Ψυχολογία vs Παιδαγωγικό

ΓΙΟΥΛΗ22136

Νεοφερμένος

Η Γιούλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μεταμόρφωση (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Δεν ξερω πια απο τις 2 σχολές να επιλεξω ως δευτερη, εφοσον δεν πιασω το παιδαγωγικο αθηνας, στο μηχανογραφικο μου... την ψυχολογια παντειου ή το παιδαγωγικο πατρας; και τα δυο μου αρεσουν, απλα με το πρωτο δεν θα χρειαστει να "ξενιτευτω"... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Υπάρχει ολόκληρο υποφόρουμ "Σχολές και Τμήματα", μην τα ποστάρετε στη Γ Λυκείου αυτά.
Μετακινήθηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Αυτο ειναι καθαρα υποκειμενικη αποψη! Εγω π.χ. αν ημουν θεωρητικη θα εβαζα πρωτη επιλογη Ψυχολογια ακομη και αν ειχα 19.000 μορια. Σκεψου τι σου αρεσει περισσοτερο, εκτος κι αν δεν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα να πας επαρχια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Annamaria

Νεοφερμένος

Η Annamaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Kαι οι δυο ειναι πολυ καλες σχολες.

Ειναι μεγαλο δελεαρ οτι δε θα χρειαστει να φυγεις εαν επιλεξεις τη ψυχολογια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hollaback

Νεοφερμένος

Ο hollaback αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Παιδαγωγικο. βαλε ολα τα παιδαγωγικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
τελικα οι κοποι μιας χρονιας ανταμοιφθηκαν :):):)
εβγαλα 17870 μορια
το ζητημα ειναι τωρα τι στο καλο να δηλωσω ως πρωτη επιλογη...
με τα μορια που εβγαλα ευτυχως εχω αρκετες επιλογες
απο παντα μου αρεσε να ερχομαι σ επαφη με κοσμο..να νιωθω οτι με την δουλεια μου βοηθαω,προσφερω σε κπ....δεν μπορω να με φανταστω για παραδειγμα να δουλευω σ ενα γραφειο...
επισης λατρευω τα παιδακια..γι αυτο κι ανεκαθεν ηθελα να παω στο παιδαγωγικο...
ωστοσο οσο κι αν με κανει χαρουμενη το να δουλευω με παιδια αλλο τοσο θα ειμαι δυστυχισμενη αν μεινω μεχρι τα 40 αδιοριστη...
γι αυτο κι εχω αρχισει να σκεφτομαι να παω ψυχολογια κ μ ενα μεταπτυχιακο να δουλεψω ως παιδοψυχολογος....
επειτα αρκετοι μου προτεινουν το παιδαγωγικο ειδικης αγωγης δεδομενου οτι σιγα σιγα το κρατος ενδιαφερεται γι αυτα τα παιδακια...
αλλα κ τα παραιατρικα επαγγελματα μου φαινονται εξισου ενδιαφεροντα.....help παιδια..ειμαι πλ μπερδεμενη......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
καταρχήν..ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ! :clapup: :clapup:
Αν αγαπάς τα παιδάκια,όρμα στο παιδαγωγικό! ^^ Μπορείς αφού τελειώσεις τις σπουδές να κάνεις ένα σωρό μεταπτυχιακά,ή και ακόμα κατακακτήριες στην ψυχολογία κι έπειτα να διευρύνεις το γνωστικό σου υπόβαθρο..Λάθος σκεπτικό->θα μείνω αδιόριστη ως τα 40;
Το ξέρεις;
Ξέρεις το αύριο,το μεθαύριο,το παραμεθαυριο του ελληνικου κρατους;Ξέρεις αν σε 4 χρόνια που θα αποφοιτήσεις δε θα έρθουν τα πάνω κάτω;
Αν θα βγούμε ή όχι από την κρίση;
Θα διαλέξεις αυτό που πραγματικά θέλεις ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑΝ για αποκατάσταση και τα συναφή.
:D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
καταρχήν..ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ! :clapup: :clapup:
Αν αγαπάς τα παιδάκια,όρμα στο παιδαγωγικό! ^^ Μπορείς αφού τελειώσεις τις σπουδές να κάνεις ένα σωρό μεταπτυχιακά,ή και ακόμα κατακακτήριες στην ψυχολογία κι έπειτα να διευρύνεις το γνωστικό σου υπόβαθρο..Λάθος σκεπτικό->θα μείνω αδιόριστη ως τα 40;
Το ξέρεις;
Ξέρεις το αύριο,το μεθαύριο,το παραμεθαυριο του ελληνικου κρατους;Ξέρεις αν σε 4 χρόνια που θα αποφοιτήσεις δε θα έρθουν τα πάνω κάτω;
Αν θα βγούμε ή όχι από την κρίση;
Θα διαλέξεις αυτό που πραγματικά θέλεις ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑΝ για αποκατάσταση και τα συναφή.
:D :D

τα λες ολα τοσο ιδανικα που προβληματιζομαι :):):)
κοιτα θελω να ακολουθησω ενα επαγγελμα με το οποιο να μπορω να αναδειχθω χαρη στις δικες μου δυνατοτητες κι οχι μονο απο ενα δημοσιο...οσο για το ελληνικο κρατος ξερουμε ποσο δυσκολα ειναι τα πραγματα αυτην τη στιγμη κ τι γινεται..αλλα κ καλα να ειναι ολοι οι διορισμενοι δασκαλοι αυτην την στιγμη ειναι νεοι οποτε θα αργησουν να βγουν στην συνταξη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
τελικα οι κοποι μιας χρονιας ανταμοιφθηκαν :):):)
εβγαλα 17870 μορια
το ζητημα ειναι τωρα τι στο καλο να δηλωσω ως πρωτη επιλογη...
με τα μορια που εβγαλα ευτυχως εχω αρκετες επιλογες
απο παντα μου αρεσε να ερχομαι σ επαφη με κοσμο..να νιωθω οτι με την δουλεια μου βοηθαω,προσφερω σε κπ....δεν μπορω να με φανταστω για παραδειγμα να δουλευω σ ενα γραφειο...
επισης λατρευω τα παιδακια..γι αυτο κι ανεκαθεν ηθελα να παω στο παιδαγωγικο...
ωστοσο οσο κι αν με κανει χαρουμενη το να δουλευω με παιδια αλλο τοσο θα ειμαι δυστυχισμενη αν μεινω μεχρι τα 40 αδιοριστη...
γι αυτο κι εχω αρχισει να σκεφτομαι να παω ψυχολογια κ μ ενα μεταπτυχιακο να δουλεψω ως παιδοψυχολογος....
επειτα αρκετοι μου προτεινουν το παιδαγωγικο ειδικης αγωγης δεδομενου οτι σιγα σιγα το κρατος ενδιαφερεται γι αυτα τα παιδακια...
αλλα κ τα παραιατρικα επαγγελματα μου φαινονται εξισου ενδιαφεροντα.....help παιδια..ειμαι πλ μπερδεμενη......

Καταρχας να σου πω μπραβο για αυτο το σκεπτικο που εχεις αναπτυξει,το σκεπτικο δηλαδη της βοηθειας και της προσφορας στην κοινωνια,και δεν μενεις σε ενα ''εγω'' οπως το 99% του πληθυσμου.
Παμε στο θεμα μας,κατα την δικη μου γνωμη,θα σε ωθουσα στο να σπουδασεις ψυχολογια,και συγκεκριμενα,στην ειδικευση που θες,δηλαδη παιδοψυχολογια.Ο ψυχολογος χρειαζεται να κατανοει τον ασθενη,να κατανοει και να αποκωδικοποιει τις σκεψεις του,ποσο μαλλον ο παιδοψυχολογος που εχει να κανει και με μικρα παιδακια.Αφου θες εντονη ενασχοληση με παιδακια,και προσφορα στην κοινωνια,η ψυχολογια σου ταιριαζει.Ως κλαδος εχει αμεση σχεση με την προσφορα και την βοηθεια ατομων,ειδικα μεσω συγκεκριμενων μεταπτυχιακων (Κοινωνική Κλινική Ψυχολογία Εξαρτήσεων και Ψυχοκοινωνικών προβλημάτων,Κοινωνική και Αναπτυξιακή Ψυχολογία κτλπ) που μπορουν να εφαρμοστουν απο ιδιωτικες υπηρεσιες για το προσωπικο μεχρι και δημοσιες,οπως ειδικα σχολεια,νοσοκομεια,κεντρα απεξαρτησης ναρκωτικων,φυλακες ανηλικων κτλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
τα λες ολα τοσο ιδανικα που προβληματιζομαι :):):)
κοιτα θελω να ακολουθησω ενα επαγγελμα με το οποιο να μπορω να αναδειχθω χαρη στις δικες μου δυνατοτητες κι οχι μονο απο ενα δημοσιο...οσο για το ελληνικο κρατος ξερουμε ποσο δυσκολα ειναι τα πραγματα αυτην τη στιγμη κ τι γινεται..αλλα κ καλα να ειναι ολοι οι διορισμενοι δασκαλοι αυτην την στιγμη ειναι νεοι οποτε θα αργησουν να βγουν στην συνταξη....

Ή απλά τα λέω ρεαλιστικά!;)
Όταν έχεις ένα όνειρο και μια επιθυμία δεν ακούς ΚΑΝΕΝΑΝ...κλείνεις τ'αυτιά απλά....
Πριν δυο χρόνια τους διόριζαν ασταμάτητα και δες που φτάσανε τώρα..Ποιος εγγυάται ότι δε θα ξανασυμβεί το αντίστροφο;
Αν μη τι άλλο,μόνο δειλία δεν πρέπει να δείχνεις στα σχόλια των άλλων περί του μέλλοντος ενός επαγγέλματος..Το θες;Το αγαπάς;Θα το κυνηγήσεις μέχρι τέλους;Τότε ναι,θα αναδειχθείς κι εσύ κι οι δυνατότητές σου!!!!
Μέχρι τη σύνταξη του καθενός θα περάσουν 40-50 χρόνια..17-18 είμαστε ακόμα ;)
Ποιος μου διαβεβαιώνει ότι τότε θα χουμε το Σαμαρά,το Βενιζέλο,τη Μέρκελ και το ΔΝΤ να μας ριμάζουν και να μας κόβουν τα πάντα ακόμα;:D
Επιπλέον..και στο δημόσιο να είσαι πάλι θα μπορείς να αναδειχθείς..ίσως όχι από το κράτος,αλλά θα έχουν να λένε όλοι οι γονείς για τη σπουδαιότητα που δίνεις εσύ η ίδια στο επάγγελμά σου!Γιατί ο κόπος δεν ανταμείβεται πάντα με λεφτά,αλλά με την εμπιστοσύνη και πάνω απ'όλα με όλο και περισσότερα παιδικά χαμόγελα στην περίπτωση αυτήν! ;) Για΄μένα δε θα υπήρχε καλύτερο να βλέπω ότι το έργο μου αποδίδει καρπούς,κάτι το οποίο θα αποδείκνυαν οι χαρούμενες παιδικές φατσούλες,έχοντας όρεξη να μάθουν ότι έχω να τους διδάξω! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Καταρχας να σου πω μπραβο για αυτο το σκεπτικο που εχεις αναπτυξει,το σκεπτικο δηλαδη της βοηθειας και της προσφορας στην κοινωνια,και δεν μενεις σε ενα ''εγω'' οπως το 99% του πληθυσμου.
Παμε στο θεμα μας,κατα την δικη μου γνωμη,θα σε ωθουσα στο να σπουδασεις ψυχολογια,και συγκεκριμενα,στην ειδικευση που θες,δηλαδη παιδοψυχολογια.Ο ψυχολογος χρειαζεται να κατανοει τον ασθενη,να κατανοει και να αποκωδικοποιει τις σκεψεις του,ποσο μαλλον ο παιδοψυχολογος που εχει να κανει και με μικρα παιδακια.Αφου θες εντονη ενασχοληση με παιδακια,και προσφορα στην κοινωνια,η ψυχολογια σου ταιριαζει.Ως κλαδος εχει αμεση σχεση με την προσφορα και την βοηθεια ατομων,ειδικα μεσω συγκεκριμενων μεταπτυχιακων (Κοινωνική Κλινική Ψυχολογία Εξαρτήσεων και Ψυχοκοινωνικών προβλημάτων,Κοινωνική και Αναπτυξιακή Ψυχολογία κτλπ) που μπορουν να εφαρμοστουν απο ιδιωτικες υπηρεσιες για το προσωπικο μεχρι και δημοσιες,οπως ειδικα σχολεια,νοσοκομεια,κεντρα απεξαρτησης ναρκωτικων,φυλακες ανηλικων κτλπ.

σ ευχαριστω παρα πολυ....
η αληθεια ειναι οτι αρκετοι κοντινοι μου ανθρωποι μου εχουν πει οτι ειμαι ιδανικη για το επαγγελμα του ψυχολογου καθως εχω μαθει ν ακουω τους γυρω μου κ να δινω παντα καλες συμβουλες...ολες αυτες τις δυνατοτητες της ψυχολογιας τις εχω σκεφτει....κ πραγματικα με εξιταρει η ιδεα να δουλευω σε φυλακες κ τα συναφη...ενα αλλο μεγαλο μερος γνωστων κ φιλων λεει οτι ειμια τεγμενη για παιδαγωγικο κ δασκαλικι...κι η αληθεια ειναι οτι κι εγω το θελω αρκετα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
σ ευχαριστω παρα πολυ....
η αληθεια ειναι οτι αρκετοι κοντινοι μου ανθρωποι μου εχουν πει οτι ειμαι ιδανικη για το επαγγελμα του ψυχολογου καθως εχω μαθει ν ακουω τους γυρω μου κ να δινω παντα καλες συμβουλες...ολες αυτες τις δυνατοτητες της ψυχολογιας τις εχω σκεφτει....κ πραγματικα με εξιταρει η ιδεα να δουλευω σε φυλακες κ τα συναφη...ενα αλλο μεγαλο μερος γνωστων κ φιλων λεει οτι ειμια τεγμενη για παιδαγωγικο κ δασκαλικι...κι η αληθεια ειναι οτι κι εγω το θελω αρκετα....

Πρεπει να αποφασισεις,εκτος και αμα εισαι η Μητερα Τερεζα :P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Ή απλά τα λέω ρεαλιστικά!;)
Όταν έχεις ένα όνειρο και μια επιθυμία δεν ακούς ΚΑΝΕΝΑΝ...κλείνεις τ'αυτιά απλά....
Πριν δυο χρόνια τους διόριζαν ασταμάτητα και δες που φτάσανε τώρα..Ποιος εγγυάται ότι δε θα ξανασυμβεί το αντίστροφο;
Αν μη τι άλλο,μόνο δειλία δεν πρέπει να δείχνεις στα σχόλια των άλλων περί του μέλλοντος ενός επαγγέλματος..Το θες;Το αγαπάς;Θα το κυνηγήσεις μέχρι τέλους;Τότε ναι,θα αναδειχθείς κι εσύ κι οι δυνατότητές σου!!!!
Μέχρι τη σύνταξη του καθενός θα περάσουν 40-50 χρόνια..17-18 είμαστε ακόμα ;)
Ποιος μου διαβεβαιώνει ότι τότε θα χουμε το Σαμαρά,το Βενιζέλο,τη Μέρκελ και το ΔΝΤ να μας ριμάζουν και να μας κόβουν τα πάντα ακόμα;:D
Επιπλέον..και στο δημόσιο να είσαι πάλι θα μπορείς να αναδειχθείς..ίσως όχι από το κράτος,αλλά θα έχουν να λένε όλοι οι γονείς για τη σπουδαιότητα που δίνεις εσύ η ίδια στο επάγγελμά σου!Γιατί ο κόπος δεν ανταμείβεται πάντα με λεφτά,αλλά με την εμπιστοσύνη και πάνω απ'όλα με όλο και περισσότερα παιδικά χαμόγελα στην περίπτωση αυτήν! ;) Για΄μένα δε θα υπήρχε καλύτερο να βλέπω ότι το έργο μου αποδίδει καρπούς,κάτι το οποίο θα αποδείκνυαν οι χαρούμενες παιδικές φατσούλες,έχοντας όρεξη να μάθουν ότι έχω να τους διδάξω! :D

δεν ξερω..ειμαι πλ μπερδεμενη δεν βλεπω ν αποφασιζω συντομα...ασε που οι δικοι μου δε θελουν με τιποτα να παω παιδαγωγικο :mad::mad::mad:
Πρεπει να αποφασισεις,εκτος και αμα εισαι η Μητερα Τερεζα :P


χαχχαχα ειπαμε καλε...οχι κ ετσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Πιάνω και εγώ ψυχολογία φέτος από το πουθενά βέβαια!!!!!αλλά δεν θα δηλώσω!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Πιάνω και εγώ ψυχολογία φέτος από το πουθενά βέβαια!!!!!αλλά δεν θα δηλώσω!!!!

εγω το σκεφτομαι να δηλωσω...αν κ στο παντειο ειμαι 200 μορια πανω συμφωνα με τις περσινες βασεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
δεν ξερω..ειμαι πλ μπερδεμενη δεν βλεπω ν αποφασιζω συντομα...ασε που οι δικοι μου δε θελουν με τιποτα να παω παιδαγωγικο :mad::mad::mad:

νομίζω εσύ πιο παλιά έλεγες ότι οι γονείς σου (ο μπαμπάς σου βασικά) σ'έσπρωχνε προς το παιδαγωγικό,σ'ενθάρρυνε;)
οι γονείς σου θα σπουδάσουν ή εσύ;
η απόφαση δεν τους ανήκει:D (όσον αφορά εννοώ το ποια σχολή θα διαλέξεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
νομίζω εσύ πιο παλιά έλεγες ότι οι γονείς σου (ο μπαμπάς σου βασικά) σ'έσπρωχνε προς το παιδαγωγικό,σ'ενθάρρυνε;)
οι γονείς σου θα σπουδάσουν ή εσύ;
η απόφαση δεν τους ανήκει:D (όσον αφορά εννοώ το ποια σχολή θα διαλέξεις)
παλια..οταν ηταν καλυτερα τα πραγματα.....καλα τον κυριο λογο τν εχω.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Να σας πω τη γνώμη μου για το παιδαγωγικό; Είναι μία από τις κλασικές σχολές...Δηλαδή κάποια στιγμή θα έρθει ξανά η ώρα των διορισμών. Είναι μία σχολή μέτριας δυσκολίας και σου δίνει ελπίδες για αποκατάσταση. πάντα κάποιοι θα την επιλέγουν ως πρώτη επιλογή. πέρυσι πολλές φίλες μου θεωρώντας ότι το παιδαγωγικό είναι ''κατώτερη'' σχολή ή δεν έχει μέλλον πήγαν φιλολογίες και δεν την πάλεψαν καθόλου. οι περισσότερες θα φύγουν με το δέκα της 10 για νηπιαγωγών και δασκάλων. μία φίλη μου σιχαινόταν τα αρχαία, το δήλωνε και η ίδια και πήγε φιλολογικό κρήτης. υπήρχε περίπτωση να κάτσει στη σχολή; όχι. έφυγε τον δεκέμβριο. γι'αυτό δηλώστε ότι θέλετε πραγματικά. λες και η φιλολογία έχει περισσότερο μέλλον από τα παιδαγωγικά; φιλόλογους δηλαδή πτυχιούχους πε02 βγαίνουν από 17-18 σχολές. τα χρήματα για φροντιστήρια και ειδικά ιδιαίτερα λιγοστεύουν. Η νομική είναι μία καλή επιλογή αλλά δυστυχώς χρειάζεσαι χρόνια προσπάθειας για να καταξιωθείς. Μπορεί μέσα σ'αυτά τα χρόνια αν ήσουν δάσκαλος να είχες ήδη διοριστεί....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
συμφωνω με οσα ειπες....νταξει ειναι ζορικα τα πραγματα αλλα ολες αυτες τις μερες εχω κατσει κι εχω δει τις περισσοτερες σχολες..τα πραγματα ειναι απογοητευτικα παντου....ακομη κ την νομικη εγω προσωπικα δεν την θεωρω καλη επιλογη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Εχουμε γεμισει ψευτο-φοιτητες που επιλεγουν σχολες με βαση το ''κυρος'' και την επαγγελματικη αποκατασταση,και μετα κλαιγονται που δεν βρισκουν δουλειες...ε πως θα βρειες δουλεια ρε ανθρωπε αμα εβγαλες την σχολη για να λες οτι βγηκες απο τριτοβαθμια and finally ο καημενος does not yield knowledge...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top