Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,544 εγγεγραμμένα μέλη και 2,460,799 μηνύματα σε 78,083 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 399 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Κατατακτήριες ψυχολογίας Πάντειου ή ΕΚΠΑ ;

thenia_k

Μεταπτυχιούχος

H thenia_k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H thenia_k έγραψε: στις 17:32, 05-02-19:

Κατατακτήριες στα 35 !Ψυχολογια Παντείου ή ΕΚΠΑ; Ποια θεωρείτε περισσότερο απαιτητική για έναν εργαζόμενο ;
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

TheyCallMeChris (Χρήστος)

Πτυχιούχος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Παν. Πατρών (Πάτρα) . Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O TheyCallMeChris έγραψε: στις 12:20, 06-02-19:

Γεια σου Θένια,

Καταρχάς το ηλικιακό μη σε απασχολεί καθόλου. Μία φίλη έδωσε κατατακτήριες (και δεν πέρασε), για το Τμήμα της Ψυχολογίας του ΕΚΠΑ στα 42 της και μάλιστα με βοήθεια από κοινό μας γνωστό, μεταπτυχιακό Ψυχολόγο, στα εξής μαθήματα:

1. Κοινωνική Ψυχολογία Ι
2. Βιολογικές βάσεις της Συμπεριφοράς
3. Ψυχολογία της Προσωπικότητας

Αν δεν κάνω λάθος οι προσφερόμενες θέσεις, ήταν γύρω στις 12 ή 13 (αν θυμάμαι καλά).

Για να μην σε κουράζω όμως, αρκεί να σου αναφέρω, ότι η φίλη μου έγραψε πολύ καλά και ΔΕΝ πέρασε. Από αυτό λοιπόν συμπεραίνω, ότι είναι αρκετά δύσκολη η εισαγωγή, χωρίς φυσικά να είναι κάτι το ακατόρθωτο. Απλώς, θεωρώ ότι το συγκεκριμένο Τμήμα (και στην Πάντειο και στο ΕΚΠΑ), το κυνηγούν πολλοί και πολλές.

Να σε ρωτήσω, ποιο Τμήμα έχεις τελειώσει αν επιτρέπεται;

Όπως και να χει, καλή επιτυχία σου εύχομαι αν αποφασίσεις να δώσεις τελικά!
Παράθεση

thenia_k

Μεταπτυχιούχος

H thenia_k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H thenia_k έγραψε: στις 08:31, 07-02-19:

Έχω τελειώσει το Βιολογικό ΑΠΘ αν Κ ανέκαθεν είχα μεγάλη αγάπη προς τα θεωρητικά μαθήματα . Χμ , νομίζω ωστόσο πως Κ οι κατατακτήριες σαν θεσμός είναι λιγότερο προσβάσιμος από ότι λεγεται . Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση
Παράθεση

Johnman97

Φοιτητής

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 109 μηνύματα.

O Johnman97 έγραψε: στις 21:56, 07-02-19:

Πως και το αποφασισες? Απο αποψη ενδιαφεροντος ή απο επαγγελματικης πλευρας?
Παράθεση

Ziekr

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 60 μηνύματα.

O Ziekr έγραψε: στις 11:28, 08-02-19:

Ως κάποιος που σκεφτόταν να δώσει και το είχε ψάξει, θα πρότεινα να δώσεις ΕΚΠΑ για τους εξής λόγους:

• Η ύλη είναι εντός λογικών πλαισίων, 3 βιβλία και 1000-1200 σελίδες. Θέλει φυσικά διάβασμα αλλά τίποτα το εξωπραγματικό.

• Οι ερωτήσεις είναι πάνω κάτω στάνταρ, ίσως έχει κάποια η οποία να θέλει και λίγο κριτική σκέψη αλλά αν έχεις κατανοήσει την ύλη καλά δεν θα εκπλαγείς με άσχημο τρόπο.

• Το τμήμα Ψυχολογίας ΕΚΠΑ έχει καλύτερη φήμη και είναι πιο σοβαρό πανεπιστήμιο σε θέματα οργάνωσης και συνέπειας απ' ότι το Πάντειο. Και τα δύο έχουν αξιόλογους καθηγητές φυσικά.

Αντίθετα, στο Πάντειο η ύλη είναι εξωπραγματικά μεγάλη (τυπικά πρέπει να διαβάσεις καμιά 20αριά βιβλία για να είσαι καλυμμένη). Επίσης είναι πολύ πιθανό να πέσουν ερωτήσεις ασαφείς ή τρομερές λεπτομέρειες. Το Πάντειο φυσικά έχει λιγότερο ανταγωνισμό (δίνουν 80-100 άτομα σε κάθε κατατακτήριες ενώ στο ΕΚΠΑ δίνουν 250-300) αλλά δεν θα το πρότεινα σε καμία περίπτωση.

Ότι και αν αποφασίσεις εγώ θα έλεγα να πας σε κάποιο φροντιστήριο. Αν βλέπεις τις κατατακτήριες σοβαρά πρέπει να ξέρεις πως είναι σημαντική επένδυση χρόνου. Μπορεί να έχεις λιώσει στο διάβασμα και να μην περάσεις λόγω κάποιας πρότασης που δεν κατάλαβες καλά ή λόγω του ότι δεν έγραψες την απάντηση με τον τρόπο που απαιτείται. Το φροντιστήριο μειώνει κατά πάρα πολύ να σου συμβεί κάτι τέτοιο.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    hirasawayui, Rozalia24