Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
β)


άρα από Θ.Fermat που λέει και ο koum....

γ)

δ) f(2)=a>0
a>b άρα b<0 δηλ. f(3)<0

Επομένως από Θ.Bolzano προκύπτει αυτό που θες.

--


Βοήθεια!!

Έστω με για κάθε στο

Αν ανήκει στο τέτοιο ώστε να δείξετε ότι (x τείνει στο +άπειρο και βγαίνει ίσο με +άπειρο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
με κριτήριο παρεμβολής δείχνοντας ότι το όριο στο άπειρο του 1/f(x) κάνει 0? δοκίμασε το. σοζ φίλε έχω ξεχάσει τα πάντα και δεν μπορώ να βοηθήσω

lim [f(x)-f(a)/x-a] >0 ?

μήπως σου δίνει ότι το όριο του χ όταν τείνει στο α είναι +άπειρο ? σοζ που επιμένω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
lim [f(x)-f(a)/x-a] >0 ?

Ίσως βγαίνει κάτι από εδώ, αλλά δε ξέρω..

μήπως σου δίνει ότι το όριο του χ όταν τείνει στο α είναι +άπειρο ? σοζ που επιμένω :P

Όχι δε δίνει τέτοιο όριο (να δω τί θα το έκανες :D)

Ρε φίλε, τί είναι το "σοζ";:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
soz -> sorry :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
β)

Βοήθεια!!

Έστω με για κάθε στο

Αν ανήκει στο τέτοιο ώστε να δείξετε ότι (x τείνει στο +άπειρο και βγαίνει ίσο με +άπειρο)

Η f είναι κυρτή στο , επομένως η εφαπτομένη της γραφικής της παράστασης στο σημείο α θα βρίσκεται "κάτω" από την γραφική της παράσταση για κάθε με εξαίρεση το σημείο α(όπου οι τιμές τους είναι ίσες). Έχουμε δηλαδή



Όμως αφού οπότε και
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosglx

Νεοφερμένος

Ο christosglx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Η f συνεχεις στο διαστημα [0,1]. Αν ισχυει 1+∫f(x)²dx=∫(2ημχ+f(x)συνx²)f(x)dx (τα ολοκληρωματα ειναι ορισμενα απο 1 μεχρι 2 απλως δεν ξερω πως να βαλω τους δικτες). Παργωγιζω και τα δυο μελοι και φτανω στο σημειο f′(x)=(2f(x)συνx-f(x)²ημx)/(2f(x)-2ημx-2f(x)συνχ²) και δεν ξερω τι να κανω??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
Η f συνεχεις στο διαστημα [0,1]. Αν ισχυει 1+∫f(x)²dx=∫(2ημχ+f(x)συνx²)f(x)dx (τα ολοκληρωματα ειναι ορισμενα απο 1 μεχρι 2 απλως δεν ξερω πως να βαλω τους δικτες). Παργωγιζω και τα δυο μελοι και φτανω στο σημειο f′(x)=(2f(x)συνx-f(x)²ημx)/(2f(x)-2ημx-2f(x)συνχ²) και δεν ξερω τι να κανω??????

Τι θέλεις να αποδείξεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Βοήθεια!!

Έστω με για κάθε στο

Αν ανήκει στο τέτοιο ώστε να δείξετε ότι (x τείνει στο +άπειρο και βγαίνει ίσο με +άπειρο)

Βρήκα (νομίζω) την λύση :

Λοιπόν, θεωρείς τη συνάρτηση στο και βρίσκεις ότι στο
(λόγω του ότι στο , δηλαδή η είναι αυστηρά αύξουσα στο ).
Άρα αφού η είναι αυστηρά αύξουσα στο τότε για έχεις :

Όμως, (πρόσεξε ότι )
Άρα και
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Βρήκα (νομίζω) την λύση :

Λοιπόν, θεωρείς τη συνάρτηση στο και βρίσκεις ότι στο
(λόγω του ότι στο , δηλαδή η είναι αυστηρά αύξουσα στο ).
Άρα αφού η είναι αυστηρά αύξουσα στο τότε για έχεις :

Όμως, (πρόσεξε ότι )
Άρα και
την έχει λύσει άλλος όμως ήδη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Δεν το είδα,τι να κάνω?!!Παιδευόμουν αρκετή ώρα να βρώ την λύση! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Ευχαριστώ!! Και το Κώστα που την έλυσε, αλλά και το Χρήστο που γέμισε το θέμα με αναρτήσεις του χωρίς νόημα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosglx

Νεοφερμένος

Ο christosglx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Να βρεθει ο τυπος της f
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Η f συνεχεις στο διαστημα [0,1]. Αν ισχυει 1+∫f(x)²dx=∫(2ημχ+f(x)συνx²)f(x)dx (τα ολοκληρωματα ειναι ορισμενα απο 1 μεχρι 2 απλως δεν ξερω πως να βαλω τους δικτες).Να βρεθει ο τυπος της f
Με επιφύλαξη: (Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά αυτά που γράφεις, με προβλημάτισαν τα [0,1] και 1 μέχρι 2, δεν μου αρέσει η λύση μου, αν είμαι out διορθώστε με).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα γιατί γενικά η συνεπαγωγή δεν είναι αληθής.

Παράδειγμα:

Όμως δεν ισχύει

Κρατώντας ωστόσο τις πράξεις καταλήγουμε στην


Είναι οπότε, αναγκαστικά θα ισχύει
καθώς αν υπάρχει έστω και ένα σημείο που αυτή είναι μη μηδενική, από θεώρημα του σχολικού βιβλίου θα είναι , άτοπο λόγω της (1).

Πράγματι επομένως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα .....
Μάλιστα, σωστά, κατάλαβα. Κι εμένα δεν μου πολυάρεσε η λύση μου, το είπα και την έγραψα με επιφύλαξη. :)
Να ρωτήσω κάτι: Ας υποθέσουμε ότι η άσκηση αυτή ήταν ένα ερώτημα στις πανελλήνιες που έπιανε 10 μόρια. Πόσα θα έπαιρνε η λύση μου? :hmm:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Ό, τι και να σου πω ψέμματα θα είναι μιας και δεν έχω διορθώσει ποτέ μου γραπτό, αν και θα το θελα πολύ. Δεν είμαι καθηγητής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hodropetsos

Νεοφερμένος

Ο Hodropetsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
christosglx
Σου λείπουν στοιχεία για ξανακοίταξε την άσκηση μήπως σου έχει και καμιά κατακόρυφη;;
Αλλιώς το μόνο που βγάζεις από αυτό είναι το α=-1 μομίζω και το Β<>-1 !! Κάτι σου λείπει !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά το βρήκα.Θέλεις συνεπαγωγές κι όχι ισοδυναμιες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

strsismos88

Νεοφερμένος

Ο strsismos88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Παιδια τι κανουμε εδω?
Συνεχης συναρτηση f : R-->R για την οποια ισχυει f(x^3 + x) = 2x για καθε x ε R. Να υπολογισετε το ολοκληρωμα ∫(0εως2) f(x)dx.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenbias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lenbias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
μια ιδέα που έχω είναι να βάλεις στο ζήτουμενο ολοκλήρωμα για χ=u^3 +u και άρα dx=(u^2 +1)du και μετά να αντικαταστίσεις με την σχέση που σου δίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top