Χημικών Μηχανικών ΕΜΠ vs Βιολογίας Κρήτης vs Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής Θράκης

asympathistos

Νεοφερμένος

Ο asympathistos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
χρειαζομαι οπωσδηποτε βοηθεια!χημικοι μηχανικοι εμπ,βιολογικό κρητης ή μοριακή βιολογια ξανθης?η ιατρικη ηταν το ονειρο μου αλλα τη εχασα...αξιζει να φυγω γερμανια ή αγγλια ή να παω σε καποια απο τις προαναφερθεισες σχολες?ποια ειναι καλυτερη επιλογη(στην ελλαδα) απο ολες τις αποψεις(πληθυσμος νεων,ποιοτητα σπουδων)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Aν έχεις τη δυνατότητα να φύγεις φύγε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asympathistos

Νεοφερμένος

Ο asympathistos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
τι εννοεις?εξωτερικο η επαρχια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Eξωτερικό για ιατρική που είπες ότι θες:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foit satm emp

Νεοφερμένος

Ο foit satm emp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
χρειαζομαι οπωσδηποτε βοηθεια!χημικοι μηχανικοι εμπ,βιολογικό κρητης ή μοριακή βιολογια ξανθης?η ιατρικη ηταν το ονειρο μου αλλα τη εχασα...αξιζει να φυγω γερμανια ή αγγλια ή να παω σε καποια απο τις προαναφερθεισες σχολες?ποια ειναι καλυτερη επιλογη(στην ελλαδα) απο ολες τις αποψεις(πληθυσμος νεων,ποιοτητα σπουδων)?
αν μπορεις να φυγεις φυγε!κ οι 2σχολες ειναι δυσκολο να σε αποκαταστησουν επαγγελματικα!ειδικα οι χημικοι μηχανικοι.αλλος τροπος?ξαναδωσε..παντως μην εγκαταλειπεις το ονειρο σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick_ts

Νεοφερμένος

Ο nick_ts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
αν μπορεις να φυγεις φυγε!κ οι 2σχολες ειναι δυσκολο να σε αποκαταστησουν επαγγελματικα!ειδικα οι χημικοι μηχανικοι.αλλος τροπος?ξαναδωσε..παντως μην εγκαταλειπεις το ονειρο σου!


Εισαι λαθος εδω, αλλά με μια αναζητηση μπορεις να βρεις πληροφοριες για τους χημικους μηχανικους και το μελλον/αποκατασταση τους σε ελλαδα (και κυριως εξωτερικο). Μη δινετε μεγαλη βαση στις αερολογιες που κυκλοφορουν και γινονται "αστικοι μυθοι".;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foit satm emp

Νεοφερμένος

Ο foit satm emp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Εισαι λαθος εδω, αλλά με μια αναζητηση μπορεις να βρεις πληροφοριες για τους χημικους μηχανικους και το μελλον/αποκατασταση τους σε ελλαδα (και κυριως εξωτερικο). Μη δινετε μεγαλη βαση στις αερολογιες που κυκλοφορουν και γινονται "αστικοι μυθοι".;)
ειμαι στο εμπ κ γνωριζω πολλους πτυχ χημ.μηχ και ολοι μα ολοι ειναι πολυ απογοητευμενοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick_ts

Νεοφερμένος

Ο nick_ts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
ειμαι στο εμπ κ γνωριζω πολλους πτυχ χημ.μηχ και ολοι μα ολοι ειναι πολυ απογοητευμενοι

Ο,τιδηποτε και αν τελειωσεις, αν δεν το ψαξεις και δεν το κυνηγησεις, δεν προκειται να βρεις κατι καλο για το μελλον. Προερχομαι απο οικογενεια με χημικους μηχανικους στο στενο της περιβαλλον, και σε διαβεβαιωνω πως τα πραγματα δεν ειναι καθολου ετσι οπως στα περιγραφουν/τα περιγραφεις.

Δεν ειπα οτι στην Ελλαδα δεν υπαρχει κορεσμος του επαγγελματος (πως αλλωστε μια χωρα με σχεδον μηδενικη σοβαρη βιομηχανια να εξασφαλισει τους χημ.μηχ.?), αλλά ειναι ενας απο τους κλαδους με τις μεγαλυτερες διεξοδους και με εφαρμογη σε συγχρονα πεδια (ενεργεια, περιβαλλον, βιοχημικη μηχανικη κ.λπ.).

Εξαλλου δε, αν καποιος αφιερωσει 5 χρονια απο τη ζωη του για τη σχολη αυτη (θελει αρκετο και σοβαρο διαβασμα για να την τελειωσει), καλλιστα μπορει να συνεχισει με μεταπτυχιακο στο εξωτερικο, οπου οι χημικοι μηχανικοι θεωρουνται οι κατεξοχην καλοπληρωμενοι πτυχιουχοι μεταξυ της πλειοψηφιας των επαγγελματων.

Στην παρακατω ιστοσελιδα μπορεις να βρεις πολλα ενδιαφεροντα για τους μηχανικους αν ασχοληθεις:

https://www.dol.gov/

Κλεινοντας, να αναφερω οτι οι χημικοι μηχανικοι εχουν δικαιωμα για ολες τις βασικες υπογραφες των μηχανικων, αλλά και εκτος αυτου, ειναι η μονη επιστημη μηχανικης που μπορει να σε βοηθησει να βρεθεις απο στελεχος βιομηχανικων επιχειρησεων (πετρελαϊκων, φυσικου αεριου, χαλυβα κ.λπ.), μεχρι στην οχθη πιο θετικων επιστημων (φαρμακευτικη, ιατρικη κ.λπ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLaZy8

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 462 μηνύματα.
υπάρχει κανένας άλλος που να αμφιταλαντεύεται μεταξύ Βιολογίας και χημικών μηχανικών;

είχα φάει κόλλημα με την Βιολογία από το γυμνάσιο ακόμα, όμως τώρα σιγά σιγά άρχισα να σκέφτομαι για χημικός μηχανικός
έχει καλύτερη αποκατάσταση από τους βιολόγους... σε επίπεδο εξωτερικού οι χημικοί μηχανικοί είναι από τους πιο ακριβοπληρωμένους (έτσι ξέρω τουλάχιστον αν είμαι άκυρη πείτε το δεν έχω πρόβλημα)... στη σχολή θα έχω μπόλικη χημεία (τέλεια για μένα) αλλά και πολλά μαθηματικά και φυσική (ναι μεν είμαι καλή σε αυτά... αλλά δεν μου αρέσουν)... και σχεδόν καθόλου Βιολογία :(

αντιθέτως Βιολογία θα έχω μπόλικη βιολογία και χημεία (γιουπιιιι).... αλλά, ποιο θα είναι το μέλλον μου; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αποκατάσταση
Μπαχαχαχαχα καλο, εχεις χουμορ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
υπάρχει κανένας άλλος που να αμφιταλαντεύεται μεταξύ Βιολογίας και χημικών μηχανικών;

είχα φάει κόλλημα με την Βιολογία από το γυμνάσιο ακόμα, όμως τώρα σιγά σιγά άρχισα να σκέφτομαι για χημικός μηχανικός
έχει καλύτερη αποκατάσταση από τους βιολόγους... σε επίπεδο εξωτερικού οι χημικοί μηχανικοί είναι από τους πιο ακριβοπληρωμένους (έτσι ξέρω τουλάχιστον αν είμαι άκυρη πείτε το δεν έχω πρόβλημα)... στη σχολή θα έχω μπόλικη χημεία (τέλεια για μένα) αλλά και πολλά μαθηματικά και φυσική (ναι μεν είμαι καλή σε αυτά... αλλά δεν μου αρέσουν)... και σχεδόν καθόλου Βιολογία :(

αντιθέτως Βιολογία θα έχω μπόλικη βιολογία και χημεία (γιουπιιιι).... αλλά, ποιο θα είναι το μέλλον μου; :(

Αφου εχεις κολλημα με βιολογια μπορεις αν τελειωσεις τους χημικους μηχανικους να εξειδικευτεις (μονο εξωτερικο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top