HIV και Νοσηλευτική

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το τι γίνεται αν κάποιος θέλει να γίνει (ή είναι ήδη) νοσηλευτήςς και έχει hiv (και παίρνει φάρμακα + είναι μη ανιχνεύσιμος),αν έχει την δυνατότητα να σπουδάσει και να εργαστεί σε αυτόν τον τομέα.
Το ρωτάω γιατί παλιά (πριν γίνω οροθετικός) ο στόχος μου ηταν να σπουδάσω νοσηλευτική,αλλά λόγω της άγνοιας μου (και το πολύ περίεργο νομικό σύστημα της Ελλάδας σχετικά με τα πραγματικά δικαιώματα οροθετικών στην εργασία και την δικαιοσύνη) δεν καταλαβαίνω τι παίζει σχετικά με το θέμα.
Αν κάποιος γνωρίζει σχετικά με το τι παίζει με σπουδές και εργασία σε τέτοια πεδία θα το εκτιμούσα πάρα πολύ.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Επιτρέπεται να εργαστείς και να σπουδάσεις κανονικά.

Είναι δικαίωμα αναφέρετο και το ένα (σπουδές) και το άλλο (εργασία) στα άτομα που έχουν HIV/AIDS.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Ούτε εγώ νομίζω πώς τίθεται ζήτημα μαν, νομίζω αλλιώς θα ήταν κατάφορη καταπάτηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.
Και σε χώρους εστίασης που ζητάνε υγειονομικές εξετάσεις, φυματίωση/πνευμονία νομίζω ζητούν εξετάσεις, δεν έχω ακούσει κάτι για hiv.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Εξέταση για ΣΜΝ δεν επιτρέπεται να σε υποχρεώσει κάποιος εργοδότης ή στο Δημόσιο να κάνεις.

*Και να κάνεις είσαι αρνητικός και ας έχεις τον ιό, δεν έχει κάποια διαφορά η εξέταση σε εσένα από εμένα :)
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Ούτε εγώ νομίζω πώς τίθεται ζήτημα μαν, νομίζω αλλιώς θα ήταν κατάφορη καταπάτηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.
Και σε χώρους εστίασης που ζητάνε υγειονομικές εξετάσεις, φυματίωση/πνευμονία νομίζω ζητούν εξετάσεις, δεν έχω ακούσει κάτι για hiv.
Αυτό είναι και κάτι άλλο που με προβλημάτιζε,διότι μόλις ρώτησα τον γιατρό που με παρακολουθεί μου τα έλεγε ακαταλαβίστικα,ούτε αυτός δεν ήξερε να μου πει ακριβώς.
Φυσικά,από την Ένωση νοσηλευτών,έστειλα μέιλ να ρωτήσω και δεν πήρα απάντηση.
Η ΜΚΟ δεν ήξεραν ούτε αυτές τι μπορώ και τι δεν μπορώ και είχα παραιτηθεί στο να ακολουθήσω την νοσηλευτική και έβλεπα για άλλες εναλλακτικές.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εξέταση για ΣΜΝ δεν επιτρέπεται να σε υποχρεώσει κάποιος εργοδότης ή στο Δημόσιο να κάνεις.

*Και να κάνεις είσαι αρνητικός και ας έχεις τον ιό, δεν έχει κάποια διαφορά η εξέταση σε εσένα από εμένα :)
Ευχαριστώ πάρα πολύ. Ένιωθα πολύ άγχος σχετικά με αυτά τα θέματα γιατί δεν μου δίνει κάνεις ποτέ μια σαφή απάντηση (όπου και να έχω ρωτήσει).
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top