Η αξία ενός διδακτορικού και βλέψεις εργασίας

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Αν υπαρχει αξιοπρεπης πληρωμη, θα το δεχομουν οτι σωστα εθεσε αυτο τον ορο. Αλλα οταν απευθυνεσαι σε ενα ατομο 25χρ και του λες αν θες διδακτορικο κατσε αλλα 4 χρονια χωρις εισοδημα να σε ταϊζει η οικογενεια σου (ή στο τσακιρ κεφι με τα λεφτα της επικουρικης διδασκαλιας), τοτε εισαι για φτυσιμο.

Ετσι, όπως το θέτεις, έχεις δίκιο. Κάποιοι/ες από εμάς όμως που έχουμε μεγαλύτερη ηλικία είναι αδύνατο να αφήσουμε τη δουλειά μας. Γι' αυτό στρεφόμαστε σε πιο ευέλικτες δομές εκπαίδευσης.

Εγώ πολλές φορές προβληματίζομαι αναφορικά με το αν έκανα καλά που ξεκίνησα 2ο μάστερ και δεν κυνήγησα κατευθείαν διδακτορικό. Τι γίνεται όμως; Το μεταπτυχιακό "Διοίκηση πολιτισμικών μονάδων" το επέλεξα, γιατί έχω τρέλα με την πολιτιστική πολιτική, ενώ το μεταπτυχιακό "Σπουδές στην εκπαίδευση" το έκανα διότι είναι περισσότερο συναφές με τον κλάδο μου. Τώρα παγιδεύτηκα όμως. Θα το τελείωσω όπωσδήποτε και μετά θα ξεκινήσω διδακτορικό. Αν και επιτρέπεται η ταυτόχρονη εκπόνηση διδακτορικού και μεταπτυχιακού, δεν θα το τολμήσω, γιατί το μεταπτυχιακό θέλει τρελό διάβασμα. Θα ξεκινήσω διδακτορικό λοιπόν, αφού πάρω πτυχίο, για να επικεντρωθώ εξ ολοκλήρου σ' αυτό. Εξάλλου τίποτα δεν πάει χαμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Κάποιοι/ες από εμάς θα κάνουμε το διδακτορικό στην Ελλάδα για τον απλούστατο λόγο ότι αντιμετωπίζουμε διάφορα κωλύματα, που υπέρκεινται των δυνάμεων μας. Λ.χ. Μου είναι αδύνατο να αφήσω τη μητέρα μου και να πάω (λ.χ. στην Αγγλία) να κάνω διδακτορικό. Έχει προβλήματα υγείας. Μπορεί να σας φαίνεται αστείος ο λόγος, αλλά εγώ είμαι συναισθηματική. Αναγνωρίζω ωστόσο πως είναι ό,τι καλύτερο να κάνει κάποιος διδακτορικό στο εξωτερικό (ιδιαίτερα στις θετικές επιστήμες).

αστείος; οχι δα

εξαιρετη η σταση σου.
για πολλους λογους καποιος μπορει να μην παει εξω εναν π.χ μολις ανεφερες,αλλος μπορει να ειναι επειδη εχει καποιος οικογενεια ή δουλεια μονιμη και καλη.
και ενας ακομα που μπορω να σκεφτω επειδη π.χ το τμημα στο οποιο κανει το διδακτορικο του στην ελλαδα ειναι διεθνως αναγνωρισμενο και μπορει να του δωσει προοπτικες μετα.υπαρχει και αυτο
και αλλοι υπαρχουν φυσικα
εξαλλου ο βασικοτερος,μπορει απλα να μην θελει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Στις θεωρητικες επιστημες ειναι δυστυχως αναγκαιο το διδακτορικο.Αν θες πχ να ασχοληθεις με την ιστορια η την ιστορια της τεχνης αν δεν εχεις διδακτορικο δεν εχεις σοβαρες πιθανοτητες να βρεις δουλεια σε καποιο καλο μουσειο η ερευνητικο κεντρο διοτι οι θεσεις ειναι λιγες και ο ανταγωνισμος μεγαλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Μιας και ειναι ωραιο και ενδιαφερον το thread, υπαρχει καποιος απο εδω μεσα που να κανει διδακτορικο στην Αμερικη ή να σκοπευει να κανει στο μελλον?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
εντωμεταξυ ειδα πως υπαρχει phd στην βρετανια ακομα και δυο ετων και μαλιστα σε κορυφαιο ιδρυμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Έστω οτι θες να ασχοληθείς με ενα αντικείμενο με το οποίο δύσκολα μπορεις να βρεις κάποια αλλη δουλεια, τοτε το διδακτορικό ειναι μονόδρομος. Αλλα αυτο περα απο μια θεση καθηγητη δεν σου εξασφαλίζει και κατι αλλο νομιζω, εκτος απο τον τίτλο. Πολλοι βλέπουν τη διδασκαλία παντως ως κατι πιο σίγουρο, κατι που σε εξασφαλίζει. Αυτο που θέλω να ρωτήσω ειναι, ειναι όντως τοσο εύκολο να σε διορίσουν; Γιατι στο Ελλαντα ζούμε και φυσικα εχω ακούσει για πολλες περιπτώσεις οπου πρεπει να εχεις μέσο,κτλ. Ειναι όντως κατι τοσο σίγουρο; Αν σου αρέσει ενας συγκεκριμένος τομέας που απαιτεί έρευνα και γενικα ειναι πιο θεωρητικός, αξίζει να το προσπαθήσεις; Το κανουν να μοιάζει τοσο σίγουρο αλλα αμφιβάλλω αν ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Έστω οτι θες να ασχοληθείς με ενα αντικείμενο με το οποίο δύσκολα μπορεις να βρεις κάποια αλλη δουλεια, τοτε το διδακτορικό ειναι μονόδρομος. Αλλα αυτο περα απο μια θεση καθηγητη δεν σου εξασφαλίζει και κατι αλλο νομιζω, εκτος απο τον τίτλο. Πολλοι βλέπουν τη διδασκαλία παντως ως κατι πιο σίγουρο, κατι που σε εξασφαλίζει. Αυτο που θέλω να ρωτήσω ειναι, ειναι όντως τοσο εύκολο να σε διορίσουν; Γιατι στο Ελλαντα ζούμε και φυσικα εχω ακούσει για πολλες περιπτώσεις οπου πρεπει να εχεις μέσο,κτλ. Ειναι όντως κατι τοσο σίγουρο; Αν σου αρέσει ενας συγκεκριμένος τομέας που απαιτεί έρευνα και γενικα ειναι πιο θεωρητικός, αξίζει να το προσπαθήσεις; Το κανουν να μοιάζει τοσο σίγουρο αλλα αμφιβάλλω αν ειναι.

Εξαρταται σε ποιον τομεα κανεις διδακτορικο και που θα το κανεις (εσωτερικο, εξωτερικο).Καταρχας διδακτορικο θα κανεις μονο αν σου αρεσει και το γουσταρεις. Επειτα κανεις δεν σου εξασφαλιζει πως θα διοριστεις στο πανεπιστημιο..Υπαρχουν δυστυχως πολλες περιπτωσεις οπου κι εδω το μεσο κυριαρχει. Για παραδειγμα στο δικο μου τμημα το 40% των καθηγητων εχεουν διδακτορικο απ το ιδιο πανεπιστημιο, δηλαδη μπηκαν με μεσο.

Σε γενικες γραμμες, μην ξεκινησεις αυτο το ταξιδι σκεπτομενος που θα διοριστεις..Φυσικα και να ενδιαφερεσαι για την επαγγελματικη σου αποκατασταση απλα να μην ειναι αυτοσκοπος για σενα ο διορισμος..Εισαι σιγουρος πως δεν υπαεχουν αλλες εναλλακτικες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Εξαρταται σε ποιον τομεα κανεις διδακτορικο και που θα το κανεις (εσωτερικο, εξωτερικο).Καταρχας διδακτορικο θα κανεις μονο αν σου αρεσει και το γουσταρεις. Επειτα κανεις δεν σου εξασφαλιζει πως θα διοριστεις στο πανεπιστημιο..Υπαρχουν δυστυχως πολλες περιπτωσεις οπου κι εδω το μεσο κυριαρχει. Για παραδειγμα στο δικο μου τμημα το 40% των καθηγητων εχεουν διδακτορικο απ το ιδιο πανεπιστημιο, δηλαδη μπηκαν με μεσο.

Σε γενικες γραμμες, μην ξεκινησεις αυτο το ταξιδι σκεπτομενη που θα διοριστεις..Φυσικα και να ενδιαφερεσαι για την επαγγελματικη σου αποκατασταση απλα να μην ειναι αυτοσκοπος για σενα ο διορισμος..Εισαι σιγουρος πως δεν υπαεχουν αλλες εναλλακτικες?


Απο περιέργεια ρωτάω γιατι ακούω διαφορα. Μου αρέσουν κάποιοι τομείς και ο ενας απο αυτούς ειναι εντελώς θεωρητικός και ερευνητικός, όποτε αν επιλεξω να ακολουθήσω κατι τέτοιο, δεν θα πρεπει να περιμένω καμια δουλεια της προκοπής εκτος ακαδημαϊκού πλαισίου. Δεν το βλεπω να κατευθύνομαι προς τα εκει για να πω την αληθεια, αν και μου αρέσει πολυ το συγκεκριμένο αντικείμενο... Αλλα ρωτάω γιατι μου έχουν πει διάφοροι οτι ειναι κατι σίγουρο και αν σου αρέσει, αξίζει η προσπάθεια. Και σιγουρα δεν πρεπει να ειναι αυτοσκοπός η αποκατάσταση αλλα παίζει και αυτη ρολο. Παντως με ολα αυτα που ακούω για μεσα, για να μην πω για την εκμετάλλευση που πέφτει απο τους επιβλέποντες καθηγητές, η ιδέα με απωθεί και δεν ξερω κατα ποσο ειναι αξιοκρατικά τα κριτήρια για μετέπειτα διορισμούς... και μιλάω για διορισμούς γιατι όπως είπα και παραπάνω, δεν ξερω με τι άλλο θα μπορουσα να ασχοληθώ (και να βγάζω ενα αξιοπρεπές ποσο) αν ασχοληθώ με το συγκεκριμένο αντικείμενο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,852 μηνύματα.
εντωμεταξυ ειδα πως υπαρχει phd στην βρετανια ακομα και δυο ετων και μαλιστα σε κορυφαιο ιδρυμα

Προφανώς θα έχει υψηλές απαιτήσεις και ίσως να δίνεται παράταση ή πάλι να είναι ελαστικοί ως προς τα χρονικά περιθώρια... Αλήθεια σε πιο ίδρυμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
αστείος; οχι δα

εξαιρετη η σταση σου.
για πολλους λογους καποιος μπορει να μην παει εξω εναν π.χ μολις ανεφερες,αλλος μπορει να ειναι επειδη εχει καποιος οικογενεια ή δουλεια μονιμη και καλη.
και ενας ακομα που μπορω να σκεφτω επειδη π.χ το τμημα στο οποιο κανει το διδακτορικο του στην ελλαδα ειναι διεθνως αναγνωρισμενο και μπορει να του δωσει προοπτικες μετα.υπαρχει και αυτο
και αλλοι υπαρχουν φυσικα
εξαλλου ο βασικοτερος,μπορει απλα να μην θελει

Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Δεν μου κάνει καρδιά να αφήσω τη μητέρα μου χήρα και άρρωστη και να σηκωθώ να φύγω. Δεν θα το έκανα ποτέ. Το ευχάριστο είναι ό,τι έχω βρει αυτό που με ενδιαφέρει κι εντός Ελλάδας. Συνεπώς, δεν θα έφευγα (για να κάνω διδακτορικό στο εξωτερικό) και υπό καλές συνθήκες, αν και στο παρελθόν είχε περάσει απ' το μυαλό μου αυτή η σκέψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Εγώ λόγω ηλικίας είναι δύσκολο να κάνω. Σε λίγο κλείνω τα 35 και μέχρι να αποκτήσω C1 στα Αγγλικά εάν τα καταφέρω θα είμαι ας πούμε 38.

Τωρα το να ξεκινήσω στα 38 το νωρίτερο και να τελειώσω στα 45 πιστεύω θα είναι πρόβλημα εφόσον θα πρέπει να δουλεύω κιόλας.

Από έρευνα είδα πως πολλοί διδακτορικοί φοιτητές χρηματοδοτουν τις σπουδές τους από τις αποταμιευσεις και δεν είναι ότι καλύτερο να φτάσω 45 και να μην έχω εργαστεί καθόλου αλλά και δεν είναι σίγουρο κατά πόσο θα έχει επιτυχία η όλη προσπάθεια .

Αυτό που μπορώ να κάνω εάν το επιθυμώ είναι ένα Δεύτερο Μεταπτυχιακό. Είναι αρκετά πιο εφικτό και εύκολο από Διδακτορικό.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Εγώ λόγω ηλικίας είναι δύσκολο να κάνω. Σε λίγο κλείνω τα 35 και μέχρι να αποκτήσω C1 στα Αγγλικά εάν τα καταφέρω θα είμαι ας πούμε 38.

Τωρα το να ξεκινήσω στα 38 το νωρίτερο και να τελειώσω στα 45 πιστεύω θα είναι πρόβλημα εφόσον θα πρέπει να δουλεύω κιόλας.

Από έρευνα είδα πως πολλοί διδακτορικοί φοιτητές χρηματοδοτουν τις σπουδές τους από τις αποταμιευσεις και δεν είναι ότι καλύτερο να φτάσω 45 και να μην έχω εργαστεί καθόλου αλλά και δεν είναι σίγουρο κατά πόσο θα έχει επιτυχία η όλη προσπάθεια .

Αυτό που μπορώ να κάνω εάν το επιθυμώ είναι ένα Δεύτερο Μεταπτυχιακό. Είναι αρκετά πιο εφικτό και εύκολο από Διδακτορικό.

Η ηλικία δεν αποτελεί εμπόδιο. Μην αφήνεις κακές σκέψεις να σου φρενάρουν τα όνειρα. ;)

Γιατί δεν ψάχνεις στη Γερμανία; Προσφέρουν θέσεις επιστημονικού / ερευνητικού συνεργάτη με τους εξής όρους:
  • 3-4ετές πλήρες συμβόλαιο εργασίας Γερμανικού δημοσίου Ε13-14 (ψάξ'το)
  • 20-40 ώρες την εβδομάδα εργασίας / 30 μέρες άδεια το χρόνο
  • δυνατότητες μερικής απασχόλησης
  • παροχές κοινωνικής ευεξίας (γυμναστική κλπ)
  • δυνατότητες στήριξης οικογένειας (αν έχεις)
  • κανονικό πρόγραμμα ιατρικής / συνταξιοδοτικής ασφάλισης με βάση το νομικό σύστημα του κρατιδίου που ανήκει το Πανεπιστήμιο
  • όχι απαραίτητη γνώση Γερμανικής γλώσσας
  • δυνατότητα επέκτασης διάρκειας της θέσης μέσω διδακτορικού διπλώματος
Η μισθολογική κλίμακα κυμαίνεται κατά μέσον όρο στα 2.500-4.500 ευρώ μεικτά το μήνα ανάλογα το πεδίο επιστήμης, το νομικό καθεστώς του Πανεπιστημίου και το είδος της έρευνας. Για τον πιθανό διορισμό θα γίνουν 2-3 συνεντεύξεις με την απαίτηση σε κάποια συνέντευξη να κάνεις μια mini παρουσίαση κάποιας εργασίας σε άγνωστο θέμα που θα σου έχουν πει κάποιες μέρες πριν ή της μεταπτυχιακής εργασίας που έχεις κάνει, συμμετέχοντας σε panel interview με έναν ή περισσότερους καθηγητές του Τομέα που θα κάνεις έρευνα ως εργαζόμενος ερευνητής.

Η βαθμίδα του επιστημονικού συνεργάτη αποτελεί την πρώτη βαθμίδα στην ακαδημαϊκή κοινότητα. Μετά αν με το καλό αποκτήσεις το διδακτορικό και κάνεις μεταδιδακτορικό ή και παράλληλα γίνεσαι junior professor με διάρκεια 3 χρόνια. Μετά την τριετία γίνεσαι κανονικός καθηγητής για το Γερμανικό σύστημα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης σε Πανεπιστήμια ή Τεχνικές Σχολές / Ακαδημίες (Fachhochschule):

- Assist. Professor / Priv.Doz.
- A.o. Professor
- Professor
 
Τελευταία επεξεργασία:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Σε τι τομέα σε ενδιαφέρει το Διδακτορικό και για ποιο σκοπό το θέλεις;

Εργάζεσαι τώρα; Γιατί αναφέρεις τ«να φθάσεις 45»και να μην έχεις εργαστεί καθόλου.

Έχεις βλέψεις για Διδακτορικό στο εξωτερικό ή μόνο Ελλάδα σε ενδιαφέρει;
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Εγώ λόγω ηλικίας είναι δύσκολο να κάνω. Σε λίγο κλείνω τα 35 και μέχρι να αποκτήσω C1 στα Αγγλικά εάν τα καταφέρω θα είμαι ας πούμε 38.

Τωρα το να ξεκινήσω στα 38 το νωρίτερο και να τελειώσω στα 45 πιστεύω θα είναι πρόβλημα εφόσον θα πρέπει να δουλεύω κιόλας.

Από έρευνα είδα πως πολλοί διδακτορικοί φοιτητές χρηματοδοτουν τις σπουδές τους από τις αποταμιευσεις και δεν είναι ότι καλύτερο να φτάσω 45 και να μην έχω εργαστεί καθόλου αλλά και δεν είναι σίγουρο κατά πόσο θα έχει επιτυχία η όλη προσπάθεια .

Αυτό που μπορώ να κάνω εάν το επιθυμώ είναι ένα Δεύτερο Μεταπτυχιακό. Είναι αρκετά πιο εφικτό και εύκολο από Διδακτορικό.
Για αρχή θες να κάνεις διδακτορικό; Γιατί με τον τρόπο που το παρουσιάζεις μάλλον σαν αγκάθι το βλέπεις.
Θα σε ρωτούσα πάνω σε τι τομέα ενδιαφέρεσαι ν' ασχοληθείς και κυριώς που (Ελλάδα/ εξωτερικό) αλλά με πρόλαβαν άλλοι. Απάντησέ μας αυτά για να μπορούμε κι εμείς να είμαστε πιο συγκεκριμένοι.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Σε τι τομέα σε ενδιαφέρει το Διδακτορικό και για ποιο σκοπό το θέλεις;

Εργάζεσαι τώρα; Γιατί αναφέρεις τ«να φθάσεις 45»και να μην έχεις εργαστεί καθόλου.

Έχεις βλέψεις για Διδακτορικό στο εξωτερικό ή μόνο Ελλάδα σε ενδιαφέρει;

Εχω εργαστεί στο παρελθόν για κάποιο διάστημα (ένσημα βέβαια έχω για μικρότερο) αλλά όχι τώρα δεν εργάζομαι.

Μέχρι τα 35 είχα πολύ χρόνο και μπορούσα να μην εργάζομαι συχνά καθώς με στήριζαν και οι γονείς μου αλλά δεν μπορώ να συνεχίσω έτσι.

Δεν με ενδιαφέρει μόνο η Ελλάδα αλλά για Ελλάδα είναι πιο εφικτό δεδομένου πως δεν ξέρω ξένες γλώσσες.Τα Αγγλικά θα βελτιώσω βέβαια ως C1 εφόσον μπορέσω.Τώρα το επίπεδο μου είναι Β1.

Για τον κλάδο των Οικονομικών με ενδιαφέρει μιας που έχω Μεταπτυχιακό στην Τραπεζική και Προπτυχιακό στην Λογιστική.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για αρχή θες να κάνεις διδακτορικό; Γιατί με τον τρόπο που το παρουσιάζεις μάλλον σαν αγκάθι το βλέπεις.
Θα σε ρωτούσα πάνω σε τι τομέα ενδιαφέρεσαι ν' ασχοληθείς και κυριώς που (Ελλάδα/ εξωτερικό) αλλά με πρόλαβαν άλλοι. Απάντησέ μας αυτά για να μπορούμε κι εμείς να είμαστε πιο συγκεκριμένοι.

Αν ήμουν τώρα 30 αντί για 35 και είχα C1 στα Αγγλικά θα το επιχειρούσα.Ο τομέας που θα μπορούσα να κάνω είναι τα Οικονομικά.Απ'οτι διάβασα πάντως από έρευνα η πλειοψηφία των διδακτορικών φοιτητών στην Ελλάδα είναι κάτω από 35 και χρηματοδοτούν τις σπουδές από τις αποταμιεύσεις ή με στήριξη της οικογενειάς τους και προφανώς δεν πληρώνονται καλά...εάν μπορούσα να βρώ θέση με τα χαρακτηριστικά που ανέφερε ο @npd θα ήταν πιο εφικτό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
@Hacker13, προτείνω να ψάξεις στο Linkedin ή Glassdoor σε θέσεις με τίτλο

wissenschaftlicher Mitarbeiter Ökonomie
wissenschaftlicher Mitarbeiter Wirtschaftsstatistik
wissenschaftlicher Mitarbeiter Ökonometrie
wissenschaftlicher Mitarbeiter Mikroökonomie
wissenschaftlicher Mitarbeiter Finanz / Risikotheorie / Bilanzierung

και θα βρεις ποικιλία επιστημονικών κλάδων πάνω στα Οικονομικά. Διάβασε προσεχτικά (με αγγλική μετάφραση) ώστε να δεις σε ποιες προκηρύξεις ταιριάζει το υπόβαθρό σου και στείλε άμεσα. Οι τωρινές αγγελίες θα καλύψουν θέσεις εργασίας από Οκτώβριο του 2020.

Συνήθως ζητάνε: ένα ενιαίο έγγραφο Pdf από τα εξής έγγραφα (με αυτή τη σειρά)
  1. συνοδευτική επιστολή (1 σελίδα)
  2. βιογραφικό (με φωτογραφία απαραίτητα - Γερμανική ιδιοτροπία) (max.1.5-2 σελίδες)
  3. σύντομη περίληψη διπλωματικής εργασίας
  4. πτυχία (σε μεταφρασμένη έκδοση, επικυρωμένα αντίγραφα) με την εξής σειρά: πρώτα οι βαθμολογίες και μετά το επίσημο δίπλωμα
  5. ενδεχόμενη λίστα δημοσιεύσεων ή κάτι που να αποδεικνύει ότι μπορείς να κάνεις έρευνα (όχι και τόσο συνηθισμένο)
  6. διαθέσιμες συστάσεις από καθηγητές (τουλάχιστον δυο) με e-mail, τηλέφωνα για να επικοινωνήσουν μαζί τους.
Η γνώση της γλώσσας πιστοποιείται με την προφορική συνέντευξη ή εκτός και αν ζητείται ειδικά η πιστοποίηση (φαίνεται στις πληροφορίες της αγγελίας). H γνώση της Γερμανικής γλώσσας είναι απλά ειδικό κριτήριο. Η γνώση της Αγγλικής γλώσσας θεωρείται δεδομένη σε πολύ καλό επίπεδο.

Θα ήθελα να διευκρινίσω ότι η θέση του wissenschaftlicher Mitarbeiter, δεν είναι θέση σπουδαστή με την κλασική Ελληνική ή Βρετανική έννοια του απλού υποψήφιου διδάκτορα που εκτελεί εντολές του μεγαλοκαθηγητή. Αντιθέτως, υφίσταται κανονικός διορισμός με συμβόλαιο ορισμένου χρόνου σε δημόσιο φορέα (Πανεπιστήμιο) με δυνατότητες επέκτασης ή και μονιμοποίησης κατόπιν άρθρων του Ομοσπονδιακού νόμου για τη θέση αυτή.

Συνεπώς, πρόκειται για θέση ανώτατου δημοσίου υπαλλήλου με καθήκοντα:
  • ερευνητικής υποστήριξης κάποιου project (δημοσιεύσεις, συνέδρια, κλπ)
  • παροχής ερευνητικής υποστήριξης του τομέα που ανήκει ο καθηγητής
  • περιορισμένο διδακτικό έργο (κατ' εξαίρεση)
  • εποπτικός ρόλος εργασιών, σεμιναρίων, εξετάσεων κλπ σε φοιτητές (π.χ. μέλος εξεταστικών επιτροπών)
και σε ανώτερη μισθολογική κλίμακα Ε13-14 με ανώτατη κλίμακα το Ε15 για το Γερμανικό δημόσιο. Στην κάθε κλίμακα Ε1-15 υπάρχουν 6 κλάσεις που οριοθετούνται με άλλα κριτήρια (π.χ. περιουσιακά, συζυγικά κλπ) κατά τη σύναψη συμβολαίου. Καταλαβαίνεις ότι μισθολογικά υπάρχουν άλλες 12 βαθμίδες κάτω από σένα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Εχω εργαστεί στο παρελθόν για κάποιο διάστημα (ένσημα βέβαια έχω για μικρότερο) αλλά όχι τώρα δεν εργάζομαι.

Μέχρι τα 35 είχα πολύ χρόνο και μπορούσα να μην εργάζομαι συχνά καθώς με στήριζαν και οι γονείς μου αλλά δεν μπορώ να συνεχίσω έτσι.

Δεν με ενδιαφέρει μόνο η Ελλάδα αλλά για Ελλάδα είναι πιο εφικτό δεδομένου πως δεν ξέρω ξένες γλώσσες.Τα Αγγλικά θα βελτιώσω βέβαια ως C1 εφόσον μπορέσω.Τώρα το επίπεδο μου είναι Β1.

Για τον κλάδο των Οικονομικών με ενδιαφέρει μιας που έχω Μεταπτυχιακό στην Τραπεζική και Προπτυχιακό στην Λογιστική.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Αν ήμουν τώρα 30 αντί για 35 και είχα C1 στα Αγγλικά θα το επιχειρούσα.Ο τομέας που θα μπορούσα να κάνω είναι τα Οικονομικά.Απ'οτι διάβασα πάντως από έρευνα η πλειοψηφία των διδακτορικών φοιτητών στην Ελλάδα είναι κάτω από 35 και χρηματοδοτούν τις σπουδές από τις αποταμιεύσεις ή με στήριξη της οικογενειάς τους και προφανώς δεν πληρώνονται καλά...εάν μπορούσα να βρώ θέση με τα χαρακτηριστικά που ανέφερε ο @npd θα ήταν πιο εφικτό.
Φιλε, συγνωμη που θα σε απογοητευσω, αλλα ειδικα σε αυτον τον κλαδο οι ελπιδες ειναι πολυ μικρες για να καταφερεις κατι καλο, οχι γιατι δεν εισαι καλος αλλα γιατι ειναι ετσι το profession.

Ενδεικτικά, θα χρειαστεις το λιγοτερο 4 χρονια για να τελειωσεις το διδακτορικο, επειδη ο κλαδος ειναι σκατενιος και πολυ hostile θα χρειαστεις αλλα 3-4 χρονια για να κανεις μια δημοσιευση (στο ενδιαμεσο θα εισαι σε καποιο κακοπληρωμενο post-doc), και θα ζεις σαν σκλαβος του καθε καθηγητη κανοντας του ολες τις δουλειες ή χαμαλοδουλειες.

Αν μπορεις στα 37 σου να ξεκινησεις μια τετοια ζωη και να φτασεις στα 45 συγκατοικοντας με 3-4 ατομα στο ιδιο σπιτι και να παιρνεις χαμηλο μισθο, εχοντας την αβεβαιοτητα οτι ισως και να μην καταφερεις να κανεις τιποτα περα απο το να παρεις το διδακτορικο τοτε go ahead. Ολα αυτα ισχυουν για το εξωτερικο.

Αν κυνηγησεις το διδακτορικο στην Ελλαδα τοτε κλαφτα χαραλαμπε. Οι ανθρωποι ειναι εν ενεργεια συνταξιουχοι, ερευνα 0, supervision -1, χρηματοδοτηση -00. Εκτος αν εχεις τα connections οπου εκει ισως καταφερεις να μπεις σε κανα project, αλλα δεν νομιζω να τα εχεις. Που και παλι στο τελος της ημερας δεν θα καταφερεις τιποτα επιστημονικα οποτε ουσιαστικα υπογραφεις την αποτυχια σου.

Σορρυ που σου κανα την καρδια περιβολι, μακαρι να μου τα ειχαν πει κι εμενα οταν ξεκιναγα αυτο το ''ταξιδι''!
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Διδακτορικό θα κάνει κάποιος με προοπτική την εργασία σε ΑΕΙ και Ερευνητικά Ινστιτούτα. Στην Ελλάδα όμως επειδή τα ανωτέρω διέπονται από νεποτισμό (και πολυετή απουσία προκήρυξης νέων θέσεων τα τελευταία χρόνια) σε συνδυασμό με το δραστικό περιορισμό της αγοράς εργασίας και την πληθωριστική αξία πλέον των πτυχίων και μεταπτυχιακών/master...

... το διδακτορικό χρησιμοποιείται πια ως το προσόν διεκδίκησης πολλών θέσεων εργασίας, που δεν είχαν το πνεύμα και δεν απευθύνονται αρχικώς σε διδάκτορες (ωστόσο, αυτοί τις καταλαμβάνουν).
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
... το διδακτορικό χρησιμοποιείται πια ως το προσόν διεκδίκησης πολλών θέσεων εργασίας, που δεν είχαν το πνεύμα και δεν απευθύνονται αρχικώς σε διδάκτορες (ωστόσο, αυτοί τις καταλαμβάνουν).

Τι είδους θέσεις εργασίας;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top