[Θερινή Προετοιμασία] Πανελλήνιες 2017

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Tinaikl

Νεοφερμένος

Η Tinaikl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σασς! Θετική εδω! Καλη μας επιτυχία και ελπιζω να περάσουμε όλοι εκει που θελουμε. Ενδιαφέρομαι προσωπικά για ιατρική μονο, κάποιος άλλος τρίτο πεδίο; :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the-stockbroker

Νεοφερμένος

Ο the-stockbroker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Από Δευτέρα μπαίνω στην 4η εβδομάδα των θερινών από τις 6 που έχουμε. Γενικότερα δεν έχω αγχωθεί τόσο πολύ αν και επειδή έχω υψηλούς στόχους (Νομική) θέλω να διαβάζω όσο μπορώ . Γενικότερα η ιστορία μου φαίνεται σχετικά εύκολη μόνο στις πηγές θέλει προσοχή και τα λατινικά μόνο το συντακτικό είναι λίγο κάπως (βέβαια από πέρυσι είχαμε βγάλει 8 κείμενα ) . Το γνωστό επίσης δεν έχει κάτι τόσο αξιόλογο . Γενικά το γνωστό και η έκθεση θέλουν εξάσκηση....

Ελπίζω να πάμε καλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paraskevibar

Νεοφερμένος

Η paraskevibar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Θετικη εδω, μεχρι στιγμης στα θερινα, δεν μπορω να πω οτι εχω λιωσει στο διαβασμα, αλλα διαβαζω ολα αυτα που μας βαζουν, και μερικες φορες προσπαθω και λιγα εξτρα, αν και θελω να ξεκουραζομαι και λιγο. Γενικα η μεγαλυτερη μου ανυσηχια ειναι η εκθεση, στην οποια δεν ξερω που παν τα τεσσερα (σε ολη την β λυκειου ειχα γραψει 2 εκθεσεις συνολο, μια στο διαγωνισμα τριμηνου και μια στις εξετασεις) και επισης εχει πεσει πολυ το επιπεδο μου οσον αφορα το λεξιλογιο, καθως διαβαζα τα τελευταια χρονια μονο αγγλικα βιβλια, επειδη εδινα για πτυχια. Γραψαμε και το θεμα της φιλιας που επεσε φετος στο φροντιστηριο, και στην περιληψη πηρα 14/25, στην εκθεση δεν θελω να ξερω... Οποτε προφανως αγχωνομαι αρκετα, γιατι ειναι και η βαθμολογηση υποκειμενικη, και θα ηθελα να ζητησω συμβουλες, τι να διαβαζω, καποιο βιβλιο, ειτε βοηθημα ή και εξωσχολικο με πιο εκλεπτυσμενο λεξιλογιο, για να μπω λιγο περισσοτερο στο κλιμα. Συν οτι εχω θεμα με τις μουτζουρες και τα γραμματα μου...

Ακομα, μπορει να φανει λιγο χαζη η ερωτηση, αλλα γενικα πιστευετε οτι η επιτυχια στις πανελληνιες βασιζεται και στο νοητικο επιπεδο του καθε παιδιου? Βλεπω στην ταξη μου 1-2 παιδια, τα οποια θεωρουνται διανοιες, καταλαβαινουν κατι πριν καν τελειωσει την εξηγηση ο καθηγητης. Προσωπικα στοχευω σε πολυτεχνικες σχολες, οπως και αυτοι, και μπροστα τους νιωθω οτι δεν εχω καμια πιθανοτητα, ναι μεν τα καταλαβαινω ολα, και δεν δυσκολευομαι καπου ιδιαιτερα (εκτος απο εκθεση οπως ειπαμε) αλλα αφου τα διαβασω σπιτι και κανω εξασκηση, αυτοι και χωρις να σκιζονται ειναι παντα πρωτοι. Οποτε σκεφτομαι οτι αν υπαρχουν 100-200-500 τετοιοι σε ολη την Ελλαδα, ειμαι χαμενη... Παιζουν ρολο μονο το διαβασμα και η ψυχολογια, ή πρεπει να εισαι και ΑΪνσταιν για να περασεις σε μια υψηλοβαθμη σχολη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JayTheKing

Νεοφερμένος

Ο JayTheKing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Θετικη εδω, μεχρι στιγμης στα θερινα, δεν μπορω να πω οτι εχω λιωσει στο διαβασμα, αλλα διαβαζω ολα αυτα που μας βαζουν, και μερικες φορες προσπαθω και λιγα εξτρα, αν και θελω να ξεκουραζομαι και λιγο. Γενικα η μεγαλυτερη μου ανυσηχια ειναι η εκθεση, στην οποια δεν ξερω που παν τα τεσσερα (σε ολη την β λυκειου ειχα γραψει 2 εκθεσεις συνολο, μια στο διαγωνισμα τριμηνου και μια στις εξετασεις) και επισης εχει πεσει πολυ το επιπεδο μου οσον αφορα το λεξιλογιο, καθως διαβαζα τα τελευταια χρονια μονο αγγλικα βιβλια, επειδη εδινα για πτυχια. Γραψαμε και το θεμα της φιλιας που επεσε φετος στο φροντιστηριο, και στην περιληψη πηρα 14/25, στην εκθεση δεν θελω να ξερω... Οποτε προφανως αγχωνομαι αρκετα, γιατι ειναι και η βαθμολογηση υποκειμενικη, και θα ηθελα να ζητησω συμβουλες, τι να διαβαζω, καποιο βιβλιο, ειτε βοηθημα ή και εξωσχολικο με πιο εκλεπτυσμενο λεξιλογιο, για να μπω λιγο περισσοτερο στο κλιμα. Συν οτι εχω θεμα με τις μουτζουρες και τα γραμματα μου...

Ακομα, μπορει να φανει λιγο χαζη η ερωτηση, αλλα γενικα πιστευετε οτι η επιτυχια στις πανελληνιες βασιζεται και στο νοητικο επιπεδο του καθε παιδιου? Βλεπω στην ταξη μου 1-2 παιδια, τα οποια θεωρουνται διανοιες, καταλαβαινουν κατι πριν καν τελειωσει την εξηγηση ο καθηγητης. Προσωπικα στοχευω σε πολυτεχνικες σχολες, οπως και αυτοι, και μπροστα τους νιωθω οτι δεν εχω καμια πιθανοτητα, ναι μεν τα καταλαβαινω ολα, και δεν δυσκολευομαι καπου ιδιαιτερα (εκτος απο εκθεση οπως ειπαμε) αλλα αφου τα διαβασω σπιτι και κανω εξασκηση, αυτοι και χωρις να σκιζονται ειναι παντα πρωτοι. Οποτε σκεφτομαι οτι αν υπαρχουν 100-200-500 τετοιοι σε ολη την Ελλαδα, ειμαι χαμενη... Παιζουν ρολο μονο το διαβασμα και η ψυχολογια, ή πρεπει να εισαι και ΑΪνσταιν για να περασεις σε μια υψηλοβαθμη σχολη?

Κατ'αρχας δε χρειαζεται να εισαι Αινσταιν για να βγαλεις μεγαλη βαθμολογια.Δεν ειναι θεμα εξυπναδας.Φετος ειχαμε καποια παιδια στο σχολειο που θεουρουνταν διανοια σε φαση''Θα περασω 1ος ή 10ος ιατρικη Αθηνας?΄΄ Εφερναν βιβλια ιατρικης σχολειο,αποκαλουσαν ο ενας τον αλλον γιατρο κτλπ.Τωρα αμα περασουν βιολογικο τυχεροι θα ειναι.Βεβαια τους εδιναν αερα και οι καθηγητες επειδη οντως ελυναν γρηγορα οσα τους εδιναν.Και που ξερεις εσυ οτι δεν τα εχουν ηδη διαβασει σπιτι(με βοηθηματα μπορεις να καταλαβεις αρκετα και μονος σου χωρις καθοδηγηση) ή αν εκαναν ιδιαιτερα/φροντιστηριο ή και να διαβαζαν μονοι τους απο περυσι για γ'λυκειου?Α και δεν υπαρχουν πανω απο 50 για ΟΛΕΣ τις κατευθηνσεις που ειναι πραγματικά διανοιες dont you worry!

Και ναι μονο το διαβασμα και η ψυχολογια μετραει.Αυτα που ζητανε δεν ειναι εξωπραγματικα.Και τα ατομα με μεση ευφυια μπορουν να τα καταλαβουν το ιδιο καλα με τις ''διανοιες'' απλα θα χρειαστουν περισσοτερο χρονο(Και ο χρονος αρκει με 4 μαθηματα)

μερικες φορες προσπαθω και λιγα εξτρα, αν και θελω να ξεκουραζομαι και λιγο Οχι μερικες φορες!ΠΑΝΤΑ!Κανε ολες τις λυμενες απο Μαθιουδακη και Μπαρλα και αυτες που λει ''Για μεγακυτερη εμπεδωση''Και μη λες ας ξεκουραστω και λιγο!Δε χρειαζεται, εχεις καιρο του χρονου.Το πολυ μια βρομαδα ξεκουραση και ολες τις αλλες μερες 15 ωρες τουλαχιστον διαβασμα.Μετα θα αυξηθουν στις 20.

Τωρα για την εκθεση....Χρειαζεσαι σιγουρα ιδιαιετερο καθε βδομαδα(Γενικα ολοι χειαζονται ιδιατερο σε αυτο το μαθημα) και καθε βδομαδα κανε απο ενα κριτηριο αξιολογησης που θα στο διορθωνει ο ιδιαιτερας.Επισης να μαθεις απεξω την τεχνικη
Επισης καθε 15 μερες(αν μπορεις) κανε ιδιαιτερο 2 ωρες σε καθε μαθημα απο ταλλα 3(Φυσικη,Μαθ,Χημ)για μια επαναληψη σε οσα εκανες φροντιστηριο.Βοηθαει πιστεψε με.

Τελος,να κανεις αυτοκριτικη στον εαυτο σου γιατι τα φροντιστηρια/ιδιαιτερα πολλες φορες δεν αναφερουν ολες τις αδυναμιες ενος μαθητη για να μη χασουν πελατεια.Και μην υποτιμας το σχολειο.Οι καθηγητες επισημαναν πολλα που τα ειχαν παραληψει οι καθηγητες μου και φυσικα θεωρω πως συνεβαλαν παρα πολυ σην βαθμολογια μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the-stockbroker

Νεοφερμένος

Ο the-stockbroker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Θετικη εδω, μεχρι στιγμης στα θερινα, δεν μπορω να πω οτι εχω λιωσει στο διαβασμα, αλλα διαβαζω ολα αυτα που μας βαζουν, και μερικες φορες προσπαθω και λιγα εξτρα, αν και θελω να ξεκουραζομαι και λιγο. Γενικα η μεγαλυτερη μου ανυσηχια ειναι η εκθεση, στην οποια δεν ξερω που παν τα τεσσερα (σε ολη την β λυκειου ειχα γραψει 2 εκθεσεις συνολο, μια στο διαγωνισμα τριμηνου και μια στις εξετασεις) και επισης εχει πεσει πολυ το επιπεδο μου οσον αφορα το λεξιλογιο, καθως διαβαζα τα τελευταια χρονια μονο αγγλικα βιβλια, επειδη εδινα για πτυχια. Γραψαμε και το θεμα της φιλιας που επεσε φετος στο φροντιστηριο, και στην περιληψη πηρα 14/25, στην εκθεση δεν θελω να ξερω... Οποτε προφανως αγχωνομαι αρκετα, γιατι ειναι και η βαθμολογηση υποκειμενικη, και θα ηθελα να ζητησω συμβουλες, τι να διαβαζω, καποιο βιβλιο, ειτε βοηθημα ή και εξωσχολικο με πιο εκλεπτυσμενο λεξιλογιο, για να μπω λιγο περισσοτερο στο κλιμα. Συν οτι εχω θεμα με τις μουτζουρες και τα γραμματα μου...

Ακομα, μπορει να φανει λιγο χαζη η ερωτηση, αλλα γενικα πιστευετε οτι η επιτυχια στις πανελληνιες βασιζεται και στο νοητικο επιπεδο του καθε παιδιου? Βλεπω στην ταξη μου 1-2 παιδια, τα οποια θεωρουνται διανοιες, καταλαβαινουν κατι πριν καν τελειωσει την εξηγηση ο καθηγητης. Προσωπικα στοχευω σε πολυτεχνικες σχολες, οπως και αυτοι, και μπροστα τους νιωθω οτι δεν εχω καμια πιθανοτητα, ναι μεν τα καταλαβαινω ολα, και δεν δυσκολευομαι καπου ιδιαιτερα (εκτος απο εκθεση οπως ειπαμε) αλλα αφου τα διαβασω σπιτι και κανω εξασκηση, αυτοι και χωρις να σκιζονται ειναι παντα πρωτοι. Οποτε σκεφτομαι οτι αν υπαρχουν 100-200-500 τετοιοι σε ολη την Ελλαδα, ειμαι χαμενη... Παιζουν ρολο μονο το διαβασμα και η ψυχολογια, ή πρεπει να εισαι και ΑΪνσταιν για να περασεις σε μια υψηλοβαθμη σχολη?

Γενικά η έκθεση θέλει πολύ εξάσκηση , διάβασμα και γενικά πορσπάθεια να μπεις στην λογική να κατασκευάζεις λογικά επιχειρήματα (έκθεση + β1) και να συμπυκνώνεις το κείμενο που έχεις κρατώντας τα σημαντικά στοιχεία. Λεξιλόγιο και τεχνική είναι κάτι που θέλει δουλειά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fanouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Ένα 15 στην Έκθεση μπορεί να το γράψει και ο πιο ανεπίδεκτος αν δουλέψει σωστά. Από 17 και πάνω γράφει μόνο όποιος διάβαζε σε τακτική βάση εξωσχολικά βιβλία (και δοκίμια, όχι μόνο λογοτεχνία) και/ή εφημερίδες από το δημοτικό κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Τίποτα από αυτά δεν έκανα και έγραψα 18,5.
Φτάνει με τις ηλίθιες γενικεύσεις.
Σιγά μην διάβαζε και από την κούνια δοκίμια, να πούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fanouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Σε κάθε κανόνα υπάρχουν οι εξαιρέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Απλά οι φιλόλογοι δεν ξέρουν να βαθμολογούν.
Έχω δει πολλούς άριστους μαθητές να γράφουν 15.
Προσωπικά είχα τρέλα με την έκθεση και ίσως γι'αυτό έγραψα τόσο καλά.
Μέχρι την β' λυκείου δεν διάβαζα καθόλου αυτό το μάθημα, μετά παθιάστηκα λόγω καθηγητή/καθηγήτριας και έγραψα τόσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fanouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Εγώ έγραψα 17,3 φέτος χωρίς ποτέ να έχω ασχοληθεί σοβαρά με το μάθημα (βαριόμουν απίστευτα να γράφω εκθέσεις και περιλήψεις, όσο για τη θεωρία, δεν ήξερα πού παν τα τέσσερα- ευτυχώς βάλαν εύκολη θεωρία φέτος), αλλά διάβαζα από μικρός εξωσχολικά και εφημερίδες και πιστεύω αυτό βοήθησε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ παιδια θα παρω του Μπαρλα τοτε και αν χρειαστω αλλο θα το κοιταξω αργοτερα!

Για την Εκθεση μιας και λετε οτι γραψατε καλα να ρωτησω για συνωνυμα αντωνυμα καλο λεξιλογιο και γενικα οτι χρειαζεται η εκθεση για να γραψεις καλα
τι κανατε ;λυνατε ασκησεις ;πηρατε καποιο βοηθημα;διαβαζατε αρθρα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resistance

Νεοφερμένος

Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Ρε παιδιά ΑΕΠΠ που πήρα Τσιωτάκη καλά έκανα ή είναι καλύτερο του Ντζίου-Κοψίνη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panspil

Νεοφερμένος

Ο panspil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής & Αθλητισμού Θράκης. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
καλυτερο αυτο που πήρες:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resistance

Νεοφερμένος

Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Και εγώ αυτό πιστεύω γιατί του Ντζίου θα ανανεωθεί και ο 1ος τόμος του και ήταν βλακεία να πάρω τον παλιό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Ένα 15 στην Έκθεση μπορεί να το γράψει και ο πιο ανεπίδεκτος αν δουλέψει σωστά. Από 17 και πάνω γράφει μόνο όποιος διάβαζε σε τακτική βάση εξωσχολικά βιβλία (και δοκίμια, όχι μόνο λογοτεχνία) και/ή εφημερίδες από το δημοτικό κιόλας.

Εγώ έγραψα 17,3 φέτος χωρίς ποτέ να έχω ασχοληθεί σοβαρά με το μάθημα (βαριόμουν απίστευτα να γράφω εκθέσεις και περιλήψεις, όσο για τη θεωρία, δεν ήξερα πού παν τα τέσσερα- ευτυχώς βάλαν εύκολη θεωρία φέτος), αλλά διάβαζα από μικρός εξωσχολικά και εφημερίδες και πιστεύω αυτό βοήθησε.

Μην είσαι τόσο απόλυτος. Εγώ σε διαγώνισμα δεν είχα πέσει κάτω από 17 κατά τη διάρκεια της χρονιάς και στις πανελλήνιες έγραψα 15,8 (15,2 ο πρώτος διορθωτής και ο δεύτερος 16,4). Είναι εξαιρετικά υποκειμενικό μάθημα. Και αυτό το 17,3 που έγραψες για κάποιους άλλους διορθωτές μπορεί να είναι 15. Τα φιλολογικά μαθήματα εν γένει είναι υποκειμενικά (μέχρι και στην ιστορία, που θεωρείται στάνταρ μάθημα, παρατηρείται βαθμολογική απόκλιση μεταξύ των διορθωτών στις πηγές) με αποκορύφωμα την έκθεση και την λογοτεχνία (που για καλή μας τύχη εξοβελίστηκε από τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα). Μάλιστα στη λογοτεχνία μπορεί να υπήρχε απόκλιση ακόμα και 10 μονάδες. Βέβαια, σε αυτές τις περιπτώσεις έμπαινε τρίτος βαθμολογητή. Απλά γενικά, όταν αναφέρεσαι σε φιλολογικά μαθήματα, μην είσαι τόσο κάθετος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hercret

Νεοφερμένος

Ο Hercret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Ένα 15 στην Έκθεση μπορεί να το γράψει και ο πιο ανεπίδεκτος αν δουλέψει σωστά. Από 17 και πάνω γράφει μόνο όποιος διάβαζε σε τακτική βάση εξωσχολικά βιβλία (και δοκίμια, όχι μόνο λογοτεχνία) και/ή εφημερίδες από το δημοτικό κιόλας.

Κι όμως σε πληροφορώ ότι δεν είναι έτσι όπως τα λες.
Στο φροντιστήριο και στο σχολειό δεν υπήρξε διαγώνισμα στο οποίο να έπεσα κάτω από 15.
Και για να σου παραθέσω τους βαθμούς μου:

Χημεία 19,6
Βιολογία 19,6
Φυσική 18
Έκθεση 13,7:confused::hmm:

18.100 συνολικά. Απλά το μάθημα της έκθεσης πιστεύω ότι κατά 80% είναι υποκειμενικό.

Τέλος πάντων καλή αρχή στα παιδιά που ξεκίνησαν θερινή προετοιμασία και ότι απορία έχετε, ρωτήστε ελεύθερα.

Υ.Γ: Εννοείται πως το να διαβάζεις εξωσχολικά βιβλία βοηθάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

wannabeconomist

Νεοφερμένος

Ο wannabeconomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Κατά τη διάρκεια όλης της χρονιάς στα διαγωνίσματα έκθεσης έπαιρνα από 80-90. Εγώ δεν θα μπω στον κόπο και τη λογική να πω πως δεν διάβαζα τίποτα και τα είχα γραμμένα ολα κλπ.
Η έκθεση μου άρεσε πάντοτε σαν μάθημα και ασχολούμουν πάντα σοβαρά με αυτή(η θεωρία βέβαια σπαστική :-P).ήταν ένα "ισάξιο" μάθημα με τα άλλα (για μένα βέβαια υπερτερεί) και για αυτό του έδινα την δέουσα σημασία.
Βαθμός έκθεσης στις πανελλήνιες εξετάσεις :17,7 ( 87 βαθμολογητής 1, 90 βαθμολογητής 2).
Συμφωνώ απόλυτα πως είναι ένα μάθημα υποκειμενικότατο και η επίδοση σου κρίνεται σε μεγάλο βαθμό και απο τον βαθμολογητή στον οποίο θα τύχεις. Για αυτό άλλωστε η έκθεση των πανελληνίων είναι για πολλούς ο βραχνάς!

Υ.Γ δεν χρησιμοποιούσα κάποιο βοήθημα ή λεξικό συνωνύμων κλπ.
Αυτό που έκανα ήταν πως ασχολούμουν σοβαρά με το "υλικό " που μας δίνονταν στο φροντιστήριο δίχως να" ξεφεύγω ".
Εκεί νομίζω έγκειται η επιτυχία.
Συνεχής ενασχόληση! Και βέβαια αποδοχή (όχι άκριτη) των οποίων συμβούλων και διορθώσεων από τους καθηγητές μου.


Μην μπείτε ποτέ σε καλούπια και φόρμες στην έκθεση! Γράψτε ελευθερα,απελευθερωθείτε! Νομίζω αυτό εκτιμάται. (στις πανελλαδικές έγραψα ΜΟΝΟ αρνητικά στο θέμα της έκθεσης αν αυτό λέει κάτι )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δανάη Ελίνα

Νεοφερμένος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
BONJOUR! :clapup:

Θετικιά εδώ και τρίτο πεδίο.Δεν θα ενοχλήσω πολύ,θέλω μόνο να εκφράσω τα παράπονα μου.ΠΟΣΟ γ@μ#έτ@ι η χημική ισορροπία;;;;!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sjors

Νεοφερμένος

Ο Sjors αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Κατά τη διάρκεια όλης της χρονιάς στα διαγωνίσματα έκθεσης έπαιρνα από 80-90. Εγώ δεν θα μπω στον κόπο και τη λογική να πω πως δεν διάβαζα τίποτα και τα είχα γραμμένα ολα κλπ.
Η έκθεση μου άρεσε πάντοτε σαν μάθημα και ασχολούμουν πάντα σοβαρά με αυτή(η θεωρία βέβαια σπαστική :-P).ήταν ένα "ισάξιο" μάθημα με τα άλλα (για μένα βέβαια υπερτερεί) και για αυτό του έδινα την δέουσα σημασία.
Βαθμός έκθεσης στις πανελλήνιες εξετάσεις :17,7 ( 87 βαθμολογητής 1, 90 βαθμολογητής 2).
Συμφωνώ απόλυτα πως είναι ένα μάθημα υποκειμενικότατο και η επίδοση σου κρίνεται σε μεγάλο βαθμό και απο τον βαθμολογητή στον οποίο θα τύχεις. Για αυτό άλλωστε η έκθεση των πανελληνίων είναι για πολλούς ο βραχνάς!

Υ.Γ δεν χρησιμοποιούσα κάποιο βοήθημα ή λεξικό συνωνύμων κλπ.
Αυτό που έκανα ήταν πως ασχολούμουν σοβαρά με το "υλικό " που μας δίνονταν στο φροντιστήριο δίχως να" ξεφεύγω ".
Εκεί νομίζω έγκειται η επιτυχία.
Συνεχής ενασχόληση! Και βέβαια αποδοχή (όχι άκριτη) των οποίων συμβούλων και διορθώσεων από τους καθηγητές μου.


Μην μπείτε ποτέ σε καλούπια και φόρμες στην έκθεση! Γράψτε ελευθερα,απελευθερωθείτε! Νομίζω αυτό εκτιμάται. (στις πανελλαδικές έγραψα ΜΟΝΟ αρνητικά στο θέμα της έκθεσης αν αυτό λέει κάτι )


Πρώτα απ´όλα συγχαρητήρια για την βαθμολογία σου στην Έκθεση ! Μπορείς να μας πεις πως διάβαζες; ; Αν και την έκθεση την αγαπώ σαν μάθημα , διαρκώς νιώθω ανασφάλεια! Η καθηγήτρια που έχω μου φέρνει σε κάθε μάθημα υλικό/σχεδιαγράμματα αλλά εγώ βρίσκομαι σε δίλλημα για το έαν πρέπει να τα μαθαίνω απ'έξω (κάτι που έχω ακούσει πως το κάνουν πολλοί) ή όχι! Αρκεί να διαβάζω αυτά που μου φέρνει η φιλόλογος μου ή μου προτείνεις να κάνω και προσωπική δουλειά με Κοινό Νου / Πειστικό Λόγο κλπ; Και πέρυσι και φέτος οι βαθμολογίες μου ήταν γύρω στο 30-34/40 , αλλά αυτό δεν λέει και πολλά καθώς η βαθμολόγηση είναι ιδιαίτερα υποκειμενική... Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wannabeconomist

Νεοφερμένος

Ο wannabeconomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Πρώτα απ´όλα συγχαρητήρια για την βαθμολογία σου στην Έκθεση ! Μπορείς να μας πεις πως διάβαζες; ; Αν και την έκθεση την αγαπώ σαν μάθημα , διαρκώς νιώθω ανασφάλεια! Η καθηγήτρια που έχω μου φέρνει σε κάθε μάθημα υλικό/σχεδιαγράμματα αλλά εγώ βρίσκομαι σε δίλλημα για το έαν πρέπει να τα μαθαίνω απ'έξω (κάτι που έχω ακούσει πως το κάνουν πολλοί) ή όχι! Αρκεί να διαβάζω αυτά που μου φέρνει η φιλόλογος μου ή μου προτείνεις να κάνω και προσωπική δουλειά με Κοινό Νου / Πειστικό Λόγο κλπ; Και πέρυσι και φέτος οι βαθμολογίες μου ήταν γύρω στο 30-34/40 , αλλά αυτό δεν λέει και πολλά καθώς η βαθμολόγηση είναι ιδιαίτερα υποκειμενική... Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Πρώτα να σου ευχηθώ καλή επιτυχία φέτος στις εξετάσεις! Καλή δύναμη και καλή επιτυχία! Λοιπόν όσον αφορά το διάβασμα: μελετούσα πολύ καλά το υλικό(των θεματικών κύκλων) που μας έδινε η καθηγήτρια στο φροντιστήριο (υπογράμμιση 5-6 φορές :P και 2 και 3 αναγνώσεις αν χρειαζόταν).Ποτέ όμως δεν έμαθα ούτε προσπάθησα να αποστηθίσω ετοιμα "επιχειρήματα" , γιατί πρώτον δεν θεωρώ πως είναι κάπου ευεργετικό αυτό και δεύτερον διότι δεν το έχω και πολύ με την αποστήθιση :P
Εννοείται πως από εκεί θα "αντλήσεις" ιδέες για το πως θα αναπτύξεις ένα θέμα, αλλά θεωρώ πως η αυτούσια αναπαραγωγή δεν βοηθάει (σκέψου μόνο πόση ώρα ίσως θα σπαταλήσεις να "μάθεις απέξω" τα επιχειρήματα).
Όσο για την προσωπική δουλειά, δεν χρησιμοποίησα κάποιο τέτοιο εγχειρίδιο, έκθεσης, αλλά συνήθιζα να διαβάζω δοκίμια (Παπανούτσος,Ι.Μ Παναγιωτόπουλος) και άρθρα κάθε περιεχομένου.
Εσύ βέβαια μπορείς να το κάνεις εάν θες.
Πιστεύω όμως πως ολα είναι θέμα ενασχόλησης και "τριβής".
Αν μπορώ να σου δώσω μια συμβουλή είναι να προσπαθήσεις να εξασκηθείς όσο περισσότερο γίνεται(να γράφεις ο ΙΔΙΟΣ).
Αυτά!! Ελπίζω να βοήθησα λίγο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top