Κενά στις πανελλήνιες

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Γειά σε όλους! :)
Είμαι Γ λυκείου και φέτος δίνω πανελλήνιες. Είμαι στην θεωρητική κατεύθυνση και αντιμετωπίζω προβλήματα με τα αρχαία και την ιστορία.

Σχετικά με τα αρχαία, επειδή φέτος ξεκίνησα πρώτη φορά φροντιστήριο, άρχισα έχοντας ΚΕΝΑΡΕΣ σε γραμματική και συντακτικό. Έτσι από τον Σεπτέμβρη κάνω +2 ώρες ιδιαίτερο και είμαι κομπλέ. Όμως εξακολουθώ να έχω πρόβλημα με τη σύνταξη και την μετάφραση του αγνώστου και με πιάνει πανικός όταν προσπαθώ να συνταξω ένα κείμενο. . Τι να κάνω;; θέλω να γράψω καλά στα αρχαία.. :(

Όσον αφορά την ιστορία, έχω αφήσει κάποια κενά επειδή δεν προλάβαινα και έχω απελπιστεί. Προλαβαίνω να τα καλύψω μέχρι τέλος Φλεβάρη;;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! ❤️
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,269 μηνύματα.
Γειά σε όλους! :)
Είμαι Γ λυκείου και φέτος δίνω πανελλήνιες. Είμαι στην θεωρητική κατεύθυνση και αντιμετωπίζω προβλήματα με τα αρχαία και την ιστορία.

Σχετικά με τα αρχαία, επειδή φέτος ξεκίνησα πρώτη φορά φροντιστήριο, άρχισα έχοντας ΚΕΝΑΡΕΣ σε γραμματική και συντακτικό. Έτσι από τον Σεπτέμβρη κάνω +2 ώρες ιδιαίτερο και είμαι κομπλέ. Όμως εξακολουθώ να έχω πρόβλημα με τη σύνταξη και την μετάφραση του αγνώστου και με πιάνει πανικός όταν προσπαθώ να συνταξω ένα κείμενο. . Τι να κάνω;; θέλω να γράψω καλά στα αρχαία.. :(

Όσον αφορά την ιστορία, έχω αφήσει κάποια κενά επειδή δεν προλάβαινα και έχω απελπιστεί. Προλαβαίνω να τα καλύψω μέχρι τέλος Φλεβάρη;;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! ❤️


Καλησπερα και από εμένα.Φυσικα και προλαβαίνεις το παν είναι οι επαναλήψεις,αν προσεχείς σε αυτές όλα καλα.Σου εύχομαι καθε επιτυχια.Τι σχολή θέλεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ!! Θέλω παιδαγωγικά!! Αυτό με τις επαναλήψεις με αγχώνει. Να σε ρωτήσω κιόλας κάτι; πότε νομίζεις ότι είναι η κατάλληλη "εποχή" για να ξέρει κανείς απέξω την ύλη όλων των μαθημάτων; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,269 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ!! Θέλω παιδαγωγικά!! Αυτό με τις επαναλήψεις με αγχώνει. Να σε ρωτήσω κιόλας κάτι; πότε νομίζεις ότι είναι η κατάλληλη "εποχή" για να ξέρει κανείς απέξω την ύλη όλων των μαθημάτων; :(


Αν εννοείς άριστα τα πάντα τότε ένα μήνα πριν τις πανελλήνιες για να έχεις τον τελευταίο μήνα καθαρά επαναλήψεις και όχι προσθήκη νέων γνώσεων.

Πάρε στα αρχαία και ένα βοήθημα είναι αρκετά χρήσιμο και νιώθεις και μια ασφαλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Εντάξει :) Σε ευχαριστώ πολύ!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,269 μηνύματα.

SofiaOk

Νεοφερμένος

Η SofiaOk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Γεια σου!
Κάπως ετσι ξεκινησα κι εγω την τριτη λυκειου. Ιστορια δεν ηξερα τιποτα μεχρι τον Απριλη. Μετα απο μια συζήτηση με την καθηγήτριά μου στην ιστορια ξεκινησα το διαβασμα αρχες Μαΐου, λιγο πριν τις πανελλήνιες. Την ημερα πριν δωσω ιστορια υπηρχαν παρα πολλα μαθήματα που δεν ειχα κανει καν ανάγνωση. Τα περασα το βραδυ μια φορα και πηγα την επομενη να δωσω. Φυσικά και έπεσαν αυτα που διαβασα το προηγούμενο βραδυ! (Κανόνας: πάντα πεφτουν αυτα που δεν ξερεις) Εγραψα ο,τι θυμομουν και παρ'όλα αυτα εγραψα 12,5. :eek:

Σίγουρα σε αυτο το κομματι δεν ειμαι το καλυτερο προτυπο. Το μετανιωσα παρα πολυ αργοτερα και καταλαβα πως ακομη και τον μαρτη να ξεκιναγα το διαβασμα θα ειχα γραψει πολυ καλα. Επομενως, οχι, δεν ειναι αργα. Εχεις πολυ χρονο να τα μαθεις και να τα κανεις και πολλες επαναλήψεις.
Οσον αφορα, τα αρχαια μην αγχώνεσαι. Θα τα μαθεις με τον καιρο. Ουτε εγω ημουν καλη στην αρχη αλλα λογω του οτι τα καναμε καθημερινα σχολειο- φροντιστήριο, τα εμαθα στο τελος. Μην σε αγχωνει. Εσυ κανε ο,τι μπορεις και μια χαρα θα τα πας. Το καλο με τα αρχαια ειναι οτι παίρνεις λιγες μοναδες απο καθε κομματι. Ετσι, και να μην τα πας και τοσο καλα στο συντακτικό δεν χαθηκε ο κοσμος. Κι εγω χαλια τα πηγα στο συντακτικό και γραμματική δεν ειχα σχεδον τιποτα σωστο, ωστοσο έγραψα 17.

Μια χαρα θα τα πας. Οι πανελλήνιες δεν ειναι οσο τρομακτικές και δυσκολες τις παρουσιάζουν. Εσυ κανε το κατα δυναμην και ο,τι ειναι να γινει, θα γινει. Καλή επιτυχια!
Και ο,τι χρειαστείς, εδω ειμαι.
Ερώτηση: ποια σχολη σε ενδιαφέρει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ. Δεν φαντάζεσαι πόσο κουράγιο μου έδωσες! Θέλω παιδαγωγικά.❤️
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Γειά σε όλους! :)
Είμαι Γ λυκείου και φέτος δίνω πανελλήνιες. Είμαι στην θεωρητική κατεύθυνση και αντιμετωπίζω προβλήματα με τα αρχαία και την ιστορία.

Σχετικά με τα αρχαία, επειδή φέτος ξεκίνησα πρώτη φορά φροντιστήριο, άρχισα έχοντας ΚΕΝΑΡΕΣ σε γραμματική και συντακτικό. Έτσι από τον Σεπτέμβρη κάνω +2 ώρες ιδιαίτερο και είμαι κομπλέ. Όμως εξακολουθώ να έχω πρόβλημα με τη σύνταξη και την μετάφραση του αγνώστου και με πιάνει πανικός όταν προσπαθώ να συνταξω ένα κείμενο. . Τι να κάνω;; θέλω να γράψω καλά στα αρχαία.. :(

Όσον αφορά την ιστορία, έχω αφήσει κάποια κενά επειδή δεν προλάβαινα και έχω απελπιστεί. Προλαβαίνω να τα καλύψω μέχρι τέλος Φλεβάρη;;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! ❤️


Καλησπέρα! :happy:

Η τρίτη λυκείου είναι μαραθώνιος και όχι αγώνας δρόμου! Αυτό σημαίνει πως είναι προτιμότερο να αναλογίζεσαι την πρόοδο που έχεις κάνει μέχρι τώρα, παρά να αγχώνεσαι από το βάρος των όσων ακόμη δεν έχεις καταφέρει! Από την στιγμή που προσπαθείς συστηματικά και συντονισμένα, φρόντιζε την ψυχολογία σου.

Σχετικά με το άγνωστο στα αρχαία. Καταλαβαίνω γιατί σε αγχώνει η μετάφραση, αλλά προσπάθησε να το δεις λίγο διαφορετικά. Έχεις ένα "εργαλείο", το οποίο θα σε βοηθήσει να βγάλεις "τον σκελετό" του κειμένου, και αυτό είναι το συντακτικό. Εν ολίγοις, όλη αυτή η διαδικασία γίνεται για να μπορέσουμε να βγάλουμε μία σωστή μετάφραση.

Υπάρχει μία πιο "μεθοδολογική" προσέγγιση στο συντακτικό; Νομίζω πως σίγουρα ναι. Οι φιλόλογοι εδώ είναι πιο αρμόδιοι να απαντήσουν, αλλά από αυτά που θυμάμαι, ξεκινάμε από τον χωρισμό προτάσεων, έχοντας σαν άτυπο οδηγό τα ρήματα που έχουμε (και προσέχουμε την περίπτωση των απαρεμφατικών προτάσεων). Μετά, δίνουμε βαρύτητα στους συνδέσμους για να διαχωρίσουμε τις προτάσεις μας σε κύριες και δευτερεύουσες. Αυτό μας βοηθάει να κατανοήσουμε την νοηματική συνοχή του κειμένου. Στη συνέχεια, διάβαζουμε κάθε περίοδο ή ημιπερίοδο ξεχωριστά και προχωράμε στην ανάλυση των επιμέρους προτάσεων, έχοντας ως αφετηρία το ρήμα.

  • Αν το ρήμα είναι μεταβατικό, θα έχω αντικείμενο (ή αντικείμενα)

  • Αν το ρήμα είναι συνδετικό, θα έχω κατηγορούμενο

  • Αν είναι αμετάβατο, τότε τίποτα :P


Είναι εύκολο να τα βάλεις σε μία σειρά, την οποία να ακολουθείς συνέχεια. Οπότε μην αγχώνεσαι και συμβουλέψου τον καθηγητή σου, κάνε εξάσκηση! :thumbup:

Για την Ιστορία ειδικά, δε θα πρέπει να προβληματίζεσαι! Αν το καλοσκεφτείς, μία σελίδα την ημέρα να μαθαίνεις, θα τελειώσεις πιο γρήγορα από όσο νομίζεις. :read: Οπότε, λίγο - λίγο, κάθε μέρα, κάνε και από μία σελίδα. Αυτό που φυσικά βοηθάει περισσότερο από όλα είναι η επανάληψη. Οπότε, η δική μου συμβουλή είναι εκμεταλλεύσου τα διαγωνίσματα και τα τεστ που γράφετε στο έπακρον! :smartass:


Να θυμάσαι, Rome wasn't build in a day. :upside:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ !!! <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SofiaOk

Νεοφερμένος

Η SofiaOk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ. Δεν φαντάζεσαι πόσο κουράγιο μου έδωσες! Θέλω παιδαγωγικά.❤️
Τίποτα! Κι εγω παιδαγωγικά ειμαι. Παιδαγωγικο Δημοτικής Εκπαίδευσης στο Βόλο. :thumbsup:
Περνάς ανετα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Αα όντως; πως είναι;; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SofiaOk

Νεοφερμένος

Η SofiaOk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Αα όντως; πως είναι;; :)


Πολύ καλά! :thumbsup: Οι καθηγητές ενδιαφέρονται και ειναι παντα πρόθυμοι να βοηθήσουν. Δημοτικής θέλεις ή νηπιαγωγών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Νηπιαγωγών. <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top