Σπουδές στην Ουαλία

Vlad95

Νεοφερμένος

Ο Vlad95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Λοιπόν, πηγαίνω δευτέρα Λυκείου και έχω επιλέξει θεωρητική κατεύθυνση. Αυτές τις μέρες κάθομαι και ψάχνομαι σχετικά με το θέμα σπουδές και βρήκα έναν κλάδο που θα με ενδιέφερε πολύ να σπουδάσω, το "Αmerican Studies and English Literature" στο Πανεπιστήμιο Swansea της Ουαλίας. Με τα αγγλικά γενικά τα πάω πάρα πολύ καλά ( έχω το Proficiency του Michigan με εξαιρετικό βαθμό) . Στο σχολείο επίσης είμαι καλός μαθητής αλλά θέλω λίγο προσοχή στα Αρχαία.

Όσον αφορά τα δίδακτρα πιστεύω μπορώ να ανταποκριθώ, τα οποία μέχρι φέτος ήταν γύρω στις 4.000 euro ενώ τώρα ανεβήκανε στα 10,300 :(. Πάντως είδα ότι χορηγείται χαμηλότοκο δάνειο για μαθητές της ΕΕ που αποπληρώνεις μετά την αποφοίτηση. Αυτά που θέλω να μάθω είναι : Αξίζει να φύγω U.K; Τι γίνεται με τις Πανελλήνιες και το βαθμό που πρέπει να βγάλω; Το foundation και τα Α-Levels, ενημερώστε με για αυτά. Για την ζωή στην Ουαλία ξέρει κανένας τίποτα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Firebolt

Νεοφερμένος

Η Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σας!
Υπάρχει κάποιος που σπουδάζει/θα σπουδάζει στην Ουαλία, και συγκεκριμένα στο Cardiff University, τον ερχόμενο Σεπτέμβριο;

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Γεια σας!
Υπάρχει κάποιος που σπουδάζει/θα σπουδάζει στην Ουαλία, και συγκεκριμένα στο Cardiff University, τον ερχόμενο Σεπτέμβριο;

:)

oxi , αλλά τι θές να μάθεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Λοιπόν, πηγαίνω δευτέρα Λυκείου και έχω επιλέξει θεωρητική κατεύθυνση. Αυτές τις μέρες κάθομαι και ψάχνομαι σχετικά με το θέμα σπουδές και βρήκα έναν κλάδο που θα με ενδιέφερε πολύ να σπουδάσω, το "Αmerican Studies and English Literature" στο Πανεπιστήμιο Swansea της Ουαλίας. Με τα αγγλικά γενικά τα πάω πάρα πολύ καλά ( έχω το Proficiency του Michigan με εξαιρετικό βαθμό) . Στο σχολείο επίσης είμαι καλός μαθητής αλλά θέλω λίγο προσοχή στα Αρχαία.

Όσον αφορά τα δίδακτρα πιστεύω μπορώ να ανταποκριθώ, τα οποία μέχρι φέτος ήταν γύρω στις 4.000 euro ενώ τώρα ανεβήκανε στα 10,300 :(. Πάντως είδα ότι χορηγείται χαμηλότοκο δάνειο για μαθητές της ΕΕ που αποπληρώνεις μετά την αποφοίτηση. Αυτά που θέλω να μάθω είναι : Αξίζει να φύγω U.K; Τι γίνεται με τις Πανελλήνιες και το βαθμό που πρέπει να βγάλω; Το foundation και τα Α-Levels, ενημερώστε με για αυτά. Για την ζωή στην Ουαλία ξέρει κανένας τίποτα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

Εχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το course που σε εννδιαφέρει. Με ένα 17 στο απολυτήριο και με ένα καλό βαθμό στο ielts , φαντάζομαι ότι θα μπορεις να κάνεις direct entry. Τα foundation και τα a levels ασ' τα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SelfControl

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καμία πληροφορία για προπτυχιακές σπουδές Ιατρικής σε Ουαλία & Βόρεια Ιρλανδία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
ας κάνω μια προσπάθεια να ανανεώσω το θέμα :P γνωρίζει κανείς κάτι για το Cardiff στην Ουαλία? το έψαξα πολύ και διάβασα θετικά σχόλια για το πανεπιστήμιο αλλά θα ήθελα να μάθω περισσότερα. έχει σπουδάσει κάποιος/ γνωρίζει κάποιον που σπουδάζει εκεί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Καλημέρα,

Επειδή έψαχνα για πανεπιστήμια, πιστεύω πως το Cardiff είναι ένα καλό πανεπιστήμιο. Φυσικά δεν συγκρίνεται με Oxbridge, LSE, UCL, Warwick κλπ, αλλά είναι ένα καλό πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
καλά, αν υπήρχε η δυνατότητα όλοι στο oxford και στο cambridge θα πηγαίναμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,754 μηνύματα.
Μeet και κακό να είναι ένα Αγγλικό Πανεπιστήμιο, θα είναι τουλάχιστον πιο οργανωμένο από κάποιο Ελληνικό Πανεπιστήμιο. Θα επικρατεί καλύτερη αύρα και περιβάλλον σπουδών χωρίς το αρνητικό κλίμα και την χαβούζα στα κτίρια των Ελληνικών Πανεπιστημίων, που είναι ενάντια στη σωστή μάθηση. Βέβαια σε θέματα επιστήμης, εξετάσεων κλπ είναι πάνω τα ίδια, εκτός και αν αναφερόμαστε σε Πανεπιστήμια-Ερευνητικά Κέντρα όπως το Cambridge με δική του βιβλιογραφική έκδοση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
:hmm:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Όποιος έχει την ευκαιρία να σπουδάσει έξω και το ψάχνει κιόλας... δεν είναι με τα καλά του
Για να πας έξω θέλει φράγκα, αν μπορείς να αντέξεις οικονομικά, όπου και να πας εντός του Ηνωμένου Βασιλείου σίγουρα δεν θα το μετανιώσεις και (ακόμα πιο) σίγουρα θα απολαύσεις ένα επίπεδο σπουδών και κλίμα πολύ ανώτερο από αυτό που επικρατεί στα ελληνικά πανεπιστήμια. Εντάξει, για όποιον δε ενδιαφέρεται για ξενόγλωσσες φιλολογίες κτλ, η συζήτηση είναι ανούσια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top