Michigan Proficiency (C2) - speaking - μας δίνουν χρόνο να κάνουμε το rephrasing;

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,850 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Σύντομα δίνω το oral part του Michigan C2 και έχω μια ερώτηση επί του διαδικαστικού.
Έχω δει ένα βίντεο στο YouTube από την hau που τους λέει ότι τους δίνει 10 λεπτά να διαβάσουν μόνοι τους τις επιλογές τους και να κρατήσουν σημειώσεις. Υποθέτω ότι αυτό είναι ο χρόνος που σου δίνεται για να κάνεις και το rephrasing των δοθέντων προτάσεων.

Ισχύει και εφαρμόζεται 100% έτσι;

Το λέω γιατί θα είναι πολύ βολικό να μου δώσουν χρόνο να γράψω δίπλα από κάθε φράση πως αλλιώς μπορώ να την θέσω προφορικά αντί να το κάνω άμεσα την ώρα που μιλάω.
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Σύντομα δίνω το oral part του Michigan C2 και έχω μια ερώτηση επί του διαδικαστικού.
Έχω δει ένα βίντεο στο YouTube από την hau που τους λέει ότι τους δίνει 10 λεπτά να διαβάσουν μόνοι τους τις επιλογές τους και να κρατήσουν σημειώσεις. Υποθέτω ότι αυτό είναι ο χρόνος που σου δίνεται για να κάνεις και το rephrasing των δοθέντων προτάσεων.

Ισχύει και εφαρμόζεται 100% έτσι;

Το λέω γιατί θα είναι πολύ βολικό να μου δώσουν χρόνο να γράψω δίπλα από κάθε φράση πως αλλιώς μπορώ να την θέσω προφορικά αντί να το κάνω άμεσα την ώρα που μιλάω.
Θυμάμαι τότε που έδινα ότι ναι σου έδιναν χρόνο αλλά από νωρίτερα ξεκινούσαν και σε "πίεζαν". Π.χ. από το 6-7 λεπτο σε ρώταγε αν είσαι έτοιμος. Εσύ βέβαια μπορούσες να πεις όχι, απλά πάλι δεν θα σου έδινε και τόσο μεγάλο περιθώριο γιατί πάλι μετά από 1-2 λεπτά σε ξαναρώταγε. Πιστεύω το κάνουν γιατί αν ξεκινούσαν και ρωτούσαν αν είσαι έτοιμος στο 10 λεπτο, όλος ο χρονικός προγραμματισμός δεν θα πήγαινε και τόσο καλά:P
 

sfak

Νεοφερμένος

Ο sfak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μουσικών Σπουδών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Σύντομα δίνω το oral part του Michigan C2 και έχω μια ερώτηση επί του διαδικαστικού.
Έχω δει ένα βίντεο στο YouTube από την hau που τους λέει ότι τους δίνει 10 λεπτά να διαβάσουν μόνοι τους τις επιλογές τους και να κρατήσουν σημειώσεις. Υποθέτω ότι αυτό είναι ο χρόνος που σου δίνεται για να κάνεις και το rephrasing των δοθέντων προτάσεων.

Ισχύει και εφαρμόζεται 100% έτσι;

Το λέω γιατί θα είναι πολύ βολικό να μου δώσουν χρόνο να γράψω δίπλα από κάθε φράση πως αλλιώς μπορώ να την θέσω προφορικά αντί να το κάνω άμεσα την ώρα που μιλάω.
εγώ που έδωσα 06/05 μας πήρε περίπου 2-3 λεπτά να διαβάσουμε τις επιλογές μας και να τις παρουσιάσουμε και μετά περίπου 5-6 λεπτά (μπορεί και λιγότερο) για να καταλήξουμε στην τελική απόφαση
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,850 μηνύματα.
εγώ που έδωσα 06/05 μας πήρε περίπου 2-3 λεπτά να διαβάσουμε τις επιλογές μας και να τις παρουσιάσουμε και μετά περίπου 5-6 λεπτά (μπορεί και λιγότερο) για να καταλήξουμε στην τελική απόφαση
Σας δώσανε χρόνο να σκεφτείτε για αναδιατύπωση ή σας ζήτησαν να μιλήσετε αμέσως; Συνολικά η διαδικασία πόση ώρα σας πήρε;
 

sfak

Νεοφερμένος

Ο sfak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μουσικών Σπουδών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 25 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,850 μηνύματα.

sfak

Νεοφερμένος

Ο sfak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μουσικών Σπουδών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 25 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,850 μηνύματα.
2 λεπτά μας έδωσε να δούμε τις επιλογές, μας το είπε και ξεκάθαρα και νομίζω και με χρονόμετρο. :)
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,469 μηνύματα.
Πολύ κουβαρντάδες οι Αμερικάνοι :P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top