Foundation για σπουδές στην Αγγλία

Vlad95

Νεοφερμένος

Ο Vlad95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Λοιπόν, έκατσα και πληροφορήθηκα μόνος μου σχετικά με το Foundation και βρήκα αυτό το site Σπουδές στην Αγγλία ( Μεγάλη Βρετανία ), Foundation Αθήνα, Foundation Θεσσαλονίκη TOEFL Athens GMAT Αθήνα Athens Greece GRE IELTS ECDL Θεσσαλονίκη Foundation Μαθήματα Προετοιμασία Μεταπτυχιακά Σπουδές στην Αγγλία Αγγλικά Network Athens Thessaloniki G . Θα με ενδιέφερε να σπουδάσω Ουαλία ή και Σκοτία ( όλα τα πανεπιστήμια που με ενδιαφέρουν συνεργάζονται με τον συγκεκριμένο όμιλο). Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι : πανελλήνιες τελικά δίνω η όχι; δίνω ενδοσχολικές; Εκεί που βασικά θέλω να μπώ λέει στα Entry requirements : Year 1 entry – average of grade 17 with 17 in key subjects
No second year entry unless supplemented with A Levels, τι γίνεται δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Δεν το εχω ψαξει το θεμα. Παντως, οσο αναφορα τις Πανελληνιες θυμαμαι παιδια που δεν εδωσαν φετος επειδη ηθελαν να πανε απευθειας για σπουδες στο εξωτερικο και κατεληξαν να μην πανε πουθενα επειδη δεν τους αναγνωριζαν το Απολυτηριο Λυκειου χωρις να εχουν δωσει Πανελληνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Φαουντείσιον οχι οχι οχι οχι οχι οχι οχι οχι οχι οχι οχι οχι οχι οχι οχι οχι οχι οχι οχι οχι οχι οχι όχι ΟΧΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nolan95j

Νεοφερμένος

Ο nolan95j αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Από ό,τι έχω καταλάβει γνωρίζεις πολλά πάνω στο θέμα των σπουδών στην Αγγλία. Γιατί οχι οχι οχι foundation?? Δεν ξέρω, έχεις κοιτάξει το site που αναφέρεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Από ό,τι έχω καταλάβει γνωρίζεις πολλά πάνω στο θέμα των σπουδών στην Αγγλία. Γιατί οχι οχι οχι foundation?? Δεν ξέρω, έχεις κοιτάξει το site που αναφέρεται?
πιο σαιτ; πες μου για ποια πανεπιστήμια ενδιαφέρεσαι και για τι σχολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nolan95j

Νεοφερμένος

Ο nolan95j αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
To site tou network foundation https://www.networkfoundation.gr/. Κοίτα, με ενδιαφέρει η Αγγλία κυρίως, Newcastle, University of West of England, Lancaster ίσως. Γ´ λυκείου πάω αλλα μάλλον θα περάσω Αγγλική εδώ και θα φυγω μετά από ένα χρόνο. Έχεις να προτείνεις κάτι; Αγγλικά σκοπεύω να σπουδάσω και εκεί και μεταπτυχιακά στη Δημιοσιογραφία Media/ Cultural Studies. Έχω proficiency Cambridge με Α, επίσης, οπότε δεν θα χρειαστώ ielts. Αλλά χωρίς foundation;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
To site tou network foundation https://www.networkfoundation.gr/. Κοίτα, με ενδιαφέρει η Αγγλία κυρίως, Newcastle, University of West of England, Lancaster ίσως. Γ´ λυκείου πάω αλλα μάλλον θα περάσω Αγγλική εδώ και θα φυγω μετά από ένα χρόνο. Έχεις να προτείνεις κάτι; Αγγλικά σκοπεύω να σπουδάσω και εκεί και μεταπτυχιακά στη Δημιοσιογραφία Media/ Cultural Studies. Έχω proficiency Cambridge με Α, επίσης, οπότε δεν θα χρειαστώ ielts. Αλλά χωρίς foundation;
Βέβαια, υπάρχουν και άλλα πολύ καλά για αγγλική φιλολογία. Ειδικά το uwe θα μπεις σχετικά εύκολα. To De Montfort για αγγλικά είναι πολύ καλό(ψαξ το), το York το Durham κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nolan95j

Νεοφερμένος

Ο nolan95j αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ευχαριστώ. Ενδιαφέρον και το De Montfort. Το Durham δεν είναι πολύ δύσκολο να σε δεχτεί; Νομίζω θέλει και 2 a-levels αλλιώς κάνεις εκεί foundation. Από θέμα οικονομικών και ακρίβειας σε ποιά πόλη συμφέρει καλύτερα να πάω; Να μην είναι και φάση ερημιά, όμως. Μπορείς please να προτείνεις μια πεντάδα λαμβάνοντας υπ'οψη το οικονομικό και την ζωή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

momolis

Νεοφερμένος

Ο Μανώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Εγώ nolan95j θα σου πρότεινα να ψάξεις τα προγράμματα σπουδών μόνος σου και να εντοπίσεις κάποια που σε ενδιαφέρουν και να έρθεις σε επικοινωνία με τα ΊΔΙΑ. Γιατί κακά τα ψέματα ο αριθμός των πανεπιστημιακών ιδρυμάτων ειναι τριψήφιος και κανείς δεν μπορεί να ξέρει τα πάντα για όλα τα πανεπιστήμια. Μπορείς να επικοινωνήσεις με το Admission Center του κάθε πανεπιστημίου για να σου πει αυτο τι χρειάζεσαι. Πάντως να εξετάσεις κάθε πτυχή των προτάσεων που παρουσιάζονται και να μην πέφτεις θύμα επιτήδειων "διαμεσολαβητών". Όσον αφορά τα foundation οι γνώμες διήσταναι, γνωρίζω μερικούς που έχουν μείνει ευχαριστημένοι και άλλους όχι. Δεν έχω παρόμοια εμπειρία οπότε δεν μπορώ να πω τη γνώμη μου αν δεν το ψάξω περισσότερο. Βέβαια για μερικά πανεπιστήμια, όπως το Durham, που το σενάριο να σε δεχτούν μόνο με απολυτήριο λυκείου αγγίζει σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Αν θες κάποια άλλη πληροφορία απλά ρώτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Ευχαριστώ. Ενδιαφέρον και το De Montfort. Το Durham δεν είναι πολύ δύσκολο να σε δεχτεί; Νομίζω θέλει και 2 a-levels αλλιώς κάνεις εκεί foundation. Από θέμα οικονομικών και ακρίβειας σε ποιά πόλη συμφέρει καλύτερα να πάω; Να μην είναι και φάση ερημιά, όμως. Μπορείς please να προτείνεις μια πεντάδα λαμβάνοντας υπ'οψη το οικονομικό και την ζωή;
εγώ σου πα κάποια πανεπιστήμια από τη μέση και πάνω. Τη τελική πεντάδα θα τη διαλέξεις μόνος σου. Αν ακούσεις τον οποιονδήποτε "καλοπροαίρετο" το χασες το παιχνίδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wonderfullife

Νεοφερμένος

Η wonderfullife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Γεια σε όλους!:)
Λοιπόν, ενδιαφέρομαι για σπουδές στην Μ.Βρετανία και πρόσφατα ανακάλυψα το Network Foundation. Έχει κανείς πληροφορίες για τον συγκεκριμένο όμιλο; Παρακολούθησα ένα σεμινάριο και μου ακούστηκαν όλα πολύ αισιόδοξα και μου φάνηκε αρκετά περίεργο. Δεν λέω ότι επρόκειτο για αερολογίες, αλλά θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα από κάποιον που έχει ασχοληθεί.
Ακόμα, αν γνωρίζεται κάτι άλλο σχετικά με τους τρόπους εισαγωγής, αλλά και προγράμματα προετοιμασίας για αυτό το θέμα, θα εκτιμούσα δεόντως κάθε πληροφορία.
Σας ευχαριστώ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Καλημέρα !επειδή και εγώ έχω μπερδευτεί βρε παιδιά...έχω πάει στο βρετανικό συμβούλιο στο network και βλέπω ο καθένας λέει τα δικά του...δεν ξέρεις ποιον να πιστέψεις...ενδιαφέρομαι για σχολές μόδας και μου λένε διάφορα για το δάνειο κτλ.μπορεί κάποιος που πήγε πρόσφατα τι ισχύει με το δάνειο τις εστίες και αν χρειάζεται πια foundation. ..έχω δώσει πανελλήνιες το 2012 18000 μόρια στις πανελλαδικές. ...δεν ξέρω τι να κάνω μπυ ζητάνε πολλά λεφτά και νομίζω είναι φουκαρά....μου είπαν για κάποιες εξετάσεις igcse αλλα έχω δώσει πανελλήνιες μου είπαν οπότε δεν χρειάζεται. .βοηθεια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
καλησπέρα σας!παιδια ενδιαφέρομαι για σπουδές στην Αγγλία για σχέδιο μόδας και θα ήθελα να μάθω αν αξίζει να κάνω foundation....εχω βρει δύο σχολές προετοιμασίας αλλά μόνο η μία μπορεί να με εξυπηρετήσει ως αναφορά το πρόγραμμα.έχω γενικό βαθμό απολυτηρίου 18 και 12/13 και μου είπαν οτι χρειάζομαι μόνο το σχέδιο (Portfolio)και τα αγγλικά(ielts).....η σχολή που απέρριψα είναι το network επειδή δεν μπορούν να με εξυπηρετήσουν λόγω προγράμματος δουλειάς και η μία επιλογή που απέμεινε είναι μία που λέγεται UKFC αλλά δεν μου το είχαν συστήσει σαν σχολή στο βρετανικό συμβούλιο που είχα πάει...έχει κάποιος πάει στο UKFC να δω τι γίνεται βρε παιδιά?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top