Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Συγγνώμη αν παρεξηγηθεί κάποιος από αυτό που θα γράψω αλλά έλεος..
Κοντινη φίλη μου έχει παραδεχτεί ότι δεν κατάλαβε ποτέ πως είναι στο πανεπιστήμιο

Εντάξει, από την στιγμή που το είπε μια ''κοντινή'' φίλη, δεν μπορώ να πω κάτι, σε μια τέτοια περίπτωση είναι άκυρες οι αξιολογήσεις, οι εγκαταστάσεις, οι εξοπλισμοί, το ακαδημαϊκό προσωπικό κ.α

η ζωή της 4 χρόνια ήταν ΔΙΑΚΟΠΑΡΕΣ...σχολή συνολικά πρέπει να πάτησε 1 μήνα, βιβλία από Εύδοξο δεν έπαιρνε καν κάποιες φορές και διάβασμα την προηγούμενη μέρα ή αντιγραφή κλπ...αποτέλεσμα; Πτυχίο στα 5 χρόνια με βαθμό 7,6??!

Είχα και έχω και εγώ κάποιους ''κοντινούς'' φίλους που πέρασαν έτσι την ζωή τους στο παιδαγωγικό, αλλά ούτε εγώ θεωρώ την σχολή τους ότι να ναι αλλά ούτε και αυτοί

και λόγω της υποχρεωτικής πρακτικής στην οποία πήγαινε οπότε ήθελε έχει και προϋπηρεσία...
Στην αρχή σκέφτηκα ότι δεν διάβασα σωστά εγώ, έκανα μια δεύτερη προσπάθεια αλλά στο τέλος κατάφερα να ανατριχιάσω με τόσο άγνοια-προπαγάνδα κτλ κτλ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Για το Μαθηματικό Τμήμα του Παν.Πατρών που έχει τη χειρότερη αξιολόγηση από τη ΜΟΔΙΠ (εξωτερική αξιολόγηση από καθηγητές Αμερικάνικων Πανεπιστημίων) δεν είδα να πάρει θέση ούτε η κομματική και διαπλεκόμενη διοίκηση του Πανεπιστημίου, ούτε και η πολιτεία γενικότερα. Το συμπέρασμα των αξιολογητών ήταν ότι το Τμήμα πάσχει από μεταστατικό καρκίνο τελευταίου σταδίου. Από εκεί και πέρα καταλαβαίνετε. Πιο συγκεκριμένα, στο Τμήμα επικρατούν κομματικές κλίκες μεταξύ καθηγητών, μέλη ΔΕΠ ασαφούς επιστημονικής παρουσίας με ανεπάρκεια, εμμονικές συμπεριφορές, πρόγραμμα μαθημάτων-οφφίκια στα μέτρα του κάθε καθηγητή, κλίκες ευνοούμενων φοιτητών, φοιτητοπατέρων, μεταπτυχιακών φοιτητών το παίζουν λατζέρες, διδάκτορες με ύφος μέγα τιτουλάριου του ανακτόρου του Μπάκιγχαμ και γενικά μια κατάσταση όπου οι ιθύνοντες τα σπρώχνουν όλα κάτω από το χαλί. Γιατί δεν υπάρχουν ποινές για τέτοιες περιπτώσεις; Γιατί η χώρα να είναι μόνιμα στο αυτόματο πιλότο;

Ελληνικό δημόσιο nPb. Τι κυρώσεις να υπάρχουν ότι συνταγματικά ο καθηγητής έχει δικαίωμα μονιμότητας; Το καρκίνωμα του δημοσίου υπάρχει από πολύ ψηλά, από το ίδιο το σύνταγμα και τους νόμους που διέπουν το δημόσιο. Αν δεν αλλάξει αυτό δε θα αλλάξει ποτέ η Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Έχω ηδη γραψει οτι δεν θα λυθει το θέμα γράφοντας κατεβατα και αυτο ακριβως συνεχιζεις προσπαθωντας να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας και πως εγώ γράφω ανακρίβειες σε πράγματα που έχω δει/ζήσει με τα μάτια μου! Οοοκ μαν!
Είναι ξεκαθαρο ότι το τμήμα σου δεν το εκτιμούσες πριν..Λύσε το με τον εαυτό σου αυτό...
Αλλά κάνε τη χάρη στον εαυτό σου και ρωτα τους πολλούς φίλους σου στο εξωτερικό (αν κάνεις δουλευει και δεν είναι μόνο σπουδές)) γιατί δεν είναι στην Ελλάδα;
Στους αφθονους δικούς μου πάντως κάποιος τεμπελης, πονηρός/ πελατειακος τους "έφαγε" την θέση όσο αυτοί κοίταξαν την δουλίτσα τους :)))

Επειδη ειμαι 1 βημα πιο μπροστα,ηξερα πολυ καλα οτι θα εγραφες οτι προσπαθω να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας.Νομιζω οτι εδω εγω τελειωσα,ειπα να ασχοληθω λιγο παραπανω,αλλα αφου ξερω απο πριν τις αντιδρασεις δεν βρισκω τον λογο.
Το μονο ξεκαθαρο εδω περα ειναι ειναι οι αντιδρασεις σου και το ποσο δεν εχεις ψαξει το θεμα θα ελεγα :P .
Αυτο που κολλανε ομως με το να τα βαζεις με φοιτητες αλλων ιδρυματων ενας θεος ξερει.Εκτος εαν ολοι αυτοι ειναι τεμπεληδες,πονηροι ή πελατιακοι.Μηπως σου χαλανε την θεα,αναρωτιεμαι εγω... :oops:

Εντάξει, από την στιγμή που το είπε μια ''κοντινή'' φίλη, δεν μπορώ να πω κάτι, σε μια τέτοια περίπτωση είναι άκυρες οι αξιολογήσεις, οι εγκαταστάσεις, οι εξοπλισμοί, το ακαδημαϊκό προσωπικό κ.α



Είχα και έχω και εγώ κάποιους ''κοντινούς'' φίλους που πέρασαν έτσι την ζωή τους στο παιδαγωγικό, αλλά ούτε εγώ θεωρώ την σχολή τους ότι να ναι αλλά ούτε και αυτοί


Στην αρχή σκέφτηκα ότι δεν διάβασα σωστά εγώ, έκανα μια δεύτερη προσπάθεια αλλά στο τέλος κατάφερα να ανατριχιάσω με τόσο άγνοια-προπαγάνδα κτλ κτλ......

Παιδαγωγικο ειναι η κοπελα;:hmm:
Εαν ναι mystery solved,καταλαβα που ειναι το issue εδω περα αλλα το κακο ειναι οτι ξεσπα πανω σε αλλους :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Παιδαγωγικο ειναι η κοπελα;:hmm:
Εαν ναι mystery solved,καταλαβα που ειναι το issue εδω περα αλλα το κακο ειναι οτι ξεσπα πανω σε αλλους :worry:

Όχι, κατηγορεί τα ΤΕΙ γιατί είχε μια ''κοντινή'' φίλη και γνωρίζει από μέσα :rofl:
Έφερα το παράδειγμα του παιδαγωγικού εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Όχι, κατηγορεί τα ΤΕΙ γιατί είχε μια ''κοντινή'' φίλη και γνωρίζει από μέσα :rofl:
Έφερα το παράδειγμα του παιδαγωγικού εγώ.

Το προβλημα της ουσιαστικα ειναι οι παραταξεις,το οποιο το κατανοω.Διοτι ο τεμπελης δεν θα την πειραζε αφου δεν θα ειχε προσβαση σε θεσεις που δεν θα επρεπε.Το θεμα ομως ειναι οτι παραταξεις εχουν τοσο ΤΕΙ οσο και πανεπιστημια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Ελληνικό δημόσιο nPb. Τι κυρώσεις να υπάρχουν ότι συνταγματικά ο καθηγητής έχει δικαίωμα μονιμότητας; Το καρκίνωμα του δημοσίου υπάρχει από πολύ ψηλά, από το ίδιο το σύνταγμα και τους νόμους που διέπουν το δημόσιο. Αν δεν αλλάξει αυτό δε θα αλλάξει ποτέ η Ελλάδα.

Γιάννη, το ανέφερα ως παράδειγμα για το θέμα που συζητείται. Θα μπορούσε σε αυτή την περίπτωση το Τμήμα να υποβιβαστεί, να αφαιρεθεί από το μηχανογραφικό ή να υπάρξουν ποινικές κυρώσεις με εισαγγελική έρευνα για το είδος της εκπαίδευσης που παρέχεται ή κατά πόσο και οι υπεύθυνοι φοιτητές συνδράμουν με τον τρόπο τους σε αυτή την επιχρυσωμένη σήψη. Όλα απέξω δείχνουν τέλεια, οι φοιτητές στον μικρόκοσμό τους, όσοι δεν έχουν κάποια πλάτη ή γονεϊκή γνωριμία τον παίρνει ο διάολος και η ζωή συνεχίζεται. Όχι ρε φίλε, γιατί να συνεχίζεται χωρίς να μην υπάρχουν ποτέ ευθύνες και μαζικές φυλακές στους υπαιτίους; :no: :down: Ξέρω ότι στους αριστερούς του γλυκού νερού θα ακούγομαι σαν φασίστας αλλά δεν με νοιάζει. Η αντιπρόταση της ήπιας προσαρμογής (του αφασία της ραφήνας) βλέπω ότι τόσα χρόνια ρίζωσε την αναξιοκρατία σε καλό βαθμό στη χώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
@κοσμοναύτης σου απαντάω εδώ που είναι πιο σχετικό θέμα για το ΠΑΝΔΑ :P

Άντε άντε καλή αρχή :laugh: :laugh: Καλά βασικά δεν λες που τα έχεις περάσει όλα τα άλλα; Επίσης αυτές οι ρυθμίσεις δεν θα έπρεπε να ισχύουν ας πούμε γι' αυτούς που τώρα ξεκινάνε ή τέλος πάντων δεν ήταν στο τελευταίο έτος; Με το ζόρι κι άλλα; :/: :/:

Από ότι ξέρω δεν είναι υποχρεωτικό να τα πάρεις ντε και καλά απλά δεν ισχύει για τους απόφοιτους εννοείται και όσους τώρα συμπίπτουν στο ν+2. Όλοι άλλοι επιλέγουμε από όσο έχω καταλάβει σωστά ή πτυχίο ΤΕ χωρίς μαθήματα ή πτυχίο ΠΕ με μαθήματα. Θεωρώ χαζομάρα να μην εκμεταλλευτούμε αυτήν την ευκαιρία! Όσοι μάλλον θα μπούνε τώρα, θα ακολουθήσουν το νέο ΠΣ, εμείς λογικά θα παρακολουθήσουμε το παλιό και τα νέα μαθήματα τα οποία είτε θα αντικατασταθούν με παλιά οπότε και θα έχουν νέο περίγραμμα ή θα μπούνε στην θέση των παλιών.

Στο τμήμα μου ακόμα δεν υπάρχει ενημέρωση, αν και πρέπει από ότι έχω ακούσει ως σήμερα να έχουμε εικόνα του νέου ΠΣ :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κοσμοναύτης

Νεοφερμένος

Η κοσμοναύτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
@κοσμοναύτης σου απαντάω εδώ που είναι πιο σχετικό θέμα για το ΠΑΝΔΑ :P



Από ότι ξέρω δεν είναι υποχρεωτικό να τα πάρεις ντε και καλά απλά δεν ισχύει για τους απόφοιτους εννοείται και όσους τώρα συμπίπτουν στο ν+2. Όλοι άλλοι επιλέγουμε από όσο έχω καταλάβει σωστά ή πτυχίο ΤΕ χωρίς μαθήματα ή πτυχίο ΠΕ με μαθήματα. Θεωρώ χαζομάρα να μην εκμεταλλευτούμε αυτήν την ευκαιρία! Όσοι μάλλον θα μπούνε τώρα, θα 2ακολουθήσουν το νέο ΠΣ, εμείς λογικά θα παρακολουθήσουμε το παλιό και τα νέα μαθήματα τα οποία είτε θα αντικατασταθούν με παλιά οπότε και θα έχουν νέο περίγραμμα ή θα μπούνε στην θέση των παλιών.

Στο τμήμα μου ακόμα δεν υπάρχει ενημέρωση, αν και πρέπει από ότι έχω ακούσει ως σήμερα να έχουμε εικόνα του νέου ΠΣ :(

Μμμμ, κατάλαβα κατάλαβα. Ναι οκ λογικό νομίζω και εγώ θα το εκμεταλλευόμουν. Λογικά θα σας ενημερώσουν υποθέτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Μμμμ, κατάλαβα κατάλαβα. Ναι οκ λογικό νομίζω και εγώ θα το εκμεταλλευόμουν. Λογικά θα σας ενημερώσουν υποθέτω.

Δεν ξέρεις πόσο πολύ ανυπομονώ να δω το νέο ΠΣ μου και τι θα περιλαμβάνει! Κοίτα λογικά θα γίνει άμεσα θέλω να πιστεύω ώστε τα παιδιά που μπαίνουν τώρα και δηλώσουν μηχανογραφικό να έχουν εικόνα του νέου πσ του τμήματος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κοσμοναύτης

Νεοφερμένος

Η κοσμοναύτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Δεν ξέρεις πόσο πολύ ανυπομονώ να δω το νέο ΠΣ μου και τι θα περιλαμβάνει! Κοίτα λογικά θα γίνει άμεσα θέλω να πιστεύω ώστε τα παιδιά που μπαίνουν τώρα και δηλώσουν μηχανογραφικό να έχουν εικόνα του νέου πσ του τμήματος :)

Το ελπίζω γιατί ας πούμε εμάς ο οδηγός σπουδών βγαίνει κάπως αργά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Το ελπίζω γιατί ας πούμε εμάς ο οδηγός σπουδών βγαίνει κάπως αργά...

Καλά μην το λες μερικά τμήματα έχουν βγάλει αλλά πρέπει να βγάλουν αναγκαστικά μετά θα αρχίζουν υποβολές μηχανογραφικών :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Καλά μην το λες μερικά τμήματα έχουν βγάλει αλλά πρέπει να βγάλουν αναγκαστικά μετά θα αρχίζουν υποβολές μηχανογραφικών :P

Ειμαστε στην Ελλαδα οποτε ποτε μην λες ποτε αλλα ενταξει δεδομενου οτι εχουν ξεκινησει ηδη να βγαζουν,πιστευω ολα θα γινουν σιγα σιγα ;) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Ειμαστε στην Ελλαδα οποτε ποτε μην λες ποτε αλλα ενταξει δεδομενου οτι εχουν ξεκινησει ηδη να βγαζουν,πιστευω ολα θα γινουν σιγα σιγα ;) .

Καλά συμφωνώ μαζί σου εννοείται .... :P δεν τους συμφέρει και να καθυστερήσουν πέρα από τα deadlines!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rk15

Νεοφερμένος

Ο Rk15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια σας είμαι καινούριος στο forum και έχω μια απορία..Με το πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής τι ακριβώς παίζει;;τα δικαιώματα Μάτα κάποιου που θα βγει μηχανολόγος ή ηλεκτρολογος η ναυπήγος απι εκει θα είναι τα ίδια με κάποιου που θα βγει από το Πολυτεχνείο πχ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Γεια σας είμαι καινούριος στο forum και έχω μια απορία..Με το πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής τι ακριβώς παίζει;;τα δικαιώματα Μάτα κάποιου που θα βγει μηχανολόγος ή ηλεκτρολογος η ναυπήγος απι εκει θα είναι τα ίδια με κάποιου που θα βγει από το Πολυτεχνείο πχ;

Καλησπέρα καλώς όρισες. Δεν το ξέρω 100%, αλλά λογικά θα πρέπει να είναι, βασικά δεν βρίσκω λόγο να μην είναι ίσα. Όπως θεωρούσα και ίσα τα επαγγελματικά δικαιώματα ενός μηχανολόγου του ΤΕΙ με αυτού του πολυτεχνείου ή το αντίστροφο. Με την λογική ότι δεν έχει σημασία ότι ο απόφοιτος του πολυτεχνείου θα είναι καλύτερος από του ΤΕΙ και τουμπαλιν :P . Τους λόγους γιατί το πιστεύω αυτό το έχω δηλώσει σε προηγούμενες σελίδες. Αλλά πάμε τώρα να συγκρίνουμε τα 2 ΑΕΙ πλέον. Όπως πχ ένας γιατρός του ΕΚΠΑ θα έχει τα ίδια δικαιώματα με αυτά του γιατρού του ΔΠΘ θεωρώ ότι θα έχουν και πρέπει να έχουν πχ του μηχανολόγου του ΠΑΝΔΑ με του Πολυτεχνείου. Άλλωστε το υπόβαθρο και το ποιος είναι "καλύτερος" και "ιδανικός" υπενθυμίζω ότι ΔΕΝ το διαμορφώνει αποκλειστικά το ίδρυμα αλλά και κατά πόσο ψάχνεται ο ίδιος ο φοιτητής μόνος του Με άλλα λόγια, μπορεί ένας του πολυτεχνείου να αρκείται μόνο στο ΠΣ του, ενώ του ΠΑΝΔΑ , ή κάποιου ΤΕΙ να ψάχνεται πολύ περισσότερο. Κατάλαβες που το πάω. Άλλωστε μόνο ιδεολογικά έχουμε συνδέσει αξία τμημάτων. Λέμε "αυτός από πολυτεχνείο ουάου" ναι καλά το ουάου, ως φοιτητής τι κάνει, πώς είναι ψάχνεται ;

Τώρα για πιο σίγουρες απαντήσεις μάλλον θα τις μάθουμε στην πορεία, αλλά το πιο λογικό είναι να γίνει εξίσωση δικαιωμάτων αν και θεωρητικά δεν υπήρχε κάποια νομίζω ακόμα και σήμερα ανισορροπία, αυτών ανάμεσα και σε ένα του ΤΕΙ ή Πανεπιστημίου ακόμα. Τώρα στην πράξη είναι μία άλλη μεγάλη συζήτηση. Αλλά το πόσο είναι ικανός κάποιος, θεωρώ φαίνονται στην πράξη και όχι σε θεωρία περί εξίσωσης επαγγελματικών δικαιωμάτων

Πάντως να ξέρεις ότι ως φοιτητές του ΠΑΝΔΑ είμαστε ακόμα στον αέρα με όλα αυτά,φαντάσου πχ εμείς έχουμε αύριο στο τμήμα μου ενημέρωση για όλα αυτά που μας και το αφορούν . ΚΑΙ ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ <3

Εσύ σε ποιο τμήμα είσαι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γεια σας είμαι καινούριος στο forum και έχω μια απορία..Με το πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής τι ακριβώς παίζει;;τα δικαιώματα Μάτα κάποιου που θα βγει μηχανολόγος ή ηλεκτρολογος η ναυπήγος απι εκει θα είναι τα ίδια με κάποιου που θα βγει από το Πολυτεχνείο πχ;

Καμιά αλλαγή στα επαγγελματικά δικαιώματα δε θα υπάρξει. Έτσι και αλλιώς τα επαγγελματικά δικαιώματα αποφοίτων πολυτεχνείο είναι επιπέδου 7 ενώ του ΠΑΝΔΑ θα είναι επιπέδου 6.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καμιά αλλαγή στα επαγγελματικά δικαιώματα δε θα υπάρξει. Έτσι και αλλιώς τα επαγγελματικά δικαιώματα αποφοίτων πολυτεχνείο είναι επιπέδου 7 ενώ του ΠΑΝΔΑ θα είναι επιπέδου 6.

Τί εννοείς με αυτό και γιατί κάνεις αυτήν την "διάκριση επιπέδου" που για εμένα τουλάχιστον δεν πρέπει να υφίσταται.

Απλά πιστεύω ότι επειδή στον ανταγωνισμό μπήκε ακόμα και ένα πανεπιστήμιο έχει αρχίσει αυτός ο "φόβος" περί επαγγελματικών δικαιωμάτων τόσο από τα ιδρύματα που υπήρχαν για να μην χάσουν το "κύρος" τους αλλά και από τους ίδιους φοιτητές ομοειδών τμημάτων σε ότι αφορά περί την εργασία και ευρύτερα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τί εννοείς με αυτό και γιατί κάνεις αυτήν την "διάκριση επιπέδου" που για εμένα τουλάχιστον δεν πρέπει να υφίσταται.

Απλά πιστεύω ότι επειδή στον ανταγωνισμό μπήκε ακόμα και ένα πανεπιστήμιο έχει αρχίσει αυτός ο "φόβος" περί επαγγελματικών δικαιωμάτων τόσο από τα ιδρύματα που υπήρχαν για να μην χάσουν το "κύρος" τους αλλά και από τους ίδιους φοιτητές ομοειδών τμημάτων σε ότι αφορά περί την εργασία και ευρύτερα. :)

Όχι απλά το ΠΑΝΔΑ θα έχει 4ετή προγράμματα σπουδών που αντιστοιχούν σε πτυχίου επίπεδου 6 ενώ τα πολυτεχνεία έχουν 5ετη προγράμματα σπουδών που αντιστοιχούν σε διπλώματα μηχανικών επιπέδου 7. Δεν κάνω εγώ καμιά διάκριση, το υπουργός παιδείας το είπε έτσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Όχι απλά το ΠΑΝΔΑ θα έχει 4ετή προγράμματα σπουδών που αντιστοιχούν σε πτυχίου επίπεδου 6 ενώ τα πολυτεχνεία έχουν 5ετη προγράμματα σπουδών που αντιστοιχούν σε διπλώματα μηχανικών επιπέδου 7. Δεν κάνω εγώ καμιά διάκριση, το υπουργός παιδείας το είπε έτσι...

Α, δεν το είχα κοιτάξει αυτό ούτε το είχα ακούσει για αυτό σε ρώτησα συγγνώμη. :redface: .

Και πάλι τι είναι τα επιπέδου 5 και τα επιπέδου 6 και επιπέδου 4 και 3 ; :eek:

Δεν καταλαβαίνω την νοοτροπία τι μου λέει εμένα , εσένα τον x ή y ότι κάποιος επειδή κάνει 5ετή προγράμματα είναι καλύτερος από αυτόν που κάνει ένα 4ετές. Αφού παίζει ρόλο η ποιότητα και όχι η ποσότητα. Δεν το καταλαβαίνω :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν είναι καλύτερος εγώ προτιμώ τα 4ετή προγράμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top