Χημικών μηχανικών ή Φυσικό;

Lydia555

Νεοφερμένος

Η Lydia555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας! Αρχικά να σας πω ότι μόλις τελείωσα την β λυκείου και επέλεξα να ακολουθήσω το 2ο πεδιο των θετικών επιστημών. Από όλα τα μαθήματα του πεδίου μου έχω αγαπήσει πολύ την φυσική και θα ήθελα να την ακολουθήσω και σε ακαδημαϊκό επίπεδο. Ωστόσο, όλοι οι γνωστοί μου μου λένε πως θα ήταν καλύτερο για εμένα να ακολουθήσω την καριέρα του χημικού μηχανικού (που είναι η δεύτερη επιλογή μου) αφού εάν γίνω φυσικός το πιο πιθανό είναι να είμαι άνεργη ή να κάμω ιδιαίτερα. Αντιθέτως, το τμήμα των χημικών μηχανικών σου προσφέρει άμεση επαγγελματική αποκατάσταση. Ιδανικά εγώ θα ήθελα να γίνω φυσικός και να ασχοληθώ με την έρευνα ( δεν με πειράζει να φύγω απ την Ελλάδα). Εσείς τι θα μου προτείνατε να ακολουθήσω; Την αγάπη μου για την φυσική ή την "ασφάλεια" των χημικών μηχανικών;
 

Ness

Νεοφερμένος

Η Ness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Γεια σας! Αρχικά να σας πω ότι μόλις τελείωσα την β λυκείου και επέλεξα να ακολουθήσω το 2ο πεδιο των θετικών επιστημών. Από όλα τα μαθήματα του πεδίου μου έχω αγαπήσει πολύ την φυσική και θα ήθελα να την ακολουθήσω και σε ακαδημαϊκό επίπεδο. Ωστόσο, όλοι οι γνωστοί μου μου λένε πως θα ήταν καλύτερο για εμένα να ακολουθήσω την καριέρα του χημικού μηχανικού (που είναι η δεύτερη επιλογή μου) αφού εάν γίνω φυσικός το πιο πιθανό είναι να είμαι άνεργη ή να κάμω ιδιαίτερα. Αντιθέτως, το τμήμα των χημικών μηχανικών σου προσφέρει άμεση επαγγελματική αποκατάσταση. Ιδανικά εγώ θα ήθελα να γίνω φυσικός και να ασχοληθώ με την έρευνα ( δεν με πειράζει να φύγω απ την Ελλάδα). Εσείς τι θα μου προτείνατε να ακολουθήσω; Την αγάπη μου για την φυσική ή την "ασφάλεια" των χημικών μηχανικών
Μην κοιτάς την επαγγελματική αποκατάσταση. Σημασία έχει να κάνεις κάτι που σου αρέσει. Αν σε ενδιαφέρει το Φυσικό τότε σου προτείνω να το επιλέξεις για τις σπουδές σου.
 

Jojo K

Νεοφερμένος

Η Jojo K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γεια σας! Αρχικά να σας πω ότι μόλις τελείωσα την β λυκείου και επέλεξα να ακολουθήσω το 2ο πεδιο των θετικών επιστημών. Από όλα τα μαθήματα του πεδίου μου έχω αγαπήσει πολύ την φυσική και θα ήθελα να την ακολουθήσω και σε ακαδημαϊκό επίπεδο. Ωστόσο, όλοι οι γνωστοί μου μου λένε πως θα ήταν καλύτερο για εμένα να ακολουθήσω την καριέρα του χημικού μηχανικού (που είναι η δεύτερη επιλογή μου) αφού εάν γίνω φυσικός το πιο πιθανό είναι να είμαι άνεργη ή να κάμω ιδιαίτερα. Αντιθέτως, το τμήμα των χημικών μηχανικών σου προσφέρει άμεση επαγγελματική αποκατάσταση. Ιδανικά εγώ θα ήθελα να γίνω φυσικός και να ασχοληθώ με την έρευνα ( δεν με πειράζει να φύγω απ την Ελλάδα). Εσείς τι θα μου προτείνατε να ακολουθήσω; Την αγάπη μου για την φυσική ή την "ασφάλεια" των χημικών μηχανικών;
Τελικά ποια σχολή αποφάσισες να δηλώσεις ως πρώτη επιλογή; (Είμαι και εγώ στην ακριβώς ίδια θέση και αν και έχω κατα 99% αποφασίσει ότι θα δηλώσω χημικών μηχανικών ως πρώτη επιλογή, σκέφτομαι μήπως είναι κρίμα που "παρατάω" τη φυσική και συγκεκριμένα τον τομέα της έρευνας στη σωματιδιακή φυσική που με ενδιαφέρει ιδιαίτερα)
 

Lydia555

Νεοφερμένος

Η Lydia555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Τελικά ποια σχολή αποφάσισες να δηλώσεις ως πρώτη επιλογή; (Είμαι και εγώ στην ακριβώς ίδια θέση και αν και έχω κατα 99% αποφασίσει ότι θα δηλώσω χημικών μηχανικών ως πρώτη επιλογή, σκέφτομαι μήπως είναι κρίμα που "παρατάω" τη φυσική και συγκεκριμένα τον τομέα της έρευνας στη σωματιδιακή φυσική που με ενδιαφέρει ιδιαίτερα)
Κοίτα, εγώ όπως είπα μόλις τελείωσα την β λυκείου και τώρα θα ξεκινήσω την Τρίτη. Αλλά το σκέφτηκα καλά και αποφάσισα να ακολουθήσω το πεδίο της φυσικής (και επίσης της έρευνας όπως και εσύ απ ό,τι είδα). Θεωρώ ότι είναι κρίμα να "παρατήσω" το πάθος μου και την αγάπη μου για την φυσική, ειδικά εάν σκεφτείς ότι δεν είμαστε πολλοί αυτοί που αγαπάμε το συγκεκριμένο πεδίο. Σου εύχομαι τα καλύτερα ό,τι και αν ακολουθήσεις πάντως!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,590 μηνύματα.
Κοίτα, εγώ όπως είπα μόλις τελείωσα την β λυκείου και τώρα θα ξεκινήσω την Τρίτη. Αλλά το σκέφτηκα καλά και αποφάσισα να ακολουθήσω το πεδίο της φυσικής (και επίσης της έρευνας όπως και εσύ απ ό,τι είδα). Θεωρώ ότι είναι κρίμα να "παρατήσω" το πάθος μου και την αγάπη μου για την φυσική, ειδικά εάν σκεφτείς ότι δεν είμαστε πολλοί αυτοί που αγαπάμε το συγκεκριμένο πεδίο. Σου εύχομαι τα καλύτερα ό,τι και αν ακολουθήσεις πάντως!
Να ακολουθησεις το παθος σου.
Η φυσικη και τα μαθηματικα ειναι οι ωραιοτερες επιστημες των θετικων.
Την ερευνα ομως εδω δεν θα την βρεις ευκολα ειναι σπανια
 

Lydia555

Νεοφερμένος

Η Lydia555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Να ακολουθησεις το παθος σου.
Η φυσικη και τα μαθηματικα ειναι οι ωραιοτερες επιστημες των θετικων.
Την ερευνα ομως εδω δεν θα την βρεις ευκολα ειναι σπανια
Ακόμα και αν δεν το βρω με την έρευνα, θα ασχοληθώ με αυτό που πραγματικά αγαπώ δηλαδή την φυσική, οπότε πάλι κερδισμένη βγαίνω 🙂
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,590 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top