Ψυχολογία, Λογοθεραπεία ή Φυσιοθεραπεία;

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
γεια σας παιδια...ειμαι τριτη και φετος δινω κι εγω....:hmm: σαν πρωτη σχολη λεω να βαλω το παιδαγωγικο!ωστοσο σκεφτομαι και τις σχολες της ψυχολογιας ή της λογοθεραπειας ή της φυσιοθεραπειας επειδη πολλοι μου λενε πως ειναι καλυτερες απο αποψη αποκαταστασης!!!:/: εχω μπερδευτει πραγματικα και αναρωτιεμαι τι να κανω!ποια απο τις σχολες αυτες πιστευετε πως εχει καλυτερο μελλον και ειναι προτιμώτερη να τη βαλω στο μηχαγραφικό μετά το παιδαγωγικό ή και σαν πρώτη σχολή?πληροφορειστε μπου επισης σχετικα με τα βασικα της καθε σχολης....μαθηματα-δυσκολια-προοπτικες-χωροι εργασιας ή πιθανώς με εμπειριες που μπορει να εχετε απο αυτες!:D ας μου ριξει καποιος τα φωτα του μπας και ξεθολωσει λιγο το τοπιο!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Φυσικοθεραπεία > παιδαγωγικό > Λογοθεραπεία > Ψυχολογία
Ως προς την αποκατάσταση στην Ελλάδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
να σου πω καταρχήν πως καμίαα από τις σχολές αυτές δεν υπερτερεί της άλλης...ως δάσκαλος έχεις φυσικά πολύ περισσότερες πιθανότητες να δουλέψεις από ψυχολόγος [για δημόσιο μιλάμε ;P]..ως ψυχολόγος έχεις άπειρες επαγγελματικές διεξόδους και πρέπει να το κυνηγήσεις πολύ,αλλά στο δημόσιο δύσκολο να ενταχθείς..τώρα λογοθεραπεία..πέρνα παιδαγωγικό ιωαννίνων και έχει μεταπτυχιακό στη λογοθεραπεία,οπότε τι να το κάνεις το τμήμα λογοθεραπείας σκέτο :P ?το ΠΤΔΕ Ιωαννίνων έχει συνεργασία με το ΤΕΙ λογοθεραπείας,οπότε εγώ θα σου έλεγα να μην την προτιμήσεις από το παιδαγωγικό..φυσικοθεραπεία έχει άλλο αντικείμενο,μοιάζει με ιατρική [μη σκεφτείς ότι είναι τρομερά δύσκολη]..απλά το αντικείμενό της διαφοροποιείται λίγο..από εκεί και πέρα είναι θέμα και λίγο..της καρδιάς..διάλεξε αυτό που πραγματικά θέλεις,μη λαμβάνεις υπ'όψην μόνο το τι λέει ο κόσμος..τέτοια τραγικά λάθη κάνουμε και την πληρώνουμε μια ζωή μετά [δεν ακούμε την καρδιά μας και δεν ακολουθούμε πολλές φορές αυτό που εμείς θέλουμε]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
πως ειναι καλυτερες απο αποψη αποκαταστασης!!!

Γινε μπατσος αγορι μου...μην την ψαχνεις.Και βολεμα,και χρημα και αμεση αποκατασταση.Και ασε τις ψυχολογιες σε αυτους που το θελουν πραγματικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Γινε μπατσος αγορι μου...μην την ψαχνεις.Και βολεμα,και χρημα και αμεση αποκατασταση.Και ασε τις ψυχολογιες σε αυτους που το θελουν πραγματικα...

σε κάτι τέτοιες σχολές όμως είναι που κάποια μυαλά πραγματικά λόγω νοοτροπίας της ευκολίας και του βολέματος αποκλειστικά χάνονται..κρίμα δεν είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
δεν αποζητω απεγνωσμενα την αποκατασταση!σιγουρα αυτο που μου αρεσει θα κανω κι αυτο ειναι το παιδαγωγικο απλως απο εκει και περα τι να βαλω στο μηχανογραφικο!αυτο ειναι που με απασχολει!!!

να σου πω καταρχήν πως καμίαα από τις σχολές αυτές δεν υπερτερεί της άλλης...ως δάσκαλος έχεις φυσικά πολύ περισσότερες πιθανότητες να δουλέψεις από ψυχολόγος [για δημόσιο μιλάμε ;P]..ως ψυχολόγος έχεις άπειρες επαγγελματικές διεξόδους και πρέπει να το κυνηγήσεις πολύ,αλλά στο δημόσιο δύσκολο να ενταχθείς..τώρα λογοθεραπεία..πέρνα παιδαγωγικό ιωαννίνων και έχει μεταπτυχιακό στη λογοθεραπεία,οπότε τι να το κάνεις το τμήμα λογοθεραπείας σκέτο :P ?το ΠΤΔΕ Ιωαννίνων έχει συνεργασία με το ΤΕΙ λογοθεραπείας,οπότε εγώ θα σου έλεγα να μην την προτιμήσεις από το παιδαγωγικό..φυσικοθεραπεία έχει άλλο αντικείμενο,μοιάζει με ιατρική [μη σκεφτείς ότι είναι τρομερά δύσκολη]..απλά το αντικείμενό της διαφοροποιείται λίγο..από εκεί και πέρα είναι θέμα και λίγο..της καρδιάς..διάλεξε αυτό που πραγματικά θέλεις,μη λαμβάνεις υπ'όψην μόνο το τι λέει ο κόσμος..τέτοια τραγικά λάθη κάνουμε και την πληρώνουμε μια ζωή μετά [δεν ακούμε την καρδιά μας και δεν ακολουθούμε πολλές φορές αυτό που εμείς θέλουμε]

τα λες πολυ ωραια!!!:) το γαμωτο ειναι ομως πως απο παιδαγωγικο με μεταπτυχιακο στη λογοθεραπεια ή την ψυχολογια δεν μπορεις να εργαστεις αποκλειστικα σαν λογοθεραπευτης ή ψυχολογος!!!απλως παιρνεις καποιες επιπλεον γνωσεις για να τις αξιοποιησεις στα πλαισια της ταξης!πραγματικα θα ηταν τελειο να μπορεις με ενα πτυχιο κι ενα μεταπτυχιακο να ασκησεις 2 διαφορετικα επαγγελματα αλλα δυστυχως δεν γινεται!ετσι εμαθα τουλαχιστον απο εδω απο το forum!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
δεν αποζητω απεγνωσμενα την αποκατασταση!σιγουρα αυτο που μου αρεσει θα κανω κι αυτο ειναι το παιδαγωγικο απλως απο εκει και περα τι να βαλω στο μηχανογραφικο!αυτο ειναι που με απασχολει!!!
Παιδαγωγικό τότε
μετά ψυχολογία μετά
λογοθεραπεία και μετά φυσικοθεραπεια

Ο λόγος που αλλαξα την σειρά σε σύγκριση με την προηγούμενη ανάρτηση μου είναι επειδή στα 3 πρώτα δουλεύεις κατά βάση με παιδιά ενώ στο 4ο λιγότερο. Συνεπώς είμαι της άποψης να κάνεις αυτό που σου αρεσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Παιδαγωγικό τότε
μετά ψυχολογία μετά
λογοθεραπεία και μετά φυσικοθεραπεια

Ο λόγος που αλλαξα την σειρά σε σύγκριση με την προηγούμενη ανάρτηση μου είναι επειδή στα 3 πρώτα δουλεύεις κατά βάση με παιδιά ενώ στο 4ο λιγότερο. Συνεπώς είμαι της άποψης να κάνεις αυτό που σου αρεσει.

παντως αυτο που ανεφερα παραπανω ξερεις αν ισχυει?οτι δηλαδη απο παιδαγωγικο με ενα μεταπτυχιακο στη λογοθεραπεια ή την ψυχολογια δεν μπορεις να ασκησεις το επαγγελμα καθαρα του λογοθεραπευτη ή του ψυχολογου αντιστοιχα?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
παντως αυτο που ανεφερα παραπανω ξερεις αν ισχυει?οτι δηλαδη απο παιδαγωγικο με ενα μεταπτυχιακο στη λογοθεραπεια ή την ψυχολογια δεν μπορεις να ασκησεις το επαγγελμα καθαρα του λογοθεραπευτη ή του ψυχολογου αντιστοιχα?:hmm:

Στην Ελλάδα επαγγελματικά δικαιώματα δίνει μόνο ο προπτυχιακος τίτλος συνεπως δε μπορείς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
δεν αποζητω απεγνωσμενα την αποκατασταση!σιγουρα αυτο που μου αρεσει θα κανω κι αυτο ειναι το παιδαγωγικο απλως απο εκει και περα τι να βαλω στο μηχανογραφικο!αυτο ειναι που με απασχολει!!!



τα λες πολυ ωραια!!!:) το γαμωτο ειναι ομως πως απο παιδαγωγικο με μεταπτυχιακο στη λογοθεραπεια ή την ψυχολογια δεν μπορεις να εργαστεις αποκλειστικα σαν λογοθεραπευτης ή ψυχολογος!!!απλως παιρνεις καποιες επιπλεον γνωσεις για να τις αξιοποιησεις στα πλαισια της ταξης!πραγματικα θα ηταν τελειο να μπορεις με ενα πτυχιο κι ενα μεταπτυχιακο να ασκησεις 2 διαφορετικα επαγγελματα αλλα δυστυχως δεν γινεται!ετσι εμαθα τουλαχιστον απο εδω απο το forum!:hmm:

χαχα,σ'ευχαριστώω! :DD αλήθεια,δε γίνεται??εγώ γιατί νόμισα άλλα?πάντως εντάξει,αν είναι έτσι τότε αλλάζει..αλλά εμένα προσωπικά δε θα με πτοούσε..τώρα εσένα άλλο,δεν ξέρω.. ;) αν εσύ έχεις βλέψεις περισσότερο για ψυχολογίες-λογοθεραπείες,τότε καλώς..σαν σχολή όμως από τις 2 νομίζω πως η ψυχολογία έχει καλύτερο επίπεδο σπουδών και παρέχει μεγαλύτερο γνωστικό υπόβαθρο.το παιδαγωγικό [αν δεν το επιθυμείς καθαρά για βόλεμα στο δημόσιο] μπορεί να προσφέρει κάποιες διαξόδους μ'ένα καλό μεταπτυχιακό.Είναι καθαρά θέμα κλίσης κι επιθυμίας για ένα επάγγελμα..αλληλένδετα μεταξύ τους είναι στο ότι έχεις να κάνεις με ανθρώπινες ψυχές,να τις οδηγήσεις σ'ένα σημείο όπου θα μπορούνε να διαχειριστούνε τη ζωή,τα προβλήματα και την προσωπικότητά τους..και το λόγο τους [αν προστεθεί η λογοθεραπεία :P ]..τα επαγγέλματα διαφέρουν στον τρόπο άσκησής τους..πάντως ζύγιασέ τα λίγο να δεις τι επιθυμείς περισσότερο..αυτό μονάχα.. =)

Υ.Γ παρόλα αυτά είμαι σίγουρη πως κάπου είχα ακούσει πως με μεταπτυχιακό στη λογοθεραπεία κάτι μπορείς να κάνεις και σαν καθαρός λογοθεραπευτής..δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει..στην πόλη μου που έχει Παιδαγωγικό σκέφτομαι κάποια μέρα να πάω στη γραμματεία να ρωτήσω διάφορες απορίες περί μεταπτυχιακών κυρίως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
να κανω μαθημα ιδιαιτερο σε παιδακια με γλωσσικες και μαθητικες δυσκολιες με μεταπτυχιακο λογοθεραπειας ή νάνοιξω ιατρειο για παιδια μονο σχετικο με λογοθεραπεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
δε γνωρίζω λεπτομέρειες..αλλά πίστευα ότι και τα 2 γινόταν.. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
ας απαντησεις καποιος που να γνωριζει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στελλα 398

Νεοφερμένος

Η Στελλα 398 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Δηλαδή αν βγω απο παιδαγωγικό και κάνω μεταπτυχιακό στην παιδοψυχολογια τι μπορω να κάνω αγοτερα σχετικα με την παιδοψυχολογια?:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στελλα 398

Νεοφερμένος

Η Στελλα 398 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Και μετα τι μπορω να κάνω με το μεταπτυχιακό αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top