Online μαθήματα: Ποια είναι η εμπειρία σας;

Anwnumh

Νεοφερμένος

Η Anwnumh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Έχετε κανει ποτέ online μαθήματα;
Είναι το ίδιο αποτελεσματικά με τα κανονίκα; ποιά είναι η εμπειρία σας;
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Έχετε κανει ποτέ online μαθήματα;
Είναι το ίδιο αποτελεσματικά με τα κανονίκα; ποιά είναι η εμπειρία σας;

Εχω κάνει online φροντιστηριακά μαθήματα τόσο πρόπερσι τον Μαϊο για να προετοιμαστώ σε ένα μάθημα που έδινα εξετάσεις στο μεταπτυχιακό, όσο και για τα Αγγλικά.

Είναι αρκετά αποτελεσματικά.Το μάθημα στο οποίο έκανα online φροντιστήριο,το πέρασα με την πρώτη και θεωρείται από τα δυσκολότερα.

Κατά την γνώμη μου τα online μαθήματα δεν έχουν να ζηλέψουν σε τίποτα τα κανονικά αλλά εξαρτάται τον καθηγητή.

Στο μεταπτυχιακό μάθημα που έκανα φροντιστήριο πρίν τις εξετάσεις τον είχα πάρει και τηλέφωνο για κάποιες απορίες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

mourinho776

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mourinho776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Οτχ υπρχ μου έχει χαλάσει ο ένας υπολογιστής και άλλος π έχω κρασαρει οπότε δν πρκλθ τα μαθήματα. Πέρα από αυτό είναι κουραστικό να σαι πάνω από μια οθόνη πολλές ώρες και δν μπρ Ν συγκεντρώσω οπότε δια ζώσης μακράν κλτρ
 

Anwnumh

Νεοφερμένος

Η Anwnumh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Οι ασκήσεις κλπ γινονται στο υπολογιστή ή γραπτά ?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι και γω δεν τα παω καλα με τα pc... απλα διαβασα οτι ειναι πιο οικονομικα κ το σκεφτομαι
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Οι ασκήσεις κλπ γινονται στο υπολογιστή ή γραπτά ?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι και γω δεν τα παω καλα με τα pc... απλα διαβασα οτι ειναι πιο οικονομικα κ το σκεφτομαι

Στα φροντιστηριακά μαθήματα που έκανα πρίν τις εξετάσεις για το μεταπτυχιακό, κατά την διάρκεια του μαθήματος απλά παρακολουθούσα τον Καθηγητή ο οποίος έλυνε ασκήσεις.Δεν έβλεπα τον ίδιο τον καθηγητή αλλά το τι έγραφε στον ηλεκτρονικό πίνακα και φυσικά τον άκουγα.

Μετά το μάθημα , έλυνα ασκήσεις για εξάσκηση μόνος μου.

Στα Αγγλικά τις προάλλες μου έβαζε ασκήσεις τις οποίες μετά το τέλος του μαθήματος τις έλυνα στο word και τις έστελνα στο email για διόρθωση.

Περίεργο πάντως να μην τα πάς καλά με PC....πιστεύω πως όλοι λίγο πολύ μπορούμε να χειριστούμε άνετα το PC.Εγώ ξέρω και το τυφλό σύστημα πληκτρολόγησης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Anwnumh

Νεοφερμένος

Η Anwnumh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Μαλιστα!! Τελεια ευχαριστω για τις πληροφοριες!!! 😊😊😊
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Μαλιστα!! Τελεια ευχαριστω για τις πληροφοριες!!! 😊😊😊

Να έχεις υπόψην πως δεν χρειάζονται ιδιαίτερες γνώσεις H/Y για να παρακολουθήσεις online μάθημα.

Απλά μικρόφωνο να έχεις, και σε ορισμένες περιπτώσεις και κάμερα (όχι πάντα).Στα μαθήματα για μεταπτυχιακό δεν χρειάστηκα να ενεργοποιήσω κάμερα αλλά στα αγγλικά η καθηγήτρια ήθελε να με βλέπει.

Αν έχεις Laptop και Ακουστικά είσαι μια χαρά.

Συνήθως τα μαθήματα γίνονται μέσω Skype ή Zoom.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,400 μηνύματα.
δεν τιθεται θεμα συγκρισης με τα δια ζωσης τα διαδικτυκα προφανως.λυση αναγκης ειναι
 

mourinho776

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mourinho776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Διαδίκτυακα μακράν κάθεσαι όλο το εξάμηνο και περνάς τα μαθήματα 😎
 

annfire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η annfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Κακή εμπειρία.
Αν ξεκινήσω απο το γεγονός πως μια μειονότητα δε διαθέτει καν τα μέσα προκειμένου να ολοκληρώσει παρακολουθησεις, προφορικές εξετάσεις κτλ.
Εστιάζοντας στην ποιότητα των μαθημάτων,προφανώς δεν μπορει το μαυρο μιας οθόνης να αντικαταστήσει τη φυσική παρουσία(εννοείται εκτιμώ πως διαθέτουμε εστω και αυτά τα μέσα προκειμένου να περατώσουμε τις σπουδές μας.)
Τέλος οσον αφορά την αποτελεσματικότητα η οποία φαίνεται από τις βαθμολογίες της εξεταστικής , δεν ξερω τι ισχυρίζεστε περι αντιγραφής και τα συναφή, αλλά υπάρχουν φοιτητές των οποίων η βαθμολογία εχει πέσει 1-1.5, μονάδα από εποχη προ πανδημίας, αντί να ανέβει με τον "έξυπνο" τρόπο.
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Έχετε κανει ποτέ online μαθήματα;
Είναι το ίδιο αποτελεσματικά με τα κανονίκα; ποιά είναι η εμπειρία σας;

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

(ελπίζω να σε κάλυψα με αυτήν την λιτή απάντηση. Τουτέστιν, τα διαδικτυακά μαθήματα είναι οτχ, ειδικά αν έχεις εδώ και πάρα πολλούς μήνες θέμα με το ίντερνετ, το οποίο ο ΟΤΕ δεν ενδιαφέρεται καν να επιλύσει)
Διαδίκτυακα μακράν κάθεσαι όλο το εξάμηνο και περνάς τα μαθήματα 😎

Τί περνάς είπες?
 

Eleanna27

Νεοφερμένος

Η Eleanna27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Έχετε κανει ποτέ online μαθήματα;
Είναι το ίδιο αποτελεσματικά με τα κανονίκα; ποιά είναι η εμπειρία σας;
Κοίτα εγώ έχω εμπειρία στα διαδικτυακά (β γυμνασίου είμαι 3 μήνες καναμε) και γενικά δεν συγκρίνονται με τα δια ζωσης. Πολλά προβληματα, γενικά οι καθηγητές μου είχαν δυσκολίες. Βέβαια σε κάποια μαθήματα το διαδικτυακό με βοήθησε (οπως φυσική γιατί βλέπαμε πολλες προεωμοιωσεις )αλλά γενικά δεν ήταν ότι καλυτερο. Αυτά!
 

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Ξεκίνησα μαθήματα αγγλικών με μια καθηγήτρια από εξωτερικό με σκόπο να βελτιώσω το επίπεδο μου στα Αγγλικά καθώς είμαι Β2 και για αυτά που θέλω να κάνω με δυσκολεύει αρκετά. Το μάθημα γίνεται σαν να έκανα ιδιαίτερο κανονικά στο σπίτι μου, στέλνει με email τεστ κλπ όλα τέλεια. Είναι θέμα καθηγητή ξεκάθαρα και όχι πρόβλημα των εξ αποστάσεως μαθημάτων. Πχ στα φροντιστηριακά μαθήματα μαθηματικά αν δεν υπήρχε youtube δεν θα καταλάβαινα ΤΙΠΟΤΑ ο καθηγητής απλά έλυνε με την γρραφίδα στο whiteboard μόνος του παραγώγους και περίμενε να τις λύσουμε και εμείς αμέσως μετά...
 

Ria99

Νεοφερμένος

Η Ria99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
γνωριζετε αν και πως μπορει να καταγραφει ο ηχος καποιας συσκεψης στο zoom μεσω καταγραφης οθονης, χωρις να ειμαι ο διοργανωτης της συσκεψης;
 

EliasKr

Νεοφερμένος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Τεχνολογίας Υπολογιστών Πατρών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Στα Windows 10 υπαρχει ηδη ενσωματωμενη η δυνατοτητα. Ενας οδηγος ειναι εδω. Για άλλες εναλλακτικές εδώ έχει πολλές.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
@margik, @GeorgePap2003


Προτείνω όλη τη σειρά Στατιστικής για καλύτερη κατανόηση πολλών εννοιών μέσα από πρακτικά παραδείγματα στο excel spreadsheet. Η σειρά μαθημάτων καλύπτει:

- εκμάθηση excel (συναρτήσεις, εντολές ελέγχου, πίνακες, ομαδοποίηση)
- περιγραφική στατιστική
- απεικόνιση δεδομένων
- πιθανότητες/συχνότητες
- έλεγχος υποθέσεων
- γραμμικά μοντέλα
- λογαριθμικά/ημι-λογαριθμικά μοντέλα
- καθαρισμός και επεξεργασία δεδομένων
- ειδικό project (2 εργασίες)

Το μάθημα είναι μέρος από το μεταπτυχιακό πρόγραμμα του Πανεπιστημίου Rice και προσφέρεται μέσω της coursera. Ο συγκεκριμένος καθηγητής έχει φοβερή μεταδοτικότητα και εμπειρία πάνω σε ποσοτικές μεθόδους για management, industrial engineering and business analytics. Τα συγκεκριμένα μαθήματα δεν έχουν ανεβασμένα μαθηματικά αλλά χρειάζονται μια δέουσα μαθηματική σκέψη καθώς εξετάζουν τεχνικές λήψης στατιστικών αποφάσεων σε επιχειρηματικά μοντέλα. Αποτελεί μια ευκαιρία να μάθετε στατιστική χρησιμοποιώντας ειδικούς solvers σε excel/ spreadsheets.

O ιστότοπος της εξειδίκευσης:

 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Ναι, θεωρώ ότι θα μπορούσε να είναι αποτελεσματικά. Εφόσον έχουμε φτάσει σε σημείο να έχουμε online μεταπτυχιακά μέσω ανοιχτών πανεπιστημίων, το να κάνει κάποιος online μαθήματα σε κάτι πιο απλό, όπως μια ξένη γλώσσα ή μαθήματα σχολείου πρέπει να είναι ευκολότερο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top