Χημικών Μηχανικών vs Μαθηματικό

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Ποιος μπορεί να πει τι θα γίνει σε 8 με 9 χρόνια; Κανείς! Όλοι λένε τα σημερινά δεδομένα γι΄αυτό διάλεξε κάτι που σου αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωσ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κωσ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Ναι αλλά και πάλι με τα σημερινά δεδομένα πάλι έχει τεράστια ανεργία ....και για αυτητη σχολή επειδή δεν περνάω την πόλη μου θα πρέπει να πληρώνουν οι γονείς μου για να σπουδάσω και δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να τους βάλω να πληρώνουν με τεράστια δυσκολία θα το κάνουν για μια σχολή που υπάρχει τεράστια πιθανότητα με τα σημερινά δεδομένα να μην μπορέσω να βρω δουλειά σε κάτι σχετικό με αυτό που έχω σπουδάσει.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Διάλεξε κάτι που σ΄αρέσει και μπορούν να "βγουν" οικονομικά οι γονείς σου (μια και αυτός ο παράγοντας είναι πολύ σημαντικός) ΑΛΛΑ αν κάτι έχει ανεργία σήμερα δεν σημαίνει ότι θα έχει και σε 10 χρόνια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polkiu

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Polkiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 829 μηνύματα.
Εγώ βασικά που το σκεφτόμουν για χημικος μηχανικός μάλλον δεν θα τη δηλώσω λόγω τεράστιας ανεργίας...από όσους ρωτάω φοιτητς που έχω τελειώσει άλλους μηχανικούς μεγαλύτερης ηλικίας που έρχονται σε επαφή αλλά και με διάφορους ειδικούς μου έχουν πει ότι είναι μια σχολή με τεράστια ανεργία δηλαδή η εξέλιξη αυτού του επαγγέλματος ουσιαστικά έχει πεθάνει τα ίδια και για την Ευρώπη στην οποία υπάρχει ανεργία στο συγκεκριμένο τομέα και δεν υπάρχει μεγάλη ζήτηση σε σχέση με άλλους μηχανικούς...δεν ξέρω η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί αρκετά αλλά μάλλον δεν θα το δηλώσω Γ αυτό τν λόγο...τ γνώμη έχετε????
Εδώ θα διαφωνήσω. Η εξέλιξη της του επαγγέλματος δεν έχει μεθάνει διότι η χημεία είναι από τις πιο εξελίξημες επιστήμες στην εποχή μας. Στην Ελλάδα όντως υπάρχει μεγάλο ποσοστό ανεργίας όπως γίνεται και με τους υπόλοιπους μηχανικούς ( ίσως με εξαίρεση τους ναυπηγούς) ωστόσο στην Ευρώπη υπάρχει ιδιαίτερη ζήτηση του μηχανικού αυτού ( ίσως την μεγαλύτερη) και ιδιαίτερα σε χώρες εκτός Ευρώπης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top