γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,526 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι πως πολλοι με εχουν τρομοκρατησει λεγοντας πως δε θα τα καταφερω στο χημικο χωρις μαθηματικα στη τριτη λυκειου και γι αυτο εχω μπερδευτει. Θα συμφωνησω σχετικα με το 2ο πεδιο. Ο στοχος μου ειναι να φτασω τα 16.800 μορια για το χημικο στο απθ. Μου αρεσουν εξισου τα μαθηματικα και η βιολογια κι ο φοβος των μαθηματικων με κανουν να μη ξερω ποιο πεδιο να διαλεξω. Ειναι ενας στοχος που θελω να πετυχω οσο τιποτα αλλο και μπορει καποιοι να το θεωρουν υπερβολικο καθως ειμαι ακομη πρωτη λυκειου. Οι μισοι καθηγητες στο σχολειο μου λενε να παω με μαθηματικα και οι αλλοι μισοι με βιολογια, εχω τρελαθει
ιωαννα ερωτηση:
μετα το χημικο υπάρχει το χαος για σενα?
 

ioanna06

Νεοφερμένος

Η ioanna06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ιωαννα ερωτηση:
μετα το χημικο υπάρχει το χαος για σενα?
Πραγματικα δεν ξερω, εχω ψαξει πολλα επαγγελματα αλλα δε βρισκω κατι αλλο που να μου τραβαει το ενδιαφερον..ισως η φαρμακευτικη αλλα οπως ειπαμε εχει περισσοτερα μορια απ το χημικο. Ειναι κακο το να μην εχω αλλες επιλογες;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,222 μηνύματα.
Πραγματικα δεν ξερω, εχω ψαξει πολλα επαγγελματα αλλα δε βρισκω κατι αλλο που να μου τραβαει το ενδιαφερον..ισως η φαρμακευτικη αλλα οπως ειπαμε εχει περισσοτερα μορια απ το χημικο. Ειναι κακο το να μην εχω αλλες επιλογες;
Καθόλου. Σημαίνει ότι εχεις καθαρή κλίση και ενδιαφέρον προς κάτι συγκεκριμένο (που είναι πολύ καλό γιατί αυτό οδηγεί σε μια καλή καριέρα και πιο ευχάριστη ζωη).

Πολλοί άνθρωποι δεν ξέρουν τι θέλουν να κάνουν μέχρι και πολλά χρόνια αφού τελειώσουν το σχολείο. Είναι ευλογία να το έχεις βρει από νωρίς.

Και το άλλο ενδεχόμενο είναι να μην έχεις ψάξει ακόμα άλλες σχολές. Το οποίο είναι οκ, είσαι μικρή ακόμα, καθώς φτάνεις προς την τρίτη λύκειου θα μάθεις περισσότερα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,526 μηνύματα.
Πραγματικα δεν ξερω, εχω ψαξει πολλα επαγγελματα αλλα δε βρισκω κατι αλλο που να μου τραβαει το ενδιαφερον..ισως η φαρμακευτικη αλλα οπως ειπαμε εχει περισσοτερα μορια απ το χημικο. Ειναι κακο το να μην εχω αλλες επιλογες;
ναι ιωαννα ειναι τεραστιο κακο να μην εχεις επιλογες.
Τωρα δεν μπορεις να το καταλαβεις διοτι η εμπειριες σου σε εχουν τοποθετησει στην ελιτ των μαθητων σχολειου και εχεις και την αναλογη αισιοδοξια . αυτο δεν ειναι κακο μεν αλλα οχι ρεαλιστικο.
Οι πανελληνιες ειναι περιεργες εξετασεις με πολυ μιζερο και αυστηρο τροπο βαθμολόγησης.
Αν πραγματι εχεις κολλησει με το χημικο τοτε πρεπει να πας απο το 3ο πεδιο.
Τα στατιστικα στοιχεια λενε οτι 1 στους 3 γραφει μορια βιολογιας για χημικο
ενω αντιστοιχα 1 στους 7 γραφει καλα μορια μαθηματικων για χημικο.
Ειναι τεραστια και κρισιμη η διαφορα αυτη διοτι τα αλλα μαθηματα ( φυσικη ,χημεια) δεν ειναι ευκολοι μοριοσυλεκτες.
Η χημεια ειναι εξαιρετικη επιστημη και αφου την πας πρεπει να την προσπαθησεις.
Οι πιθανοτητες σου ειναι αυξημενες ομως μεσω του 3ου πεδιου.
Ε τωρα αν στραβωσει κατι .. ισως να χρειαστει να ξαναδωσεις και ισως να αναθεωρησεις.
Τα μαθηματικα του χημικου απλα ειναι , φαινονται δυσκολα στους χημικους γιατι τα εχουν παρατησει απο την β λυκειου. Ενα εξαμηνο ειναι θα τα καταφερεις , εστω και με φροντιστηριο.
 

ioanna06

Νεοφερμένος

Η ioanna06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Έχεις σκεφτεί με τις θες να ασχοληθείς πάνω κάτω αργότερα στο χημικό ;

Εάν μου πεις τίποτα σε στυλ κλινικής χημείας, βιολογιες κτλπ. τότε ναι, πιθανότατα το 3ο πεδίο να είναι καλύτερη επιλογή.

Εάν σου άρεσαν πράγματα πιο κοντά σε αναλυτική,φυσικοχημεία ή κβαντική χημεία, τότε το 2ο είναι must για την επιτυχία σου αργότερα στην σχολή.

Πάντως το post σου είναι απόδειξη ότι εκεί στο υπουργείο είναι ότι να'ναι. Να θέλει ένα παιδί να λάβει την κατάλληλη εκπαίδευση αλλά να φοβάται γιατί ταυτόχρονα ένα σωρό συμμαθητές του θα επιλέξουν την πιο σίγουρη βιολογία.@nPb μην απορούμε μετά πως πάει καταδιολου η κατάσταση...

Για εμένα πρέπει να σταματήσει αυτό το χάλι και να αφαιρεθεί δια πάντως η χημεία από το 3ο πεδίο όπως και η βιολογία από το 2ο.
Αν και ειναι ακομη νωρις να αποφασισω πιστευω πως μου αρεσει περισσοτερο η αναλυτικη χημεια, αν και δεν αποκλειω τελειως τη βιοχημεια, τη γεωχημεια κλπ. Ειναι σα να λεμε πως δε μου κανουν κλικ. Αλλα οπως ανεφερες κι εσυ αυτο που με ενδιαφερει ειναι να ακολουθησω το πεδιο που θα μου προσφερει επιτυχια στη σχολη
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,222 μηνύματα.
Αν και ειναι ακομη νωρις να αποφασισω πιστευω πως μου αρεσει περισσοτερο η αναλυτικη χημεια, αν και δεν αποκλειω τελειως τη βιοχημεια, τη γεωχημεια κλπ. Ειναι σα να λεμε πως δε μου κανουν κλικ. Αλλα οπως ανεφερες κι εσυ αυτο που με ενδιαφερει ειναι να ακολουθησω το πεδιο που θα μου προσφερει επιτυχια στη σχολη
Εξαιρετικός κλάδος, με πολύ ενδιαφέρον και τεράστιας σημασίας η αναλυτική.
Θα χρειαστείς πάρα πολλά μαθηματικά εαν θες να πετύχεις σε αυτό. Εαν και νωρίς ακόμα εννοείται για να αποφασίσεις. Ακριβώς επειδή είναι νωρίς όμως πρέπει να προσπαθήσεις να μην αφήσεις τα μαθηματικά και αποκλείσεις επιλογές.

Για εμένα θα σου προτείνω το εξής. Στατιστικά ισχύει οτι το 3ο πεδίο σου δίνει περισσότερες πιθανότητες να περάσεις. Ωστόσο είπες οτι είσαι άριστη μαθήτρια.

Εαν πράγματι είσαι άριστη λοιπόν,δεν θα δυσκολευτείς να γράψεις στις πανελλήνιες και στα μαθηματικά. Και έτσι μπαίνοντας στην σχολή θα έχεις πολύ ανώτερο επίπεδο απο τους συμμαθητές σου γιατί θα έχεις υπόβαθρο στα μαθηματικά ενώ οι άλλοι θα κοπανιούνται να τα μάθουν(που η δραματική πλειοψηφία δεν θα τα μάθει γιατί θα βαρεθεί, γιατί δεν θα έχει χρόνο, γιατί θα αγανακτήσει και χίλια δυο άλλα).
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Δεν είναι δύσκολο. Τα δεδομένα του Γιάννη ίσα ίσα λένε οτι είναι πανεύκολο να πάρεις 20, αφού με σχεδόν τα 3/4 των υποψηφίων σε σχέση με το 2ο πεδίο, πάνω απο το διπλάσιο ποσοστό γράφει στο 3ο πεδίο 17 με 20. Για την ακρίβεια είναι ακόμα πιο απίστευτα τα δεδομένα καθώς δείχνουν οτι η πλειοψηφία γράφει 19 με 20. Απορώ πως γίνεται να αμφιβάλλει κανείς με χειροπιαστά δεδομένα... Δεν είναι δηλαδή μια υπόθεση που μπορεί κάποιος να κάνει με ένα περιθώριο αμφιβολίας. Πρόκειται για ξεκάθαρη ένδειξη. Είναι μια μη φυσιολογική κατάσταση κατά την γνώμη μου πάντα που δεν συμφέρει όσους προσπαθούν.

Αυτό σημαίνει οτι είτε όλοι αυτοί οι μαθητές είναι πολύ εκλεκτοί(αμφιβάλλω οτι γίνεται να είναι τόσα άτομα εκλεκτά), είτε οτι η βιολογία είναι πολύ πιο εύκολη απο τα μαθηματικά. Που προσωπικά το πιστεύω αυτό.

Η δυσκολία του 3ου πεδίου λοιπόν σε σχέση με το 2ο, δεν είναι οτι είναι πολύ δύσκολο να πετύχεις βαθμούς στην κλίμακα του 19 με 20. Αλλά οτι είναι πολύ δύσκολο να ξεχωρίσεις απο τους υπόλοιπους γιατί διαβάζουν όλοι αρκετά και τα θέματα απο ότι φαίνεται δεν είναι αρκετά απαιτητικά, οπότε δεν μπορεί να γίνει με αξιοπιστία ο διαχωρισμός μεταξύ μέτριου και άριστου.

Οι μαθητές του 3ου πεδίου θα έπρεπε να ήταν απογοητευμένοι που δεν είναι εφικτός ο διαχωρισμός. Σημαίνει οτι απο καθαρή τύχη μπορεί να τους φάει την θ
βασικα αυτο ισχυει και επειδη οι περιασσοτεροι τοπ μαθητες δυστυχως η ευτυχως πανε βιολογια για να χτυπησουν ιατρικη επειδη και καλα θεωρειται η καλυτερη σχολη και δρομος για λεφτα....
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top