10% για ΔΕΤ

Johhny

Νεοφερμένος

Ο Johhny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Έδωσα πέρυσι πανελλήνιες και δεν πέρασα πουθενά. Στόχος μου τότε ήταν τα τμήματα διοίκησης επιχειρήσεων κάτι το οποίο πλέον άλλαξε και θέλω ΔΕΤ. Τα μόρια μου είναι λίγα και τα τμήματα ΔΕΤ που είμαι σχετικά κοντά από άποψη μορίων είναι αυτά της Κοζάνης , Καβάλας και Αγίου Νικολάου.
Εγώ θα προτιμούσα όμως της Τρίπολης αλλά θα πρέπει να κάνει μεγάλη πτώση.
Πραγματικά έχω αρχίσει και απογοητεύομαι και δεν ξέρω αν θα περάσω. Υπάρχει και βη δεύτερη χρονιά όπου έχω κάποιες πιθανότητες αλλά πάλι ανησυχώ.
Πιστεύετε πως θα υπάρξουν πτώσεις στο 4ο πεδίο όσο αφορά το 10% ;
Σάς ευχαριστώ!
 

lovefordogs

Νεοφερμένος

Η lovefordogs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αν και δεν γνωρίζω πολλά για το πεδίο σου , σκέψου πως δεν είναι μόνο οι βάσεις αλλά και η ζήτηση που θα έχει η σχολή σου από αλλά παιδιά που κάνουν 10%. Πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά αφού είσαι και κοντά στα μόρια. Άλλωστε υπάρχει και η δεύτερη χρονιά. Υπομονή και αισιοδοξία!
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Πιστεύω το να περάσεις Τρίπολη φέτος με 10% είναι λίγο δύσκολο, δεν έχεις πολλά μόρια και είναι λίγο δύσκολο να κατέβει χαμηλότερα από την περσινή βάση εκτός αν αυξηθεί ο αριθμός εισακτεων, αν και οτιδήποτε μπορεί να γίνει στο 10%. Όμως αν μπορείς να κάνεις μεταγραφή μέσω μορίων ή μέσω άλλης κατηγορίας, υπάρχει μια καλή πιθανότητα να μπορείς να περάσεις σε μια άλλη περιφερειακή σχολή ΔΕΤ και να κάνεις αίτηση μεταγραφής για Τρίπολη. Εάν έχεις 1 μόριο περνάς άνετα, όμως οι σχολές Αθήνας και Πάτρας είναι πολύ πιο σφιχτές, η βάση είναι 7 και 5 μόρια αντίστοιχα. Επίσης οι σχολές ΔΕΤ είναι αρκετά βατές σε μόρια οπότε υπάρχει και το ενδεχόμενο να δώσεις ξανά πανελλαδικές για να περάσεις, το οποίο είναι καλή εναλλακτική αφού μπορείς να περάσεις ΔΕΤ στην Πάτρα πιο εύκολα και να διεκδικήσεις και άλλες σχολές που πιθανώς σε ενδιαφέρουν. Να προσθέσω ότι οι περιφερειακές σχολές ΔΕΤ είναι όλες νέες και είναι στην μέση αναδιοργάνωσης, και μόνο αυτή της Αθήνας λειτουργει για αρκετά χρόνια. Ο'τι και αν αποφασίσεις σου εύχομαι καλή τύχη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top