Ψηφίστηκε το νέο όριο φοίτησης;

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Θα ισχυει για ολους; Παλιους και νεοεισαχθεντες;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
Θα ισχυει για ολους; Παλιους και νεοεισαχθεντες;

Αυτα δηλωσε η κεραμεως :

"Γ. Ρυθμίσεις για τη θέσπιση ορίου φοίτησης Ν + ½Ν

Προτείνεται όριο φοίτησης το Ν + ½Ν, όπου Ν το ελάχιστο πλήθος των ετών που απαιτούνται για την ολοκλήρωση των σπουδών.

Για παράδειγμα, όπου η ελάχιστη διάρκεια φοίτησης είναι 4 έτη, το όριο φοίτησης επεκτείνεται κατά 2.

Όπου η ελάχιστη διάρκεια φοίτησης είναι 6 έτη, το όριο φοίτησης επεκτείνεται κατά 3.

Η ρύθμιση θα ισχύσει για τους νεοεισερχόμενους φοιτητές, ενώ για τους ήδη φοιτούντες θα υπάρξουν μεταβατικές προβλέψεις.

Εξαιρέσεις θα υπάρξουν για περιπτώσεις εργασίας/μερικής φοίτησης, για σοβαρούς λόγους υγείας ή για άλλους εξαιρετικούς λόγους. Θωρακίζεται, έτσι, έτι περαιτέρω το κύρος και το επίπεδο των σπουδών, βελτιώνεται ο ρυθμός αποφοίτησης (που αυτή τη στιγμή είναι ο χαμηλότερος στην ΕΕ) και ενσωματώνεται γρηγορότερα το ανθρώπινο δυναμικό στην αγορά εργασίας."

Οποτε μπορεις να περιμενεις μια μικρη ''ανασα" για αυτους που ειναι 10-12 εξαμηνο.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
Μεχρι τωρα ισχυε το ν+2;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μεχρι τωρα ισχυει το ν+2 για εισιτήριο, εστία, σίτιση, οχι για φοίτηση.
Τωρα και για λιγο το ν+2 ( βασικα η χρονικη διαρκεια δεν αλλάζει) θα ισχυει και για την φοιτηση , μεχρι να το βαλουν στον παγο οι επομενοι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
θα πεσει πολυ γελιο.ενας που ναι σε σχολη τετραετους φοιτησης και ειναι δεκατο ετος τι θα του πουνε??τελειωσε τα σε 1 χρονο αλλιως διαγραφεσαι??παλι θα γινει οτι και επι σαμαρα περιστασιακες διαγραφες και απλα ο τσιπρας θα αυξησει τα ποσοστα του ετσι ωστε να ξαναβαλει μεσα τους αιωνιους
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Το ορθό είναι να θεσπιστεί 2ν, ήτοι ν+ν. Με άλλα λόγια σε μια σχολή τετραετούς φοίτησης ο φοιτητής θα πρέπει να τελειώσει το maximum σε 8 χρόνια. Αντίστοιχα σε μια εξαετούς φοίτησης σχολή σε 12 έτη. Όποιος δεν ολοκληρώνει τις σπουδές εντός του προβλεπόμενου ορίου δεν θα διαγράφεται αλλά θα καταβάλλει ένα χρηματικό ποσό κάθε φορά που θα κάνει εγγραφή σε κάποιο μάθημα. Μια λογική πρόταση απαλλαγμένη από ακρότητες καθώς από τη μια θα περιορίσει το ποσοστό όσων δεν τελειώνουν και από την άλλη δεν θα έχει τιμωρητικό χαρακτήρα. Παράλληλα θα στηριχτεί οικονομικά το δημόσιο πανεπιστήμιο.
 

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Το ορθό είναι να θεσπιστεί 2ν, ήτοι ν+ν. Με άλλα λόγια σε μια σχολή τετραετούς φοίτησης ο φοιτητής θα πρέπει να τελειώσει το maximum σε 8 χρόνια. Αντίστοιχα σε μια εξαετούς φοίτησης σχολή σε 12 έτη. Όποιος δεν ολοκληρώνει τις σπουδές εντός του προβλεπόμενου ορίου δεν θα διαγράφεται αλλά θα καταβάλλει ένα χρηματικό ποσό κάθε φορά που θα κάνει εγγραφή σε κάποιο μάθημα. Μια λογική πρόταση απαλλαγμένη από ακρότητες καθώς από τη μια θα περιορίσει το ποσοστό όσων δεν τελειώνουν και από την άλλη δεν θα έχει τιμωρητικό χαρακτήρα. Παράλληλα θα στηριχτεί οικονομικά το δημόσιο πανεπιστήμιο.
Και πες οτι εγω ειμαι 8ο ετος σε μια σχολη τετραετους φοιτησης και δεν πληρωσω στην επομενη εξεταστικη για ενα μαθημα αλλα θελω να το πληρωσω σε δυο χρονια που θα εχω λεφτα. Εκει τι γινεται; Με διαγραφουν επειδη δεν εχω να πληρωσω;
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Και πες οτι εγω ειμαι 8ο ετος σε μια σχολη τετραετους φοιτησης και δεν πληρωσω στην επομενη εξεταστικη για ενα μαθημα αλλα θελω να το πληρωσω σε δυο χρονια που θα εχω λεφτα. Εκει τι γινεται; Με διαγραφουν επειδη δεν εχω να πληρωσω;
Όχι. Μπορείς να δώσεις μάθημα όποτε θες υπό την προϋπόθεση ότι θα καταβάλεις το χρηματικό ποσό όταν εσύ θα έχεις χρήματα. Η πρόταση μου στοχεύει στο να περιοριστεί ο αριθμός των λιμναζόντων χωρίς να τιμωρείται κανένας με υπέρμετρη αυστηρότητα.
 

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Οτι και καλα το χρημα θα λειτουργησει ως φοβητρο. Τι να σου πω; Μπορει να εχεις δικιο.
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Οτι και καλα το χρημα θα λειτουργησει ως φοβητρο. Τι να σου πω; Μπορει να εχεις δικιο.
Δεν λέω ότι θα αποδώσει 100% αλλά τουλάχιστον θα περιορίσει κάπως-έστω κατά το ήμισυ- την υπάρχουσα κατάσταση χωρίς να υπάρξουν σημαντικές αντιδράσεις. Όπως και να το κάνουμε από το να πληρώνει κάποιος εξεταστρα για κάθε μάθημα θα κοιτάξει να τελειώσει εντός του προβλεπόμενου ορίου. Και με ν+ν τελειώνει άνετα χωρίς πίεση. Με την ρύθμιση που προτείνει το υπουργείο το μόνο που θα καταφέρει είναι να καταργηθεί σε καμία τριετία από τον επόμενη ηγεσία του υπουργείου παιδείας.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
διαφωνω να πληρωνει γτ ποιος μου λεει εμενα οτι δε θα λαδωσει καθηγητη και θα αρχισουν τετοια αλισβερισια μετα
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
διαφωνω να πληρωνει γτ ποιος μου λεει εμενα οτι δε θα λαδωσει καθηγητη και θα αρχισουν τετοια αλισβερισια μετα
Προφανώς τα χρήματα δεν θα τα λαμβάνει ο εκάστοτε καθηγητής του μαθήματος. Θα μπορούσε η καταβολή να γίνεται σε συγκεκριμένο τραπεζικό λογαριασμό του πανεπιστημίου. Ο καθηγητής δεν θα εμπλέκεται στην όλη διαδικασία.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,735 μηνύματα.
Η συμμορία που παριστάνει την κυβέρνηση έχει κάνει την πανδημία ευκαιρία και ψηφίζει νόμους που υπό κανονικές συνθήκες θα δυσκολευόταν εξαιτίας των αντιδράσεων.
Πέρυσι δεν πέρασε το ν+2 , τώρα θα το περάσουν στα μουλωχτά επειδή είμαστε όλοι μέσα στο σπίτι.
Απαράδεκτο μέτρο, μόνο δυσκολίες θα φέρει στους φοιτητές.
 

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Δυστυχως θα σου απαντησω με τον τροπο που σκέφτονται οι περισσοτεροι "Μην ανησυχεις, θα το αλλαξουν οι επομενοι". Και εδω ειναι το προβλημα με το οποιο θα ερχεται αντιμετωπη καθε κυβερνηση. Παντα οι αιωνιοι φοιτητες θα σκεφτονται ετσι, ακομα και στην περιπτωση του Ν+Ν & της πληρωμης. Και το λεω ως πρωην αιωνια φοιτητρια. Παντα θα περιμενουν την επομενη κυβερνηση να ακυρωσει οποια αλλαγη εχει κανει η προηγουμενη (ακομα κι αν μακροπροθεσμα τους γυρισει μπουμερανγκ)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top