Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,519 εγγεγραμμένα μέλη και 2,459,594 μηνύματα σε 78,036 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 489 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Τα πάντα για τις μετεγγραφές

Evcathy

Φοιτητής

H Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 145 μηνύματα.

H Evcathy έγραψε: στις 22:42, 10-07-19:

Αρχική Δημοσίευση από Λένω
Μπορεί να κάνει αίτηση μετεγγραφής ο φοιτητής που δεν έχει υπερβεί τη διάρκεια των εξαμήνων που απαιτούνται για τη λήψη του πτυχίου του.

Άρα μέχρι το 4ο.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,670 μηνύματα.

H Λένω έγραψε: στις 22:49, 10-07-19:

Εξαρτάται από τα έτη σπουδών του κάθε τμήματος. Αν ένα τμήμα έχει 4 έτη σπουδών άρα 8 εξάμηνα τότε μέχρι το 8ο εξάμηνο. Από το 9ο, δεν δικαιούται!
1
Παράθεση

constansn

Νεοφερμένος

H constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H constansn έγραψε: στις 11:12, 11-07-19:

Αρχική Δημοσίευση από Alex2001
Δεν θα έπρεπε να το ξέρουμε όμως ώστε να φτιαξουμε το μηχανογραφικό μας καταλληλα;

Το τι θα έπρεπε να γίνεται και τι γίνεται τελικά είναι άλλο ζήτημα. Η περσινή εγκύκλιος βγήκε το Οκτώβριο όταν δηλαδή ξεκίνησαν και οι σχετικές αιτήσεις. Για φέτος δεν μπορούμε να γνωρίζουμε ούτε πότε θα βγει η εγκύκλιος (προφανώς δεν προλαβαίνουν μέχρι τις 15 Ιουλίου) αλλά ούτε και αν θα ισχύσει το ίδιο σύστημα με πέρσι. Προσωπικά θα συμβούλευα το μηχανογραφικό να γίνεται με γνώμονα και το χειρότερο σενάριο (ότι κάποιος μπορεί να μην πάρει μετεγγραφή) παρά με το καλύτερο.
Παράθεση

Karavas

Νεοφερμένος

Ο Karavas αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Karavas έγραψε: στις 12:35, Σήμερα:

Γεια σας! Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής: Έδωσα φέτος Πανελλήνιες και κατά πάσα πιθανότητα περνάω Μηχανολογων Μηχανικών στην Κοζάνη... Με την οικογένεια μου κατοικουμε στην Καστοριά.. Θα μπορούσα θεωρητικά λόγω χαμηλού εισοδήματος να πάρω τα προβλεπόμενα μόρια για μεταγραφή στο αντίστοιχο τμήμα της Πάτρας ή αυτό δεν γίνεται επειδή δεν έχω αδερφό που να σπουδάζει εκεί και επειδή η Κοζάνη είναι πιο κοντά στην κατοικία μας (Καστοριά) από ότι η Πάτρα?
Παράθεση

Eua5

Νεοφερμένος

Ο Eua5 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O Eua5 έγραψε: στις 13:05, Σήμερα:

Αρχική Δημοσίευση από Galaxy
Α τελεια, δηλαδη αν παω κρητη και η μετεγγραφη βγει πριν την εξεταστικη, τοτε και χανω το εξαμηνο στην κρητη, και δεν εχω γνωρισει κανεναν στην Αθηνα... τεεεεελεια. Νομιζω θα ρισκαρω και θα μεινω εδω, να βρω και παρεα (ειμαι πολυ ντροπαλη, αν ερθω 2ο εξαμηνο που θα εχουν σχηαμτιστει οι παρεες, δεν θα βρω κανεναν).. και απλα ελπιζω οι καθηγητες να κανουν τα στραβα ματια και να βγει σχετικα νωρις η μετεγγραφη...

ουσιαστικα ομως δεν χανεις το εξαμηνο, απλα δυο μηνες εργαστηριων.. η καταλαβαινω κατι λαθος?
Κοίτα η δική μου γνώμη είναι να μείνεις εδώ. Έχοντας πάρει μετεγγραφή από βιολογικό της Κρήτης πέρυσι για αθηνα (χωρίς όμως να παρακολουθήσω τη σχολή) είχε βγει η μετεγγραφή τέλη Νοεμβρίου και όχι δε χάνεις το εξάμηνο μπορείς να παρακολουθείς και να δώσεις κανονικά το μάθημα ιστορία της βιολογίας που δεν έχει εργαστήριο και πιθανόν και τη ζωολογία γιται παρόλο που είχα χάσει κάποια εργαστήρια μου επέτρεπαν να μπω. Άρα ουσιαστικά θα χάσεις μόνο 2 μαθήματα που μπορείς να τα αναπλήρωσης του χρόνου.
Επίσης κι εγώ έχω το θέμα με τις παρέες και λοιπά γιατί έχοντας χάσει μια χρονιά δίνοντας 2η φορα πανελληνιεσ θα είμαι γραμμένη στο 3ο εξάμηνο του βιολογικού αλλά θα παρακολουθω του 1ου κια δε ξέρω τι θα γίνει με τις παρέες και αυτά γιατί και εγώ είμαι αρκετά ντροπαλή...

Αρχική Δημοσίευση από Galaxy
Κατι τελευταιο απο μενα... Με τα βιβλια τι θα γινει? Θα μπορεσω να παρω αυτα της Κρητης και να τα κρατησω ή θα μου ζητηθει να επιστραφουν, αφου θα αλλαξω πανεπιστημιο και αρα πλεον θα δικαιουμαι αλλα βιβλια?
Τα βιβλία της Κρήτης δε θα μπορείς να τα πάρεις γιατί η πλατφόρμα για τα βιβλία ανοίγει το Δεκέμβριο αν δεν κάνω λάθος και φαιυ θα πάρεις μετεγγραφή θα κάνεις κανονικά δήλωση μαθημάτων και συγγραματων στην Αθήνα και θα πάρεις του ΕΚΠΑ
Παράθεση

Galaxy

Φοιτητής

H Galaxy αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 305 μηνύματα.

H Galaxy έγραψε: στις 13:09, Σήμερα:

Αρχική Δημοσίευση από Eua5
Κοίτα η δική μου γνώμη είναι να μείνεις εδώ. Έχοντας πάρει μετεγγραφή από βιολογικό της Κρήτης πέρυσι για αθηνα (χωρίς όμως να παρακολουθήσω τη σχολή) είχε βγει η μετεγγραφή τέλη Νοεμβρίου και όχι δε χάνεις το εξάμηνο μπορείς να παρακολουθείς και να δώσεις κανονικά το μάθημα ιστορία της βιολογίας που δεν έχει εργαστήριο και πιθανόν και τη ζωολογία γιται παρόλο που είχα χάσει κάποια εργαστήρια μου επέτρεπαν να μπω. Άρα ουσιαστικά θα χάσεις μόνο 2 μαθήματα που μπορείς να τα αναπλήρωσης του χρόνου.
Επίσης κι εγώ έχω το θέμα με τις παρέες και λοιπά γιατί έχοντας χάσει μια χρονιά δίνοντας 2η φορα πανελληνιεσ θα είμαι γραμμένη στο 3ο εξάμηνο του βιολογικού αλλά θα παρακολουθω του 1ου κια δε ξέρω τι θα γίνει με τις παρέες και αυτά γιατί και εγώ είμαι αρκετά ντροπαλή...

Τα βιβλία της Κρήτης δε θα μπορείς να τα πάρεις γιατί η πλατφόρμα για τα βιβλία ανοίγει το Δεκέμβριο αν δεν κάνω λάθος και φαιυ θα πάρεις μετεγγραφή θα κάνεις κανονικά δήλωση μαθημάτων και συγγραματων στην Αθήνα και θα πάρεις του ΕΚΠΑ

Α τελεια, Δεκεμβριο. Νωρις νωρις λοιπον. Οσο για τις παρεες, ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ, ΥΠΑΡΧΩ, ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΝΤΡΟΠΑΛΗ, ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΝΤΡΟΠΑΛΕΣ ΜΑΖΙΙΙΙ
Παράθεση

Yiorgosk

Απόφοιτος

Ο Yiorgosk αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O Yiorgosk έγραψε: στις 13:22, Σήμερα:

Χαιρετώ τη παρέα . Θέλω να ρωτήσω όσον αφορά τις μετεγγραφές, ο πατέρας μου είναι συνταξιούχος, η μητέρα μου άνεργη (ασχολείται με τα οικιακά) και είμαι μέλος πολύτεκνης οικογένειας ( οι αδερφές μου έχουν ξεπεράσει το 26ο έτος η καθεμιά). Το εισόδημα του πατερα μου ξεπερνάει το κατώτατο εισόδημα που μοριοδοτείται (9.000 ευρώ). Περνάω ιστορικό αρχαιολογικό Ιωαννίνων και με τα παραπάνω δεν νομιζω να τη δικαιούμαι , ώστε να αρχίσω τα μαθήματα στο ΕΚΠΑ, αν και ορισμένοι μου λένε ότι την έχω σίγουρα.. εσείς τι νομίζετε;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Βρείτε παρόμοια