[2021] Πανελλήνιες... διάβασμα λίγο πριν

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Υπάρχουν δύο λύσεις α) Ο.τι έβγαλες έβγαλες και κάνεις επανάληψη αυτά.
β) Παρατάς τα αλλα και εστιάζεις κοινωνιολογία.

Προσωπικά θα εκανα το πρώτο. Σε καμία περίπτωση πάντως δε θα προσπαθούσα ενα μηνα πριν να κανω επαναλήψεις και να βγάλω καινούργια υλη κινδυνεύοντας στο τέλος να τα μαθω ολα πρόχειρα.
Η ύλη ειναι καθαρή αποστήθιση, καθαρη αποστήθιση σε ενα μηνα δεν βγαίνει, μακαρι να έβγαινε.

Γενικά να θυμάσαι οτι σε αυτή τη φαση δεν εχει σημασία η υλη αλλα ο.τι ξέρεις να το ξέρεις καλα. 3 κεφάλαια κοινωνιολογίας; 3 κεφαλαια κοινωνιολογίας.

Αυτό θα κληθείς να κανεις σε ένα μηνα.

Αν μου έλεγες Ότι δεν ξερεις καλα ενα κεφάλαιο η απάντηση θα ήταν διαφορετική.
Αλλα με τα δεδομένα που μου δίνεις προτείνω απλα να εστιάσεις σε αυτα που ξέρεις ηδη σε όλα τα μαθήματα.
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, Γενικά δεν μου είναι πολύ Δύσκολο να καταλάβω και να αποστηθίσω. Συμφωνώ απόλυτα με όσα λες, το μόνο το μόνο εμπόδιο είναι το άγχος της τελευταίας στιγμής! Κατά τα άλλα το προσπερνάμε και δουλεύουμε σκληρά κάθε μέρα. Να πω επίσης ότι ταυτόχρονα εργάζομαι καθημερινά 8 ώρες και κάτω από αυτές τις συνθήκες είναι λογικό να έμεινα τόσο πίσω! Όπως και να έχει, μου έδωσες boost!!!! Ευχαριστώ πολύ!
Χαχαχ εγώ πέρυσι που έδινα πρώτη φορά έβγαλα την ιστορία σε ένα βράδυ! Δεν την είχα ξανά ανοίξει... Και έγραψα 10! Προφανώς και προλαβαίνεις... Φέτος όμως την έχω μάθει πολύ καλά

Υπάρχουν δύο λύσεις α) Ο.τι έβγαλες έβγαλες και κάνεις επανάληψη αυτά.
β) Παρατάς τα αλλα και εστιάζεις κοινωνιολογία.

Προσωπικά θα εκανα το πρώτο. Σε καμία περίπτωση πάντως δε θα προσπαθούσα ενα μηνα πριν να κανω επαναλήψεις και να βγάλω καινούργια υλη κινδυνεύοντας στο τέλος να τα μαθω ολα πρόχειρα.
Η ύλη ειναι καθαρή αποστήθιση, καθαρη αποστήθιση σε ενα μηνα δεν βγαίνει, μακαρι να έβγαινε.

Γενικά να θυμάσαι οτι σε αυτή τη φαση δεν εχει σημασία η υλη αλλα ο.τι ξέρεις να το ξέρεις καλα. 3 κεφάλαια κοινωνιολογίας; 3 κεφαλαια κοινωνιολογίας.

Αυτό θα κληθείς να κανεις σε ένα μηνα.

Αν μου έλεγες Ότι δεν ξερεις καλα ενα κεφάλαιο η απάντηση θα ήταν διαφορετική.
Αλλα με τα δεδομένα που μου δίνεις προτείνω απλα να εστιάσεις σε αυτα που ξέρεις ηδη σε όλα τα μαθήματα.
Η κοινωνιολογία βγαίνει άνετα σε έναν μήνα αν την είχες ξανά διαβάσει... Παιδιά εγώ πέρυσι δεν διάβαζα καθόλου και έγραψα ιστορία 10 και κοινωνιολογία 12... Ήμουν τυχερή βέβαια γιατί έπεσαν αυτά που θυμόμουν... Εμένα τα αρχαία με προβληματίζουν... Θέλω πολύ να γράψω 14.000-15.000 μόρια... Αλλά το άγνωστο είναι Γολγοθάς... Λέτε αν κάτσω ένα διήμερο ολόκληρο διαβάζοντας μόνο άγνωστο να γράψω κάτι?
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Έτσι είναι παιδιά, όπως και οι 2 από πάνω όπως και πολλά άλλα άτομα, διάβασαν ένα μήνα η ακόμα και λίγες μέρες κάτι, το έμαθαν, το έγραψαν πάνω κάτω και πήραν έναν βαθμό ανάλογο με αυτό. Αν έλεγε κάποιος ότι θέλει να βγάλει 17.000 μόρια δε θα έλεγε κανείς ναι.
Υπάρχουν και παιδιά που διαβάζουν όλους αυτούς τους μήνες και πάλι δεν έχουν καταφέρει να μάθουν τα απαραίτητα.
Οι πανελλήνιες είναι Γολγοθάς ναι, αλλά προσωπικά έχοντας τελειώσει εδώ και 5 χρόνια καταλαβαίνω ότι προσωπικό διάβασμα πρέπει σε σύνολο να έκανα ένα τρίμηνο με το σχολείο και το φροντιστήριο και όλες τις ώρες που αυτά "έτρωγαν".
Οταν κάποιος θέλει να στρωθει θα στρωθεί. Ένας μήνας είναι ένας μήνας. Σίγουρα καλύτερα από το καθόλου :)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να προσθέσω επίσης ότι μεγάλο ρόλο παίζει και το πεδίο. Εχω την αίσθηση ότι η θεωρητική, οχι ότι είναι πιο εύκολα, αλλά επειδή απαιτεί αποστήθιση είναι ευκολότερο να καλύψεις την ύλη από το να έδινες πχ φυσική. Οπότε ένας λόγος παραπάνω
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έτσι είναι παιδιά, όπως και οι 2 από πάνω όπως και πολλά άλλα άτομα, διάβασαν ένα μήνα η ακόμα και λίγες μέρες κάτι, το έμαθαν, το έγραψαν πάνω κάτω και πήραν έναν βαθμό ανάλογο με αυτό. Αν έλεγε κάποιος ότι θέλει να βγάλει 17.000 μόρια δε θα έλεγε κανείς ναι.
Υπάρχουν και παιδιά που διαβάζουν όλους αυτούς τους μήνες και πάλι δεν έχουν καταφέρει να μάθουν τα απαραίτητα.
Οι πανελλήνιες είναι Γολγοθάς ναι, αλλά προσωπικά έχοντας τελειώσει εδώ και 5 χρόνια καταλαβαίνω ότι προσωπικό διάβασμα πρέπει σε σύνολο να έκανα ένα τρίμηνο με το σχολείο και το φροντιστήριο και όλες τις ώρες που αυτά "έτρωγαν".
Οταν κάποιος θέλει να στρωθει θα στρωθεί. Ένας μήνας είναι ένας μήνας. Σίγουρα καλύτερα από το καθόλου :)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να προσθέσω επίσης ότι μεγάλο ρόλο παίζει και το πεδίο. Εχω την αίσθηση ότι η θεωρητική, οχι ότι είναι πιο εύκολα, αλλά επειδή απαιτεί αποστήθιση είναι ευκολότερο να καλύψεις την ύλη από το να έδινες πχ φυσική. Οπότε ένας λόγος παραπάνω
Όχι... Η θεωρητική είναι η πιο δύσκολη κατεύθυνση... Δεν αντέχεται... Έχεις να μάθεις τρία βιβλία παπαγαλία
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Όχι... Η θεωρητική είναι η πιο δύσκολη κατεύθυνση... Δεν αντέχεται... Έχεις να μάθεις τρία βιβλία παπαγαλία
Απλά η θεωρητική ειναι πιο προβλέψιμη και σιγουρη κατεύθυνση.. εννοειται δεν ειναι ευκολη, τιποτα δεν ειναι ευκολο. Απλα τα θετικα μαθηματα περα απο τη δυσκολια ειναι και μη προβλεψιμα, καθως καθε χρονο πεφτουν διαφορετικοι συνδυασμοι ασκησεων που πρεπει εκεινη την ωρα να σκεφτεις και να συνδυασεις γνωσεις και μεθοδους επιλυσης.. Ωστοσο οφειλω να παραδεχτω οτι τα αρχαια απαιτουν μεγαλη κριτικη ικανοτητα και συνδυαστικη σκεψη, σε σχεση με τα υπολοιπα.. (αντε και λιγο η ιστορια).
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Απλά η θεωρητική ειναι πιο προβλέψιμη και σιγουρη κατεύθυνση.. εννοειται δεν ειναι ευκολη, τιποτα δεν ειναι ευκολο. Απλα τα θετικα μαθηματα περα απο τη δυσκολια ειναι και μη προβλεψιμα, καθως καθε χρονο πεφτουν διαφορετικοι συνδυασμοι ασκησεων που πρεπει εκεινη την ωρα να σκεφτεις και να συνδυασεις γνωσεις και μεθοδους επιλυσης.. Ωστοσο οφειλω να παραδεχτω οτι τα αρχαια απαιτουν μεγαλη κριτικη ικανοτητα και συνδυαστικη σκεψη, σε σχεση με τα υπολοιπα.. (αντε και λιγο η ιστορια).
Πολύ σωστή τοποθετηση. Βέβαια είναι αναλόγως και τις ικανότητες του καθενός. Όλες οι κατευθύνσεις είναι απαιτητικές όταν θες να χτυπήσεις βαθμό. Σίγουρα όμως τα θεωρητικά μαθηματα είναι πιο εύκολο να βγουν σε σύγκριση με τα θετικά. Θα ήθελα πολύ να μάθω αν κάποιος κατάφερε με διάβασμα μιας μέρας να γράψει 10 σε κάποιο θετικό μάθημα 😂
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολύ σωστή τοποθετηση. Βέβαια είναι αναλόγως και τις ικανότητες του καθενός. Όλες οι κατευθύνσεις είναι απαιτητικές όταν θες να χτυπήσεις βαθμό. Σίγουρα όμως τα θεωρητικά μαθηματα είναι πιο εύκολο να βγουν σε σύγκριση με τα θετικά. Θα ήθελα πολύ να μάθω αν κάποιος κατάφερε με διάβασμα μιας μέρας να γράψει 10 σε κάποιο θετικό μάθημα 😂
Ναι έχω δοκιμάσει... Στην Δευτέρα Λυκείου ήμουν θετική... Πίστεψε με! Καμία σχέση! Η θεωρητική είναι πανδύσκολη... Δυστυχώς την έχουν κάνει έτσι που θα πρέπει να θυμάσαι 500 σελίδες συνολικά απ' έξω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πολύ σωστή τοποθετηση. Βέβαια είναι αναλόγως και τις ικανότητες του καθενός. Όλες οι κατευθύνσεις είναι απαιτητικές όταν θες να χτυπήσεις βαθμό. Σίγουρα όμως τα θεωρητικά μαθηματα είναι πιο εύκολο να βγουν σε σύγκριση με τα θετικά. Θα ήθελα πολύ να μάθω αν κάποιος κατάφερε με διάβασμα μιας μέρας να γράψει 10 σε κάποιο θετικό μάθημα 😂
Εγώ έγραψα 10 και 12 με το διάβασμα μιας μέρας γιατί έχω πάρα πολύ καλή μνήμη όταν συγκεντρώνομαι... Αλλά δεν γίνεται να θυμάσαι ΟΛΗ την ιστορία απ' έξω χωρίς να ξεχάσεις ούτε ένα "και"
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Νομίζω δεν έχει νόημα αυτή η συζήτηση περί θετικής και θεωρητικής. Ο καθένας έχει διαφορετική αντίληψη του δύσκολου, ανάλογα με τα ενδιαφέροντα και τις κλίσεις του.
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Απλά δεν γίνεται! Δεν μπορεί να ανταποκριθεί ένας μαθητής στην θετική με λίγο διάβασμα ή και με πασαλειματα γιατί πολύ απλά απαιτείται κατανόηση. Αυτό δεν σημαίνει ότι το 18500 της θεωρητικής είναι πιο εύκολο από το 18500 της θετικής βέβαια. Απαιτείται κόπος σε όλες τις κατευθύνσεις. Καλή επιτυχία!
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι μπορεί να συγκριθουν τα θέματα της θεωρητικής μέ της θετικής/υγείας.
Στα πρώτα ζητείται ακραία αποστήθιση και κατανόηση- η κριτική σκέψη μας εχει αφήσει εδω και χρόνια - ενω στα Δευτέρα πρέπει όντως να σκεφτείς την ωρα των εξετάσεων.
Επίσης γία να περάσει κάποιος ιατρική πρέπει να μην έχει κα θό λου κενα ολα τα τα χρόνια του σχολείου κατι που δεν ισχύει με τη νομική και την Ψυχογολογια που αρκούν να σοβαρευτείς στην β λυκείου.

Αμα θέλουν μπορούν να κάνουν πολυ πιο δύσκολη την θεωρητική απο άποψη σκεψης αλλα δεν θέλουν σε αντίθεση με τις αλλες κατευθύνσεις που καθε χρονο πέφτουν ολο και πιο δύσκολα.

Φυσικά δε λεω οτι ειναι εύκολα σε καμια περίπτωση αλλα δεν μπορώ να τη χαρακτηρίσω με τίποτα τη πιο δύσκολη κατεύθυνση.
Όπως και στο πανεπιστήμιο θεωρώ οτι οι πιο δύσκολες σχολές είναι τα πολυτεχνεία, οι φυσικομαθητικες και η ιατρική, η τελευταία όμως απο άποψη όγκου διαβάσματος και υποχωρήσεων ολως και όχι επειδή θελει ανώτερα μαθηματικά.

Το ποιντ μου είναι οτι αν μπεις απο σπόντα σε μια θεωρητική σχολή κουτσα στραβά θα την βγάλεις αλλα αν μπεις φαρμακευτική, χημικό, ηλεκτρολόγων κτλ δεν βγαίνεις.
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Παιδιά δεν υπάρχει νόημα να συγκρίνουμε.
Μιας και εγώ το ξεκίνησα παραπάνω θα ήθελα να επαναλάβω ότι αυτό που είπα είναι ότι όταν ένα παιδί έχει 1 μήνα μπροστά του, είναι πιο εύκολο κατά τη δική μου γνώμη και από όσα έχω δει να βγάλει την ύλη ενός θεωρητικού μαθήματος σε σχέση με το να πιάσει να μάθει από το 0 μαθηματικά και φυσική.
Όλα έχουν τη δυσκολία τους και όλοι έχουν τις κλίσεις τους
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top