Χημικών μηχανικών ΕΜΠ vs Μηχανικών Βιοϊατρικής ΠΑ.Δ.Α. vs Χημικό ΕΚΠΑ vs Βιοτεχνολογίας Γεωπονικού vs Φυτικής Παραγωγής Γεωπονικού Πανεπιστημίου

Scarlett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Scarlett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Γεια σας είμαι μαθήτρια της γ λυκείου από θετική κατεύθυνση και θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου πει την γνώμη του για τις παρακάτω σχολές
Χημικών μηχανικών ΕΜΠ
Μηχανικών βιοϊατρικής παδα
Χημικο ΕΚΠΑ
Βιοτεχνολογίας γεωπονικό
Φυτικής παραγωγής γεωπονικό
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Γεια σας είμαι μαθήτρια της γ λυκείου από θετική κατεύθυνση και θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου πει την γνώμη του για τις παρακάτω σχολές
Χημικών μηχανικών ΕΜΠ
Μηχανικών βιοϊατρικής παδα
Χημικο ΕΚΠΑ
Βιοτεχνολογίας γεωπονικό
Φυτικής παραγωγής γεωπονικό
Καλημέρα!! Όσον αφορά το χημικό εκπα είναι παααρα πολύ καλά και το θετικό είναι ότι δεν έχουμε ελλείψεις σε εργαστήρια κτλ. Είμαι πρώτο έτος αλλα από ότι βλέπω και ακούω και από παιδιά μεγαλύτερου έτους η σχολή βγαίνει στα 4 χρονια αν παρακολουθείς και γενικά λόγω των εργαστηρίων που είναι υποχρεωτικά δεν χάνεις τη ροη, ώστε να φτάνεις στην εξεταστική και να τα διαβάζεις όλα πρώτη φορά. Πέρα από αυτό είναι μια επιλογή που για πολλούς μπορεί να μην ήταν η 1η αλλα τελικά δεν το μετάνιωσαν γιατί πραγματικα σου δίνει παρα πολλές διεξόδους μετά όσον αφορά το επαγγελματικό κομμάτι (εκπαίδευση, νοσοκομεία, εργαστήρια, βιομηχανιες, δημόσιο τομέα)και ανάλογα με το τι σου αρέσει εξειδικεύεσαι με ένα μεταπτυχιακό. Τώρα σε σχέση με το χημικό μηχανικό δεν γνωρίζω πολλά για να σου πω. Το μόνο που ξέρω είναι ότι έχει περισσότερα μαθηματικά και αν δεν κάνω λάθος είναι 5 χρονια η σχολή
 

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Κατ'αρχην βλέπω πως μιλάς αποκλειστικά για σχολές Αθήνας.

Δεν ξέρω αν θέλεις να επεκταθεί η συζήτηση και σε άλλες πόλεις, ή θέτεις περιορισμό.

Όσον αφορά τις προπτυχιακές μου σπουδές, πρώτη επιλογή ειχα το βιολογικό, και δεύτερη το χημικό Κρήτης.

Πέρασα στο δεύτερο, και πραγματικά δεν το μετάνιωσα ποτέ, αν έκανα τώρα μηχανογραφικό, θα επέλεγα το ίδιο πράγμα.

Η χημεία, ως κεντρική επιστήμη, αφενός ξεκλειδώνει τα μυστικά του κόσμου γύρω μας, αφετέρου, έχει και πολύ μεγάλο εύρος πρακτικής εφαρμογής και επαγγελματικής αποκατάστασης.

Σχετικά με τα θετικά του Πανεπιστημίου Κρήτης, θα τα συζητήσουμε μόνο εφόσον το ζητήσεις.

Για το μεταπτυχιακό μου, διαλεξα το μεταπτυχιακό "χημεία τροφίμων", του τμήματος χημείας του ΕΚΠΑ. Πολύ ευχαριστημένος και από το αντικείμενο, και το πανεπιστήμιο, και τη ζωή στην Αθήνα.

Είμαι σε φάση τώρα, που προσπαθώ να εκκινήσω ενα διδακτορικό στη χημεία τροφίμων, στο τμήμα Επιστήμης και Διατροφής του Ανθρώπου στο γεωπονικό πανεπιστήμιο Αθηνών, γεγονός που με χαροποιεί αρκετά και ελπίζω όλα να πάνε κατ'ευχήν.

Οτιδήποτε χρειαστείς για αυτα τα τμήματα, ή με το πως διαφέρουν με άλλα που γράφεις, ή αν θέλεις να σου προτείνω εναλλακτικές που ισως σου ταιριάζουν, μη διστάσεις να στείλεις.
 

Scarlett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Scarlett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Καλημέρα!! Όσον αφορά το χημικό εκπα είναι παααρα πολύ καλά και το θετικό είναι ότι δεν έχουμε ελλείψεις σε εργαστήρια κτλ. Είμαι πρώτο έτος αλλα από ότι βλέπω και ακούω και από παιδιά μεγαλύτερου έτους η σχολή βγαίνει στα 4 χρονια αν παρακολουθείς και γενικά λόγω των εργαστηρίων που είναι υποχρεωτικά δεν χάνεις τη ροη, ώστε να φτάνεις στην εξεταστική και να τα διαβάζεις όλα πρώτη φορά. Πέρα από αυτό είναι μια επιλογή που για πολλούς μπορεί να μην ήταν η 1η αλλα τελικά δεν το μετάνιωσαν γιατί πραγματικα σου δίνει παρα πολλές διεξόδους μετά όσον αφορά το επαγγελματικό κομμάτι (εκπαίδευση, νοσοκομεία, εργαστήρια, βιομηχανιες, δημόσιο τομέα)και ανάλογα με το τι σου αρέσει εξειδικεύεσαι με ένα μεταπτυχιακό. Τώρα σε σχέση με το χημικό μηχανικό δεν γνωρίζω πολλά για να σου πω. Το μόνο που ξέρω είναι ότι έχει περισσότερα μαθηματικά και αν δεν κάνω λάθος είναι 5 χρονια η σχολή
Eυχαριστω πολύ για την απάντηση! Η αλήθεια είναι πως το χημικό θα ήταν η πρώτη μου επιλογή αν δεν φοβόμουν πως στην Ελλάδα υπάρχει μόνο η διέξοδος της εκπαίδευσης που πιστεύω δεν μου ταιριαζει
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κατ'αρχην βλέπω πως μιλάς αποκλειστικά για σχολές Αθήνας.

Δεν ξέρω αν θέλεις να επεκταθεί η συζήτηση και σε άλλες πόλεις, ή θέτεις περιορισμό.

Όσον αφορά τις προπτυχιακές μου σπουδές, πρώτη επιλογή ειχα το βιολογικό, και δεύτερη το χημικό Κρήτης.

Πέρασα στο δεύτερο, και πραγματικά δεν το μετάνιωσα ποτέ, αν έκανα τώρα μηχανογραφικό, θα επέλεγα το ίδιο πράγμα.

Η χημεία, ως κεντρική επιστήμη, αφενός ξεκλειδώνει τα μυστικά του κόσμου γύρω μας, αφετέρου, έχει και πολύ μεγάλο εύρος πρακτικής εφαρμογής και επαγγελματικής αποκατάστασης.

Σχετικά με τα θετικά του Πανεπιστημίου Κρήτης, θα τα συζητήσουμε μόνο εφόσον το ζητήσεις.

Για το μεταπτυχιακό μου, διαλεξα το μεταπτυχιακό "χημεία τροφίμων", του τμήματος χημείας του ΕΚΠΑ. Πολύ ευχαριστημένος και από το αντικείμενο, και το πανεπιστήμιο, και τη ζωή στην Αθήνα.

Είμαι σε φάση τώρα, που προσπαθώ να εκκινήσω ενα διδακτορικό στη χημεία τροφίμων, στο τμήμα Επιστήμης και Διατροφής του Ανθρώπου στο γεωπονικό πανεπιστήμιο Αθηνών, γεγονός που με χαροποιεί αρκετά και ελπίζω όλα να πάνε κατ'ευχήν.

Οτιδήποτε χρειαστείς για αυτα τα τμήματα, ή με το πως διαφέρουν με άλλα που γράφεις, ή αν θέλεις να σου προτείνω εναλλακτικές που ισως σου ταιριάζουν, μη διστάσεις να στείλεις.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα για άλλη πόλη εκτός από Αθήνα για αυτό ανέφερα τα συγκεκριμένα πανεπιστήμια.
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Eυχαριστω πολύ για την απάντηση! Η αλήθεια είναι πως το χημικό θα ήταν η πρώτη μου επιλογή αν δεν φοβόμουν πως στην Ελλάδα υπάρχει μόνο η διέξοδος της εκπαίδευσης που πιστεύω δεν μου ταιριαζει
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα για άλλη πόλη εκτός από Αθήνα για αυτό ανέφερα τα συγκεκριμένα πανεπιστήμια.
Σε καμία περίπτωση η εκπαίδευση δεν είναι η μόνη διέξοδος ενός χημικού. Με ένα μεταπτυχιακό μπορείς να ασχοληθείς με οτιδήποτε σου αρέσει περισσότερο πχ φάρμακα, τρόφιμα, ποτά, καλλυντικά, αρώματα κ.α.
 

Scarlett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Scarlett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Γεια σας είμαι μαθήτρια της γ λυκείου από θετική κατεύθυνση και θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου πει την γνώμη του για τις παρακάτω σχολές
Χημικών μηχανικών ΕΜΠ
Μηχανικών βιοϊατρικής παδα
Χημικο ΕΚΠΑ
Βιοτεχνολογίας γεωπονικό
Φυτικής παραγωγής γεωπονικό
Επαναφέρω το θέμα εάν κάποιος μπορεί να πει μερικά λόγια ακόμα για αυτές τις σχολές (εκτός του χημικού που με κάλυψαν οι απαντήσεις και ευχαριστώ πολύ)θα το εκτιμούσα παρά πολυυ ♥️
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,271 μηνύματα.
Επαναφέρω το θέμα εάν κάποιος μπορεί να πει μερικά λόγια ακόμα για αυτές τις σχολές (εκτός του χημικού που με κάλυψαν οι απαντήσεις και ευχαριστώ πολύ)θα το εκτιμούσα παρά πολυυ ♥️
Σε αδρές γραμμές :
Χημικοί μηχανικοί -> You better love math & physics, διότι όσο και να ξεγελάει ο τίτλος, αυτά δεν τα γλυτώνεις, και μάλιστα στην πιο βαριά μορφή τους. Μαθήματα όπως μεταφορά ορμής,θερμότητας,μάζας και γενικά ρευστομηχανική και μηχανική του συνεχούς είναι τρομερά απαιτητικά.

Η διαφορά με τους χημικους ; Οι χημικοί μηχανικοί σχεδιάζουν. Οι χημικοί όχι, προτιμούν να εστιάζουν στην βασική μελέτη, science for the sake of science. Εαν σε ενδιαφέρει λοιπόν το κομμάτι του σχεδιασμού και της υλοποίησης λύσεων σε πρακτικά προβλήματα,τότε οι χημικοί μηχανικοί είναι η καλύτερη επιλογή. Εαν δεν σε ενδιαφέρουν οι πρακτικές λεπτομέρειες για το πως πραγματοποιούνται οι θεωρίες των χημικών(και για αυτό τον λόγο χρειάζεσαι μπόλικα μαθηματικά και φυσική, διότι η υλοποίηση είναι ένα τεράστιο πρόβλημα, και για αυτό υπάρχει η ειδικότητα του χημικού μηχανικού), τότε πας χημικό. Ο χημικός π.χ. μπορεί να βρει ποια αντίδραση χρειάζεται για να παραχθεί ένα συγκεκριμένο ποιόν. Ο χημικός μηχανικός θα σχεδιάσει τα συστήματα, και θα προσαρμόσει την διαδικασία που απαιτούνται για την παραγωγή, έτσι ώστε να είναι εφικτή, μαζική , φτηνή, εύκολη, γρήγορη και αποδοτική.

Βιοιατρικών -> Εαν είσαι άτομο με πάρα πολλά ενδιαφέροντα, πολυμαθή δηλαδή, you are gonna love it. Διαφορετικά θα το μισήσεις. Μπορείς να πεις με σχετική ασφάλεια πως συνδυάζει τόσο φυσική,χημεία,υλικά,πληροφορική όσο και στοιχεία απο τις ειδικότητες του μηχανολόγου και του ηλεκτρολόγου μηχανικού. Γενικά είναι μια ειδικότητα μηχανικού που πατάει σε όλες τις άλλες επιστήμες, και αυτό είναι λογικό διότι εαν το καλοσκεφτείς και τι είναι το σώμα ; Ένα ελαστικό σώμα, που περιέχει ρευστά(αέρια και υγρά), και στερεά μέρη(οστά). Δηλαδή είναι ένα μηχανικό σύστημα, το οποίο ταυτόχρονα είναι ένας χημικός αντιδραστήρας που φιλοξενεί διάφορες βιοχημικές διεργασίες ,οπότε είναι και ένα χημικό σύστημα. Αλλά περιέχει και νευρικό σύστημα, που είναι ένα ηλεκτρικό σύστημα στην ουσία, αλλά και υπολογιστής λόγω της πιο αφηρημένης λειτουργίας του εγκεφάλου.

Προφανώς μπορούν να ειπωθούν πολλά παραπάνω απο αυτές τις γενικές προσεγγίσεις, αλλά αυτά σε πρώτη φάση πρέπει να τα έχεις υπόψιν και να ψαχτείς παραπάνω. Τώρα για τις άλλες σχολές δεν γνωρίζω κάτι, ας απαντήσει κάποιος άλλος.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,588 μηνύματα.
Γεια σας είμαι μαθήτρια της γ λυκείου από θετική κατεύθυνση και θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου πει την γνώμη του για τις παρακάτω σχολές
Χημικών μηχανικών ΕΜΠ
Μηχανικών βιοϊατρικής παδα
Χημικο ΕΚΠΑ
Βιοτεχνολογίας γεωπονικό
Φυτικής παραγωγής γεωπονικό
Ολες οι σχολες που αναφερεις ειναι εξαιρετικες και απο πλευρας αντικειμένου αλλα και εργασιας.
Βγαζοντας εξω την Βιοτεχνολογια γιατι εγω δεν ξερω τι κανουν εκει, θα πω οτι η χημεια ειναι μοναδικη επιστημη χωρις αντιπαλο και επιστημη της υλης τυπου πασπαρτου , παντου κολλαει.

Η μηχανικη της βιοιατρικης ειναι πολλα υποσχομενη για τα μεγαλυτερα εσοδα λογω αντικειμενου
και οι πιο πολλες πολυτεχνικες θελουν τετοια σχολη ή κατεθυνση.
Η χημικη μηχανικη ειναι η επιστημη της επεξεργασιας της υλης σε βιομηχανικο επιπεδο ,πολυ δημοφιλης στην ελλαδα. Οποιο πανεπιστημιο θελει να σωσει σχολη που πατωνει την μετονομαζει σε χημικων μηχανικων
Η φυτικης παραγωγης ειναι η εξαίρετη επιστημη ''ταιζω ανθρωπους και ζωα'' και πολυ επικαιρη.

Ολες οι σχολες εχουν καλο οραμα, εσυ δεν ξερω τι μπορεις περισσοτερο.
Aν σου αρεσουν μαθηματικα, φυσικη, τοτε:
Μηχανικων βιοιατρικης και χημικων μηχανικων.

Aν σου αρεσει η χημεια και η βιολογια τοτε:
Xημικο και φυτικης παραγωγης.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top