεις δικιο,ειχα κανει και λαθος στην οριζουσα τωρα το ειδα και το διορθωσα .Προσεξε ομως οτι στον τελικο τυπο σε ενδιαφερουν οι διαφορες των συντεταγμενων,δηλαδη μηκη. Αρα εαν εχεις κλιμακα μπορεις να μετρησεις με τον χαρακα και να ματετρεψεις,δεν χρειαζεται δηλαδη να ξερεις συντεταγμενες .

Παντως εαν δεν θυμασαι και απολυτως τιποτα μπορεις να χρησιμοποιησεις και το πυθαγορειο.Ειπες οτι ξερεις μηκη πλευρων οποτε ξερεις το μηκος της βασης και σου μενει να βρεις το υψος.Φερνεις λοιπον το υψος και σχηματιζονται 2 ορθογωνια τριγωνα τα οποια εχουν κοινη πλευρα το υψος εστω y και βασεις x και x-Α αντοιστοιχα οπου Α το μηκος της βασης. Εχεις δυο εξισωσεις και δυο αγνωστους(το υψος y και την μια βαση x). Απο το πυθαγορειο σχηματιζεις δυο εξισωσεις και απο εκει βρισκεις την βαση και το υψος οποτε υπολογιζεις απο τον τυπο E = (1/2)yx + (1/2)y(A-x).

Τα παραπανω τα λεω απλα για να υπαρχει ποικιλλια λυσεων στο προβλημα γιατι φετος υπηρχε μεγαλη απορια για το εμβαδον κυκλου οποτε σε γεωμετρικα προβληματα ειναι σημαντικο να παρουσιαζουμε αρκετες λυσεις.Γενικα δηλαδη εαν δεν θυμαται κανεις κατι ειναι καλο να αυτοσχεδιαζει.Στα μαθηματικα παντα υπαρχει τροπος να φτασεις στο ζητουμενο αρκει να θυμασαι κατι βασικο εστω και στοιχειωδες και απο εκει να δουλεψεις. Ο πιο ευκολος τροπος ειναι προφανεστατα ο τυπος του Ηρων.Θεωρω οτι οι παραπανω μεθοδοι ωστοσο ειναι χρησιμοι διοι θα ενισχυσουν την ευελιξια καποιου ή εαν δεν θελει να θυμαται τυπους η ξεχναει ευκολα .
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Samael : 24-09-18 στις 01:37.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Idontknoww

Νεοφερμένος

H Idontknoww αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H Idontknoww έγραψε: στις 19:12, 27-09-18:

Έχω κολλήσει κι δεν μπορώ να το λύσω πως να το συνεχίσω;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Indiana Jones (Ιάκωβος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 248 μηνύματα.

O Indiana Jones έγραψε: στις 22:12, 27-09-18:

Αρχική Δημοσίευση από Idontknoww

Στο δεύτερο μέλος θα βάλεις το τετράγωνο μέσα κάνοντας πράξεις,άκρους-μέσους μετά,χιαστί και λύνεις ως προς ν.

Τουλάχιστον αυτό μου είπε ο αδερφός μου που είναι θετική και το κατάλαβα. Εγώ είμαι θεωρητική,μη σε πάρω και στο λαιμό μου.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Samael

Συντονιστής

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων και Ηλεκτρονικών Μηχανικών Παν. Δυτ. Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,286 μηνύματα.

O Samael www.youtube.com/watch?v=KtlgYxa6BMU έγραψε: στις 22:32, 27-09-18:

Αρχική Δημοσίευση από Indiana Jones
Στο δεύτερο μέλος θα βάλεις το τετράγωνο μέσα κάνοντας πράξεις,άκρους-μέσους μετά,χιαστί και λύνεις ως προς ν.

Τουλάχιστον αυτό μου είπε ο αδερφός μου που είναι θετική και το κατάλαβα. Εγώ είμαι θεωρητική,μη σε πάρω και στο λαιμό μου.

Τα V φευγουν εαν το δεις μερικα βηματα πιο μπροστα,επειδη απλοποιουνται και λυνει το πολυωνυμο δευτερου βαθμου που προκυπτει . Αλλα για θεωρητικη ωραιος .
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Jim_Pap (Δημήτρης)

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

O Jim_Pap έγραψε: στις 23:09, 27-09-18:

Γραψτο 4/3V=[(4-x)(4+2x)^2]/3V και αρα λυνεις την (4-χ)(4+2χ)^2=4
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημικών Μηχανικών Παν. Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε: στις 14:09, 01-10-18:

Στο β μελος το 3v πηγαινει πανω.Αρα διαιρεις με 3v,κανεις χιαστη και εχεις:
4(4-x)/(3v)^2=(4+2x)^2/(3v)^2<=>16-4x=16+16x+4x^2<=>4x^2+20x=0<=>4x(x+5)=0<=>x=0 ή x=5,δεδομενου ότι v διαφορο του μηδενος
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αγγελος Κοκ : 01-10-18 στις 14:14.
Παράθεση

ewe32

Νεοφερμένος

Ο ewe32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O ewe32 έγραψε: στις 14:54, 05-10-18:

Καλησπέρα παιδιά.Μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει ποια είναι η απόδειξη του de l'hopital;;;
Παράθεση

Samael

Συντονιστής

O Samael www.youtube.com/watch?v=KtlgYxa6BMU έγραψε: στις 01:17, 10-10-18:

Αρχική Δημοσίευση από ewe32
Καλησπέρα παιδιά.Μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει ποια είναι η απόδειξη του de l'hopital;;;
Στο πλαισιο της Γ λυκειου η αποδειξη του θεωρηματος του L'Hôpital δεν ζητειται.
Εαν ωστοσο σε ενδιαφερει γενικα να την δεις θα πρεπει να ψαξεις καποιο βιβλιο η βιντεο που κανει εισαγωγη στην πραγματικη αναλυση που σαφως συζητιουνται οι εννοιες του λογισμου αλλα με πολυ μεγαλυτερη αυστηροτητα στον ορισμο και εμφαση στις αποδειξεις. .

Μπορω να κανω μια αποπειρα να σου δειξω γιατι ισχυει ομως στην περιπτωση του 0 προς 0 οριου,χωρις αυτη την αυστηροτητα,για να το καταλαβεις πιο πολυ διαισθητικα :

Εστω lim x->xo[f(x)/g(x)] = λ

Εστω οτι f(xo)=g(xo)=0 και f,g παραγωγισιμες στο πεδιο ορισμου τους.

Τοτε κοντα στο xo εχουμε :

lim x->xo[(f(x)-f(xo))/(x-xo)] = lim x->xo[f(x)/(x-xo)] = f'(xo)

Ομοιως lim x->xo[(g(x)-g(xo))/x-xo)] = lim x->xo[g(x)/(x-xo)] = g'(xo)

Απο τα παραπανω εχουμε :

λ = lim x->xo[f(x)/g(x)] = lim x->xo[(f(x)/x-xo)/(g(x)/x-xo] = f'(xo)/g'(xo)

Προσοχη ο κανονας λεει οτι εαν υπαρχει το κλασμα f'(xo)/g'(xo) τοτε η λυση του ειναι η ιδια και για το αρχικο οριο.Αλλα εαν δεν υπαρχει αυτο δεν σημαινει οτι και το αρχικο οριο δεν υπαρχει επισης.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Samael : 10-10-18 στις 13:12.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ewe32

Νεοφερμένος

Ο ewe32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O ewe32 έγραψε: στις 20:35, 12-10-18:

Ευχαριστώ πολύ
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια