Ποιοι σπουδάζουν Αγγλία και σε ποιον τομέα;

Ariana_Era

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ariana_Era αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Επίσης, έχει σημασία όσον αφορά το φοιτητικό δάνειο, αν είσαι γραμμένη και παρακολουθείς μαθήματα σε κάποια σχολή στην Ελλάδα, αλλά δεν έχεις πάρει πτυχίο;

Να σου πω την αλήθεια και εγώ αυτή την απορία είχα μετά το μήνυμα της Ariana_Era :hmm:

Κοριτσια εγω διαγραφηκα απο την σχολη μου εδω στον Πειραια, γιατι δεν ηθελα να συνεχισω. Ειχα το δικαιωμα να παραμεινω εγγεγραμμενη αλλα δεν το εκανα, γιατι πολυ απλα δεν ηθελα να φαινομαι σαν μια τουριστρια-φοιτητρια. Απο εκει και περα ξαναλεω οτι εγω δεν ανεφερα πουθενα για την φοιτηση μου 1 χρονο στο ελληνικο πανεπιστημιο, πηγα σαν να τελειωσα το λυκειο την ιδια χρονια. Ουτως αλλως δεν σπουδαζα Business Economics πριν, αλλα Στατιστικη που ειναι τελειως διαφορετικο αντικειμενο και δεν θα επαιζε καποιο ρολο. Αυτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariakolv

Νεοφερμένος

Η Μάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Παιδιά από όσους εσάς πουσπουδάζετε Αγγλία, πως σας φαίνεται το πανεπιστήμιο;
Το επίπεδο είναι πολύ υψηλό; Η ζωή εκεί είναι καλή;
Έχω αγχωθεί γιατί ξεκιναώ το Σεπτέμβρη; :((((
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μήπως ξέρει κάποιος από εσάς που σπουδάζετε στην Αγγλία, ποια είναι τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για να ανοίξει λογαριασμό σε αγγλική τράπεζα ένας full time μεταπτυχιακός φοιτητής και πόσος χρόνος απαιτείται για την ολοκλήρωση αυτής της διαδικασίας? Μετά πόσον καιρό δηλαδή θα του δοθούν οι τραπεζικοί κωδικοί και η debit card?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Tελικά, είμαι φοιτητής του Manchester University. Κάνω foundation year και από του χρόνου θα είμαι φοιτητής του School of Physics and Astronomy -δεδομένου ότι θα έχω το απαιτούμενο 80% που ζητάνε από το foundation για τη Φυσική- . Δεν έδωσα πανελλήνιες και με δέχτηκαν 4 στα 5 πανεπιστήμια (Nottingham, Birmingham, Nottingham και Strathclyde, ενώ με απέρριψε το Durham). Μάλιστα, σχετικά με τις πανελλήνιες, ένας φίλος, Έλληνας, είναι φοιτητής του πρώτου έτους του school of Computer Science στο University of Manchester και του ζητήθηκε Απολυτήριο με 17 χωρίς πανελλήνιες. Η πλειοψηφία των πανεπιστημίων πάντως, ζητούν πανελλήνιες για το πρώτο έτος σπουδών.

Το πανεπιστήμιο είναι κωλοσιαίο, οι εγκαταστάσεις εντυπωσιακές, η πόλη υπέροχη και με τους Άγγλους τα πάω γενικά καλά. Έχω προσαρμοστεί στη νέα ζωή, πλέον διαχειρίζομαι και το άγχος του 80% στη πλάτη μου και νομίζω πως τα πάω υπέροχα, μετά από κάποιες αποτυχίες που είχα στα πρώτα assessments. Το επίπεδο δεν θα το χαρακτήριζα δύσκολο, απλώς μου πήρε χρόνο να καταλάβω πως πρέπει να δουλεύω σαν φοιτητής. Αυτά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ero

Νεοφερμένος

Η Ero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
φευγω και εγώ το σεπτεμβρη για μεταπτυχιακο στο university of east london
κανενας άλλος ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick Papanikola

Νεοφερμένος

Ο Nick Papanikola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Παιδια!Σκοπευω να βαλω στην αιτηση Edinburgh και Glasgow .Μπορειτε να μου πειτε αλλα τελεια πανεπιστημια στην σκωτια ;;;Σκοπευω να δωσω μονο πανελληνιες και IELTS,οχι A-Levels. Οσον αφορα το IELTS να το δώσω τον ιούνιο ή πιο νωρις; Και στην αιτηση πως θα ξερουν τους βαθμους μου αμα δεν εγω γραψει πανελληνιες.Η αιτηση γινεται χειμώνα και η πανελληνιες ειναι ανοιξη.Εχω μπερδευτει σε αυτο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Ρε παιδιά τι είναι τα Α-levels ? Ξεχωριστές εξετάσεις για κάθε μάθημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε παιδιά τι είναι τα Α-levels ? Ξεχωριστές εξετάσεις για κάθε μάθημα?

Κάτι σαν τις δικές μας πανελλαδικές εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Ρε παιδιά τι είναι τα Α-levels ? Ξεχωριστές εξετάσεις για κάθε μάθημα?

Εσύ ως μαθητής επιλέγεις ποια μαθήματα θα ήθελες να δώσεις εξετάσεις πχ Μαθηματικά, Κοινωνιολογία, Οικονομικά, Φυσική. Δίνεις εξετάσεις πάνω σε αυτά τα μαθήματα και τον Αύγουστο (σε λίγες μέρες) μαθαίνεις τα αποτελέσματα και ο βαθμός κυμαίνεται από Α-Ε. (υπάρχει και το Α*). Μετά ανάλογα με τους βαθμούς και ενώ είχες κάνει αίτηση στα παν/μια που θες τα οποία και ζητούν (στο παράδειγμά μας) Μαθηματικά, Κοινωνιολογία, Οικονομικά, Φυσική σε A-level επίπεδο γίνεσαι ή όχι αποδεκτός ανάλογα με τους βαθμούς των μαθημάτων αυτών.

Περισσότερα εδώ: https://en.wikipedia.org/wiki/GCE_Advanced_Level_(United_Kingdom)

Παιδια!Σκοπευω να βαλω στην αιτηση Edinburgh και Glasgow .Μπορειτε να μου πειτε αλλα τελεια πανεπιστημια στην σκωτια ;;;Σκοπευω να δωσω μονο πανελληνιες και IELTS,οχι A-Levels. Οσον αφορα το IELTS να το δώσω τον ιούνιο ή πιο νωρις; Και στην αιτηση πως θα ξερουν τους βαθμους μου αμα δεν εγω γραψει πανελληνιες.Η αιτηση γινεται χειμώνα και η πανελληνιες ειναι ανοιξη.Εχω μπερδευτει σε αυτο....

Κάνεις κανονικά την αίτησή σου μέσω UCAS κανονικά. Βρίσκεσαι σε συνεννόηση με το Πάν/μιο για να τους παράσχεις τα απαραίτητα έγγραφα πχ βαθμοί τετραμήνου. Όταν πάρεις και τα αποτελ. πανελ τότε στέλνεις κι αυτά. Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας γιατί ακόμη και οι ίδιοι στη Μ.Βρετανία αυτό κάνουν, πρώτα αίτηση μέσω UCAS και στα μέσα Αυγ παίρνουν τα αποτελέσματα από τα A-levels
μπορείς να συμβουλεύεσαι και αυτό το φόρουμ https://www.thestudentroom.co.uk/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top