[17/5/2013] Νεοελληνική Γλώσσα

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 101)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 17 16.8%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 48 47.5%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 26 25.7%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 4 4.0%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 2 2.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 4 4.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Δρ. Σπίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δρ. Σπίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
και στον πιο στριμμενο να πεσεις αν υπαρχει διαφορα απο τον πρωτο βαθμολογητη θα παει σε τριτο!δεν μπορει να ειναι ολοι στριμεννοι!οσο για το 18 σημαινει οτι πρεπει να τα εχεις ολα σωστα και απλα να χασεις λιγο απο την εκθεση!στο δικο μου σχολειο ολοι ειχανε ξεφυγει λιγο στις λεξεις στην περιληψη!αν δεις τις περιληψεις που κυκλοφορουνε στο ιντερνετ ως απαντηση δεν εχουν καμια σχεση με την δικη σου!επομενως πειθεστε οτι πηρατε 18 και πεσετε απο τα συννεφα!οποιος κραταει μικρο καλαθι!οπου ακους πολλα κερασια κρατα και μικρο καλαθι!μακαρι να εχεις γραψει 19!αλλα εχε μια πισινη
Εννοείται πως κρατάω μια πισινή, δεν πανηγυρίζω κιόλας. Απλά είμαι αισιόδοξος γιατί οι απαντήσεις μου συμπίπτουν σε κάποιο βαθμό με αυτά που έχουν προκύψει ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ σαν ενδεικτικές λύσεις. Σίγουρα και το 16-17 δε θα με χάλαγε αλλά εγώ τόσο αξιολογώ τον εαυτό μου. Τώρα για την περίληψη έχεις δίκιο, το κείμενο μπλέκει τόσο πολύ τα νοήματα που ο καθένας δίνει έμφαση σε όποιο στοιχείο του φαίνεται πιο κυρίαρχο. Το αποτέλεσμα θα δείξει λοιπόν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Έχει κατακλείδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βαριεμαι

Νεοφερμένος

Η βαριεμαι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
ολα τα φροντιστηρια παντως στις απαντησεις τους δινουν κατακλειδα!αρα λογικα ειναι σωστο!τοσοι φιλολογοι τα λυσανε :D

α! οκ τοτε, παω πασο. :)
ευτυχως δηλαδη γιατι ειναι κριμα να χασουμε μοναδες απο αυτο το πραγμα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
θεματικό κέντρο στην περίληψη έβαλα την απομάκρυνση του ανθρώπου από το περιβάλλον. Σωστό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου, δεν είναι ρητορικό, γιατί αμέσως έπειτα ακολουθεί η απάντηση στο ερώτημα από τον ίδιο τον συγγραφέα. Στοχάζεται (και μαζί με αυτόν και ο αναγνώστης).

ειναι ρητορικο!ρητορικη ερωτηση ειναι οταν δεν περιμενεις απαντηση απο καποιον αλλον επειδη την γνωριζεις ηδη!ο συγγραφεας διερωτάται μεσα του ενω ξερει την απαντηση!βασικα σε αυτη την ερωτηση επρεπε να γραψεις οτι ειναι ρητορικη και δεν περιμενει απαντηση , οτι προσδιδει ζωντανια και παραστατικοτητα στο κειμενο και οτι οξύνει την περιεργια του αναγνωστη :clapup::clapup:

στο ερωτηματικο...Εγώ έγραψα ότι χρησιμοποιουνται για να οξυνουν την κριτικη σκεψη του ατομου, να το προβληματισουν..
και στις παυλες οτι προσθετει μια αποψη χωρις να διακοπτει το λογο του!!
στις παυλες ηθελε να πεις και οτι ειναι προσωπικη σκεψη του συγγραφεα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria-happy4ever

Νεοφερμένος

Η ria-happy4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
προσωπικά ένα μάθημα που πήρα σήμερα είναι ότι δεν πρόκειται να ξαναρωτήσω άνθρωπο τι έβαλες εδώ και τι έβαλες εκεί. από τις 12 το πρωί έχω ακούσει πάνω από 43 διαφορετικές εκδοχές για το τί ήταν το σωστό να γράψεις και τι εννοούσε ο ποιητής και σε ποια κύρια ηταν υπόταξη το ως προς και αν το έτσι ήταν κύριο συμπέρασμα ή συμπέρασμα απλής προκείμενης. και το πιο κορυφαίο από όλα είναι ότι αυτοί που σε πρήζουν για το πόσο γαμάτα έγραψαν και το πόσο έυκολο ήταν ή πόσες μπανανόφλουδες υπήρχαν έχουν την μεγαλύτερη άγνοια. απλά χαραμίζεις χρόνο. τέλος . φόρτσα για 100αρι μαθηματικά γενικής :) (αλληλεγγύη στο 5ο πεδίο και σε όσους δίνουν αοθ! τίποτα δεν έχει κριθεί)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
θεματικό κέντρο στην περίληψη έβαλα την απομάκρυνση του ανθρώπου από το περιβάλλον. Σωστό;

εν μερη ναι!νομιζω πως χρειαζοταν να πεις και κατι για την μοναξια που νιωθει ο συγχρονος ανθρωπος καθως η ζωη του ειναι πια ανουσια!

παντως νομιζω πως στην περιληψη θα κοπουν αρκετες μοναδες απο τους περισσοτερους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Frwws

Νεοφερμένος

Η Frwws αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Ποπό ενώ στην αρχή ήμουν αρκετά ικανοποιημένη με αυτά που έγραψα, τώρα με κατακλύζουν οι αμφιβολίες...δεν έπρεπε να μπω στο ischool :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria-happy4ever

Νεοφερμένος

Η ria-happy4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Έχει κατακλείδα.

σύμφωνα με την ερτ που συνεργάζεται (και καλά) με το υπουργείο ότι και να βάλεις είναι σωστό. τυπικά έχει γιατί πιάνει 3 μόρια (τυχαίο ?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δρ. Σπίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δρ. Σπίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
και εγω εβαλα οτι εχει κατακλειδα αλλα πολλοι λενε οτι η τελευταια προταση ειναι το συμπερασμα μονο της τελευταιας περιοδου των σχολιων και οχι απο ολα τα σχολια και ετσι επρεπε να περιληφθει στα σχολια.
Μα τι χαζομάρες, η κατακλείδα όχι απλά υπάρχει αλλά κάνει ΜΠΑΜ

"Ελάχιστα, τέλος, σέβεται ... των συμφερόντων του. <- Οι λεπτομέρειες τελειώνουν εδώ
Η υπερφίαλη αυτή στάση του ανθρώπου έχει αλλοιώσει έτσι ένα θαυμαστό περιβάλλον ... υπάρξεως.
" <- Συμπέρασμα

Για να μην αναφέρουμε ότι το φυσικό περιβάλλον το επηρεάζουν και οι πόλεμοι και ο καταναλωτισμός που αναφέρεται παραπάνω, καθώς και τα 3 μόρια που έπιανε η ερώτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
εν μερη ναι!νομιζω πως χρειαζοταν να πεις και κατι για την μοναξια που νιωθει ο συγχρονος ανθρωπος καθως η ζωη του ειναι πια ανουσια!

παντως νομιζω πως στην περιληψη θα κοπουν αρκετες μοναδες απο τους περισσοτερους

και εγώ περιμένω να μου κοπούν μονάδες από εκεί. Αλλά από το θεματικό κέντρο όποιος δεν το πιάσει χάνει αμέσως 3 μόρια σύμφωνα με τους κανονισμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
και εγώ περιμένω να μου κοπούν μονάδες από εκεί. Αλλά από το θεματικό κέντρο όποιος δεν το πιάσει χάνει αμέσως 3 μόρια σύμφωνα με τους κανονισμούς.

γενικα πιστευω πως η περιληψη επρεπε να γραφτει οπως η ασκηση της αναπτυξη παραγραφου! οι λυσεις που δινονται ειναι πολυ γενικες και δεν ακολουθουν την ροη του κειμενου!οι περισσοτεροι κανουν περιληψη σημειωνοντας τα βασικοτερα μερη της καθε παραγραφου !προφανως δεν ηθελε να γινει η περιληψη ετσι σε αυτο το κειμενο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria-happy4ever

Νεοφερμένος

Η ria-happy4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
και εγώ περιμένω να μου κοπούν μονάδες από εκεί. Αλλά από το θεματικό κέντρο όποιος δεν το πιάσει χάνει αμέσως 3 μόρια σύμφωνα με τους κανονισμούς.

MONO 3 ? (μίλα , πες τα όλα ανατρέπεται η κοσμοθεωρία μου για 493η φορά σήμερα, έχω κάνει λάθος νοηματικό κέντρο αλλά η υπόλοιπη περίληψη είναι καλή )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δρ. Σπίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δρ. Σπίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
και εγώ περιμένω να μου κοπούν μονάδες από εκεί. Αλλά από το θεματικό κέντρο όποιος δεν το πιάσει χάνει αμέσως 3 μόρια σύμφωνα με τους κανονισμούς.
Για να δούμε:

"Ο συγγραφέας τονίζει την ανάγκη ουσιαστικής βελτίωσης της ποιότητας ζωής του σύγχρονου ανθρώπου σε αντιπαραβολή με την επιθυμία του να έρθει σε επαφή με εξωγήινους πολιτισμούς."

Έβαλα "ποιότητα ζωής" για να συμπεριλάβω όλα αυτά που λέει μέσα για ειρήνη, θεσμούς, φυσικό περιβάλλον, τεχνολογία, κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Μα τι χαζομάρες, η κατακλείδα όχι απλά υπάρχει αλλά κάνει ΜΠΑΜ

"Ελάχιστα, τέλος, σέβεται ... των συμφερόντων του. <- Οι λεπτομέρειες τελειώνουν εδώ
Η υπερφίαλη αυτή στάση του ανθρώπου έχει αλλοιώσει έτσι ένα θαυμαστό περιβάλλον ... υπάρξεως." <- Συμπέρασμα

Για να μην αναφέρουμε ότι το φυσικό περιβάλλον το επηρεάζουν και οι πόλεμοι και ο καταναλωτισμός που αναφέρεται παραπάνω, καθώς και τα 3 μόρια που έπιανε η ερώτηση.

σύμφωνα με την ερτ που συνεργάζεται (και καλά) με το υπουργείο ότι και να βάλεις είναι σωστό. τυπικά έχει γιατί πιάνει 3 μόρια (τυχαίο ?)
Γιατί το θεωρείτε απίθανο να έπιανε 1,5 μόριο η Θεματική πρόταση και 1,5 τα Σχόλια;;;:P:hmm:
Γενικά αυτο με το πόσα μόρια πιάνει η κάθε ασκηση δεν το λαμβάνουμε υποψη μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria-happy4ever

Νεοφερμένος

Η ria-happy4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
μια χαρά είσαι. *παρουσιάζεται η αναζήτηση του ανθρώπου για νέες μορφές ζωής που αφορμάται από την μοναξιά και τον ανούσιο σύγχρονο τρόπο ζωής* τρίζουν κοκκαλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝΙΚΟΣ Σ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΝΙΚΟΣ Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Εννοείται πως κρατάω μια πισινή, δεν πανηγυρίζω κιόλας. Απλά είμαι αισιόδοξος γιατί οι απαντήσεις μου συμπίπτουν σε κάποιο βαθμό με αυτά που έχουν προκύψει ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ σαν ενδεικτικές λύσεις. Σίγουρα και το 16-17 δε θα με χάλαγε αλλά εγώ τόσο αξιολογώ τον εαυτό μου. Τώρα για την περίληψη έχεις δίκιο, το κείμενο μπλέκει τόσο πολύ τα νοήματα που ο καθένας δίνει έμφαση σε όποιο στοιχείο του φαίνεται πιο κυρίαρχο. Το αποτέλεσμα θα δείξει λοιπόν...
Φίλε δεν σου λεώ ότι εσύ εχείς γράψει 16-17.Πως θα μπορούσα άλλωστε; Μακάρι να σου πάνε ολά καλά και να έχεις 19.Απλά παρατηρώ λίγο υπέρμετρη αισιοδόξια σε μερικούς.Π.χ. και εγώ λεξιλογικά είμαι εντάξει(έχασα 1 μονάδα) και φράση, περίληψη,έκθεση τα έχω γράψει νομίζω πολύ καλά αλλά και 22/25 να πάρεις περίληψη, 7/10 φράση και 35/40 έκθεση που είναι πολύ καλοί βαθμοί έχεις πάει κάτω από 18 εκτός και αν θεωρείς ότι αυτά τα χαμένα μόρια που περιγράφω παραπάνω είναι υπερβολικά. Πάντως είμαι βέβαιος για 2 πράγματα. 1ον κανείς δεν έχει γράψει 20 και 2ον ότι οι μισοί πέριπου από αυτούς που δήλωσαν 18-20 θα είναι κάτω από 18. Δεν το εύχομαι αλλά το πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Στο δοθέν κείµενο ο συγγραφέας πραγµατεύεται την αντιφατική συµπεριφορά του
σύγχρονου ανθρώπου που από τη µια αναζητά να γνωρίσει το άγνωστο κι από την
άλλη δεν εκτιµά την αξία της ζωής µε χαρακτηριστική απόδειξη τη ρήξη της
σχέσης του µε το περιβάλλον. Η ζωή του έχει χάσει το νόηµα της, το ίδιο και η
επικοινωνία. Κι ενώ η επαφή µε το σύµπαν, σύµφωνα µε το συγγραφέα, είναι
ανέφικτη, η ζωή στη γη χαρακτηρίζεται από πολυποίκιλη οµορφιά. Ο άνθρωπος,
λοιπόν, παρά την επιστηµονική του ανέλιξη αντιµετωπίζει απαξιωτικά και
καταστροφικά την ζωή. Σε µια εποχή που κυριαρχεί η ψυχική αποµόνωση, παρά
τις απεριόριστες τεχνολογικές δυνατότητες επικοινωνίας, πρέπει να αφεθεί στην
οµορφιά της φύσης, κάτι που µπορεί να συντελεστεί µέσω ουσιαστικής αγωγής,
ώστε µακροπρόθεσµα η ανθρωπότητα να ανακτήσει την αξία της, η επικοινωνία να
αποκατασταθεί και να αναδυθεί η ατοµικότητα.

αμα εχετε γραψει αυτο τοτε θα παρετε 25!οι περισσοτεροι νομιζω εχουν γραψει κατι πιο λεπτομερες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria-happy4ever

Νεοφερμένος

Η ria-happy4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Γιατί το θεωρείτε απίθανο να έπιανε 1,5 μόριο η Θεματική πρόταση και 1,5 τα Σχόλια;;;:P:hmm:
Γενικά αυτο με το πόσα μόρια πιάνει η κάθε ασκηση δεν το λαμβάνουμε υποψη μας!

1. το μόριο δεν κόβεται στη μέση
2. επιστημονικά ορθότερο είναι χωρίς κατακλείδα (όλο και κάποιον αφρισμένο της θεωρητικής θα είδες να κοπανιέται )
3. αυτά τα δύο αντιφάσκουν, συνεπώς οι φιλόλογοι είναι λιγάκι πειραγμένοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δρ. Σπίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δρ. Σπίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
2. επιστημονικά ορθότερο είναι χωρίς κατακλείδα (όλο και κάποιον αφρισμένο της θεωρητικής θα είδες να κοπανιέται )
Δηλαδή να αγνοήσουμε ΔΥΟ, ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΤΕΣ διαρθρωτικές λέξεις που κάνουν ΜΠΑΜ ότι πρόκειται για κατακλείδα και να ψάξουμε να βρούμε βαθύτερες σχέσεις μεταξύ των νοημάτων; Δε νομίζω Τάκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top