10% ή ξανά πανελλήνιες;

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Φέτος έδωσα πανελλήνιες και συγκέντρωσα 18093 μόρια. Η πρώτη μου επιλογή ήταν ιατρική και η ιατρική Αλεξανδρούπολης είχε βάση 18159.
Πιστεύετε ότι υπάρχει περίπτωση να πέσει 66 μόρια η βάση με το 10% και να μπω; Βασικά δεν έχει ξαναπέσει ποτέ τόσο οπότε γι'αυτό σκέφτομαι να ξαναδώσω, απλώς δεν είναι και τόσο εύκολο να ξαναδινει κανείς πανελλήνιες οπότε το σκέφτομαι.
 

Yiorgosk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος Αγησίλαος Κουφαλιτάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Καλησπέρα σού :). Κατ' αρχάς, συγχαρητήρια για τα μόρια που συγκέντρωσες!!!
Έχε κατά νου, πώς οι βάσεις του 10% είναι διαφορετικές, καθώς δεν χρειάζεται νέα εξέταση. Απλώς συναγωνίζεσαι τα παιδιά που έγραψαν πέρσι και αποφάσισαν να δηλώσουν ξανά μηχανογραφικό χωρίς να εξεταστούν ξανά. Παρακάτω, παραθέτω τις βάσεις της ιατρικής του 10% 2020 (διαφορετικές βάσεις, διαφορετικές παράμετροι):
ΕΘΝΙΚΟ & ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ (ΕΚΠΑ)
Ιατρικής
ΑΕΙΑθήνα18.200


ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (ΑΠΘ)
Ιατρικής
ΑΕΙΘεσσαλονίκη18.000

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΑΤΡΩΝ
Ιατρικής
ΑΕΙΠάτρα17.425
ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
Ιατρικής
ΑΕΙΙωάννινα17.400
460, 304ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Ιατρικής
ΑΕΙΗράκλειο17.375
463, 300ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ
Ιατρικής
ΑΕΙΛάρισα17.375
459, 302ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΡΑΚΗΣ (ΔΠΘ)
Ιατρικής
ΑΕΙΑλεξ/πολη17.350
Με μια πρώτη ματιά, βλέπεις πως είσαι αρκετά πάνω απο την βάση στις περισσότερες πόλεις. Όμως από μόνο του αυτό δεν φτάνει για να είσαι σίγουρος, καθώς είναι πολλές παράμετροι που διαδραματίζουν ιδιάζοντα ρόλο στον καθορισμό των βάσεων του 10% (πόσοι υποψήφιοι τής προηγούμενης χρονιάς θα προβούν σε μηχανογραφικό 10% και με πόσα μόρια). Καλό είναι να το συζητήσεις και με τους καθηγητές στο φροντιστήριό σου, στο σχολείο σου ή στα ιδιαίτερα. Ελπίζω να μην σε άγχωσα και να σε κατατόπισα λιγάκι περισσότερο. :bye2:
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Καλησπέρα σού :). Κατ' αρχάς, συγχαρητήρια για τα μόρια που συγκέντρωσες!!!
Έχε κατά νου, πώς οι βάσεις του 10% είναι διαφορετικές, καθώς δεν χρειάζεται νέα εξέταση. Απλώς συναγωνίζεσαι τα παιδιά που έγραψαν πέρσι και αποφάσισαν να δηλώσουν ξανά μηχανογραφικό χωρίς να εξεταστούν ξανά. Παρακάτω, παραθέτω τις βάσεις της ιατρικής του 10% 2020 (διαφορετικές βάσεις, διαφορετικές παράμετροι):
ΕΘΝΙΚΟ & ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ (ΕΚΠΑ)
Ιατρικής
ΑΕΙΑθήνα18.200


ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (ΑΠΘ)
Ιατρικής
ΑΕΙΘεσσαλονίκη18.000

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΑΤΡΩΝ
Ιατρικής
ΑΕΙΠάτρα17.425
ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
Ιατρικής
ΑΕΙΙωάννινα17.400
460, 304ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Ιατρικής
ΑΕΙΗράκλειο17.375
463, 300ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ
Ιατρικής
ΑΕΙΛάρισα17.375
459, 302ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΡΑΚΗΣ (ΔΠΘ)
Ιατρικής
ΑΕΙΑλεξ/πολη17.350
Με μια πρώτη ματιά, βλέπεις πως είσαι αρκετά πάνω απο την βάση στις περισσότερες πόλεις. Όμως από μόνο του αυτό δεν φτάνει για να είσαι σίγουρος, καθώς είναι πολλές παράμετροι που διαδραματίζουν ιδιάζοντα ρόλο στον καθορισμό των βάσεων του 10% (πόσοι υποψήφιοι τής προηγούμενης χρονιάς θα προβούν σε μηχανογραφικό 10% και με πόσα μόρια). Καλό είναι να το συζητήσεις και με τους καθηγητές στο φροντιστήριό σου, στο σχολείο σου ή στα ιδιαίτερα. Ελπίζω να μην σε άγχωσα και να σε κατατόπισα λιγάκι περισσότερο. :bye2:
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σού. Βέβαια εγώ κοιτάω τη διαφορά βάσεων ανάμεσα στις βασεις του 90% της μια χρονιάς και τις βάσεις του 10% της ίδιας χρονιάς το επόμενο έτος. Για παράδειγμα, στις βασεις του 10% 2020 που παρέθεσες η ιατρική Αλεξανδρούπολης έπεσε 50 μόρια από τις βάσεις του 90% του 2020. Τέλος πάντων, δεν έχω και πολλές ελπίδες ότι θα πιάσω ιατρική Αλεξανδρούπολης με 10%, αλλά είπα να ρωτήσω να πάρω καμιά γνώμη.
 

Yiorgosk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος Αγησίλαος Κουφαλιτάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σού. Βέβαια εγώ κοιτάω τη διαφορά βάσεων ανάμεσα στις βασεις του 90% της μια χρονιάς και τις βάσεις του 10% της ίδιας χρονιάς το επόμενο έτος. Για παράδειγμα, στις βασεις του 10% 2020 που παρέθεσες η ιατρική Αλεξανδρούπολης έπεσε 50 μόρια από τις βάσεις του 90% του 2020. Τέλος πάντων, δεν έχω και πολλές ελπίδες ότι θα πιάσω ιατρική Αλεξανδρούπολης με 10%, αλλά είπα να ρωτήσω να πάρω καμιά γνώμη.
Όπως και να 'χει, καλό είναι να το σκεφτείς λίγο ακόμα και να το συζητήσεις με καθηγητές που γνωρίζουν εσένα. Με ό,τι νιώθεις εσυ πιο ασφάλης!! :)
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σού. Βέβαια εγώ κοιτάω τη διαφορά βάσεων ανάμεσα στις βασεις του 90% της μια χρονιάς και τις βάσεις του 10% της ίδιας χρονιάς το επόμενο έτος. Για παράδειγμα, στις βασεις του 10% 2020 που παρέθεσες η ιατρική Αλεξανδρούπολης έπεσε 50 μόρια από τις βάσεις του 90% του 2020. Τέλος πάντων, δεν έχω και πολλές ελπίδες ότι θα πιάσω ιατρική Αλεξανδρούπολης με 10%, αλλά είπα να ρωτήσω να πάρω καμιά γνώμη.
το 2020 μην το κοιτας καν, καλυτερα κοιτα του 19
 
Top