Antivirus για υπολογιστή

butter_fly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η butter_fly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Καλησπέρα :)
Αγόρασα έναν υπολογιστή Dell Inspiron και θέλω να κατεβάσω κάποιο antivirus ή κάτι παρόμοιο για να προστατεύσω τον υπολογιστή. Το θέμα είναι ότι δεν έχω καμία ιδέα από αυτά :dance3: Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να με βοηθήσει; :thanku:
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Καλησπέρα :)
Αγόρασα έναν υπολογιστή Dell Inspiron και θέλω να κατεβάσω κάποιο antivirus ή κάτι παρόμοιο για να προστατεύσω τον υπολογιστή. Το θέμα είναι ότι δεν έχω καμία ιδέα από αυτά :dance3: Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να με βοηθήσει; :thanku:
Τα Dell Inspiron νομιζω ειναι ακριβα μηχανηματα οποτε μπορει να εχουν windows pro τα οποια εχουν δικο τους
antivirus καλο και μη ενοχλητικο. Το χρησιμοποιω τωρα μερικα χρονια και ειμαι οκ. οποτε μπορεις να το ψαξεις και να το ενεργοποιησεις.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Καλησπέρα butterfly , θα σου πρότεινα και γω να χρησιμοποιήσεις το default antivirus των Windows (Windows Defender). Αν δεν κατεβάζεις άσχετα αρχεία που μπορεί να βλάψουν τον υπολογιστή σου δεν θα χεις θέμα και δεν χρειάζεται άλλο antivirus.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Τα antivirus είναι αχρείαστα. Αυτό που χρειάζεται είναι να μην μπαίνουμε στο διαδίκτυο με συστήματα που δεν έχουν εγκατασταθεί τα τελευταία security updates.
 

pink_panther

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pink_panther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Τα antivirus είναι αχρείαστα. Αυτό που χρειάζεται είναι να μην μπαίνουμε στο διαδίκτυο με συστήματα που δεν έχουν εγκατασταθεί τα τελευταία security updates.
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Πάντοτε υπάρχουν τρύπες ασφαλείας ακόμα και με τα τελευταία patches, ειδικά στα windows.

Με malwarebytes και bitdefender είσαι μια χαρά. Αλλά και πάλι θέλει να προσέχεις σε ποιες σελίδες μπαίνεις και τι κατεβάζεις.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Πάντοτε υπάρχουν τρύπες ασφαλείας ακόμα και με τα τελευταία patches, ειδικά στα windows.

Με malwarebytes και bitdefender είσαι μια χαρά. Αλλά και πάλι θέλει να προσέχεις σε ποιες σελίδες μπαίνεις και τι κατεβάζεις.
Υπάρχουν τρύπες ασφαλείας που τις γνωρίζει το malwarebytes και το bitdefender και όχι η ίδια η microsoft;

Όσοι την παθαίνουν εχουν ανημέρωτο λογισμικό με exploits που δεν έχουν patchαριστεί. Με ένα ανημέρωτο σύστημα το mailwarebytes και το bitdefender δεν σε σώζουν απλώς είναι καλύτερο από το τπτ. Σε ένα ενημερωμένο σύστημα τα antivirus ειναι περιττά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

pink_panther

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pink_panther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Υπάρχουν τρύπες ασφαλείας που τις γνωρίζει το malwarebytes και το bitdefender και όχι η ίδια η microsoft;

Όσοι την παθαίνουν εχουν ανημέρωτο λογισμικό με exploits που δεν έχουν patchαριστεί. Με ένα ανημέρωτο σύστημα το mailwarebytes και το bitdefender δεν σε σώζουν απλώς είναι καλύτερο από το τπτ. Σε ένα ενημερωμένο σύστημα τα antivirus ειναι περιττά.
ΟΚ, εγώ προειδοποίησα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
κόλλησε covid o υπολογιστής; :hmm:
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Καλησπέρα :)
Αγόρασα έναν υπολογιστή Dell Inspiron και θέλω να κατεβάσω κάποιο antivirus ή κάτι παρόμοιο για να προστατεύσω τον υπολογιστή. Το θέμα είναι ότι δεν έχω καμία ιδέα από αυτά :dance3: Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να με βοηθήσει; :thanku:

Εγώ έχω Windows 8.1 τα γνήσια και για Antivirus έχω το Sophos.

Καλό είναι να εγκαταστήσεις Antivirus. Εγώ είχα πάθει έναν Ιό ο οποίος μου κατέστρεψε όλα τα αρχεία (μου ζητούσαν λύτρα για να τα επαναφέρουν) και αναγκάστηκα να κάνω format. Μου είχε καταστρέψει και του USB Stick γιατί εκείνη την ώρα ήταν συνδεδεμένο.
 

butter_fly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η butter_fly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Θέλω μια προστασία, γιατί ποτέ δεν ξέρεις... Θα το ψάξω αυτό με το windows defender, ελπίζω να το βρω κάπου 😂😂 ευχαριστώ για τις απαντήσεις /συμβουλές 😊
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
ΟΚ, εγώ προειδοποίησα.
Τσέκαρε αυτό μαν.
Organizations that had not installed Microsoft's security update from April 2017 were affected by the attack.[38] Those still running unsupported versions of Microsoft Windows, such as Windows XP and Windows Server 2003[39][40] were at particularly high risk because no security patches had been released since April 2014 for Windows XP (with the exception of one emergency patch released in May 2014) and July 2015 for Windows Server 2003.[8] A Kaspersky Lab study reported however, that less than 0.1 percent of the affected computers were running Windows XP, and that 98 percent of the affected computers were running Windows 7.[8][41]

Στο πρόσφατο παράδειγμα την πατησαν είναι αυτοί που είχαν ανημέρωτα windows.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Εγώ έχω Windows 8.1 τα γνήσια και για Antivirus έχω το Sophos.

Καλό είναι να εγκαταστήσεις Antivirus. Εγώ είχα πάθει έναν Ιό ο οποίος μου κατέστρεψε όλα τα αρχεία (μου ζητούσαν λύτρα για να τα επαναφέρουν) και αναγκάστηκα να κάνω format. Μου είχε καταστρέψει και του USB Stick γιατί εκείνη την ώρα ήταν συνδεδεμένο.


βάλε windows 10 μαν μου...
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Εγώ έχω Windows 8.1 τα γνήσια και για Antivirus έχω το Sophos.

Καλό είναι να εγκαταστήσεις Antivirus. Εγώ είχα πάθει έναν Ιό ο οποίος μου κατέστρεψε όλα τα αρχεία (μου ζητούσαν λύτρα για να τα επαναφέρουν) και αναγκάστηκα να κάνω format. Μου είχε καταστρέψει και του USB Stick γιατί εκείνη την ώρα ήταν συνδεδεμένο.
Δεν είχες τα τελευταία security update γι αυτο την πάτησες. Λογικά και πριν ειχες antivirus.

Εδώ το κλείσανε το exploits.
 
Τελευταία επεξεργασία:

butter_fly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η butter_fly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Το συγκεκριμένο antivirus είναι ήδη εγκατεστημένο στον υπολογιστή σου, δεν χρειάζεται να πειράξεις κάτι εσύ :) .
Ευτυχώς που μου το είπες, το ψάχνω σαν χαζή από προχθές 😂😂 νιώθω σαν γρία που δεν ξέρω τίποτα από όλα αυτά 😅😅😢
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top