Master in Business Administration (MBA)

giannisv

Νεοφερμένος

Ο giannisv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Τόσο εξειδικευμένο MBA για έναν άνθρωπο 23 χρονών που δεν έχεις εργαστεί πάνω στο αντικείμενο δεν θα έλεγα οτι είναι αναγκαίο ούτε σωστό.

Τι ορίζεται ως σωστό;
Όλα αυτά που αναφέρεις τα κατανοώ και είναι σκέψεις που προβληματίζουν και εμένα ωστόσο με τα όσα έχω διαβάσει οι περισσότεροι που κάνουν αιτήσεις είναι με μηδενική εργασιακή εμπειρία, άρα πιστεύω είμαι σε λίγο καλύτερη μοίρα. Επίσης το να εργαστώ για 2-3 χρόνια πάνω στο αντικείμενο είναι πολύ πιο δύσκολο από ότι ακούγεται.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Θα κάνεις μια επένδυση 8000 ευρών. Τι περιμένεις ότι θα αποκομίσεις από αυτήν;
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Αμα δεν ασχοληθείς ποτέ με το αντικείμενο γιατί κακά τα ψέματα υπάρχει και αυτή η πιθανότητα ποιό το νόημα του να πετάξεις 8000 ευρώ σε αυτό το τόσο εξειδικευμένο μεταπτυχιακό;
 

giannisv

Νεοφερμένος

Ο giannisv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Θα κάνεις μια επένδυση 8000 ευρών. Τι περιμένεις ότι θα αποκομίσεις από αυτήν;

Αφενός γνώση και επαφή με την αγορά εργασία, αφετέρου μακροπρόθεσμα να αποδώσει τα μέγιστα σε οικονομικό πλαίσιο.

Αμα δεν ασχοληθείς ποτέ με το αντικείμενο γιατί κακά τα ψέματα υπάρχει και αυτή η πιθανότητα ποιό το νόημα του να πετάξεις 8000 ευρώ σε αυτό το τόσο εξειδικευμένο μεταπτυχιακό;

Για κάθε εξειδίκευση υπάρχει αυτή η πιθανότητα, προτιμώ να ποντάρω στο ότι θα μου δώσει την ευκαιρία να ασχοληθώ το ίδιο το πρόγραμμα.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Αφενός γνώση και επαφή με την αγορά εργασία, αφετέρου μακροπρόθεσμα να αποδώσει τα μέγιστα σε οικονομικό πλαίσιο.



Για κάθε εξειδίκευση υπάρχει αυτή η πιθανότητα, προτιμώ να ποντάρω στο ότι θα μου δώσει την ευκαιρία να ασχοληθώ το ίδιο το πρόγραμμα.
Εαν έχεις δουλέψει πιο πριν στο κλάδο ξέρεις οτι ήδη έχεις μπεί σε αυτόν οπότε ξέρεις οτι θα έχεις και το έξτρα γνωστικό όφελος οτι θς κάνεις και ενα mba.Οσο για το οτι οι θα αποδώσει τα μέγιστα σε οικονομικό επίπεδο μην είσαι τόσο σίγουρος κανένας εργοδότης ή πελάτης δεν θα σου δώσει εξτρά επειδή έκανες ενα mba θα πρέπει αυτό να το αποδείξεις σε ποιότητα υπηρεσιών που θα προσφέρεις στο πελάτη.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Αφενός γνώση και επαφή με την αγορά εργασία, αφετέρου μακροπρόθεσμα να αποδώσει τα μέγιστα σε οικονομικό πλαίσιο.

Για κάθε εξειδίκευση υπάρχει αυτή η πιθανότητα, προτιμώ να ποντάρω στο ότι θα μου δώσει την ευκαιρία να ασχοληθώ το ίδιο το πρόγραμμα.
Εάν είναι να ρίξεις 8 χιλιάρικα σε ένα μεταπτυχιακό και να τα πάρεις πίσω πολλαπλάσια στο μέλλον, εννοείται και να το κάνεις, δεν χρειάζεται καν να ρωτήσεις.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους,

Βρίσκομαι σε κομβικό σημείο αυτή τη στιγμή και ψάχνω για μεταπτυχιακό, έχω καταλήξει για πολλούς λόγους στο MBA και συγκεκριμένα του πανεπιστημίου Πειραιώς.
Ένα σύντομο background για εμένα είναι ότι έχω τελειώσει τμήμα διοίκησης επιχειρήσεων, με μέτριο βαθμό (6.9) καθώς και τα 5 χρόνια που μου πήρε, δούλευα παράλληλα σε χαμηλές θέσεις πολυεθνικών κυρίως.
Επέλεξα συγκεκριμένα το μεταπτυχιακό με εξειδίκευση στο Total Quality Management γιατί το είχα σαν προπτυχιακό μάθημα και είναι κάτι που πραγματικά μου αρέσει να ασχοληθώ.
Είμαι σχετικά σίγουρος για την απόφαση μου αλλά θα ήθελα να ακούσω και γνώμες άλλων σχετικά με την σύνδεση του MBA με την αγορά εργασίας στην σημερινή Ελλάδα. Και αφετέρου θα δώσω σχεδόν 8000€ που μάζευα με κόπο και ιδρώτα 5 χρόνια και δεν είναι εύκολη απόφαση.

είναι πολύ νωρίς για MBA συνήθως 30ριδες+ τα κάνουν αυτά, πολλά απ' όσα θα μάθεις πολύ πιθανόν να μην είσαι σε θέση καν να καταλάβεις πώς θα σε βοηθήσουν
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
Θα πω μια κουβέντα μόνο στο θέμα και θα φύγω χωρίς να δεχτώ ερωτήσεις.

Το ΜΒΑ χωρίς προυπηρεσία, ειδικά από ελληνικό πανεπιστήμιο, έχει εγγυημένη την κάρτα ανεργίας στον ΟΑΕΔ.

Είχαμε πάει με έναν φίλο για συστατικές πριν απο αρκετά χρόνια εν μέσω κρίσης και μια καθηγήτρια μας είπε (με άστοχο υφος ομολογω αλλά σωστή στην ουσία):

"Τι θέλετε το ΜΒΑ, δουλέψτε πρώτα" (δεν το είπε ετσι ακριβώς, αλλά το ζουμί αυτό ήταν)

Θυμάμαι μουρμουρίζαμε, λέγαμε "τι λεει ρε, γίνεται να πιάσεις δουλειά χωρίς ΜΒΑ; Το 97% των αποφοίτων έχουν σίγουρη θέση εργασίας"

Θα σας πω ενα μυστικό: 97% μάρκετινγκ ακούτε και κατα 97% sunk cost θα πάνε τα λεφτά σας.


Αν θέλετε να τα χώνετε στον κάθε καθηγητή που θα ρχεται κουνιώντας και λυγιώντας για 2 ωρες και θα σας μοιράζει φωτοτυπίες διαφάνειας και θα κάνετε και κανα μονοβδομαδο "orientation" της πλάκας με "επιχειρήσεις" της Ελλάδας για να κάνουν δημοσιες σχέσεις οι σχολές και οι κορποραίοι, είστε ελεύθεροι πολίτες, δώστε τα λεφτά σας όπου θέλετε.

Όσοι πέτυχαν είχαν ήδη δουλειά στη ζούλα (κι ας το απαγορεύουν τα full time MBAs) ή πολλή προϋπηρεσία σε χαμαλοδουλειές (είχαν φάει γερό σκατό από πρίν και ήθελαν το κάτι παραπέρα να ξεκολλήσουν).


Θα γίνω λοιπόν το ίδιο ενοχλητικός με την καθηγήτριά μου, που την κατάλαβα μόνο μετά από πολλά χρόνια ανεργίας:

Κρατήστε τα λεφτά σας και βρείτε μια δουλειά. Μια οποιαδήποτε δουλειά. Μην κάνετε το ίδιο λάθος που έκανα εγω και μην πιστεύετε καμία διαφήμιση.

Δουλέψτε εδω ή αν δεν μπορείτε, φύγετε σαν τον διάολο για έξω.-
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Σου
Θα πω μια κουβέντα μόνο στο θέμα και θα φύγω χωρίς να δεχτώ ερωτήσεις.

Το ΜΒΑ χωρίς προυπηρεσία, ειδικά από ελληνικό πανεπιστήμιο, έχει εγγυημένη την κάρτα ανεργίας στον ΟΑΕΔ.

Είχαμε πάει με έναν φίλο για συστατικές πριν απο αρκετά χρόνια εν μέσω κρίσης και μια καθηγήτρια μας είπε (με άστοχο υφος ομολογω αλλά σωστή στην ουσία):

"Τι θέλετε το ΜΒΑ, δουλέψτε πρώτα" (δεν το είπε ετσι ακριβώς, αλλά το ζουμί αυτό ήταν)

Θυμάμαι μουρμουρίζαμε, λέγαμε "τι λεει ρε, γίνεται να πιάσεις δουλειά χωρίς ΜΒΑ; Το 97% των αποφοίτων έχουν σίγουρη θέση εργασίας"

Θα σας πω ενα μυστικό: 97% μάρκετινγκ ακούτε και κατα 97% sunk cost θα πάνε τα λεφτά σας.


Αν θέλετε να τα χώνετε στον κάθε καθηγητή που θα ρχεται κουνιώντας και λυγιώντας για 2 ωρες και θα σας μοιράζει φωτοτυπίες διαφάνειας και θα κάνετε και κανα μονοβδομαδο "orientation" της πλάκας με "επιχειρήσεις" της Ελλάδας για να κάνουν δημοσιες σχέσεις οι σχολές και οι κορποραίοι, είστε ελεύθεροι πολίτες, δώστε τα λεφτά σας όπου θέλετε.

Όσοι πέτυχαν είχαν ήδη δουλειά στη ζούλα (κι ας το απαγορεύουν τα full time MBAs) ή πολλή προϋπηρεσία σε χαμαλοδουλειές (είχαν φάει γερό σκατό από πρίν και ήθελαν το κάτι παραπέρα να ξεκολλήσουν).


Θα γίνω λοιπόν το ίδιο ενοχλητικός με την καθηγήτριά μου, που την κατάλαβα μόνο μετά από πολλά χρόνια ανεργίας:

Κρατήστε τα λεφτά σας και βρείτε μια δουλειά. Μια οποιαδήποτε δουλειά. Μην κάνετε το ίδιο λάθος που έκανα εγω και μην πιστεύετε καμία διαφήμιση.

Δουλέψτε εδω ή αν δεν μπορείτε, φύγετε σαν τον διάολο για έξω.-
Σου βγάζω το καπέλο ότι ανέφερες ενα προσωπικό σου βίωμα που κατέληξε σε αποτυχία για παραδειγματισμό προς τους νεότερους!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top