Γενικές απορίες και πληροφορίες για τα Τμήματα Ιατρικής

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παπαγαλία. Μόνο παπαγαλία. Όχι απλά αυτολεξεί... θέλει ΚΑΙ το κόμμα.
Όλοι έτσι τα διαβάζουμε.
Εγώ μπορώ να αποστηθίζω 15 σελίδες/min
Ξέρω παιδιά που μπορούν και 20 σελίδες/min αλλά αυτά είναι άλλο επίπεδο.
Σ'αφήνω τώρα. Πάω να αποστηθίσω. Έχω να αποστηθίσω 2 τόμους μέχρι αύριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Παπαγαλία. Μόνο παπαγαλία. Όχι απλά αυτολεξεί... θέλει ΚΑΙ το κόμμα.
Όλοι έτσι τα διαβάζουμε.
Εγώ μπορώ να αποστηθίζω 15 σελίδες/min
Ξέρω παιδιά που μπορούν και 20 σελίδες/min αλλά αυτά είναι άλλο επίπεδο.
Σ'αφήνω τώρα. Πάω να αποστηθίσω. Έχω να αποστηθίσω 2 τόμους μέχρι αύριο.

:D ευτυχώς που κοψανε τα βιβλια και παπαγαλιζουμε μόνο ενα βιβλίο κάθε φορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
:D ευτυχώς που κοψανε τα βιβλια και παπαγαλιζουμε μόνο ενα βιβλίο κάθε φορα
Μόνο που κορόϊδευε.

edit: Χέστο, τώρα πρόσεξα ότι είσαι ο fockos(άλλαξες και εικόνα πάλι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antpal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Antpal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Καλησπερίζω την εκλεκτή παρέα.

Επειδή ενδιαφέρομαι να ακολουθήσω την Ιατρική και επειδή κατά καιρούς ακούω πολλά για την σχολή της Αθήνας μπορεί κάποιος να μου παρουσιάσει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα αυτής , έναντι των άλλων ιατρικών σχολών στην Ελλάδα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Καλησπερίζω την εκλεκτή παρέα.

Επειδή ενδιαφέρομαι να ακολουθήσω την Ιατρική και επειδή κατά καιρούς ακούω πολλά για την σχολή της Αθήνας μπορεί κάποιος να μου παρουσιάσει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα αυτής , έναντι των άλλων ιατρικών σχολών στην Ελλάδα ;

Θα γράψω μόνο τα πλεονεκτηματα:
Ψηλό επίπεδο φοιτητών
Καλύτερα μέλη δεπ και πιο πολλα
Μεγαλύτερη ποικιλία μαθημάτων επιλογής
Καλυτερες κλινικές κ νοσοκομεία
Καλύτερα οργανωμένος φοιτητικού σύλλογος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Θα γράψω μόνο τα πλεονεκτηματα:
Ψηλό επίπεδο φοιτητών
Καλύτερα μέλη δεπ και πιο πολλα
Μεγαλύτερη ποικιλία μαθημάτων επιλογής
Καλυτερες κλινικές κ νοσοκομεία
Καλύτερα οργανωμένος φοιτητικού σύλλογος

Είπε αυτός που υποτίθεται ότι σπουδάζει στην Πάτρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Είπε αυτός που υποτίθεται ότι σπουδάζει στην Πάτρα...

Το ότι σπούδαζω πατρα δε σημαίνει ότι δε παραδέχομαι την ανωτερότητα της Αθήνας σε κάποια πράγματα
Η αθηνα έχει και αρνητικά στα οποία δεν αναφέρθηκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Το ότι σπούδαζω πατρα δε σημαίνει ότι δε παραδέχομαι την ανωτερότητα της Αθήνας σε κάποια πράγματα
Η αθηνα έχει και αρνητικά στα οποία δεν αναφέρθηκα

Οπότε το ότι αναλύεις μόνο τα θετικά ενώ ξέρεις ότι υπάρχουν και αρνητικά που μπορεί να είναι και περισσότερα, στην πραγματικότητα σε κάνει άκρως αναξιόπιστο, right?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Οπότε το ότι αναλύεις μόνο τα θετικά ενώ ξέρεις ότι υπάρχουν και αρνητικά που μπορεί να είναι και περισσότερα, στην πραγματικότητα σε κάνει άκρως αναξιόπιστο, right?

Δεν αναφέρομαι στα αρνητικά γιατι δε ξέρω αν όντως ισχύουν. Π.χ. Δε μπορω να πω ότι μεγαλο καθηγηταδες στέλνουν ειδικευμένους να κάνουν μάθημα γιατι δε ξέρω όντως ισχύουν. Δε χρειαζόταν να απαντησεις το point που ήθελα το πέρασα δεν χρειαζόταν το κακόβουλο σχόλιο σου θα μπορούσα να πω για την πατρα τα αρνητικά γιατι μόνο αυτα έχω ζήσει όπως και για τα θετικά υποκειμενική και αντικειμενικά.

Τα θετικά που είπα για την αθηνα ήταν αντικειμενικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Για την Πάτρα ποια είναι τα αρνητικά ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Em_19011

Νεοφερμένος

Η Em_19011 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια. Φετος εδωσα δευτερη φορα πανελληνιες με στοχο την ιατρικη αλλα καταπως φαινεται εχω ενα μικρο ποσοστο περιπου 20% να πιασω την πιο χαμηλη, στην Αλεξ/πολη με καποια πτωση. Και αν δε την πιασω ομως, εχω τη δυνατοτητα να παω εξω, αφηνοντας ομως πισω μια τεραστια και με τρελα ανοιγματα και προοπτικες επιχειρηση του πατερα μου. Εχω τις εξεις δυο ερωτησεις: 1) Υπαρχει καποιος να με συμβουλεψει σε αυτο το διλημμα καρδιας και λογικης, ως προς την επιλογη του επαγγελματος,καποιος που εχει βρεθει στην ιδια η παρομοια κατασταση; Βεβαια υπαρχει ενδιαφερον για τη δουλεια αυτη, δε με αφηνει αδιαφορη, και με ενα πολυτεχνειο που πιανω αυτη τη στιγμη μπορω να ασχοληθω με τον καλυτερο δυνατο τροπο.Αυτο που φοβαμαι ειναι μηπως μου μεινει αυτο το απωθημενο της ιατρικης και δεν μπορω να ειμαι ευτυχισμενη με κατι αλλο(;) Και 2), υπαρχει καποιος που να εχει σπουδασει σε καποια χωρα του εξωτερικου ιατρικη,και αν ναι, τι βαθμο δυσκολιας συναντησε;; Ευχαριστω πολυ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Για την Πάτρα ποια είναι τα αρνητικά ?

Οι απαρτιωμενες
Οι μικρές εξεταστικές περιόδους
Η ανυπαρξία του φοιτητικού συλλόγου
Το νοσοκομειο που γίνεται κλινική ασκηση
η θέση του πανεπιστημίου
Η βιβλιοθήκη
Η μη ύπαρξη αναγνωστηριου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina28

Νεοφερμένος

Η marina28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδια καλησπερα και απο μενα. ηθελα και εγω με τη σειρα μου να ρωτησω κατι μηπως μπορει κανεις να μου απαντησει.
1. η ειδικοτητα ειναι υποχρεωτικη?
2. γιατρος με ανευ ειδικοτητα που μπορει να εργαστει?
3. κατα την περιοδο αναμονης για ειδικοτητα τι μπορεις να κανεις απο αποψη δουλειας?
ευχαριστω εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexia91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 125 μηνύματα.
παιδια καλησπερα και απο μενα. ηθελα και εγω με τη σειρα μου να ρωτησω κατι μηπως μπορει κανεις να μου απαντησει.
1. η ειδικοτητα ειναι υποχρεωτικη?
2. γιατρος με ανευ ειδικοτητα που μπορει να εργαστει?
3. κατα την περιοδο αναμονης για ειδικοτητα τι μπορεις να κανεις απο αποψη δουλειας?
ευχαριστω εκ των προτερων


Καλησπέρα!
1.η ειδικότητα είναι υποχρεωτική υπό την έννοια ότι μόνο έτσι μπορείς να εργαστείς σαν κανονικός γιατρός.Όλοι θεωρούμε αυτονόητο πως θα κάνουμε ειδικότητα
2.Χωρίς ειδικότητα μπορείς να απασχοληθείς πιο part-time να το πω.Για παράδειγμα στο σάιτ της σχολής μου(ΑΠΘ Ιατρική) υπήρξε ανακοίνωση που ζητούσε πτυχιούχο ιατρικής για πρακτική άσκηση 1 μήνα που πραγματοποιούν οι φοιτητές Δασολογίας του ΑΠΘ. μπορείς να απασχοληθείς σε κατασκηνώσεις(χρειάζονται πάντα πτυχιούχους ιατρικής), σε κάποιο ιατρείο ως βοηθός ιατρού-γραμματειακή υποστήριξη, αυτά κυρίως.Αλλά όχι κάτι πιο μόνιμο,απ όσο γνωρίζω τουλάχιστον.
3.α)Αγροτικό
β)κάτι από αυτά που ανέφερα στο 2
γ)κάτι άσχετο με την Ιατρική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danopfin95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Θελω να μου πειτε αν γνωριζετε με τη σειρα τις καλυτερες και στην συνεχεια τις λιγοτερο καλες σχολες ιστρικης ανα πολη...
ευχαριστω εκ των προτερων :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θελω να μου πειτε αν γνωριζετε με τη σειρα τις καλυτερες και στην συνεχεια τις λιγοτερο καλες σχολες ιστρικης ανα πολη...
ευχαριστω εκ των προτερων :D

Δες εδω: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=1443490 εχουν γινει πολλες συζητησεις επι του θεματος:P

Προσωπικη αποψη οτι δεν υπαρχει αντικειμενικα καλυτερη και χειροτερη ιατρικη. Ο καθε φοιτητης ιατρικης ξερει για την δικια του σχολη οχι για τις αλλες:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θελω να μου πειτε αν γνωριζετε με τη σειρα τις καλυτερες και στην συνεχεια τις λιγοτερο καλες σχολες ιστρικης ανα πολη...
ευχαριστω εκ των προτερων :D
Κανείς δεν μπορεί να στο πει αυτό καθώς δεν έχει σπουδάσει σε όλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anomoios

Νεοφερμένος

Ο Anomoios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. 1ο post στο forum αν και το διαβάζω τακτικά.

Γράφω τώρα γιατί είναι ένα θέμα που με καίει και θέλω τη βοήθεια σας.Είμαι 1ο έτος ηλεκτρολόγους αθήνα αλλά σκέφτομαι για 10%. Θα αναρωτιθείται τώρα τι σχέση έχει μια πολυτεχνική σχολή με την Ιατρική? Προφανώς καμία αλλά εγώ πάντα είχα το δίλλημα καθώς και οι δύο τομείς μου άρεσαν(ήμουν και θετική φυσικά). Αλλά στα 18 που καλείσαι να κάνεις μια τόσο σημαντική επιλογή δεν μπορείς να ξέρεις. Τώρα λοιπόν επαναφέρεται το δίλλημα για μένα.

Στο ψητό τώρα!
Αν μπορείτε οι γιατροί του forum(δεν είναι και λίγοι απ' όσο έχω δει) και όποιος άλλος ξέρει να βοηθήσετε καθώς νομίζω το θέμα δεν απασχολεί μόνο εμένα. Πληροφορίες του στυλ "είναι 6 χρόνια σχολή", "έχει 60 μαθήματα" κτλ. νομίζω έχουν υπεραναλυθεί και εύκολα τις βρίσκει κάποιος. Εγώ ψάχνω εσωτερικές πληροφορίες για τις σπουδές και την επιστήμη της ιατρικής.
Δηλαδή:
Έχει παπαγαλία η ιατρική?
Αποστηθίζετε ατέλειωτες πληροφορίες από ογκώδεις τόμους ή μαθαίνετε πιο πολύ μηχανισμούς του ανθρώπινου οργανισμού?
Έχει πιο πολύ Βιολογία,Χημεία ή πιο πολύ στηρίζεται η επιστήμη σε κλινικά στατιστικά?
Είναι πιο πολύ πρακτική-θετική επιστήμη ή πιο θεωρητική?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε κάθε περίπτωση!! ;)

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα 478-488 προήλθαν από νήμα με παρόμοιο θέμα με το παρόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
έχει παπαγαλία (οσοι λένε το αντίθετο απλά δεν γνωρίζουν τι είναι θετική σχολή). H επιστήμη έίναι θεωρητική κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό αν θέλεις να την βγάλεις με βαθμό πρέπει να αποστηθίσεις κάποια πράγματα τα οποια όμως επαναλαμβάνονται σε πολλά μαθήματα στη συνέχεια των σπουδών σου οπότε δεν είναι και τόσο τραγικό.


Μπροστά στο ΗΜΜΥ ΕΜΠ η ιατρική είναι παιδική χαρά.
fockos
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anomoios

Νεοφερμένος

Ο Anomoios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Κοίτα, η δυσκολία είναι υποκειμενική αν και στην παρούσα φάση δεν είναι κριτήριο για μένα. Στη σχολή μου ας πούμε δεν έχει χρειαστεί πραγματικά ούτε μια φορά να αποστηθίσω κάτι(ίσως είμαι μικρός ακόμα). Αλλά θυμάμαι στο σχολείο με δυσκόλευε η παπαγαλία στη Βιολογία αν και σαν επιστήμη μου άρεσε. Γι' αυτό ρωτάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top