Απορίες για τη σχολή της Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής Θράκης (Αλεξ/πολη)

aprosarmosti

Νεοφερμένος

Η aprosarmosti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

mariatztztz

Νεοφερμένος

Η mariatztztz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
το ευχεται κι αυτος γιατι δε θελει να παει λαρισα στο βιοχημικο με τιποτα

Αυριο θα γνωριζουμε! Καλη επιτυχια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

st2000

Νεοφερμένος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 112 μηνύματα.

mariatztztz

Νεοφερμένος

Η mariatztztz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
το Ηρακλειο εβαλα και μετα μοριακη.

Μακαρι να πετυχεις αυτην που θελεις λιγο παραπανω... αν και απο οτι φανταζομαι στο ιδιο αντικειμενο θα καταληξεις! Καλή επιτυχια!

καλη επιτυχια και σε σας κοριτσια :)

Ευχαριστω πολυ! Εδωσες κι εσυ φετος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aprosarmosti

Νεοφερμένος

Η aprosarmosti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
καλη επιτυχια και σε σας κοριτσια :)
καλή επιτυχια και σε εσενα και στον φιλο σου!
Μακαρι να πετυχεις αυτην που θελεις λιγο παραπανω... αν και απο οτι φανταζομαι στο ιδιο αντικειμενο θα καταληξεις! Καλή επιτυχια!
και οι δυο το ιδιο καλες ειναι για μενα η διαφορα ειναι σε ποια παραλια θα κανεις μπανιο :Ρ
καλη επιτυχια σου ευχομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

st2000

Νεοφερμένος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
εδωσα μαζεψα 18022 στο 3 και 17515 στο 2 και περιμενω μηχ μηχ απθ η ημμυ δπθ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariatztztz

Νεοφερμένος

Η mariatztztz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Καλη επιτυχια να εχεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

st2000

Νεοφερμένος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 112 μηνύματα.

Anastasiee

Νεοφερμένος

Η Anastasiee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παιδιά μπορεί κάποιος καποιοςνα με φωτίσει για τη σχολη? Διν φέτος πανελλήνιες και Μ ενθουσιάζει η μοριακή βιολογία αλλά φοβάμαι μην εξειδικευτω πολυ απο νωρις...Βασικά μου λένε οι καθηγητές μου ότι δεν είναι καλο...αν φυσικά περάσω γιατί οί βάσεις είναι στα υψη...μπορε κάποιος φοιτητής να εκφέρει άποψη για τη σχολη? (Και γενικοτερα για τη ζωή στην αλςξανδρουπολη, την επαγγελματική αποκατασταση...) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Παιδιά μπορεί κάποιος καποιοςνα με φωτίσει για τη σχολη? Διν φέτος πανελλήνιες και Μ ενθουσιάζει η μοριακή βιολογία αλλά φοβάμαι μην εξειδικευτω πολυ απο νωρις...Βασικά μου λένε οι καθηγητές μου ότι δεν είναι καλο...αν φυσικά περάσω γιατί οί βάσεις είναι στα υψη...μπορε κάποιος φοιτητής να εκφέρει άποψη για τη σχολη? (Και γενικοτερα για τη ζωή στην αλςξανδρουπολη, την επαγγελματική αποκατασταση...) :)

Δε θελω να σου κοψω τα φτερά, αλλα κι εγώ είμαι σκεπτικός σχετικά με την εξειδίκευση από το προπτυχιακο.

Απο την αλλη, το αντικείμενο είναι πολύ ενδιαφέρον.

Όμως η επιλογή εξαρτάται απο εσένα αυστηρά :

Έχεις ψαξει επαρκώς τι είναι η μοριακή βιολογια και τι θα βγεις απο το τμημα; Οπως και τις άλλες σου επιλογες;
Ποσο σου αρέσει κάθε επιλογη;
Πως φαντάζεσαι τον εαυτό σου επαγγελματικα;
Ποσα διατίθεσαι να επενδύσεις/θυσιασεις στις σπουδές σου;
Είσαι προθυμή για μεταπτυχιακό;
Εισαι προθυμη να εργαστείς στο εξωτερικό;
Έχεις ψάξει το site της σχολής να δεις τον οδηγό σπουδών και την αποκατάσταση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Η σχολη ειναι εξαιρετική, η επαγγελματική αποκατάσταση στην Ελλάδα σχεδόν ανύπαρκτη δε θα την πρότεινα. Θα πρότεινα να παει ένα παιδί σε γενικό τμήμα βιολογίας και μετα με μεταπτυχιακό εξεδικευεσαι στην μοριακή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίντα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Παιδιά μπορεί κάποιος καποιοςνα με φωτίσει για τη σχολη? Διν φέτος πανελλήνιες και Μ ενθουσιάζει η μοριακή βιολογία αλλά φοβάμαι μην εξειδικευτω πολυ απο νωρις...Βασικά μου λένε οι καθηγητές μου ότι δεν είναι καλο...αν φυσικά περάσω γιατί οί βάσεις είναι στα υψη...μπορε κάποιος φοιτητής να εκφέρει άποψη για τη σχολη? (Και γενικοτερα για τη ζωή στην αλςξανδρουπολη, την επαγγελματική αποκατασταση...) :)


Λοιπόν έχω πολύ καλό μου φίλο που σπουφάζει εκεί.
Έχει πολύ εξειδίκευση η σχολή, αλλά δεν είναι πάντα αρνητικό. Το πιο σημαντικό στην ζωή σου είναι να ακολουθείς αυτό θες, και αν είσαι καλός σε αυτό τότε θα πας μπροστά.
Αν σου αρέσει και θες, πήγαινε σου ανοίγει σίγουρα πολλές πόρτες.
Υπάρχει κάτι άλλο πυο σκέφτεσαι;

Όσο για την ζωή, είναι καλά από ότι μου έχει πει, δεν έχω ακούσει κάτι αρνητικό πέρα απο το ότι ειναι μακριά απο αθήνα κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,997 μηνύματα.
Παιδιά μπορεί κάποιος καποιοςνα με φωτίσει για τη σχολη? Διν φέτος πανελλήνιες και Μ ενθουσιάζει η μοριακή βιολογία αλλά φοβάμαι μην εξειδικευτω πολυ απο νωρις...Βασικά μου λένε οι καθηγητές μου ότι δεν είναι καλο...αν φυσικά περάσω γιατί οί βάσεις είναι στα υψη...μπορε κάποιος φοιτητής να εκφέρει άποψη για τη σχολη? (Και γενικοτερα για τη ζωή στην αλςξανδρουπολη, την επαγγελματική αποκατασταση...) :)

Κοιτα πρακτικα σε ολες τις ειδικοτητες απο νωρις μαθαινεις γενικα πραγματα και μετα αναγκαστικα θα βουτηξεις στην εξειδικευση.Εαν χωθεις αργοτερα στην βιομηχανια η σε ερευνητικα εργαστηρια θα δεις οτι εκει θα αρχιζεις να αποκτας τις λεγομενες γνωσεις.Για εναν επιστημονα μετραει περισσοτερο να εχει αποκτησει τα καταλληλα εφοδια :

1) Να εντοπιζει και να βρισκει αυτα που θελει στην βιβλιογραφια .
2)Να ερμηνευει αυτα που διαβαζει η τα πειραματα αλλων.
3)Να υλοποιει πειραματα/μελετες/οδηγιες και να τα επεξεργαζεται σωστα στη συνεχεια ωστε με την σειρα του να παραγει εργο.
4)Να μαθει να συνεννοειται με αλλους ειδικους παρεμφερων πεδιων .

Εαν κατακτησεις τα παραπανω θα δεις οτι μπορει να εχεις τελειωσει ενα συγκεκριμενο τμημα αλλα στην ουσια σαν επιστημονας μπορεις να κινηθεις εκτος αυστηρων οριων γενικα στο πεδιο σου και στον ευρυτερο τομεα που τον περιβαλλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Δε θελω να σου κοψω τα φτερά, αλλα κι εγώ είμαι σκεπτικός σχετικά με την εξειδίκευση από το προπτυχιακο.

Απο την αλλη, το αντικείμενο είναι πολύ ενδιαφέρον.
[...]
Βασικά θα ήθελα να πω πως, προσωπικά, δε θεωρώ πως η σχολη Μοριακής Βιολογίας είναι εξιδεικευμένη. Στον τομέα της Μοριακής Βιολογίας υπάρχουν πάρα πολλά άλλα πεδία. Το θέμα είναι εάν κάποιος έχει σκοπό να ασχοληθεί με πιο μοριακά θέματα των βιολογικών επιστημών τότε ίσως είναι καλύτερα να ξεκινήσει από εκεί.
Στα υπόλοιπα θα συμφωνήσω, χρειάζεται αρκετό ψάξιμο πριν αποφασίσεις για τη σχολή:thumbup:
Και επίσης σου λένε οι καθηγητές το καθετί... Κι εμένα μου λέγαν να δώσω πανελλήνιες κλπ και 1002 άλλα πράγματα. Αν δεν έχεις ξεκαθαρίσει μέσα σου τι θες εσύ πραγματικά θα κάνεις λάθος κινήσεις τις οποίες δύσκολα θα μπορείς να φέρεις εις πέρας γιατί δε θα νιώθεις υπεύθυνη για τη ζωή σου, αφού κάποιος άλλος σου είπε τι να κάνεις. Αν αυτό που σε ενδιαφέρει είναι η μοριακή βιολογία (είτε έχει να κάνει με μοριακή νευρολογία είτε με αναπτυξιακή βιολογία είτε με εξελικτική αναπτυξιακή βιολογία είτε με ογκολογία είτε με ό,τι μπορεί να σου κατέβει στο κεφάλι) τότε ακολούθησέ το με όλη σου την καρδιά. Αλλά, συμβουλή μου, μη μείνεις στο διάβασμα της σχολής μόνο, να διαβάζεις και άλλα βιβλία και άρθρα από διάφορους επιστημονικούς τομείς για να καταλάβεις τι θες καλύτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mavroulis13

Νεοφερμένος

Ο mavroulis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια σας εδωσα φετος πανελληνιες και μου αρεσουν 2 σχολεσ. Πληροφορικη με εφαρμογες στη βιοιατρικη και μοριακης βιολογιας και γενετικης. Θα ηθελα να μαθω κατα ποσο διαφερουν αυτες οι 2 σχολεσ , την επαγγελματικη τους αποκατασταση , τις δυνατοτητες στο εξωτερικο κλπ . Εχω επισκεφτει το site και των δυο σχολων απλα δεν μπορεσα να καταλαβω αν η πληροφορικη στη λαμια ειναι στην ουσια βιοπληροφορικη και αντιστοιχα για το μοριακης βιολογιας τη "φυση" της σχολης δηλαδη με το τι πραγματικα προσφερει ενα τετοιο προγραμμα σπουδων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Η σχολή προσφέρει καλή επαγγελματική αποκατάσταση στο εξωτερικό κυρίως και με πολλές δυνατότητες έρευνα. Το πρόβλημα μου με αυτή την σχολή είναι ότι σου παίρνει ένα μικρό κομμάτι από την βιολογία και απασχοληθεί με αυτό συνεπώς για ένα παιδί θεωρώ καλύτερο να περάσει σε μια σχολή γενικής βιολογίας και να εξειδικευθεί μετά με μεταπτυχιακό και μεταδιδακτορικό .

Στην Ελλάδα η επαγγελματική αποκατάσταση είναι δύσκολη αν εξαιρέσεις τα μεταπτυχιακά προγράμματα και τις διδακτορικές διατριβές τα οποία δεν αμείβονται όσο θα έπρεπε οι απόφοιτοι προτιμούνται σε εργαστήρια σε κέντρα εξωσωματικής αλλά σε αυτή την περίπτωση προτιμούνται οι απόφοιτοι τει ως πιο φτηνοί και οι εργοδότες τους προτιμούν δικαίως.

Η σχολή στα Ιωάννινα είναι 5 ετης και μετά από αγώνες οι άνθρωποι του τμήματος αποφάσισαν να αποκτήσουν δικαιώματα βιολόγου. Ουσιαστικά είναι το ίδιο πράγμα....

Στο εξωτερικό είναι πιο άμεση αλλά ο μισθός δύσκολα θα υπερβεί τα 2000 ευρώ. Πάντως από ερευνητικό επίπεδο υπάρχουν πολλά πράγματα να κάνει κάποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Joan02k@

Νεοφερμένος

Η Joan02k@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μπορω να παω στην σχολη ενω δεν μου αρεσει η βιολογια, καλυτερα δεν την καταλαβαινω απολυτα...γινετααι κατι τετοιο;
 

skekhs prekhs

Νεοφερμένος

Ο skekhs prekhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα, του χρονου τον Ιουνιο δινω πανελληνιες. Μου αρεσουν οι φυσικες επιστημες (φυσικη,βιολογια,χημεια) και επαγγελματικα θελω να ασχοληθω με την ερευνα στη βιολογια (αφου θεωρω οτι αναποφευκτα συνδυαζει και τους αλλους δυο κλαδους).Προς το παρων πρωτος στοχος μου ειναι το τμημα μοριακης βιολογιας και γενετικης, αφου θα ηθελα να ασχοληθω με τη συνθετικη βιολογια.

Βεβαια ακουω απο πολλους οτι σε αυτο το τμημα παιρνεις ελλιπεις γνωσεις και οτι για σφαιρικοτερη γνωση ειναι καλυτερη η "σκετη" βιολογια, ακομα και η ιατρικη για περισσοτερες δυνατοτητες ερευνας. Βεβαια εκτος του οτι η βιολογια και η ιατρικη εχουν πολλα μαθηματα τα οποια δε πιστευω οτι θα με ενδιαφερουν τοσο (οπως π.χ. στη βιολογια ο,τι εχει να κανει με περιβαλλον, οικοσυστηματα, κτλ), με τη ΜΒ&Γ αποκτας απευθειας εξειδικευση οποτε θεωρω πως ειναι ευκολοτερη η ευρεση εργασιας. Επιπλεον, εχω ψαξει τους κλαδους της βιολογιας (ως επιστημη) και ειμαι σιγουρος οτι θελω να ασχοληθω με συνθετικη βιολογια ( ή με νευροεπιστημες, αλλα μεταξυ βιολογιας και ΜΒ&Γ δεν πιστευω οτι θα υπαρχει διαφορα), οποτε θεωρω οτι δε χρειαζεται να ερθω σε επαφη με τη γενικοτερη βιολογια (ωστε να ερθω σε επαφη με διαφορους κλαδους).

Απευθυνομενος σε φοιτητες, καθηγητες (δε γνωριζω αν υπαρχουν σε αυτο το φορουμ - ειμαι νεος) και γενικοτερα σε οσους εχουν γνωσεις ή εμπειριες πανω στο θεμα, οι σκεψεις μου ειναι σωστες; Τι αλλο νομιζετε οτι πρεπει να λαβω υποψιν;
 

Guest 349100

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσωπικά, για τη σχολή της Μοριακής Βιολογίας έχω ακούσει μόνο καλά λόγια και μπορεί φέτος να βρεθώ και εγώ εκεί. Όσον αφορά την απλή βιολογία, απ’ ό,τι έχω μάθει, το πτυχίο αυτό δεν έχει μεγάλη χρησιμότητα και δύσκολα βρίσκεις δουλειά, σε σημείο όπου είναι υποχρεωτικό μετά από αυτή τη σχολή να κανείς και ένα μεταπτυχιακό και να ασχοληθείς με κάτι πιο εξειδικευμένο. Όποτε, εφόσον γνωρίζεις τι σου αρέσει, δεν βρίσκω λόγο να μην πας στη Μοριακή Βιολογία. Παρόλα αυτά, πρέπει να γνωρίζεις εξαρχής ότι ειδικά στην Ελλάδα θα δυσκολευτείς να βρεις δουλειά αν σε ενδιαφέρει η έρευνα, και για αυτό θα πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός στα εργαστήρια και γενικότερα όσο είσαι στη σχολή να φροντίσεις να αποκτήσεις hands-on εμπειρία. Έχω ακούσει από άτομο που τελείωσε τη σχολή πως στα εργαστήρια χρειάζεται να έχεις καλό «μέντορα», διαφορετικά θα δυσκολευτείς.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top