Ψηφιακών Μέσων & Επικοινωνίας

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,
Είμαι αποφοίτη του 2019, είχα κινηθεί στην ιδιωτική εκπαίδευση για Ναυτιλιακά, (Κολλέγια, και μάλιστα πέρασα από δυο) μέχρι που έμαθα για τα διάφορα κωλύματα που έχουν ως προς την αναγνώριση και την απορρόφηση στην αγορά εργασίας.
Εν τέλει, εφόσον δίνει και η αδελφή μου φέτος, πήρα θάρρος από την ίδια να ξαναπάω στη κατεύθυνση που ήμουν (Οικονομίας, από θεωρητική, λίγο παραδοξο όντως)
Κάθισα λοιπόν, εφόσον μου δόθηκε η ευκαιρία να ασχοληθώ λίγο παραπάνω με τα θέλω μου και με τι με γεμίζει πέρα από την Διοίκηση Επιχειρήσεων με διάφορες εξειδικεύσεις, (εφόσον πήρα μια μικρή γεύση από Διοίκηση Επιχειρήσεων και Ναυτιλία), από διάφορα προγράμματα σπουδών που είδα, αυτά τα δύο τμήματα σε Κεφαλονιά και Καστοριά μου κίνησαν ιδιαίτερα το ενδιαφέρον τόσο σε πρόγραμμα σπουδών, όσο και σε πιθανές επαγγελματικές διεξόδους, όμως για να μην ενθουσιάζομαι, θα ήθελα να ρωτήσω, τα εξής:
Αν θελήσω να ασκήσω το επάγγελμα του δημοσιογράφου ή του Marketing Manager θα μπορέσω ή όχι καθώς το τμήμα ουσιαστικά διδάσκει λίγο και από τα δύο χωρίς να εμβαθύνει ιδιαίτερα, οπότε και θα προτιμήσουν αποφοίτους αμιγώς ΜΜΕ ή Μάρκετινγκ;
Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Να ξεκινήσω λέγοντας ότι αν σε ενδιαφέρει η δημοσιογραφία, μπορείς κάλλιστα να τη "σπουδάσεις" και σε κολλέγιο (χωρίς να περάσεις εννοώ από πανελλαδικές). Είναι ένα επάγγελμα, που δυστυχώς δεν έχει επαγγελματικά δικαιώματα, δεν έχεις να αναγνωρίσεις κάτι δηλαδή, οπότε δουλεύεις μια χαρά στον ιδιωτικό τομέα (εκτός πλέον αν θες να πας σε δημόσιο μέσο).

Αυτά τα τμήματα που λες, είναι πολύ ωραία, αλλά γενικά σπρώχνουν περισσότερο προς την κατεύθυνση του Marketing και της διαφήμισης. Ξέρω πολλά παιδιά και από τα δύο τμήματα που δουλεύουν στους τομείς αυτούς και μάλιστα με ωραίες εξειδικεύσεις σε events κοκ. Σκέψου το σαν επικοινωνία γενικά, δηλαδή μπορεί να γίνεις και social media copywriter ή manager.

Για δημοσιογραφία, όχι, δεν στο πρότεινα. Θες κάποια από τις σχολές ΜΜΕ (ΕΚΠΑ, ΑΠΘ-κυρίως, Πάντειο) γιατί έχεις πολύ πιο συγκεκριμένα πράγματα να μάθεις για το επάγγελμα του δημοσιογράφου.
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο που διαθέσατε ώστε να μου απαντήσετε!
Κατάλαβα, να οπότε, αν κατάλαβα καλά, είναι πιο "ανοιχτό" τμήμα για τις επικοινωνιακές σπουδές με έμφαση στα Media κλπ.
Λογικά, αν μετά από αυτό το τμήμα γίνει μεταπτυχιακό στη δημοσιογραφία στο ΑΠΘ ή κάποια ιδιωτική σχολη σύγχρονος θα γίνει η απαραίτητη εμβάθυνση στο παρακλάδι της Δημοσιογραφίας, υποθέτω.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν θες να μιλήσω ειλικρινά, όχι, ένα μεταπτυχιακό δεν σε κάνει δημοσιογράφο...Γιατί πρέπει να μάθεις να γράφεις πχ. τα διάφορα είδη ρεπορτάζ κάτι που στο μεταπτυχιακό δεν το μαθαίνεις... :)
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Προφανώς και θέλω να μιλήσουμε ειλικρινά, ίσα ίσα που θα με βοηθήσετε κιόλας, να μην έχω αυταπάτες και να ξεδιαλύνω το τοπίο!
Άρα, κάποια ιδιωτική σχολή ή ιεκ θα μπορούσε σύγχρονος με τη συγκεκριμένη σχολή ή όχι;
(Αν δεν ξέρετε εσείς που είστε καθηγήτρια στο ΕΚΠΑ, δεν νομίζω να ξέρει κανένας άλλος, ώστε να με συμβουλέψει καταλληλότερα)
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το θέμα μας με τη δημοσιογραφία είναι ότι πρακτικά όλοι μπορούμε να δηλώσουμε δημοσιογράφοι.

Εγώ λοιπόν σου μιλάω με τη λογική να γίνεις "ολοκληρωμένος" δημοσιογράφος. Δηλαδή να μάθεις πώς γράφουμε τα δημοσιογραφικά κείμενα, να μάθεις δίκαιο των ΜΜΕ, να μάθεις δεοντολογία κοκ. Αυτά ναι, θα τα μάθεις μόνο με προπτυχιακές σπουδές στη δημοσιογραφία, είτε σε μια σχολή ΜΜΕ είτε σε μια ιδιωτική/ΙΕΚ/κολλέγιο.

Από εκεί και πέρα, ταυτόχρονα μπορείς να τα κάνεις, ναι, αρκεί να είσαι προετοιμασμένη για μπόλικο διάβασμα! χαχαχα!
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Κατάλαβα, σας ευχαριστώ πολυ και πάλι για τις πληροφορίες!
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Να είσαι καλά, καλή επιτυχία σε ό,τι και αν επιλέξεις! :)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top