Χρηματιστής

The Stock Broker

Νεοφερμένος

Ο Κιουλαφής Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
:bye: :bye: :bye:

Ένα πολυ ενδιαφέρον, κατα τη γνώμη μου, επάγγελμα είναι αυτο του Χρηματιστή.Θα ήθελα πολύ να το ακολουθήσω αλλα δυστιχός δεν ξέρω ποια σχολή πρεπεί να τελιώσω (ενα υπάρχει συγκεκριμένη σχολή γι'αυτη τη δουλεία) αλλα και γενικότερα τι εφόδια πρέπει να έχω για να μπορώ να γίνω ένας Χρηματιστής ? Εαν κάποιος απο εσας γνωρίζει κατι για το αντικείμενο θα ήταν μεγάλη μου ευχαρίστηση να με ενημερώσει. Ευχαριστώ πολυ για το χρόνο σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Οικονομολόγος λογικά.
Δεν υπάρχει κάποια σχολή χρηματιστών από όσο έχω ακούσει.
Δυστυχώς για κακή σου τύχη δε λειτουργεί και το Δίκτυο Νέστορ (για μία ακόμα φορά) ώστε να δεις ποια σχολή σε οδηγεί εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΥΘΥΜΗΣ

Νεοφερμένος

Ο ΕΥΘΥΜΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Υπαρχει και το
Τμήμα Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής ασσοε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stock Broker

Νεοφερμένος

Ο Κιουλαφής Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Φίλε Ευθύμη εχω την αίσθηση χωρις να είμαι απόλυτα σίγουρος πως το τμήμα λογιστικής και χρηματοοικονομικής ασχολείται με τη διαχείρισει των οικονομικών μονάδων μιας επιχείρισης (δεν είμαι και πολυ σιγουρος όμως ). Παντως εχώ ακουσει οτι στο εξωτερικό δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη σχολη αλλα δίνει κατι εξετάσεις(σαν διπλωμα οδηγησης φαντασου) προκημένου να γινει χρηματιστής, παντως στην Ελλαδα δν ξέρω τι ισχύει.

Ευχαριστω πολύ για το ενδιαφέρον πάντως.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g_free

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Τελειωνοντας καποια σχολη οικονομικων επιστημων και με το αναλογο μεταπτυχιακο λογιστικης-χρηματοοικονομικης γινεσαι χρηματιστης, επισης απο το αντιστοιχο τμημα του ΟΠΑ.

Εχε επισης υποψη σου οτι αναλογα με την σχολη και τον βαθμο πτυχιου εχεις προσβαση σε αναλογα μεταπτυχιακα(εντος κι εκτος Ελλαδος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,889 μηνύματα.
από το Τμ.Μαθηματικών είναι απίθανο; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
από το Τμ.Μαθηματικών είναι απίθανο; :hmm:
Καλά, από τα Μαθηματικά σχεδόν τα πάντα γίνεσαι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,889 μηνύματα.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Γιατι απο φιλολογος δεν γινεσαι χρηματιστης; Οτι θες γινεσαι απο οπου θες αρκει να σου αρεσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Γιατι απο φιλολογος δεν γινεσαι χρηματιστης; Οτι θες γινεσαι απο οπου θες αρκει να σου αρεσει.
Τα Αρχαία θα σου χρησιμεύσουν στο να αγοράσεις και να πουλήσεις μία μετοχή; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puma1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο puma1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Γιατι απο φιλολογος δεν γινεσαι χρηματιστης; Οτι θες γινεσαι απο οπου θες αρκει να σου αρεσει.

τι εννοεις για να καταλαβω???χρηματιστης για τον εαυτο σου?οπως λεμε λογιστης του εαυτου επειδη κανω μια φορολογικη δηλωση μονος μου?οπως λεμε διευθυντης του μινιμαρκετ μου, επειδη το διευθυνεις μονος σου,χωρις να εχεις παρει καποιον αποφοιτο Οργ. κ Διοικ. Επιχ.???
Αν εννοεις αυτο τοτε ολοι μας μπορουμε να γινουμε οτι θελουμε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Χαχαχα. Προφανως και οχι. Σε καμια περιπτωση παντως τα αρχαια δεν θα σου σταθουν εμποδιο στο να γινεις χρηματιστης.
Απο εκει και περα ο μαθηματικος εχει το πλεονεκτημα οτι σε οποιαδηποτε σχολη θετικων - τεχνολογικων - οικονομικων σπουδων και να μπει θα γνωριζει σιγουρα το απαραιτητο μαθηματικο υποβαθρο. Αυτο ομως ειναι και μειονεκτημα αφου δεν σου δινει την δυνατοτητα ειδικευσης. Ας πουμε για χρηματιστης οπως και να το κανουμε ο οικονομολογος θα ειναι σε καλυτερη θεση απο τον μαθηματικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g_free

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Aπο τμηματα εκτος οικονομικων επιστημων, γινεσαι κατι σαν ..."χρηματιστης". Με λιγα λογια εχεις προσβαση σε πολυ ανωτερα μεταπτυχιακα πανω στο αντικειμενο. Και φυσικα για εναν εργοδοτη αλλη βαρυτητα εχει ενα πτυχιο οικονομικων επιστημων και αλλη ενα οποιοδηποτε αλλο παρεμφερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stock Broker

Νεοφερμένος

Ο Κιουλαφής Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καταρχας ευχαριστώ για το χρονο σας και αυτα που μου ειπατε με βοηθησαν πραγματικα.Φίλε puma1991 όταν ενοώ χρηματιστής ενοώ το άτομο εκείνο το οποίο εργάζεται στο Χ.Α (Χρηματιστήριο Αθηνών) ως οικονομικός σύμβουλος επιχειρίσεων και υπεύθυνος για τη "κίνηση των μετοχών" των επιχειρίσεων αυτών. Λογικά απο κάποιο σχολη οικονομικών θα βγαίνει, το θέμα όμως είναι από ποιά διοτι υπαρχει π.χ η σχολή Λογιστικής Και Χρηματοοικονομικής του Παν. Αθηνών και το Οικονομικό Παν.Πειραιά. Κια τα δύο σου εξασφαλίζουν δίοδο εισαγωγής στο χρηματιστηριο ομως????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top