Writing στο Γ1/Γ2

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Αποφάσισα να διαβάσω μόνη μου και να δώσω το ESB C1, πριν το CAE/Cambridge Advanced, για ακαδημαϊκούς
λόγους (δε με καίει το proficiency, εφόσον καλύπτει το C1). Γι' αυτό θα ήθελα να μάθω αν σ' αυτό το επίπεδο καλύπτουν επαρκώς τα Reactivate your Writing C2 της Hamilton και Speak your Mind in Writing C1 της Super Course. Ποιό θα προτείνατε από αυτά τα δύο; Μου άρεσε η δομή του Reactivate, από μια ματιά που έριξα στο site των εκδόσεων, αλλά έχω λίγο μαύρα μεσάνυχτα και για το ESB και τις απαιτήσεις του στο κομμάτι του γραπτού λόγου. Επιπρόσθετα, θα ήθελα ένα βιβλίο που θα με βοηθήσει και στο Cambridge C1.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Να κάνεις μάθημα με καθηγητή και μάλιστα με κάποιον έμπειρο. Και το Advanced και το ESB έχουν πολύ υψηλές απαιτήσεις στο writing. Δεν είναι σαν τις εκθέσεις του Michigan, που άμα γράψεις πέντε λόγια σωστά περνάς. Και τα δύο βιβλία που αναφέρεις είναι καλά, αλλά δεν θα σου διορθώνουν τις εκθέσεις...
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Να κάνεις μάθημα με καθηγητή και μάλιστα με κάποιον έμπειρο. Και το Advanced και το ESB έχουν πολύ υψηλές απαιτήσεις στο writing. Δεν είναι σαν τις εκθέσεις του Michigan, που άμα γράψεις πέντε λόγια σωστά περνάς. Και τα δύο βιβλία που αναφέρεις είναι καλά, αλλά δεν θα σου διορθώνουν τις εκθέσεις...
Πιο απαιτητικό το esb από το epce στο writing; Μου κάνει εντύπωση γιατί συνήθως τα πιο friendly certifications εστιάζουν περισσότερο στο επικοινωνιακό κομμάτι και δεν έχουν τόσο μεγάλες απαιτήσεις ως προς τη χρήση προχωρημένου λεξιλογίου και τη συχνή χρήση σύνθετων γραμματικών και συντακτικών φαινομένων στην παραγωγή γραπτού λόγου
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Πιο απαιτητικό το esb από το epce στο writing; Μου κάνει εντύπωση γιατί συνήθως τα πιο friendly certifications εστιάζουν περισσότερο στο επικοινωνιακό κομμάτι και δεν έχουν τόσο μεγάλες απαιτήσεις ως προς τη χρήση προχωρημένου λεξιλογίου και τη συχνή χρήση σύνθετων γραμματικών και συντακτικών φαινομένων στην παραγωγή γραπτού λόγου
Το ECPE έχει πολύ χαμηλές απαιτήσεις στο Writing. Όχι για να πάρεις βαθμό αλλά απλά για να πιάσεις τη βάση.

Αυτός είναι ο λόγος που δίνεις για ECPE, περνάς, πας να δώσεις για IELTS και κολλάς στο 5,5
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Το ECPE έχει πολύ χαμηλές απαιτήσεις στο Writing. Όχι για να πάρεις βαθμό αλλά απλά για να πιάσεις τη βάση.

Αυτός είναι ο λόγος που δίνεις για ECPE, περνάς, πας να δώσεις για IELTS και κολλάς στο 5,5
Για να πιάσεις το 65 ισχύει. Μια έκθεση που έχει περάσει στο ecce με B στο ecpe περνάει με 65%. Όμως από το 75% και πάνω αρχίζει να δυσκολεύει.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Για να πιάσεις το 65 ισχύει. Μια έκθεση που έχει περάσει στο ecce με B στο ecpe περνάει με 65%. Όμως από το 75% και πάνω αρχίζει να δυσκολεύει.

Στο ECPE στην έκθεση κόβεται με λιγότερο από 610 (που το λες ένα γερό fail) μόνο το 1% των υποψηφίων (οι οποίοι λογικά είναι όσοι δεν μπορούν να γράψουν ευανάγνωστα το όνομά τους).

Πάνω από 750 παίρνει μόνο ένα μικρό ποσοστό της τάξης του 15%.

Αυτό το 15% μπορεί όντως να γράψει έκθεση. Οι υπόλοιποι απλά μπορούν να γράψουν.
 

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Να κάνεις μάθημα με καθηγητή και μάλιστα με κάποιον έμπειρο. Και το Advanced και το ESB έχουν πολύ υψηλές απαιτήσεις στο writing. Δεν είναι σαν τις εκθέσεις του Michigan, που άμα γράψεις πέντε λόγια σωστά περνάς. Και τα δύο βιβλία που αναφέρεις είναι καλά, αλλά δεν θα σου διορθώνουν τις εκθέσεις...

Πονεμένη ιστορία. Πραγματικά, τα τελευταία χρόνια δε νιώθω να μου προσφέρουν κάτι τα μαθήματα και είχα κιόλας καλές καθηγήτριες. Έχουν ένα μοτίβο και αυτό ακολουθούν για όλους τους μαθητές ή ίσως βαριούνται με μενα, γιατί βαριέμαι κι εγώ κατά τη διάρκεια του μαθήματος. Έχω πληρώσει ώρες χωρίς να κάνω μάθημα (τη μία από δική μου υπαιτιότητα, δεν εμφανίστηκα ποτέ στο μάθημα και δεν προειδοποίησα, γι' αυτό πρότεινα να πληρώσω τη χαμένη ώρα) και κάπου ενοχλήθηκα, αλλά δεν το έκανα θέμα. Απογοητεύτηκα πολύ γενικότερα από την όλη φάση των ιδιαίτερων. Παρήγγειλα ήδη τη σειρά Success In ESB C1 10 Practice Tests & 2 Past Papers της Super Course+teacher's book για εξάσκηση μόνη μου, ει δυνατόν.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Πονεμένη ιστορία. Πραγματικά, τα τελευταία χρόνια δε νιώθω να μου προσφέρουν κάτι τα μαθήματα και είχα κιόλας καλές καθηγήτριες. Έχουν ένα μοτίβο και αυτό ακολουθούν για όλους τους μαθητές ή ίσως βαριούνται με μενα, γιατί βαριέμαι κι εγώ κατά τη διάρκεια του μαθήματος. Έχω πληρώσει ώρες χωρίς να κάνω μάθημα (τη μία από δική μου υπαιτιότητα, δεν εμφανίστηκα ποτέ στο μάθημα και δεν προειδοποίησα, γι' αυτό πρότεινα να πληρώσω τη χαμένη ώρα) και κάπου ενοχλήθηκα, αλλά δεν το έκανα θέμα. Απογοητεύτηκα πολύ γενικότερα από την όλη φάση των ιδιαίτερων. Παρήγγειλα ήδη τη σειρά Success In ESB C1 10 Practice Tests & 2 Past Papers της Super Course+teacher's book για εξάσκηση μόνη μου, ει δυνατόν.

Τι έκανε τις καθηγήτριες καλές? Γιατί ιδιαίτερο και όχι γκρουπάκι?
 

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Τι έκανε τις καθηγήτριες καλές? Γιατί ιδιαίτερο και όχι γκρουπάκι?
Βάσει σχολίων τρίτων, μιλάω. Κυρίως για να μην έρχομαι σε επαφή με άλλους εν καιρώ πανδημίας... Επίσης, αποδεδειγμένα τα φροντιστήρια / οι καθηγητές που γνώρισα νοιάζονται για το καλό τους όνομα και κατευθύνουν τους μαθητές τους σε πιστοποιήσεις διάφορες των FCE/CAE/CPE, οπότε τα ιδιαίτερα είναι μονόδρομος.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Κάτσε βρε πουλάκι μου... Με πόσες καθηγήτριες έκανες μάθημα και δε μπόρεσες να σχηματίσεις δική σου γνώμη; Και πόσα φροντιστήρια βρήκες που σε έστελναν για εξετάσεις Cambridge (που μακάρι να το έκαναν δηλαδή, κέρδος μόνο θα είχες από αυτό)?? Για να μην έρχεσαι σε επαφή εν καιρώ πανδημίας, η πιο ασφαλής λύση ήταν τα διαδικτυακά μαθήματα, που έκαναν όλα τα σοβαρά φροντιστήρια και καθηγητές. Εκτός του ότι είναι καλύτερα από το να συναντάς 1-2 φορές την εβδομάδα δια ζώσης έναν καθηγητή που συναντάει άλλους 20 μαθητές σαν μελισσούλα που πάει από άνθος σε άνθος, προετοιμάζεσαι και καλύτερα για τις διαδικτυακές εξετάσεις του ESB. Και στην τελική πώς θα ετοιμαστείς για τα προφορικά του ESB μόνη σου χωρίς τα θέματα και δεδομένου ότι στις εξετάσεις μπαίνουν ζευγάρια;

Ποιο Lower έχεις και με τι βαθμό το έχεις πάρει; (μην μου πεις ότι δεν έχεις Lower τώρα....)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top