Απαλλαγή από το μάθημα των Θρησκευτικών.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Πώς θα επηρεαστεί ο κοινωνικός περίγυρος από αυτήν την απόφαση;;; :redface::hmm:

ΔΕΝ θα επηρεαστεί. Κανείς δεν θα δώσει σημασία. Δεν είναι σπάνιο το να παίρνεις απαλλαγή από τα θρησκευτικά, δεν θα "ξεχωρίσεις". Πίστεψέ με, μόνο εσύ δίνεις τέτοια διάσταση στο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΔΕΝ θα επηρεαστεί. Κανείς δεν θα δώσει σημασία. Δεν είναι σπάνιο το να παίρνεις απαλλαγή από τα θρησκευτικά, δεν θα "ξεχωρίσεις". Πίστεψέ με, μόνο εσύ δίνεις τέτοια διάσταση στο θέμα.
Α, τέλεια...! :D

Ας περιμένουμε μπας κι αλλάξει το νομοσχέδιο... κι για τις κλωτσιές τα Θρησκευτικά! :kill::knife:

Υ.Γ. Πώς μπορεί κάποιος να δηλώσει άθεος; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Α, τέλεια...! :D

Ας περιμένουμε μπας κι αλλάξει το νομοσχέδιο... κι για τις κλωτσιές τα Θρησκευτικά! :kill::knife:

Υ.Γ. Πώς μπορεί κάποιος να δηλώσει άθεος; :(

Για να κάνεις οποιαδήποτε ενέργεια πρέπει να είσαι ενήλικος. Πρέπει να κάνεις "αποποίηση του χριστιανικού ορθόδοξου θρησκεύματος". Απευθύνεσαι αρχικά στο ληξιαρχείο που δηλώθηκε η γέννησή σου και μετά στο Δήμο που είσαι γραμμένος. Αλλά βρε παιδάκι μου ΗΡΕΜΗΣΕ ΛΙΓΟ. Τόσο πια ενοχλητικό είναι για σένα να κάνεις λίγη υπομονή την ώρα του μαθήματος και να γράψεις 5 σειρές στις εξετάσεις? ΄Η μήπως νομίζεις ότι όλοι οι άλλοι συμμαθητές σου είναι τόσο θρήσκοι που είναι έτοιμοι να γίνουν "παπαδάκια"? Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω από το να διεκδικήσεις αυτό που πιστεύεις αλλά νομίζω ότι αυτές οι αποφάσεις πρέπει να παίρνονται σε μεγαλύτερη ηλικία όταν θα έχεις ωριμάσει και θα έχεις κατασταλάξει στα "πιστεύω" σου. Και σίγουρα όχι όταν είσαι εξαγριωμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Όχι, δεν γίνεται. Όσοι έχουν βαπτιστεί ως Ορθόδοξοι Χριστιανοί, από νόμο που ψηφίστηκε επί ΝΔ και Λοβέρδου, δεν έχουν δικαίωμα να απαλλαχτούν από αυτό το μάθημα. Σήμερα το έμαθα.

Πέρυσι αυτό ανακοίνωσε περιχαρής ο καθηγητής θρησκευτικών στο σχολείο μου, αλλά εν τέλει κατάφερα να πάρω απαλλαγή χωρίς κάποια ιδιαίτερη κίνηση, δεν είμαι καθόλου βέβαιος πως αληθεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για να κάνεις οποιαδήποτε ενέργεια πρέπει να είσαι ενήλικος. Πρέπει να κάνεις "αποποίηση του χριστιανικού ορθόδοξου θρησκεύματος". Απευθύνεσαι αρχικά στο ληξιαρχείο που δηλώθηκε η γέννησή σου και μετά στο Δήμο που είσαι γραμμένος. Αλλά βρε παιδάκι μου ΗΡΕΜΗΣΕ ΛΙΓΟ. Τόσο πια ενοχλητικό είναι για σένα να κάνεις λίγη υπομονή την ώρα του μαθήματος και να γράψεις 5 σειρές στις εξετάσεις? ΄Η μήπως νομίζεις ότι όλοι οι άλλοι συμμαθητές σου είναι τόσο θρήσκοι που είναι έτοιμοι να γίνουν "παπαδάκια"? Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω από το να διεκδικήσεις αυτό που πιστεύεις αλλά νομίζω ότι αυτές οι αποφάσεις πρέπει να παίρνονται σε μεγαλύτερη ηλικία όταν θα έχεις ωριμάσει και θα έχεις κατασταλάξει στα "πιστεύω" σου. Και σίγουρα όχι όταν είσαι εξαγριωμένος.
Μπα, έχω ηρεμήσει από το πρωί ιδιαίτερα μπορώ να πω... :) Δεν είναι δύσκολο, απλά νιώθω ότι βλάπτεται η προσωπικότητά μου με το να μου επιβάλλουν να μαθαίνω αποκλειστικά, με τρόπο πλύσης εγκεφάλου τον Ο.Χ. ...

Μία είναι η μαγική λέξη: ΥΠΟΜΟΝΗ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πέρυσι αυτό ανακοίνωσε περιχαρής ο καθηγητής θρησκευτικών στο σχολείο μου, αλλά εν τέλει κατάφερα να πάρω απαλλαγή χωρίς κάποια ιδιαίτερη κίνηση, δεν είμαι καθόλου βέβαιος πως αληθεύει.

Δεδομένων ότι 1) ο νεαρός είναι μόνο 12 χρονών και 2) μένει σε μια κωμόπολη 2500 κατοίκων (όλοι λίγο-πολύ ξέρουμε τη νοοτροπία και τα κουτσομπολιά του κοινωνικού περίγυρου της αθάνατης ελληνικής επαρχίας) νομίζω ότι στην παρούσα φάση θα δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα στον εαυτό του από αυτά που θα λύσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Δικαστικα αν το πας θα δικαιωθεις, ουτε καν νομος ειναι που προβλεπει την μη δυνατοτητα απαλλαγης για τους ΧΟ, μια απλη εγκυκλιος ειναι του Λοβερδου. Ασχετα που οι Διεθυντες εχουν τις Εγκυκλιους για Θεους και τις βαζουν πιο πανω και απο Συνταγμα. Που και νομος να ηταν, υπαρχει σαφης νομολογια απο το ΣτΕ, κανεις δεν μπορει να υποχρεωθει ειτε θετικα ειτε αρνητικα να αποκαλυψει τις θρησκευτικες του πεποιθησεις. Υπαρχουν γνωμοδοτησεις του Συνηγορου του Πολιτη που σαφως κινουνται σε αυτη την κατευθυνση χωρις ''ηξεις αφηξεις''. Το μαθημα των θρησκευτικων εχει ομολογιακο χαρακτηρα και θα πρεπει να μπορεις να παρεις απαλλαγη απο αυτο και μονο με την επικληση λογων θρησκευτικης συνειδησης. Τιποτα αλλο.

Τωρα απο εκει και περα ενας δικαστικος αγωνας κοστιζει χρονο και χρημα, και εσυ ειδικα δεν μπορεις να παρασταθεις και μονο σου, οι κηδεμονες σου πρεπει να παρασταθουν στο ονομα σου και για λογαριασμο σου. Οποτε κατι βασικο, με τους γονεις σου το εχεις συζητησει καθολου ή απλα καθεσαι και γραφεις για να περασει η ωρα; Απο εκει ξεκινα, κανε μια συζητηση με τους δικους σου.

EDIT: Τωρα ειδα οτι λες πως οι γονεις σου συμφωνουν. Εαν ειναι συνεννοησιμος ο Διευθυντης πειτε του απλα να σας χορηγησει την απαλλαγη μονο με την επικληση λογων θρησκευτικης συνειδησης. Εαν δεν δεχτει και θελετε να το συνεχισετε, ζητατε γραπτη απαντηση και κανετε προσφυγη στα Διοικητικα Δικαστηρια.

EDIT 2: Για υστερογραφο: Εκτος και εαν ζεις στην αντιστοιχη Bible Zone της Ελλαδας, κανεις δεν σκοτιστηκε ιδιαιτερα εαν παρεις απαλλαγη ή οχι. Και στο λεει ενα ατομο που σε ολη την ενηλικη ζωη του, εχει κοψει καθε σχεση με κοσμικες εκδηλωσεις της θρησκειας, με πρωτο και κυριο τον ορκο. Και οταν πηρα πτυχιο πολιτικη υποσχεση εδωσα και στα δικαστηρια το ιδιο, και στο στρατο το ιδιο θα κανω μαλλον. Κανεις δεν νοιαζεται και σιγουρα κανεις δεν θα σου πει μπραβο, ουτε θα κανεις καμια μεγαλη επανασταση. Αν το θες τοσο, καντο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 9,970 μηνύματα.
Σήμερα έμαθα ότι δε θα μπορέσω να πάρω απαλλαγή επειδή βαφτίστηκα Ο.Χ.
Δεν νομίζω ότι υπάρχει τέτοιος νόμος. (Αν κάνω λάθος και υπάρχει, δώσε link)
Δικαστικα αν το πας θα δικαιωθεις, ουτε καν νομος ειναι που προβλεπει την μη δυνατοτητα απαλλαγης για τους ΧΟ, μια απλη εγκυκλιος είναι....
Το σχολείο όμως είναι υποχρεωμένο να ακολουθήσει την εγκύκλιο.
Σύμφωνα με την εγκύκλιο:
https://www.esos.gr/arthra/36743/apallagi-apo-mathima-ton-thriskeytikon-nea-egkyklios
η οποία και στηρίζεται σε απόφαση του διοικητικού εφετείου Χανίων: https://thriskeftika.blogspot.gr/2012/12/1152012.html
<< Η απαλλαγή από το μάθημα των Θρησκευτικών χορηγείται ύστερα από Υπεύθυνη Δήλωση του ν.1599/1986, του ίδιου του μαθητή (αν είναι ενήλικος) ή και των δύο γονέων του (αν είναι ανήλικος), στην οποία θα αναφέρεται ότι ο μαθητής δεν είναι Χριστιανός Ορθόδοξος και εξ αυτού επικαλείται λόγους θρησκευτικής συνείδησης, χωρίς να είναι υποχρεωτική η αναφορά του θρησκεύματος στο οποίο ανήκει, εκτός αν το επιθυμεί. >>
Δεν είμαι ειδικός για να αποφανθώ σχετικά με το αν η εγκύκλιος είναι νόμιμη, όμως το σχολείο δεν μπορεί να μην την τηρήσει και να κάνει κάτι άλλο εκτός από αυτό που γράφει η εγκύκλιος. Επίσης δεν μπορώ να γνωρίζω αν κάποιος δικαστικά θα δικαιωθεί. Η διαφορά της νέας εγκυκλίου από τις παλαιότερες είναι ότι για την απαλλαγή πρέπει ο κηδεμόνας να δηλώσει ότι ο μαθητής δεν είναι Χ.Ο. και δεν αρκεί η γενική και αόριστη επίκληση λόγων θρησκευτικής συνείδησης.

Είμαι άθρησκος και δεν έχω βαπτισθεί. Όμως η νέα εγκύκλιος με βρίσκει σύμφωνο. Θεωρώ λογικό ότι η απαλλαγή πρέπει να αφορά μόνον τους μη Χ.Ο. και όχι τον κάθε λουφαδόρο που κάνει κατάχρηση του νόμου για να έχει ένα μάθημα λιγότερο. Δεν καταλαβαίνω τις διαμαρτυρίες. Αυτός που πραγματικά δεν είναι Χ.Ο. τι πρόβλημα έχει να το δηλώσει; Τι θέλουν οι διαφωνούντες; Να είναι Χ.Ο. αλλά επειδή έτσι γουστάρουν να παίρνουν απαλλαγή; Αυτό, αν δεν είναι λαμογιά, τι είναι; Για μένα ο Χ.Ο. που θέλει απαλλαγή μόνο και μόνο για λόγους λούφας, είναι πολύ χειρότερος από αυτόν που θέλει να επιβάλλει τα "θρησκευτικά" του.
Θεωρώ ότι το μάθημα των "θρησκευτικών" είτε πρέπει να καταργηθεί, είτε να γίνει επιλεγόμενο, είτε να μετατραπεί σε θρησκειολογία όπου θα μελετώνται από ίση απόσταση όλες οι θρησκείες και προς την κατεύθυνση αυτή πρέπει να κινηθούμε. Όσο όμως υπάρχει, ας ακολουθούμε κάποια δεοντολογία και ας αφήσουμε τον κλεφτοπόλεμο που αποσκοπεί στη λούφα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι υπάρχει τέτοιος νόμος. (Αν κάνω λάθος και υπάρχει, δώσε link)
Το σχολείο όμως είναι υποχρεωμένο να ακολουθήσει την εγκύκλιο.
Σύμφωνα με την εγκύκλιο:
https://www.esos.gr/arthra/36743/apallagi-apo-mathima-ton-thriskeytikon-nea-egkyklios
η οποία και στηρίζεται σε απόφαση του διοικητικού εφετείου Χανίων: https://thriskeftika.blogspot.gr/2012/12/1152012.html
<< Η απαλλαγή από το μάθημα των Θρησκευτικών χορηγείται ύστερα από Υπεύθυνη Δήλωση του ν.1599/1986, του ίδιου του μαθητή (αν είναι ενήλικος) ή και των δύο γονέων του (αν είναι ανήλικος), στην οποία θα αναφέρεται ότι ο μαθητής δεν είναι Χριστιανός Ορθόδοξος και εξ αυτού επικαλείται λόγους θρησκευτικής συνείδησης, χωρίς να είναι υποχρεωτική η αναφορά του θρησκεύματος στο οποίο ανήκει, εκτός αν το επιθυμεί. >>
Δεν είμαι ειδικός για να αποφανθώ σχετικά με το αν η εγκύκλιος είναι νόμιμη, όμως το σχολείο δεν μπορεί να μην την τηρήσει και να κάνει κάτι άλλο εκτός από αυτό που γράφει η εγκύκλιος. Επίσης δεν μπορώ να γνωρίζω αν κάποιος δικαστικά θα δικαιωθεί. Η διαφορά της νέας εγκυκλίου από τις παλαιότερες είναι ότι για την απαλλαγή πρέπει ο κηδεμόνας να δηλώσει ότι ο μαθητής δεν είναι Χ.Ο. και δεν αρκεί η γενική και αόριστη επίκληση λόγων θρησκευτικής συνείδησης.

Είμαι άθρησκος και δεν έχω βαπτισθεί. Όμως η νέα εγκύκλιος με βρίσκει σύμφωνο. Θεωρώ λογικό ότι η απαλλαγή πρέπει να αφορά μόνον τους μη Χ.Ο. και όχι τον κάθε λουφαδόρο που κάνει κατάχρηση του νόμου για να έχει ένα μάθημα λιγότερο. Δεν καταλαβαίνω τις διαμαρτυρίες. Αυτός που πραγματικά δεν είναι Χ.Ο. τι πρόβλημα έχει να το δηλώσει; Τι θέλουν οι διαφωνούντες; Να είναι Χ.Ο. αλλά επειδή έτσι γουστάρουν να παίρνουν απαλλαγή; Αυτό, αν δεν είναι λαμογιά, τι είναι; Για μένα ο Χ.Ο. που θέλει απαλλαγή μόνο και μόνο για λόγους λούφας, είναι πολύ χειρότερος από αυτόν που θέλει να επιβάλλει τα "θρησκευτικά" του.
Θεωρώ ότι το μάθημα των "θρησκευτικών" είτε πρέπει να καταργηθεί, είτε να γίνει επιλεγόμενο, είτε να μετατραπεί σε θρησκειολογία όπου θα μελετώνται από ίση απόσταση όλες οι θρησκείες και προς την κατεύθυνση αυτή πρέπει να κινηθούμε. Όσο όμως υπάρχει, ας ακολουθούμε κάποια δεοντολογία και ας αφήσουμε τον κλεφτοπόλεμο που αποσκοπεί στη λούφα.


Μπορεί να υπάρχει κώλυμα σχετικά με τη βάφτιση όμως, καθώς είναι δεδομένο πως θα υπάρχουν πολλοί άθρησκοι που έχουν βαφτιστεί Χ.Ο., εφόσον δεν το επιλέγουν οι ίδιοι βεβαίως (ας μη βγω off-topic για το πόσο εγκληματική είναι η βάφτιση). Ελπίζω να μην υπάρχει, ωστόσο είναι βέβαιο πως χρησιμοποιείται ως επιχείρημα από τους θεολόγους και μη που είναι κατά του δικαιώματος της απαλλαγής από το μάθημα.
Παρεμπιπτόντως, ανήκω σε αυτή την κατηγορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 9,970 μηνύματα.
Μπορεί να υπάρχει κώλυμα σχετικά με τη βάφτιση όμως, καθώς είναι δεδομένο πως θα υπάρχουν πολλοί άθρησκοι που έχουν βαφτιστεί Χ.Ο., εφόσον δεν το επιλέγουν οι ίδιοι βεβαίως (ας μη βγω off-topic για το πόσο εγκληματική είναι η βάφτιση). Ελπίζω να μην υπάρχει, ωστόσο είναι βέβαιο πως χρησιμοποιείται ως επιχείρημα από τους θεολόγους και μη που είναι κατά του δικαιώματος της απαλλαγής από το μάθημα. Παρεμπιπτόντως, ανήκω σε αυτή την κατηγορία.
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τη βάπτιση. Το "επιχείρημα" όσων λένε ότι "αφού βαπτίσθηκες είσαι υποχρεωτικά Χ.Ο." είναι βλακώδες, καθώς τη βάπτιση ο καθένας μπορεί να την αποποιηθεί, αφού έγινε ακούσια και μάλιστα όταν ήταν ανήλικος. (Ευτυχώς που δεν ζούμε κάτω από τους "νόμους" του "Ι.Κ.", σύμφωνα με τους οποίους το να αρνηθείς τη θρησκεία "σου", επισύρει τη θανατική ποινή, αν και υποψιάζομαι ότι κάποιοι "ιεράρχες" μας, πολύ θα επιθυμούσαν κάτι παρόμοιο).
Υ.Γ. Δεν κατάλαβα, σε ποια κατηγορία ανήκεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Υ.Γ. Δεν κατάλαβα, σε ποια κατηγορία ανήκεις;

Τα έγραψα λίγο μπερδεμένα, όχι στην κατηγορία των θεολόγων κατά της απαλλαγής και των λοιπών διαμαντιών, στην κατηγορία των ανθρώπων που έχουν βαπτιστεί Χ.Ο. αλλά δηλώνουν άθρησκοι-αγνωστικιστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Καλα τελικα ειναι σε τι δικαστες θα πεσεις. Αλλα σε μια χωρα που η δικαιοσυνη αποδιδεται υπο το αγρυπνο βλεμα του Χριστου, τι να πει κανεις και τι να περιμενει.

Το αστειο ειναι οτι η αποφαση στην σκεψη υπ' αριθμον 15, σελ 19, εχει κατι υπεροχα διαμαντια οπως:

'' O συνταγματικός νομοθέτης ουδεμία μεταβολή επέφερε με την αναθεώρηση του έτους 2001, διατηρώντας από το Σύνταγμα του έτους 1975 ανέπαφη την επίκληση της «Αγίας και Ομοουσίου και Αδιαιρέτου Τριάδος» στην προμετωπίδα του Συντάγματος, επίσης τη διάταξη του άρθρου 3, και στο άρθρο 16 παρ. 2 του Συντάγματος την αναφορά, μεταξύ των στόχων της παιδείας, της ανάπτυξης «θρησκευτικής» συνείδησης, επισφραγίζοντας έτσι, ότι ο ελληνικός πολιτισμός εξακολουθεί να τελεί σε οργανική σχέση με την ορθόδοξη παράδοση και αναγνωρίζοντας τον υψηλό παιδαγωγικό ρόλο του μαθήματος των θρησκευτικών,'' κτλ.

Κορυφαια δε η επικληση ( παλι στη σκεψη 15, σελ 20 της αποφασης, ) και του εργου του Χρυσογονου ''Ατομικα και Κοινωνικα Δικαιωματα, 2006, Σελ 275 επ.'' για να στηριξει τις παραπανω σκεψεις, οταν στη σελιδα 277, αναφερει επι λεξη ο συγγραφεας, ''[...] Σε καθε περιπτωση υφισταται, ανεξαρτητα απο την υπαρξη ή μη σχετικης διαταξης στην κοινη νομοθεσια, συνταγματικο δικαιωμα του καθενος, αδιακριτως (και χωρις αναγκη δηλωσης) θρησκευτικων πεποιθησεων, για απαλλαγη απο τη θρησκευτικη διαπαιδαγωγηση.''

Γενικα χαιρεσαι να διαβαζεις τετοιες αποφασεις οπως αυτη του Εφετειου, λες μας πανε πολυ μπροστα...

Μακαρι να ρυθμιστει το θεμα με την νεα ηγεσια του Υπουργειου, αν και για εναν περιεργο λογο δεν ειμαι αισιοδοξος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σήμερα το πρωί περνώντας έξω από μια εκκλησία άκουσα την εξής στιχομυθία μεταξύ μιας ηλικιωμένης κυρίας που περπατούσε δίπλα μου και ενός 50άρη κυρίου που μόλις έβγαινε από την εκκλησία:
- Αχ κύριε Γιώργο μου καλημέρα, ώστε πιστεύετε λοιπόν?
- Ναι!
- Μα το έλεγα εγώ πως είστε καλός άνθρωπος!!!
Φανταστείτε ότι ο γνωστός της κύριος Γιώργος που ποιος ξέρει πόσα χρόνια τον γνωρίζει, παγιώθηκε στην άποψή της ως "καλός άνθρωπος" επειδή πιστεύει. Και αυτό συνέβη σε μια από τις πιο πυκνοκατοικημένες περιοχές της Αθήνας (Παγκράτι) που κανένας δεν ξέρει ποιος μένει δίπλα του. Γιαυτό είπα παραπάνω ότι αυτά τα θέματα είναι θέματα ενηλίκων που μπορούν να επιχειρηματολογήσουν και να βάλουν τον καθένα στη θέση του. Τώρα ο 12άχρονος νεαρός που μένει σε ένα μεγάλο χωριό , με τι αντοχές να αποκρούσει τη λαίλαπα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δηλαδή υπάρχουν ακόμα ελπίδες, ε;;; :yahoo: Τι ωραία! Ναι, έχω βαφτιστεί ακούσια, κι ο πατέρας μου συμφωνεί με την απαλλαγή, η μητέρα μου μένει ουδέτερη οπότε μάλλον θα το κάνω... Κι αφού το κάνω θα πρέπει να σκεφτώ να μην με νοιάζει η γνώμη των άλλων.

#1 Θα πρέπει να πάω στον αγιασμό;;;

#2 Θα πρέπει να κάνω την προσευχή;;; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Δηλαδή υπάρχουν ακόμα ελπίδες, ε;;; :yahoo: Τι ωραία! Ναι, έχω βαφτιστεί ακούσια, κι ο πατέρας μου συμφωνεί με την απαλλαγή, η μητέρα μου μένει ουδέτερη οπότε μάλλον θα το κάνω... Κι αφού το κάνω θα πρέπει να σκεφτώ να μην με νοιάζει η γνώμη των άλλων.

#1 Θα πρέπει να πάω στον αγιασμό;;;

#2 Θα πρέπει να κάνω την προσευχή;;; :/:

ρε αγόρι μου, με τόση μανία πια θες να μας δείξεις ότι είσαι άθεος? οκ, λοιπόν, στον αγιασμό μπορείς και να μην πας απλά καλό θα ήταν να είσαι εκεί διότι εκείνη την μέρα μοιράζουν και τα βιβλία. ναι, στην προσευχή θα πρέπει να είσαι αλλά δεν είσαι υποχρεωμένος να κάνεις το σταυρό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εμάς στο δικό μας σχολείο που οι μισοί μαθητές δηλώνουν "άθεοι" πρέπει να έρχονται σε προσευχές και αγιασμό, απλά δεν είναι υποχρεωμένοι να παρακολουθούν στη λειτουργία του αγιασμού και να κάνουν τη προσευχή τους υπό τον όρο οτι θα κάνουν ησυχία και δε θα ενοχλούν/προσβάλλουν τους άλλους. Άρα πρέπει να είναι εκεί, αλλά δεν είναι αναγκασμένοι να συμμετέχουν σε ότι γίνεται, μόνο η παρουσία χρειάζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ρε αγόρι μου, με τόση μανία πια θες να μας δείξεις ότι είσαι άθεος? οκ, λοιπόν, στον αγιασμό μπορείς και να μην πας απλά καλό θα ήταν να είσαι εκεί διότι εκείνη την μέρα μοιράζουν και τα βιβλία. ναι, στην προσευχή θα πρέπει να είσαι αλλά δεν είσαι υποχρεωμένος να κάνεις το σταυρό σου.
Ρωτάω επειδή άμα κάνω προσευχή και πάω στον αγιασμό θα νομίσουν ότι πήρα απαλλαγή επειδή βαριόμουνα το μάθημα. :)
Alma Libre κι εμάς κάπως έτσι είναι.

Αλλά εμάς τα βιβλία τα δίνουν 12 Σεπ κι όχι στον αγιασμό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η ίδια απόφαση έχει διαφορετικές συνέπειες ανάλογα με τις συνθήκες ζωής του καθενός (ηλικία, οικογένεια, τόπος κατοικίας, κοινωνικός περίγυρος, πνευματικό επίπεδο εμπλεκομένων κτλ). Για τελευταία φορά θα σου πω ότι στη δική σου περίπτωση ενδείκνυται να κάνεις υπομονή και να το αφήσεις για αργότερα. Ακόμα και αν εσύ το έχεις πάρει πεισματικά, θα πρέπει να σκεφτείς τους γονείς σου και ειδικά τη μητέρα σου που σίγουρα δεν θα αποφύγουν τις σχετικές σπόντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,662 μηνύματα.
Μμμμ μπορεί να μας εξηγήσει κάποιος τις φετινές αλλαγές;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top