GRE Test για μεταπτυχιακές σπουδές

birthdae

Νεοφερμένος

Ο birthdae αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.

όπως προδίδει και ο τίτλος ενδιαφέρομαι για τις παραπάνω εξετάσεις και συγκεκριμένα για το gre subject στη βιολογία. Ψάχνω στο διαδίκτυο σχετικά με τα της εξέτασης και έχω χαοθει λίγο και δυσκολευομαι να βρω επικαιροποιημενη πληροφορια.

που μπορώ να βρω πληροφορίες και υλικό για να προετοιμαστώ ; Επίσης αν έχετε υπόψιν κάποιο φροντιστήριο παρακαλώ pm me
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Δεν ειχα ιδεα τι ειναι αυτο το τεστ και το εψαξα. Φανταζομαι εχεις ηδη ξεψαχνισει την επισημη σελιδα. Φαινεται πως στην Ελλαδα οι εξετασεις διεξαγονται απο τη HAU οποτε μπορεις να στειλεις κι εκει μηνυμα ή να παρεις τηλεφωνο (ξανα, αν δεν το εχεις κανει ηδη). Εγω θα ρωτουσα και φροντιστηρια αγγλικων, ξεκινωντας με τα της γειτονιας (αν και νομιζω θα ειναι μικρες οι πιθανοτητες να προσφερουν προετοιμασια για τετοιες εξετασεις) και προχωρωντας προς τις αλυσιδες.
 

birthdae

Νεοφερμένος

Ο birthdae αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ. Δεν νομίζω ότι θα βρω απαντησεις σε φροντιστήρια αγγλικών συγκεκριμένα, αλλά γενικα το ψαχνω
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ. Δεν νομίζω ότι θα βρω απαντησεις σε φροντιστήρια αγγλικών συγκεκριμένα, αλλά γενικα το ψαχνω
ναι δεν χανεις τιποτα να ρωτησεις.. απλα θα κουραστεις μαλλον μεχρι να παρεις απο ολους απαντησεις
 

therightstuff

Νεοφερμένος

Ο therightstuff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Θα σου πρότεινα να μην ασχοληθείς με κάποιο φροντιστήριο και να προετοιμαστείς με υλικό από το διαδίκτυο και αγοράζοντας κάποια βιβλία.

Για το γραπτό κομμάτι, δεν παίζει πολύ ρόλο ο βαθμός για την εισαγωγή σε μεταπτυχιακό. Αυτά που κοιτάνε τα πανεπιστήμια είναι το verbal + quantitative score. Το verbal κομμάτι θέλει αποστήθιση εκατοντάδων λέξεων. Το quant μέρος θέλει επίλυση εκαντοτάδων προβλημάτων και χρειάζεται εξάσκηση (όχι τόσο για τη δυσκολία των προβλημάτων, αλλά για την αναγνώριση μοτίβων και τη γρήγορη επίλυση τους).

Edit: Δεν είδα τη λεπτομέρεια ότι πρόκεται για το τεστ της βιολογίας. Τα παραπάνω ισχύουν για το κανονικό GRE, όχι για το Biology test. Η γνώμη μου όμως για το φροντιστήριο παραμένει ίδια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Θα σου πρότεινα να μην ασχοληθείς με κάποιο φροντιστήριο και να προετοιμαστείς με υλικό από το διαδίκτυο και αγοράζοντας κάποια βιβλία.

Για το γραπτό κομμάτι, δεν παίζει πολύ ρόλο ο βαθμός για την εισαγωγή σε μεταπτυχιακό. Αυτά που κοιτάνε τα πανεπιστήμια είναι το verbal + quantitative score. Το verbal κομμάτι θέλει αποστήθιση εκατοντάδων λέξεων. Το quant μέρος θέλει επίλυση εκαντοτάδων προβλημάτων και χρειάζεται εξάσκηση (όχι τόσο για τη δυσκολία των προβλημάτων, αλλά για την αναγνώριση μοτίβων και τη γρήγορη επίλυση τους).

Edit: Δεν είδα τη λεπτομέρεια ότι πρόκεται για το τεστ της βιολογίας. Τα παραπάνω ισχύουν για το κανονικό GRE, όχι για το Biology test. Η γνώμη μου όμως για το φροντιστήριο παραμένει ίδια.
διαβαζοντας τη δικη σου απαντηση συνειδητοποιησα πως ο ΟΡ ενδιαφερεται συγκεκριμενα για το τεστ της βιολογιας :') κι εγω εδινα συμβουλες για τα αγγλικα.. λμαο
 

birthdae

Νεοφερμένος

Ο birthdae αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
διαβαζοντας τη δικη σου απαντηση συνειδητοποιησα πως ο ΟΡ ενδιαφερεται συγκεκριμενα για το τεστ της βιολογιας :') κι εγω εδινα συμβουλες για τα αγγλικα.. λμαο
Χαχαχα δεν πειραζει. έχει κι ένα κομματι αγγλικων αλλά αυτό δεν με απασχολεί προς το παρον! 😀
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα σου πρότεινα να μην ασχοληθείς με κάποιο φροντιστήριο και να προετοιμαστείς με υλικό από το διαδίκτυο και αγοράζοντας κάποια βιβλία.

Για το γραπτό κομμάτι, δεν παίζει πολύ ρόλο ο βαθμός για την εισαγωγή σε μεταπτυχιακό. Αυτά που κοιτάνε τα πανεπιστήμια είναι το verbal + quantitative score. Το verbal κομμάτι θέλει αποστήθιση εκατοντάδων λέξεων. Το quant μέρος θέλει επίλυση εκαντοτάδων προβλημάτων και χρειάζεται εξάσκηση (όχι τόσο για τη δυσκολία των προβλημάτων, αλλά για την αναγνώριση μοτίβων και τη γρήγορη επίλυση τους).

Edit: Δεν είδα τη λεπτομέρεια ότι πρόκεται για το τεστ της βιολογίας. Τα παραπάνω ισχύουν για το κανονικό GRE, όχι για το Biology test. Η γνώμη μου όμως για το φροντιστήριο παραμένει ίδια.
Yeep της βιολογίας συγκεκριμένα ! έχω ήδη ξεκινήσει να λύνω κάποια δείγματα ασκήσεων που βρήκα στο διαδίκτυο, σε ευχαριστώ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top