Tips για Έκθεση

Nikoletaant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nikoletaant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Καλησπέρα, έχει καποιος τιπς για να γράψω ένα καλό βαθμό στην έκθεση;(περιληψη, λογοτεχνικο κλπ) προσπαθώ όσο μπορώ να διαβάζω ιδέες για διάφορα θέματα που μπορούν να πέσουν αλλά συγκρατώ πολύ λιγα επειδή δεν ειμαι της παπαγαλιας. Γράφω γύρω στο 15 στα διαγωνίσματα αλλά θα ήθελα να το βελτιώσω!
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Καλησπέρα, έχει καποιος τιπς για να γράψω ένα καλό βαθμό στην έκθεση;(περιληψη, λογοτεχνικο κλπ) προσπαθώ όσο μπορώ να διαβάζω ιδέες για διάφορα θέματα που μπορούν να πέσουν αλλά συγκρατώ πολύ λιγα επειδή δεν ειμαι της παπαγαλιας. Γράφω γύρω στο 15 στα διαγωνίσματα αλλά θα ήθελα να το βελτιώσω!
Ισως πάρεις άλλο ένα ή και δεύτερο βοήθημα διαφορετικό από αυτό που έχεις ώστε να δεις διαφορετικά θέματα.
Μεταξύ μας όμως το 15 είναι πολύ καλός βαθμός για πανελλήνιες, εκτός κι αν στοχεύεις κάποια σχολή πολύ υψηλή
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,433 μηνύματα.
Καλησπέρα, έχει καποιος τιπς για να γράψω ένα καλό βαθμό στην έκθεση;(περιληψη, λογοτεχνικο κλπ) προσπαθώ όσο μπορώ να διαβάζω ιδέες για διάφορα θέματα που μπορούν να πέσουν αλλά συγκρατώ πολύ λιγα επειδή δεν ειμαι της παπαγαλιας. Γράφω γύρω στο 15 στα διαγωνίσματα αλλά θα ήθελα να το βελτιώσω!
Μεταξύ μας τώρα, το ότι γράφεις 15 δε λέει τίποτα.

Γράφεις 15 σε ελαστικό καθηγητή, σε καθηγητή που πιο σχολαστικός πεθαίνεις ή σε καθηγητή που είναι σε φάση "διορθώνω την εκθεση σου, ακούω λίγο Μητροπάνο παράλληλα και στο τσακίρ κέφι κάνω και ενα ζαπινγκ να δω λίγο Καινούργιου,για να μάθω αν θα φορεθεί το λαχανί φέτος την άνοιξη";

Την απάντηση πιθανότατα δεν την ξέρεις, αλλά εγώ το γράφω να υπάρχει.

Υ. Γ Εν ολίγοις αυτό που θέλω να πω είναι πως το 15σου μπορεί να είναι όντως 15,αλλά μπορεί να είναι και 12 ή και 17. (Και πέρα από αυτό έχει και λίγο σημασία και σε τι διορθωτες θα πέσεις στις Πανελλαδικές, μιας και η εκθεση είναι ενα από τα μαθήματα που παρατηρούνται και μεγάλες αποκλίσεις στις βαθμολογίες)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.
Καλησπέρα, έχει καποιος τιπς για να γράψω ένα καλό βαθμό στην έκθεση;(περιληψη, λογοτεχνικο κλπ) προσπαθώ όσο μπορώ να διαβάζω ιδέες για διάφορα θέματα που μπορούν να πέσουν αλλά συγκρατώ πολύ λιγα επειδή δεν ειμαι της παπαγαλιας. Γράφω γύρω στο 15 στα διαγωνίσματα αλλά θα ήθελα να το βελτιώσω!
Εγώ διάβαζα πολλά άρθρα, πολλές περιλήψεις βιβλίων (αυτό με βοήθησε τόσο που στην περίληψη έπαιρνα πάντα 15/15)... Διάβαζα και τις θεωρίες φυσικά και χωρίς φροντιστήριο στην έκθεση είχα γράψει πάρα πολύ καλά
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
καλα αν γραψεις 15 πανελληνιες σουπερ θα εισαι και για υψηλοβαθμια σχολη δεν το συζητω.τουλαχιστον τα χρονια τα δικα μου το αριστα που λεμε 20 στα υπολοιπα μαθηματα ηταν το 16.5-17 και το πολυ καλο ηταν το 15.πανω απο 17 επαιρνε ο αινσταιν.βεβαια τωρα που χουν μειωσει τα μορια της εκθεσης και πιανουν πιο πολυ ασκησεις μπορεις για υψηλοβαθμια το 15 των δικων μου χρονων να πρεπει να ειναι 17 αλλα αυτο εξαρταται απο πολλους παραγοντες οπως δυσκολια θεματων
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.
καλα αν γραψεις 15 πανελληνιες σουπερ θα εισαι και για υψηλοβαθμια σχολη δεν το συζητω.τουλαχιστον τα χρονια τα δικα μου το αριστα που λεμε 20 στα υπολοιπα μαθηματα ηταν το 16.5-17 και το πολυ καλο ηταν το 15.πανω απο 17 επαιρνε ο αινσταιν.βεβαια τωρα που χουν μειωσει τα μορια της εκθεσης και πιανουν πιο πολυ ασκησεις μπορεις για υψηλοβαθμια το 15 των δικων μου χρονων να πρεπει να ειναι 17 αλλα αυτο εξαρταται απο πολλους παραγοντες οπως δυσκολια θεματων
Εγώ έγραψα 16 στην έκθεση χωρίς φροντιστήριο ποτέ στο συγκεκριμένο μάθημα... Αλλά εντάξει, φυσικά βοηθάει το γεγονός ότι διάβαζα από πολύ πολύ μικρή.. και στο σχολείο έπαιρνα 96-97/100 στην έκθεση, ήταν το αγαπημένο μου μάθημα
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 537 μηνύματα.
Καλησπέρα, έχει καποιος τιπς για να γράψω ένα καλό βαθμό στην έκθεση;(περιληψη, λογοτεχνικο κλπ) προσπαθώ όσο μπορώ να διαβάζω ιδέες για διάφορα θέματα που μπορούν να πέσουν αλλά συγκρατώ πολύ λιγα επειδή δεν ειμαι της παπαγαλιας. Γράφω γύρω στο 15 στα διαγωνίσματα αλλά θα ήθελα να το βελτιώσω!
Το 15 είναι ένας καλός βαθμός για την έκθεση, υπό την προϋπόθεση ότι ο καθηγητής σου δεν είναι πολύ ελαστικός. Ποιες αδυναμίες επισημαίνει συχνότερα ο καθηγητής σου; Για να σου δώσω στοχευμένες συμβουλές.
 

Nikoletaant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nikoletaant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Το 15 είναι ένας καλός βαθμός για την έκθεση, υπό την προϋπόθεση ότι ο καθηγητής σου δεν είναι πολύ ελαστικός. Ποιες αδυναμίες επισημαίνει συχνότερα ο καθηγητής σου; Για να σου δώσω στοχευμένες συμβουλές.
Κυρίως για το θέμα Γ και το θέμα Δ, οτι μου λείπουν ιδέες, ότι δεν εμβαθύνω τόσο σωστά, η επιχειρηματολογια δεν είναι τοσο καλη...
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για να γράψετε καλά στην έκθεση, διαβάστε βιβλία εκτός σχολείου. Φιλοσοφία, Κοινωνιολογία. Άρθρα. Εφημερίδες. Μια καλή έκθεση δεν έρχεται από παπαγαλια. Μια καλή έκθεση έρχεται από μια ενδιαφέρουσα σκέψη και άποψη. Ακόμα και η συζήτηση με έναν μεγαλύτερο επί διαφόρων θεμάτων βοηθάει.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.
Για να γράψετε καλά στην έκθεση, διαβάστε βιβλία εκτός σχολείου. Φιλοσοφία, Κοινωνιολογία. Άρθρα. Εφημερίδες. Μια καλή έκθεση δεν έρχεται από παπαγαλια. Μια καλή έκθεση έρχεται από μια ενδιαφέρουσα σκέψη και άποψη. Ακόμα και η συζήτηση με έναν μεγαλύτερο επί διαφόρων θεμάτων βοηθάει.
Και εγώ αυτό έκανα... Δεν έκανα ποτέ φροντιστήριο στην έκθεση, αλλά με την καθηγήτρια μου που κάναμε μαζί αρχαία συνέχεια μιλούσαμε για τέτοια θέματα! Και ήταν πολύ μορφωμένη, οπότε βοηθούσε πολύ η συζήτηση και ο διάλογος μαζί της!
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,433 μηνύματα.
Για να γράψετε καλά στην έκθεση, διαβάστε βιβλία εκτός σχολείου. Φιλοσοφία, Κοινωνιολογία. Άρθρα. Εφημερίδες. Μια καλή έκθεση δεν έρχεται από παπαγαλια. Μια καλή έκθεση έρχεται από μια ενδιαφέρουσα σκέψη και άποψη. Ακόμα και η συζήτηση με έναν μεγαλύτερο επί διαφόρων θεμάτων βοηθάει.
Και μπορείτε κάλλιστα να παρακολουθήσετε τις συζητήσεις που λαμβάνουν χώρα στο στέκι γύρω απο πολιτικά, κοινωνικά κλπ θέματα.

Σίγουρη επιτυχία σας το εγγυώμαι :laugh:

Υ. Γ Πέρα από την πλάκα, όντως ακούγονται και σοβαρές και ενδιαφέρουσες θέσεις, αλλα είπα να κάνω λίγη πλακίτσα.(δε σας το συστήνω στα σοβαρά :P )
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και εγώ αυτό έκανα... Δεν έκανα ποτέ φροντιστήριο στην έκθεση, αλλά με την καθηγήτρια μου που κάναμε μαζί αρχαία συνέχεια μιλούσαμε για τέτοια θέματα! Και ήταν πολύ μορφωμένη, οπότε βοηθούσε πολύ η συζήτηση και ο διάλογος μαζί της!
Εγώ την πρώτη χρονιά που έδωσα και έκανα φροντιστήριο με έβαζε να μαθαίνω εκθέσεις απέξω (έλεος; ). Έγραψα γύρω στο 15 και είχα εγκλωβιστεί σε σκέψεις έτοιμες.
Τη δεύτερη χρονιά που έδωσα, έκανα ναι μεν φροντιστήριο με άλλη καθηγήτρια η οποία με έβαζε να διαβάζω διάφορα κείμενα, διαφόρων θεμάτων και συζητούσαμε πολύ. Έγραψα 19.
Όχι δεν το θεωρώ τυχαίο. Το θεωρώ ξεφτίλα και ανώφελο να παπαγαλιζεις εκθέσεις.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.
Εγώ την πρώτη χρονιά που έδωσα και έκανα φροντιστήριο με έβαζε να μαθαίνω εκθέσεις απέξω (έλεος; ). Έγραψα γύρω στο 15 και είχα εγκλωβιστεί σε σκέψεις έτοιμες.
Τη δεύτερη χρονιά που έδωσα, έκανα ναι μεν φροντιστήριο με άλλη καθηγήτρια η οποία με έβαζε να διαβάζω διάφορα κείμενα, διαφόρων θεμάτων και συζητούσαμε πολύ. Έγραψα 19.
Όχι δεν το θεωρώ τυχαίο. Το θεωρώ ξεφτίλα και ανώφελο να παπαγαλιζεις εκθέσεις.
Εννοείται ότι είναι ξεφτίλα! Εμένα ούτε την ιστορία δεν με έβαζε παπαγαλια, είχε σύστημα... Αλλά εντάξει, είμαι τυχερή που βρήκα την συγκεκριμένη καθηγήτρια, μαθήτρια του Λιαντίνη, τι λιγότερο να περίμενα?♥️
 
Top