2η φορά για ιατρική ή εξωτερικό

Dion G.

Νεοφερμένος

Ο Dion G. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.Θα ήθελα να μοιραστώ και εγώ τις σκέψεις μου καθώς είμαι λίγο μπερδεμένος.Ειχα περάσει στο ιστορικό στα 18 μου και το σταμάτησα λόγω ενός θέματος υγείας.Αποφάσισα πέρυσι στα 22 μου πως θέλω να ακολουθήσω το επάγγελμα της ιατρικής,φανερά επηρεασμένος από το θέμα υγείας μου...Διάβασα μισό χρόνο για να καλύψω τα κενά μου,επειδή ήμουν θεωρητική κατεύθυνση,και έπειτα άλλον ένα χρόνο έκανα κανονικά τα μαθήματα τρίτης λυκείου...Συγκέντρωσα μόνο 13.200 μόρια φέτος.Σιγουρα θα δώσω και άλλη ευκαιρία στον εαυτό μου γιατί ήμουν και από άλλη κατεύθυνση οπότε δικαιολογώ την σχετικά χαμηλή βαθμολογία.Το δίλημμα μου είναι να διαβάσω για να ξανά δώσω εδώ ή να το κυνηγήσω για εξωτερικό; Μπορώ από το το 13.000 να φτάσω στις 18.000;
 

Scarlett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Scarlett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.Θα ήθελα να μοιραστώ και εγώ τις σκέψεις μου καθώς είμαι λίγο μπερδεμένος.Ειχα περάσει στο ιστορικό στα 18 μου και το σταμάτησα λόγω ενός θέματος υγείας.Αποφάσισα πέρυσι στα 22 μου πως θέλω να ακολουθήσω το επάγγελμα της ιατρικής,φανερά επηρεασμένος από το θέμα υγείας μου...Διάβασα μισό χρόνο για να καλύψω τα κενά μου,επειδή ήμουν θεωρητική κατεύθυνση,και έπειτα άλλον ένα χρόνο έκανα κανονικά τα μαθήματα τρίτης λυκείου...Συγκέντρωσα μόνο 13.200 μόρια φέτος.Σιγουρα θα δώσω και άλλη ευκαιρία στον εαυτό μου γιατί ήμουν και από άλλη κατεύθυνση οπότε δικαιολογώ την σχετικά χαμηλή βαθμολογία.Το δίλημμα μου είναι να διαβάσω για να ξανά δώσω εδώ ή να το κυνηγήσω για εξωτερικό; Μπορώ από το το 13.000 να φτάσω στις 18.000;
Γεια σου και από εμένα! Αρχικά συγχαρητήρια για την επιμονή σου και την φετινή σου απόδοση! Η προσπάθεια σου (αλλαγή πεδίου -ξανα πανελλήνιες ) είναι ήδη αρκετά μεγάλη.Κατα την άποψη μου το θέμα των μορίων δεν είναι ανασταλτικός παράγοντας ίσα ίσα αφού υπάρχει θέληση καλύτερα να ξαναδώσεις παρά να πας εξωτερικό ακυρώνοντας έτσι τον κόπο σου και την προσπάθεια σου! (Όχι πως θεωρώ κακή λύση την λύση του εξωτερικού αλλά αφού μπορείς να ξαναπροσπαθήσεις γιατί όχι);
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,265 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.Θα ήθελα να μοιραστώ και εγώ τις σκέψεις μου καθώς είμαι λίγο μπερδεμένος.Ειχα περάσει στο ιστορικό στα 18 μου και το σταμάτησα λόγω ενός θέματος υγείας.Αποφάσισα πέρυσι στα 22 μου πως θέλω να ακολουθήσω το επάγγελμα της ιατρικής,φανερά επηρεασμένος από το θέμα υγείας μου...Διάβασα μισό χρόνο για να καλύψω τα κενά μου,επειδή ήμουν θεωρητική κατεύθυνση,και έπειτα άλλον ένα χρόνο έκανα κανονικά τα μαθήματα τρίτης λυκείου...Συγκέντρωσα μόνο 13.200 μόρια φέτος.Σιγουρα θα δώσω και άλλη ευκαιρία στον εαυτό μου γιατί ήμουν και από άλλη κατεύθυνση οπότε δικαιολογώ την σχετικά χαμηλή βαθμολογία.Το δίλημμα μου είναι να διαβάσω για να ξανά δώσω εδώ ή να το κυνηγήσω για εξωτερικό; Μπορώ από το το 13.000 να φτάσω στις 18.000;
Το μόνο που θα πω είναι οτι παίζεις λίγο κορωνα η γράμματα το μέλλον σου.
Είναι κάπως ακραίο απο κάτι που σου συνέβη, και πιθανώς ενθουσιάστηκες, να θεωρείς οτι θα σου αρέσουν οι σπουδές και ιδίως η ζωή του γιατρού. Δηλαδή εαν γινόταν καμιά πυρκαγιά και σε βοηθούσε ένας πυροσβέστης θα πήγαινες να γίνεις πυροσβέστης ; Θα ήξερες ή θα είχες αρκετό χρόνο να σκεφτείς τι σημαίνει να γίνεις πυροσβέστης(γιατρός στην προκειμένη) τι δυσκολίες θα υπάρξουν στον δρόμο και εαν θα μπορείς να τις αντιμετωπίσεις;

Με συγχωρείς εαν φαίνεται οτι σε αποθαρρύνω, αλλά το τρίτο πεδίο έχει πολλές επιλογές. Είναι κρίμα να ταλαιπωρείσαι για έναν τόσο δύσκολο στόχο έχοντας τελείως διαφορετικό background. Αγνοώντας και τις υπόλοιπες επιλογές, επηρεαζόμενος όπως λες απο ένα τυχαίο θέμα υγείας. Άλλοι υποψήφιοι προετοιμάζονται απο μικροί και σκέφτονται πολλά χρόνια τις δυσκολίες που θα αντιμετωπίσουν. Θαρρώ πως η πιθανότητα να δώσεις τρίτη φορά είναι πολύ υψηλή. Καλοί και διαβαστεροί μαθητές βγάζουν συνήθως 15Κ-17K στο τρίτο πεδίο. Οπότε στα 13K καταλαβαίνεις οτι υπάρχουν κενά. Οπότε αυτά πρέπει να καλυφθούν, διότι και στο εξωτερικό να πας, τι θα καταλάβεις ; Εαν το θες τόσο πολύ όμως ναι, μπορεί να γίνει με πολύ προσπάθεια,κόπο και αρκετό χρόνο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Scarlett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Scarlett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Το μόνο που θα πω είναι οτι παίζεις λίγο κορωνα η γράμματα το μέλλον σου.
Είναι κάπως ακραίο απο κάτι που σου συνέβη, και πιθανώς ενθουσιάστηκες, να θεωρείς οτι θα σου αρέσουν οι σπουδές και ιδίως η ζωή του γιατρού. Δηλαδή εαν γινόταν καμιά πυρκαγιά και σε βοηθούσε ένας πυροσβέστης θα πήγαινες να γίνεις πυροσβέστης ; Θα ήξερες ή θα είχες αρκετό χρόνο να σκεφτείς τι σημαίνει να γίνεις πυροσβέστης(γιατρός στην προκειμένη) τι δυσκολίες θα υπάρξουν στον δρόμο και εαν θα μπορείς να τις αντιμετωπίσεις;

Με συγχωρείς εαν φαίνεται οτι σε αποθαρρύνω, αλλά το τρίτο πεδίο έχει πολλές επιλογές. Είναι κρίμα να ταλαιπωρείσαι για έναν τόσο δύσκολο στόχο έχοντας τελείως λάθος background(άλλοι υποψήφιοι προετοιμάζονται απο μικροί και σκέφτονται πολλά χρόνια τις δυσκολίες που θα αντιμετωπίσουν) αγνοώντας και τις υπόλοιπες επιλογές επηρεαζόμενος όπως λες απο ένα τυχαίο θέμα υγείας. Θαρρώ πως η πιθανότητα να δώσεις τρίτη φορά είναι πολύ υψηλή. Καλοί και διαβαστεροί μαθητές βγάζουν συνήθως 15Κ-17K στο τρίτο πεδίο. Οπότε στα 13K καταλαβαίνεις οτι υπάρχουν κενά. Οπότε αυτά πρέπει να καλυφθούν, διότι και στο εξωτερικό να πας, τι θα καταλάβεις ;
(Για το θέμα των μορίων θα αναφερθώ μόνο γιατί στα άλλα συμφωνώ) σκέψου ότι ασχολήθηκε με τρία μαθήματα που πιθανότατα στην σχολικη του ζωή δεν είχε δει ποτέ σοβαρά άρα ήταν κάτι καινούριο και παρόλαυτα κατάφερε να βγάλει έναν σχετικά μέτριο βαθμό. Ένας χρόνος παραπάνω θα τον βοηθούσε αρκετά περισσότερο
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Να διαβάσεις και να ξανά δώσεις εννοείται. Εφόσον έχεις και την οικονομική δυνατότητα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,265 μηνύματα.
(Για το θέμα των μορίων θα αναφερθώ μόνο γιατί στα άλλα συμφωνώ) σκέψου ότι ασχολήθηκε με τρία μαθήματα που πιθανότατα στην σχολικη του ζωή δεν είχε δει ποτέ σοβαρά άρα ήταν κάτι καινούριο και παρόλαυτα κατάφερε να βγάλει έναν σχετικά μέτριο βαθμό. Ένας χρόνος παραπάνω θα τον βοηθούσε αρκετά περισσότερο
Δεν διαφωνώ καθόλου με αυτό που λες αλλά το βλέπω εντελώς ρεαλιστικά. Θέλει να περάσει στην πιο υψηλόβαθμη σχολή του τρίτου πεδίου, με την περισσότερη ζήτηση, ερχόμενος απο το 1ο πεδίο το οποίο δεν έχει ούτε ένα κοινό μάθημα πέρα απο την έκθεση. Οι πιθανότητες να αναπτύξει την κατάλληλη σκέψη για να φτάσει σε αυτό το επίπεδο σε φυσική και χημεία είναι πάρα πάρα πολύ μικρή. Επίσης το κίνητρο όπως είπα είναι λάθος. Και εδώ βλέπουμε παιδιά να μην τα καταφέρνουν που είχαν πολύ πιο ισχυρό κίνητρο.

Όπως είπα εαν το θέλει τόσο πολύ προφανώς αξίζει να το προσπαθήσει παρά τα όποια odds. Η εκτίμηση μου είναι οτι του χρόνου μπορεί να πετύχει και 16.000 μόρια εαν προετοιμαστεί καλά. Οπότε θεωρώ οτι την τρίτη φορά και ύπο την προυπόθεση οτι θα προσπαθήσει πάρα πάρα πολύ ίσως και να έχει πιθανότητα να περάσει.

Απλά πρέπει να ξέρει τι είναι μπροστά του. Θα μπει σχολή 24, θα τριανταρίσει μέχρι να τελειώσει εαν υπολογίσουμε και τον στρατό και στο ενδιάμεσο θα ρίχνει το διάβασμα της αρκούδας. Οπότε δεν είναι παίξε γέλασε η απόφαση. Εαν δεν το θέλει πολύ και δεν είναι σίγουρος οτι τον γεμίζει θα καταρριέται την ώρα και την στιγμή. Ειδικά με τις κλινικές και τα εργαστήρια.
 

Dion G.

Νεοφερμένος

Ο Dion G. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Το μόνο που θα πω είναι οτι παίζεις λίγο κορωνα η γράμματα το μέλλον σου.
Είναι κάπως ακραίο απο κάτι που σου συνέβη, και πιθανώς ενθουσιάστηκες, να θεωρείς οτι θα σου αρέσουν οι σπουδές και ιδίως η ζωή του γιατρού. Δηλαδή εαν γινόταν καμιά πυρκαγιά και σε βοηθούσε ένας πυροσβέστης θα πήγαινες να γίνεις πυροσβέστης ; Θα ήξερες ή θα είχες αρκετό χρόνο να σκεφτείς τι σημαίνει να γίνεις πυροσβέστης(γιατρός στην προκειμένη) τι δυσκολίες θα υπάρξουν στον δρόμο και εαν θα μπορείς να τις αντιμετωπίσεις;

Με συγχωρείς εαν φαίνεται οτι σε αποθαρρύνω, αλλά το τρίτο πεδίο έχει πολλές επιλογές. Είναι κρίμα να ταλαιπωρείσαι για έναν τόσο δύσκολο στόχο έχοντας τελείως διαφορετικό background(άλλοι υποψήφιοι προετοιμάζονται απο μικροί και σκέφτονται πολλά χρόνια τις δυσκολίες που θα αντιμετωπίσουν) αγνοώντας και τις υπόλοιπες επιλογές, επηρεαζόμενος όπως λες απο ένα τυχαίο θέμα υγείας. Θαρρώ πως η πιθανότητα να δώσεις τρίτη φορά είναι πολύ υψηλή. Καλοί και διαβαστεροί μαθητές βγάζουν συνήθως 15Κ-17K στο τρίτο πεδίο. Οπότε στα 13K καταλαβαίνεις οτι υπάρχουν κενά. Οπότε αυτά πρέπει να καλυφθούν, διότι και στο εξωτερικό να πας, τι θα καταλάβεις ; Εαν το θες τόσο πολύ όμως ναι, μπορεί να γίνει με πολύ προσπάθεια,κόπο και αρκετό χρόνο.
Ευχαριστώ για το χρόνο σου αρχικά.Η απόφαση για ιατρική ήταν συνειδητή,μετά από ώριμη σκέψη και πολλές συζητήσεις με τους γιατρούς μου για τις δυσκολίες του επαγγέλματος.Δεν είμαι ονειροπόλος,ξέρω ότι δεν είναι εύκολα τα πράγματα σ'αυτό το επάγγελμα.Υπάρχει ο χρόνος και το χρήμα για να προσπαθήσω ξάνα αλλά με ανησυχεί ότι δε θα καλύψω τα κενά μου.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.
Πάντως οι πανελλαδικές δεν είναι μόνο θέμα διαβάσματος, δηλαδή διάβασα και πάω και γράφω 18k, όχι. Είναι θέμα γνώσεων, διαχείρισης αυτών των γνώσεων και του χρόνου σου και φυσικά παίζει ρόλο -μικρό,αλλά σημαντικό - και ο παράγοντας τύχη.

Είμαι υπερ του να ξαναδώσεις, αλλά ομολογώ ότι συμφωνώ αρκετά με αυτά που είπε παραπάνω ο @Samael.
 

Dion G.

Νεοφερμένος

Ο Dion G. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ καθόλου με αυτό που λες αλλά το βλέπω εντελώς ρεαλιστικά. Θέλει να περάσει στην πιο υψηλόβαθμη σχολή του τρίτου πεδίου, με την περισσότερη ζήτηση, ερχόμενος απο το 1ο πεδίο το οποίο δεν έχει ούτε ένα κοινό μάθημα πέρα απο την έκθεση. Οι πιθανότητες να αναπτύξει την κατάλληλη σκέψη για να φτάσει σε αυτό το επίπεδο σε φυσική και χημεία είναι πάρα πάρα πολύ μικρή. Επίσης το κίνητρο όπως είπα είναι λάθος. Και εδώ βλέπουμε παιδιά να μην τα καταφέρνουν που είχαν πολύ πιο ισχυρό κίνητρο.

Όπως είπα εαν το θέλει τόσο πολύ προφανώς αξίζει να το προσπαθήσει παρά τα όποια odds. Η εκτίμηση μου είναι οτι του χρόνου μπορεί να πετύχει και 16.000 μόρια εαν προετοιμαστεί καλά. Οπότε θεωρώ οτι την τρίτη φορά και ύπο την προυπόθεση οτι θα προσπαθήσει πάρα πάρα πολύ ίσως και να έχει πιθανότητα να περάσει.

Απλά πρέπει να ξέρει τι είναι μπροστά του. Θα μπει σχολή 24, θα τριανταρίσει μέχρι να τελειώσει εαν υπολογίσουμε και τον στρατό και στο ενδιάμεσο θα ρίχνει το διάβασμα της αρκούδας. Οπότε δεν είναι παίξε γέλασε η απόφαση. Εαν δεν το θέλει πολύ και δεν είναι σίγουρος οτι τον γεμίζει θα καταρριέται την ώρα και την
Δεν διαφωνώ καθόλου με αυτό που λες αλλά το βλέπω εντελώς ρεαλιστικά. Θέλει να περάσει στην πιο υψηλόβαθμη σχολή του τρίτου πεδίου, με την περισσότερη ζήτηση, ερχόμενος απο το 1ο πεδίο το οποίο δεν έχει ούτε ένα κοινό μάθημα πέρα απο την έκθεση. Οι πιθανότητες να αναπτύξει την κατάλληλη σκέψη για να φτάσει σε αυτό το επίπεδο σε φυσική και χημεία είναι πάρα πάρα πολύ μικρή. Επίσης το κίνητρο όπως είπα είναι λάθος. Και εδώ βλέπουμε παιδιά να μην τα καταφέρνουν που είχαν πολύ πιο ισχυρό κίνητρο.

Όπως είπα εαν το θέλει τόσο πολύ προφανώς αξίζει να το προσπαθήσει παρά τα όποια odds. Η εκτίμηση μου είναι οτι του χρόνου μπορεί να πετύχει και 16.000 μόρια εαν προετοιμαστεί καλά. Οπότε θεωρώ οτι την τρίτη φορά και ύπο την προυπόθεση οτι θα προσπαθήσει πάρα πάρα πολύ ίσως και να έχει πιθανότητα να περάσει.

Απλά πρέπει να ξέρει τι είναι μπροστά του. Θα μπει σχολή 24, θα τριανταρίσει μέχρι να τελειώσει εαν υπολογίσουμε και τον στρατό και στο ενδιάμεσο θα ρίχνει το διάβασμα της αρκούδας. Οπότε δεν είναι παίξε γέλασε η απόφαση. Εαν δεν το θέλει πολύ και δεν είναι σίγουρος οτι τον γεμίζει θα καταρριέται την ώρα και την στιγμή. Ειδικά με τις κλινικές και τα εργαστήρια.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Κοιτα πρωτα απο ολα μηπως και μπορεις να μπεις χωρις εξετασεις με ποσοστο 5% για θεματα υγειας με ποσοστο αναπηριας 67% και ανω (με τους βαθμους του σχολειου μονο δλδ)
 

Πα.Κ

Νεοφερμένος

Ο Πα.Κ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 94 μηνύματα.
@Dion G. επειδή έθεσες και το ενδεχόμενο του εξωτερικού, ποιες χώρες σκέφτεσαι;
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,670 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.Θα ήθελα να μοιραστώ και εγώ τις σκέψεις μου καθώς είμαι λίγο μπερδεμένος.Ειχα περάσει στο ιστορικό στα 18 μου και το σταμάτησα λόγω ενός θέματος υγείας.Αποφάσισα πέρυσι στα 22 μου πως θέλω να ακολουθήσω το επάγγελμα της ιατρικής,φανερά επηρεασμένος από το θέμα υγείας μου...Διάβασα μισό χρόνο για να καλύψω τα κενά μου,επειδή ήμουν θεωρητική κατεύθυνση,και έπειτα άλλον ένα χρόνο έκανα κανονικά τα μαθήματα τρίτης λυκείου...Συγκέντρωσα μόνο 13.200 μόρια φέτος.Σιγουρα θα δώσω και άλλη ευκαιρία στον εαυτό μου γιατί ήμουν και από άλλη κατεύθυνση οπότε δικαιολογώ την σχετικά χαμηλή βαθμολογία.Το δίλημμα μου είναι να διαβάσω για να ξανά δώσω εδώ ή να το κυνηγήσω για εξωτερικό; Μπορώ από το το 13.000 να φτάσω στις 18.000;
απο πανελληνιες ξεχνα το απλα!τσαμπα θα ασχολεισαι καθως προερχεσαι απο θεωρητικη οποτε δεν εχεις το απαιτουμενο υποβαθρο.βεβαια τα 13000 μορια ειναι καλη επιδοση αλλα δεν πιστευω οτι θα φτασεις τα 18000 και κατι που απαιτουνται οσες φορες και να ξαναδωσεις.ρεαλιστικη επιλογη για ελλαδα θα ηταν να τελειωσεις εκεινη τη σχολη που ησουνα (φανταζομαι δε θα κανες τη λαλακια να διαγραφεις) και να προσπαθησεις με κατατακτηριες που ναι μαθηματα που θες μονο παπαγαλια οτι πρεπει για σενα που σαι θεωρητικη! αν θες αμεση λυση προφανως εξωτερικο.
 

Dion G.

Νεοφερμένος

Ο Dion G. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ καθόλου με αυτό που λες αλλά το βλέπω εντελώς ρεαλιστικά. Θέλει να περάσει στην πιο υψηλόβαθμη σχολή του τρίτου πεδίου, με την περισσότερη ζήτηση, ερχόμενος απο το 1ο πεδίο το οποίο δεν έχει ούτε ένα κοινό μάθημα πέρα απο την έκθεση. Οι πιθανότητες να αναπτύξει την κατάλληλη σκέψη για να φτάσει σε αυτό το επίπεδο σε φυσική και χημεία είναι πάρα πάρα πολύ μικρή. Επίσης το κίνητρο όπως είπα είναι λάθος. Και εδώ βλέπουμε παιδιά να μην τα καταφέρνουν που είχαν πολύ πιο ισχυρό κίνητρο.

Όπως είπα εαν το θέλει τόσο πολύ προφανώς αξίζει να το προσπαθήσει παρά τα όποια odds. Η εκτίμηση μου είναι οτι του χρόνου μπορεί να πετύχει και 16.000 μόρια εαν προετοιμαστεί καλά. Οπότε θεωρώ οτι την τρίτη φορά και ύπο την προυπόθεση οτι θα προσπαθήσει πάρα πάρα πολύ ίσως και να έχει πιθανότητα να περάσει.

Απλά πρέπει να ξέρει τι είναι μπροστά του. Θα μπει σχολή 24, θα τριανταρίσει μέχρι να τελειώσει εαν υπολογίσουμε και τον στρατό και στο ενδιάμεσο θα ρίχνει το διάβασμα της αρκούδας. Οπότε δεν είναι παίξε γέλασε η απόφαση. Εαν δεν το θέλει πολύ και δεν είναι σίγουρος οτι τον γεμίζει θα καταρριέται την ώρα και την στιγμή. Ειδικά με τις κλινικές και τα εργαστήρια.

@Dion G. επειδή έθεσες και το ενδεχόμενο του εξωτερικού, ποιες χώρες σκέφτεσαι;
Ιταλία,έχει χαμηλά δίδακτρα και πολλοί Έλληνες παίρνουν υποτροφία.Η εισαγωγή βέβαια και εκεί δεν είναι πολύ εύκολη.Θελει καλή προετοιμασία.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,670 μηνύματα.
Το μόνο που θα πω είναι οτι παίζεις λίγο κορωνα η γράμματα το μέλλον σου.
Είναι κάπως ακραίο απο κάτι που σου συνέβη, και πιθανώς ενθουσιάστηκες, να θεωρείς οτι θα σου αρέσουν οι σπουδές και ιδίως η ζωή του γιατρού. Δηλαδή εαν γινόταν καμιά πυρκαγιά και σε βοηθούσε ένας πυροσβέστης θα πήγαινες να γίνεις πυροσβέστης ; Θα ήξερες ή θα είχες αρκετό χρόνο να σκεφτείς τι σημαίνει να γίνεις πυροσβέστης(γιατρός στην προκειμένη) τι δυσκολίες θα υπάρξουν στον δρόμο και εαν θα μπορείς να τις αντιμετωπίσεις;

Με συγχωρείς εαν φαίνεται οτι σε αποθαρρύνω, αλλά το τρίτο πεδίο έχει πολλές επιλογές. Είναι κρίμα να ταλαιπωρείσαι για έναν τόσο δύσκολο στόχο έχοντας τελείως διαφορετικό background. Αγνοώντας και τις υπόλοιπες επιλογές, επηρεαζόμενος όπως λες απο ένα τυχαίο θέμα υγείας. Άλλοι υποψήφιοι προετοιμάζονται απο μικροί και σκέφτονται πολλά χρόνια τις δυσκολίες που θα αντιμετωπίσουν. Θαρρώ πως η πιθανότητα να δώσεις τρίτη φορά είναι πολύ υψηλή. Καλοί και διαβαστεροί μαθητές βγάζουν συνήθως 15Κ-17K στο τρίτο πεδίο. Οπότε στα 13K καταλαβαίνεις οτι υπάρχουν κενά. Οπότε αυτά πρέπει να καλυφθούν, διότι και στο εξωτερικό να πας, τι θα καταλάβεις ; Εαν το θες τόσο πολύ όμως ναι, μπορεί να γίνει με πολύ προσπάθεια,κόπο και αρκετό χρόνο.
ελα ντε και με 13000 μορια περναει μια χαρα νοσηλευτικη.θα τη χαλαγε?
 

Πα.Κ

Νεοφερμένος

Ο Πα.Κ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 94 μηνύματα.
απο πανελληνιες ξεχνα το απλα!τσαμπα θα ασχολεισαι καθως προερχεσαι απο θεωρητικη οποτε δεν εχεις το απαιτουμενο υποβαθρο.βεβαια τα 13000 μορια ειναι καλη επιδοση αλλα δεν πιστευω οτι θα φτασεις τα 18000 και κατι που απαιτουνται οσες φορες και να ξαναδωσεις.ρεαλιστικη επιλογη για ελλαδα θα ηταν να τελειωσεις εκεινη τη σχολη που ησουνα (φανταζομαι δε θα κανες τη λαλακια να διαγραφεις) και να προσπαθησεις με κατατακτηριες που ναι μαθηματα που θες μονο παπαγαλια οτι πρεπει για σενα που σαι θεωρητικη! αν θες αμεση λυση προφανως εξωτερικο.
Η επιλογή των κατατακτηρίων δεν είναι πανάκεια, πιθανότατα να χρειαστεί και εκεί φροντιστηριακή υποστήριξη. Επίσης εξαρτάται και από το τμήμα στο οποίο θα θελήσει να δώσει κάποιος. Στο Δημοκρίτειο τα τελευταία χρόνια βάζουν και ασκήσεις στο μάθημα της ιατρικής φυσικής. Οπότε κάποιος θα πρέπει να είναι εξοικειωμένος.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Κοιτα πρωτα απο ολα μηπως και μπορεις να μπεις χωρις εξετασεις με ποσοστο 5% για θεματα υγειας με ποσοστο αναπηριας 67% και ανω (με τους βαθμους του σχολειου μονο δλδ)
Δεν χρειάζεται να έχει αναπηρία. Μπορεί να δικαιούται αν έχει κάποια από τις παθήσεις που αναγράφονται στην λίστα.

Αλλά όπως και να έχει θέλει ακόμη δουλειά το παιδί. Ας δώσει στον εαυτό του μια ευκαιρία να διαβάσει άλλον ένα χρόνο.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,670 μηνύματα.
Η επιλογή των κατατακτηρίων δεν είναι πανάκεια, πιθανότατα να χρειαστεί και εκεί φροντιστηριακή υποστήριξη. Επίσης εξαρτάται και από το τμήμα στο οποίο θα θελήσει να δώσει κάποιος. Στο Δημοκρίτειο τα τελευταία χρόνια βάζουν και ασκήσεις στο μάθημα ιατρικής φυσικής. Οπότε κάποιος θα πρέπει να είναι εξοικειωμένος.
φανταζομαι ομως ενας της θεωρητικης πιο ρεαλιστικες ελπιδες εχει απο το να δωσει φυσικη πανελληνιων ε που πρεπει πως να το κανουμε λιγο να σου κοβει το μυαλο και χημεια που πλεον εχει υλη απεραντη! παπαγαλοβιολογια και εκθεση οκ να τα φερει βολτα αλλα θεωρω φυσικη και 100 φορες να δωσει πανω απο 15 δε θα πιανει ποτε εκτος και κοιμηθει ο θεος! κατατακτηριες ειναι μαθηματα ιατρικης που απευθυνονται σε παπαγαλακια και πορωμενους οποτε αν ειναι τοσο πορωμενος καποιος εχει ελπιδες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν χρειάζεται να έχει αναπηρία. Μπορεί να δικαιούται αν έχει κάποια από τις παθήσεις που αναγράφονται στην λίστα.

Αλλά όπως και να έχει θέλει ακόμη δουλειά το παιδί. Ας δώσει στον εαυτό του μια ευκαιρία να διαβάσει άλλον ένα χρόνο.
εγω λεω τσαμπα θα κουραστει.....ας τελειωσει τη σχολη του να τσιμπησει ενα χαρτι και μετα να κυνηγησει το ονειρο με κατατακτηριες οποτε θα χει δυο σε ενα!
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Ιταλία,έχει χαμηλά δίδακτρα και πολλοί Έλληνες παίρνουν υποτροφία.Η εισαγωγή βέβαια και εκεί δεν είναι πολύ εύκολη.Θελει καλή προετοιμασία
Πιστεύω πως εκεί θα σε δυσκολέψει πολύ και η γλώσσα. Δεν είναι εύκολο. Αν σκοπεύεις για Ιταλία πρέπει άμεσα να αρχίζεις να ασχολεισαι. Να μάθεις άπταιστα ιταλικά και να αρχίσεις να ψάχνεις παλιά θέματα των εισαγωγικων.

Δεν ξέρω πόσο ετών είσαι αλλά η ιατρική θα σε πάει πολλά χρόνια. 6 το πτυχίο + 2 αγροτικό+ 2-5 χρόνια ειδικότητα (και η τρομερή αναμονή σε χρονια που στην Ιταλία είναι τα ίδια χάλια με την Ελλάδα). Οπότε πρέπει να ξέρεις αν οι δικοί σου μπορούν να σε στηρίξουν όλα αυτά τα χρόνια, και την στεγαση.

Πανελλήνιες δεν αξίζει τον κόπο. Είναι πολύ πολύ δύσκολο να κάνεις αλμα 5.000 μορίων. Αντικειμενικά πάντα. Στην θέση σου θα άρχιζα προετοιμασία για την Ιταλία.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

φανταζομαι ομως ενας της θεωρητικης πιο ρεαλιστικες ελπιδες εχει απο το να δωσει φυσικη πανελληνιων ε που πρεπει πως να το κανουμε λιγο να σου κοβει το μυαλο και χημεια που πλεον εχει υλη απεραντη! παπαγαλοβιολογια και εκθεση οκ να τα φερει βολτα αλλα θεωρω φυσικη και 100 φορες να δωσει πανω απο 15 δε θα πιανει ποτε εκτος και κοιμηθει ο θεος! κατατακτηριες ειναι μαθηματα ιατρικης που απευθυνονται σε παπαγαλακια και πορωμενους οποτε αν ειναι τοσο πορωμενος καποιος εχει ελπιδες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


εγω λεω τσαμπα θα κουραστει.....ας τελειωσει τη σχολη του να τσιμπησει ενα χαρτι και μετα να κυνηγησει το ονειρο με κατατακτηριες οποτε θα χει δυο σε ενα!
Στις κατατακτήριες της ιατρικής γίνεται της κακομοίρας. Ειδικά στην αθηνα- πατρα- Θεσσαλονίκη.
Αλλά και τα μαθήματα πχ χημεία που ζητούν ή ιατρική φυσική δεν μπορεί χωρίς βοήθεια φροντιστηρίου. Τζάμπα χρόνια και χρήμα δλδ. Ας πάει κατευθείαν Ιταλία
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Είναι δυνατό το μεγάλο άλμα μορίων αλλά θα χρειαστεί κατά 101% ιδιαίτερα. Έχω παράδειγμα όχι ενός, όχι 2 αλλά 3 φίλων που έδωσαν δεύτερη φορά ενώ έγραψαν από 13.000 ο καθένας την πρώτη και συγκέντρωσαν 17.500-18.000 την δεύτερη. Στην Φυσική ο ένας από 11 έγραψε 19,7. Οπότε ναι είναι δυνατόν, αρκεί να το δει κανείς ρεαλιστικά και να ξέρει τι τον περιμένει.
Γιατί να το πω απλά, τους έφυγε ο πάτος.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,265 μηνύματα.
ελα ντε και με 13000 μορια περναει μια χαρα νοσηλευτικη.θα τη χαλαγε?
Είναι όλα θέμα γούστου και κυρίως διαφήμισης Ευκλείδη. Κάποιους θα τους χάλαγε άλλους όχι.
Π.χ. στα δικά μου μάτια το βιολογικό είναι η καλύτερη σχολή του τρίτου πεδίου. Πρόκειται για μια πολύ ενδιαφέρουσα σχολή με περισσότερες ευκαιρίες και δραματικά μεγαλύτερο βάθος ερευνητικά απο την ιατρική(κατά την γνώμη μου), καθώς αγγίζει θεμελιώδη ερωτήματα που αφορούν την ίδια την ζωή.

Το γεγονός οτι το τμήμα δεν επιλέγεται είναι, συγγνώμη που θα το πω, απόρροια του οτι οι περισσότεροι υποψήφιοι μένουν απλά στο τι τους λένε οι ιδιαιτεράδες που πιθανότατα δεν έχουν καμία επαφή με το αντικείμενο ερευνητικά. Εκτός αυτού το μάθημα προσεγγίζεται αποκομμένο απο την φυσική και τα μαθηματικά. Το οποίο είναι τερατωδώς μεγάλο λάθος. Τα βιολογικά συστήματα είναι όπως τα πάντα, δυναμικά συστήματα. Οι βιολόγοι έχουν συνεισφέρει πάρα πολύ στην θεωρία αυτών αλλά και αντίστροφα οι μαθηματικοί στην βιολογία. Με τρόπο μάλιστα που έχουν προκύψει πρωτοφανείς αλήθειες για το μυστήριο της ζωής.

Και βλέπουμε πόσο σημαντική είναι αυτή η αλληλεπίδραση και συνένωση μέσα απο όλες αυτές τις συναρπαστικές εφαρμογές που προκύπτουν συνεχώς στα πλαίσια της τεχνητής νοημοσύνης και έχουν εισβάλλει σε κάθε πτυχή της ανθρώπινης δραστηριότητας απο ιατρικές και στρατιωτικές εφαρμογές ως την τέχνη.

Φυσικά η αλήθεια να λέγεται, την πλειοψηφία ειδικά για τα Ελληνικά δεδομένα την συμφέρει να κυνηγήσει κάτι άλλο καθώς το να διακριθείς σε ένα πεδίο όπως η βιολογία ούτε απλό, ούτε φτηνό , ούτε γρήγορο είναι. Όπως έχω ξαναπεί η έρευνα είναι για λίγους. Οπότε ναι, εαν πάει ο average Joe σε τέτοιο τμήμα,που η κύρια έγνοια του είναι πως θα τελειώσει όσο πιο γρήγορα γίνεται για να βολευτεί σε κάποια υπηρεσία του δημοσίου,κάνοντας δουλειά ρουτίνας, προφανώς και θα βγει άνεργος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top