Χρωστάω πολλά μαθήματα και δεν ξέρω αν αξίζει να συνεχίσω

Criplim

Νεοφερμένος

Η Criplim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Σπουδάζω δεύτερο έτος πολυτεχνείο , σε αρκετά δύσκολη σχολή και χρωστάω 8 μαθήματα.
Αρχικα, η σχολή αυτή δεν ήταν από τις πρώτες επιλογές μου, μάλιστα οι γονείς μου μου πρότειναν να την δηλώσω. Προφανώς, από την στεναχώρια μου που δεν μπήκα στην πρώτη μου επιλογή , και από την αυστηρότητα των καθηγητών , είδα την σχολή με κακό μάτι και μετά από κάποιες εβδομάδες δεν πάτησα πόδι ούτε στις διαλέξεις ούτε στην πρώτη εξεταστική. Από αυτές τις επιλογές τελείωσα το πρώτο έτος χρωστώντας 8 μαθήματα, μόνο θεωρίες. Τον Σεπτέμβρη αποφάσισα να της δώσω μια ευκαιρία, αφού είναι καλή σχολή με πολλές προοπτικές και από τα 4 μαθήματα πέρασα τα 2, άρα είχα 6 ακόμη στο σύνολο.
Στο τρίτο εξάμηνο έβαλα τα δυνατά μου και πέρασα όλα τα μαθήματα του εξαμήνου, όμως βλεπωντας συμφοιτητές μου να τα πηγαίνουν καλύτερα, ξανά έκανα λάθος να ζητήσω επανεξέταση σε 2 μαθήματα που έγραψα 5. Μετανιώνω πίκρα τις χαζές μου αποφάσεις, δεν κοιμάμαι καλά και μου φαίνονται βουνό. Από το δεύτερο εξάμηνο θα δώσω 1 μάθημα στο τέταρτο εξαμηνο και σκέφτομαι να δώσω 5 μαθήματα τον Σεπτέμβριο, αλλά δεν πιστεύω πως θα τα καταφέρω. Έχω πέσει ψυχολογικά και κάθε φορά που πιάνω ένα μάθημα του εξαμήνου για να διαβάσω, τα παρατάω, γιατί δεν είμαι αισιόδοξη πως μπορώ να το περάσω. Φοβάμαι πως θα μείνω και σε άλλα μαθήματα, πως ο αριθμός χρωστουμενων θα είναι διψήφιος.
Να τα παρατήσω; είναι εφικτό να τελειώσω την σχολή σε 5 χρόνια ή έστω σε 5,5 με ικανοποιητικό βαθμό; Έχετε μήπως κάποια συμβουλή;;
 

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Φυσικά και γίνεται! Φυσικά και θα τα καταφέρεις! Χρωστάς μόνο 6 και μόλις έκατσες να διαβάσεις, τα πέρασες όλα βρε, μην σε πιάνει παραλυτικό άγχος. Φυσικά και μπορείς να τα καταφέρεις, να μη σκέφτεσαι να τα παρατήσεις επειδή δε μπορείς. Πέρασα από παρόμοια φάση 1-2 φορές στα φοιτητικά μου χρόνια, σε καταλαβαίνω όσο δε φαντάζεσαι, σου το λέω πολύ βιωματικά το ότι μπορείς να τα καταφέρεις.
Όμως, υπάρχει ένα αλλά. Θέλεις να συνεχίσεις? Είναι η σχολή αυτή, έστω κι αν δεν είναι η 1η επιλογή σου, κάτι με το οποίο θα ήθελες να ασχοληθείς? Αν η ιδέα του να ασχοληθείς για άλλα 3-4 χρόνια με το συγκεκριμένο αντικείμενο σου είναι αποκρουστική, να αλλάξεις! Έχεις χρόνο, δεν είναι καθόλου αργά να αλλάξεις γνώμη, Σκέψου το, δες τι θέλεις εσύ και αποφάσισε. Αλλά, βγάλε από το μυαλό σου την ιδέα ότι θα αποτύχεις. Βγάλτην μια για πάντα!

όλα καλά θα πάνε.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Σπουδάζω δεύτερο έτος πολυτεχνείο , σε αρκετά δύσκολη σχολή και χρωστάω 8 μαθήματα.
Αρχικα, η σχολή αυτή δεν ήταν από τις πρώτες επιλογές μου, μάλιστα οι γονείς μου μου πρότειναν να την δηλώσω. Προφανώς, από την στεναχώρια μου που δεν μπήκα στην πρώτη μου επιλογή , και από την αυστηρότητα των καθηγητών , είδα την σχολή με κακό μάτι και μετά από κάποιες εβδομάδες δεν πάτησα πόδι ούτε στις διαλέξεις ούτε στην πρώτη εξεταστική. Από αυτές τις επιλογές τελείωσα το πρώτο έτος χρωστώντας 8 μαθήματα, μόνο θεωρίες. Τον Σεπτέμβρη αποφάσισα να της δώσω μια ευκαιρία, αφού είναι καλή σχολή με πολλές προοπτικές και από τα 4 μαθήματα πέρασα τα 2, άρα είχα 6 ακόμη στο σύνολο.
Στο τρίτο εξάμηνο έβαλα τα δυνατά μου και πέρασα όλα τα μαθήματα του εξαμήνου, όμως βλεπωντας συμφοιτητές μου να τα πηγαίνουν καλύτερα, ξανά έκανα λάθος να ζητήσω επανεξέταση σε 2 μαθήματα που έγραψα 5. Μετανιώνω πίκρα τις χαζές μου αποφάσεις, δεν κοιμάμαι καλά και μου φαίνονται βουνό. Από το δεύτερο εξάμηνο θα δώσω 1 μάθημα στο τέταρτο εξαμηνο και σκέφτομαι να δώσω 5 μαθήματα τον Σεπτέμβριο, αλλά δεν πιστεύω πως θα τα καταφέρω. Έχω πέσει ψυχολογικά και κάθε φορά που πιάνω ένα μάθημα του εξαμήνου για να διαβάσω, τα παρατάω, γιατί δεν είμαι αισιόδοξη πως μπορώ να το περάσω. Φοβάμαι πως θα μείνω και σε άλλα μαθήματα, πως ο αριθμός χρωστουμενων θα είναι διψήφιος.
Να τα παρατήσω; είναι εφικτό να τελειώσω την σχολή σε 5 χρόνια ή έστω σε 5,5 με ικανοποιητικό βαθμό; Έχετε μήπως κάποια συμβουλή;;
Ίσως να σε βοηθήσει αυτό που θα σου πω,ίσως και όχι,αλλά άτομο στη σχολή μου,το οποίο είναι 6ο φεύγα έτος,αυτό το εξάμηνο πέρασε 10 μαθήματα,αυτό έχω να σου πω μόνο.Οπότε γιατί όχι κι εσύ;Εσύ η ίδια λες ότι το 3ο εξάμηνο στρώθηκες και τα πέρασες όλα,άρα έχεις πολλή δύναμη μέσα σου να το ξανακάνεις!
Μη κοιτάς τι κάνουν οι άλλοι και τι βαθμούς πήραν.Κοίτα εσύ να είσαι ικανοποιημένη με το αποτέλεσμα.Στη τελική, ο βαθμός πτυχίου δε σημαίνει και σίγουρη επιτυχία στην επαγγελματική σταδιοδρομία σου.Είναι πολλοί οι παράγοντες που διαδραματίζουν μεγάλο ρόλο στην προηγούμενη,οπότε μη σκας καθόλου.
Επίσης,καταλαβαίνω τι εννοείς νιώθεις απογοητευμένη και πεσμένη,το έχω νιώσει κι εγώ.Μη το αποδίδεις μόνο στα μαθήματα,να ξέρεις φταίει και η κατάσταση,η οποία ό,τι και αν μας απασχολεί,μας κάνει να μας απασχολεί 10 φορές περισσότερο από πριν,οπότε και ψιλοτρελαίνεσαι.Λογικό είναι.Προσπάθησε να βάζεις μικρούς αλλά εφικτούς στόχους κάθε φορά(μη βάλεις από την αρχή βαρύ πρόγραμμα γιατί θα κλατάρεις και θα νιώσεις πάλι απογοήτευση)και σταδιακά κάνε τους πιο δύσκολους.Θα δεις πως θα τα πηγαίνεις τέλεια,και αφού σιγά σιγά θα πραγματοποιούνται οι στόχοι σου,θα παίρνεις αυτοπεποίθηση και θα θέλεις να προσπαθήσεις κι άλλο μόνη σου,χωρίς να πιέζεσαι.
Όπως και να έχει,όλα καλά θα πάνε.Πίστεψε με εσένα και όλα μα όλα καλά θα πάνε.Καλή σου επιτυχία :D
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ θα σου πω ότι πολλές φορές στη ζωή, αποδίδουμε καλύτερα όταν είμαστε με τη πλάτη στο τοίχο, παρά όταν ξέρουμε ότι όλα θα είναι τέλεια. Πρέπει να έχεις υπομονή και θετική ενέργεια και να το παλέψεις όσο μπορείς. :)
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Με ΠΑΣΟΚ 8 περασμένα είχες όταν έμπαινες 4ο έτος :playboy:

Πέρα από την πλάκα, 8 χρωστούμενα δεν είναι τίποτα.
Πολλοί συμφοιτητές μου στο πολυτεχνείο, μεταξύ άλλων και ο υποφαινόμενος, κάποια στιγμή στη φοιτητική μας διαδρομή αγγίξαμε περίπου τα 20 χρωστούμενα. Ορισμένοι και παραπάνω.
Χωρίς απαραίτητα να τα έχουμε φορτώσει στον κόκορα!

Το τι δυσκόλευε τον καθένα ήταν διαφορετικό.
Προσωπικά, ήταν το να μάθω να συστηματοποιώ τη γνώση με τρόπο που θα μπορούσα να την αξιοποιήσω στις εξετάσεις (να τα βάζω σε "κουτάκια" και να τα έχω σε βήματα με άλλα λόγια).

Πάντως σε νιώθω σε αυτό που λες ότι την πήρες στραβά τη σχολή, πολλοί βρεθήκαμε στην ίδια θέση ούτε είχαμε άδικο για το ότι αρκετοί καθηγητές ήταν για τα μπάζα.

Οπότε πάρε μία βαθιά ανάσα, δες τι είναι αυτό που σε δυσκολεύει, βρες θέματα εξετάσεων και μελέτησέ τα ενδελεχώς.
Πάλεψε τα μαθήματα ως μεμονωμένα δέντρα και μην σε πιάνει δέος βλέποντας το δάσος. Και εννοείται δεν ασχολούμαστε με το τι κάνουν οι άλλοι, το πήρες το μάθημά σου βλέπω.

Πτυχίο στα 5 τον Ιούνη με καλό βαθμό και σερί εξεταστικές με >10 περασμένα. Όλα γίνονται! :studying:
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
το εχω ξαναπει.πεμπτο ετος χρωσταγα 32 μαθηματα και πηρα πτυχιο με 1 χρονο διαφορα απο την κανονικη φοιτηση.τι 6 μαθηματα μου λες.βεβαια σε πολυτεχνικες σχολες που χει μεσα μαθηματικα και τετοια δεν ξερω αν φτασεις σε τετοια χαωτικη κατασταση αν μπορεις να τελειωσεις ευκολα
 

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Τα 8 μαθηματα δεν ειναι τιποτα. Σε εναν Σεπτεμβρη τα περνας ανετα. Κι αμα τα μοιρασεις σε 3 εξεταστικες τοτε θα ναι ακομα πιο ευκολα τα πραγματα. Βεβαια φροντισε να μην τ αφησεις να γινουν περισσοτερα. Εκμεταλλευσου την καραντινα και κανε βαρβατο διαβασμα
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Σπουδάζω δεύτερο έτος πολυτεχνείο , σε αρκετά δύσκολη σχολή και χρωστάω 8 μαθήματα.
Αρχικα, η σχολή αυτή δεν ήταν από τις πρώτες επιλογές μου, μάλιστα οι γονείς μου μου πρότειναν να την δηλώσω. Προφανώς, από την στεναχώρια μου που δεν μπήκα στην πρώτη μου επιλογή , και από την αυστηρότητα των καθηγητών , είδα την σχολή με κακό μάτι και μετά από κάποιες εβδομάδες δεν πάτησα πόδι ούτε στις διαλέξεις ούτε στην πρώτη εξεταστική. Από αυτές τις επιλογές τελείωσα το πρώτο έτος χρωστώντας 8 μαθήματα, μόνο θεωρίες. Τον Σεπτέμβρη αποφάσισα να της δώσω μια ευκαιρία, αφού είναι καλή σχολή με πολλές προοπτικές και από τα 4 μαθήματα πέρασα τα 2, άρα είχα 6 ακόμη στο σύνολο.
Στο τρίτο εξάμηνο έβαλα τα δυνατά μου και πέρασα όλα τα μαθήματα του εξαμήνου, όμως βλεπωντας συμφοιτητές μου να τα πηγαίνουν καλύτερα, ξανά έκανα λάθος να ζητήσω επανεξέταση σε 2 μαθήματα που έγραψα 5. Μετανιώνω πίκρα τις χαζές μου αποφάσεις, δεν κοιμάμαι καλά και μου φαίνονται βουνό. Από το δεύτερο εξάμηνο θα δώσω 1 μάθημα στο τέταρτο εξαμηνο και σκέφτομαι να δώσω 5 μαθήματα τον Σεπτέμβριο, αλλά δεν πιστεύω πως θα τα καταφέρω. Έχω πέσει ψυχολογικά και κάθε φορά που πιάνω ένα μάθημα του εξαμήνου για να διαβάσω, τα παρατάω, γιατί δεν είμαι αισιόδοξη πως μπορώ να το περάσω. Φοβάμαι πως θα μείνω και σε άλλα μαθήματα, πως ο αριθμός χρωστουμενων θα είναι διψήφιος.
Να τα παρατήσω; είναι εφικτό να τελειώσω την σχολή σε 5 χρόνια ή έστω σε 5,5 με ικανοποιητικό βαθμό; Έχετε μήπως κάποια συμβουλή;;

Καλησπέρα Criplim. Δεν ξέρω σε ποια πολυτεχνική σχολή είσαι, αλλά θεωρώ οτι πάνω κάτω ισχύουν για όλες τις πολυτεχνικές αυτά που θα σου πω. Δεν θα είμαι πολύ αισιόδοξος γιατί 1) δεν μου αρέσει η ουτοπία και 2) ο κόσμος δεν είναι ουτοπικός .

Καταρχάς να σου πω πως, οτι έχεις κάνει ως τώρα, πρέπει να το θεωρείς παρελθόν και να το αφήσεις στην ησυχία του. Άσε τα εαν και άσε τα μετανιώνω . Σημασία έχει τι κάνεις τώρα. Επίσης σταμάτα να συγκρίνεσαι με τους συμφοιτητές σου. Αυτοί ακολουθούσαν το πρόγραμμα και ίσα ίσα θα ήταν πολύ περίεργο εαν απέδιδες καλύτερα απο εκείνους σε μαθήματα επόμενων εξαμήνων που έχουν προαπαιτούμενα τις γνώσεις των προηγούμενων. Θα σήμαινε οτι το επίπεδο θα ήταν πολύ χαμηλό(που θα ήταν κακό), είτε γενικά είτε για εσένα.

Ξεκίνα με τα βασικά μαθήματα της σχολής που έχασες(1ο και 2ο εξάμηνο). ΔΕΝ έχει νόημα να περάσεις κάποιο του 5ου λόγου χάρη οριακά, επειδή έλυσες sos θέματα την τελευταία στιγμή και να μην έχεις μάθει απολύτως τίποτα για το αντικείμενο του. Φαντάζεσαι παραδείγματος χάρη να περάσεις θερμοδυναμική ενώ δεν ξέρεις καν τι είναι ένα επικαμπύλιο ολοκλήρωμα; Μπορείς εννοείται, αλλά θα έχεις κενά. Αρχικά θα νομίζεις οτι την γλύτωσες αλλά αργότερα θα σου εμφανιστούν και άλλα μαθήματα που πάνε ακόμα σε μεγαλύτερο βάθος και θεωρούν όλα τα προηγούμενα δεδομένα. Στην καλύτερη λοιπόν ,απλά θα αρχίζεις να συσσωρεύεις για τον Σεπτέμβρη μαθήματα πάλι. Μόνο που θα είναι δεκάδες αυτή την φορά. Η καλύτερη στρατηγική σου θεωρώ αυτή την στιγμή, είναι να πάρεις τα πράγματα απο την αρχή, δίνοντας τα μαθήματα των πρώτων εξαμήνων, και τον Σεπτέμβρη να δίνεις παράλληλα τα προηγούμενα χρωστούμενα .

ΜΗΝ συνεχίσεις χωρίς βάσεις. Μιλάμε για 52-58 μαθήματα με πολλές εργασίες τόσο θεωρία όσο και εργαστήρια και φυσικά πρακτική και διπλωματική στο τέλος. Εάν δεν βάλεις στερεές βάσεις και δεν πάρεις τα πράγματα σοβαρά τώρα, δεν θα τα καταφέρεις στο μέλλον. Εαν δεν είσαι διατεθειμένη δηλαδή να αφιερώσεις πολύ κόπο και χρόνο γιατί δεν σου αρέσει καθόλου η σχολή, τότε θα ήταν προτιμότερο να την αφήσεις, γιατί θα ξοδέψεις και άλλα χρόνια απο την ζωή σου για το τίποτα. Επίσης τίθεται και ηθικό ζήτημα. Σπουδάζεις μηχανικός. Θα έχεις ευθύνες, πολλές και σημαντικές μάλιστα, που σε πρώτη φάση θα αφορούν την υγεία συναδέλφων σου, των επιστημόνων που θα εργάζονται υπο την επίβλεψη σου,των τεχνικών που θα υλοποιούν τα σχέδια σου, και φυσικά τον απλό κόσμο που θα βασίζεται στα συστήματα που θα αναπτύσσεις. Τα λάθη σου μπορεί να κοστίσουν πολύ οπότε. Άρα...μην αγχώνεσαι, και πάρτα όλα με μια σειρά, με την πρέπουσα σοβαρότητα.Γιατί να ξέρεις οτι ειδικά σε μεγαλύτερα εξάμηνα δεν θα σου την χαρίζουν. Δεν θα υπάρχουν τα χαριστικά 5,γιατί οι καθηγητές θα θέλουν να σου τονίσουν οτι έχεις ευθύνες. Δεν μπορείς να πεις "ελάτε,το ψηλοκαταλαβαίνω". Υπάρχουν λάθη που θα σου μηδενίσουν κυριολεκτικά ακαριαία τον βαθμό,ακόμα και απλά εαν είναι. Οπότε τα κενά πληρώνονται. Τα μαθήματα θα βγουν εαν προσπαθήσεις, στο εγγυώμαι. Το πρόβλημα δεν είναι αυτό. Είναι κατά πόσο εσύ το θέλεις και κατά πόσο θα δείξεις τον δέοντα σεβασμό. Όχι σάλτσες, όχι βιασύνες, έχεις ευθύνες μόλις πάρεις το πτυχίο και αρχίσεις την δουλειά. Κάνε και 6 χρόνια εαν δεις οτι δεν μπορείς να τα περάσεις όλα έχοντας κάνει ένα αξιοπρεπές διάβασμα στο καθένα. Τι σημασία έχει ; Ξεκίνησες κάπως στραβά. Ε και ; Με την πρώτη δυσκολία θα τα παρατήσεις ;

Ρώτα φίλους που τα έχουν περάσει. Πες ρε τάδε, σε αυτό τι αξίζει να προσέξει κανείς κατά την γνώμη σου; Ποια είναι τα ουσιαστικά μέρη αυτού το μαθήματος ;Ρώτα και καθηγητές μέσα στο μάθημα ή σε email. Πες τους...Αυτό δεν το καταλαβαίνω, εξηγήστε το μου. Ζήτα το, μην το αφήσεις να περάσει απο το παράθυρο. Και εαν σου δώσουν απάντηση με όρους ή κάτι που δεν το κατανοείς ρώτα πάλι. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείται με αυτό. Ψάξε στο internet για κείμενα, για εικόνες για βίντεο. Ψάξε σε βιβλία. Κράτα σημειώσεις οργανωμένες με ότι θεωρείς οτι είναι χρήσιμο ή σημαντικό ή δεν θα μπορούσες να θυμάσαι και κάντες επανάληψη τακτικά για κάθε μάθημα. Και εννοείται εξασκήσου όσο περισσότερο γίνεται με ότι υλικό μπορείς να βρεις. Βάλτο καλά στο μυαλό σου τώρα και άστο να σε συνοδέψει για αργότερα. Ούτε στην πρώτη, ούτε στην δεύτερη ούτε στην 100η φορά πρέπει να τα παρατάς. Όλα αδύνατα φαντάζουν μέχρι να γίνουν. Μην ρωτάς εαν κάτι θα λειτουργήσει ή όχι, αν κάτι είναι έτσι ή όχι. Δοκίμασε το η ίδια,και βγάλε αναμφισβήτητα αποτελέσματα.

Οπότε στην ερώτηση σου...δεν ξέρω, μόνο εσύ μπορείς να απαντήσεις. Αξίζει; Σε εκφράζει ; Υπάρχει οτιδήποτε σου αρέσει ; Εαν ναι ή όχι, είσαι σίγουρη οτι είναι αντικειμενική άποψη αυτή ή απλά σε έχει ψυχοπλακώσει το οτι είναι πολλά και το οτι έχεις χάσει την μπάλα και βλέπεις οτι οι άλλοι τα πάνε καλύτερα ; Για αυτό λοιπόν. Ξεκίνα νορμάλ, πάρε τα βασικά μαθήματα που χρωστάς, δώσε προσοχή, δώσε τον καλύτερο εαυτό σου και δες στο τέλος εαν σου άρεσαν καθόλου. Τότε θα μπορείς να κρίνεις. Ελπίζω να είσαι εντάξει με οτι επιλέξεις εν τέλει, γιατί αυτό έχει σημασία.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,628 μηνύματα.
Φιλε εδω υπαρχουν περιπτωσεις οπου παιδια εβγαλαν τη σχολη με 1-2 ετη καθυστερηση και χρωστουσαν 20+ μαθηματα(μιλαω για πολυτεχνικες σχολες παντα).Περασε ολα τα μαθηματα των πρωτων 3 εξαμηνων που ειναι τα βασικα γι αρχη και με σκληρο διαβασμα καλυπτεις τα μαθηματα! Ολα αυτα ωστοσο αμα σου αρεσει η σχολη γτ αν δεν τοτε δεν αξιζει να προσπαθησεις!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top