Χημεία vs Μοριακή Βιολογία & Γενετική

ΛΙΑ ΠΑΤΣΙΑΤΖΗ

Νεοφερμένος

Η ΛΙΑ ΠΑΤΣΙΑΤΖΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
ειναι οι δυο αγαπημενες μου σχολες και η αιτια που πηγα θετικη
μ'αρεσουν και οι δυο το ιδιο αλλα φοβαμαι πως στην μοριακη χρειαστει πολλα χρονια για να την τελειωσω διοτι ειναι δυσκολη σχολη (οπως λενε ολοι:'() στην χημεια δεν ισχυει το ιδιο νομιζω :):):)
πειτε μου λιγο τισ γνωμεσ σας :jumpy::jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yoooo!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Σκέφτομαι... Ν' απαντήσω/Να μην απαντήσω; :xixi:

Κοίταξε, είναι θέμα γούστων αυτά.
Έθεσες την διαφορά των χρόνων σπουδής - περιττό κατ' εμέ, καθώς δεν το λαμβάνω καθόλου υπόψην. Αναλογίσου, ωστόσο, τι διατίθεσαι να "θυσιάσεις" για το καθένα.
Αφού σ' αρέσουν και τα δύο το ίδιο, απομένει να δεις τον οδηγό σπουδών -αν δεν το 'χεις ήδη κάνει- και να προσέξεις τα μαθήματα που προσφέρονται σε κάθε σχολή.
Σκεψου και με τι μπορείς να... ασχοληθείς, ως απόφοιτος της μιας ή της άλλης σχολής.
Η διαφορά είναι λεπτή. Και η γνώμη μου στο θέμα, δεν μπορεί να είναι καθαρά αντικειμενική.
Καλές επιτυχίες σου εύχομαι! Έχεις χρόνο να τα σκεφτείς αυτά - (Ναι, είμαι -δυστυχώς- άτομο της τελευταίας στιγμής :'().
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Εγώ θα προτιμούσα μοριακή με 1000! Αλλά εσύ διάλεξε ό,τι σου αρέσει πραγματικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi_Panay

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η evi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
στην μοριακη ειναι πολυ δυσκολη εη επαγγελματικη αποκατασταση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Μπορείς να πας εξωτερικό!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi_Panay

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η evi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
ναι σιγουρα,αλλα αυτο φανταζει καπως δυσκολο ειδικα αν ο αλλος δεν εχει την οικονομικη ευχερεια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
ναι,σε αυτό έχεις δίκιο:)...αλλά γενικά αυτό το επάγγελμα στο εξωτερικό έχει μεγάλες προοπτικές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zaxosm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
what? Αν το θεσουμε ετσι στενομυαλα "πας στο εξωτερικο" θα χασουμε τη μπαλα Μαρακι. Νομιζεις οτι στο εξωτερικο ειναι τοσο ροδινα τα πραγματα?
Σιγουρα ειναι καλυτερα απο το Ελλαντα αλλα δεν ειναι αυτη η λυση....!
Αν το θεσουμε ετσι τοτε καθε επαγγελμα εχει και δουλεια! Γιατι αν δε βρουμε εδω θα βρουμε στο εξωτερικο!

Ο κολλητος μου φιλος σπουδαζει μοριακη βιολογια και πηγε επειδη γουσταρε τρελα! Κατα τ'αλλα ηξερε οτι υπαρχει ανεργια. Απλα ομπαμπας του εργαζεται σε φαρμακευτικη εταιρεια και μπορει καπως να τον προωθησει στη δουλεια!

Δυστυχως ομως αν δεν εχεις καποιον γνωστο τα πραγματα ειναι δυσκολα!

Φιλικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Μοριακή Βιολογία είναι και εμένα όνειρό μου.:xixi:
Αυτά τα δύο θέματα μπορούν να σε βοηθήσουν μιας και έχουν αρκετές απαντήσεις. https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=39630
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=48989

Στο εξωτερικό σαφώς και τα πράγματα είναι καλύτερα αλλά δεν παύουν να υπάρχουν και άλλες δυσκολίες.

Εγώ θα σου πρότεινα απλά να ψάξεις τις σχολές καλύτερα. Μπες στα σαιτς τους να διαβάσεις κάποια πράγματα...και αυτό που θα σε τραβήξει περισσότερο να το κάνεις.
Είναι και δύο σχολές που σχετικά συνδυάζονται κάπως.
Για μένα η Μοριακή μπορεί να σου ανοίξει περισσότερες πόρτες σε σχέση με το Χημικό, που φυσικά έχεις και από εκεί πολλές καλές λύσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakoulias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Εγω δεν θα σου απαντησω καθαρα υποκειμενικα καθως ηδη εχω δηλωσει μοριακη στην οποια κατα 99% περναω...Δεν θα σου συνιστουσα το χημικο γιατι περα απο την κλασσικη δουλεια του καθηγητη δεν υπαρχουν πολλες αλλες ευκαιριες...Οχι οτι στην μοριακη ειναι καλυτερα( προς το παρον ) τα πραγματα αλλα πιστευω οτι το αντικειμενο της ειναι πολυ πιο πρωτοπορο και ενδιαφερον απο οτι της απλης χημειας.Και γενικα πρεπει να αποφασισεις τι σου αρεσει πιο πολυ και μονο με βαση αυτο να επιλεξεις.Θεματα οπως η δυσκολια της σχολης και λοιπα χαριτωμενα ειναι κατα την γνωμη μου ασημαντα και δεν πρεπει να σε επηρεαζουν...Γιατι πολυ απλα ειναι κριμα να κανεις λαθος επιλογη και μετα να χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο απλα και μονο λογω της δυσκολιας της σχολης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Al.Nik

Νεοφερμένος

Ο Al.Nik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Eγω ψηφίζω χημεία και όχι μοριακή βιολογία !

Και αυτό , γιατί νομίζω οτι η χημεία (σαν επιστήμη) έχει περισσότερους διεξόδους απο οτι η βιολογία (στην Ελλάδα τουλάχιστον) , παρόλο που η βιολογία είναι πιο γρήγορα εξελισσόμενη επιστήμη .

Πάντως το αντικείμενο είναι ενδιαφέρον σε κάθε περίπτωση .

Όσο για την σύγκριση δυσκολίας μεταξύ των 2 τμημάτων δεν τίθεται κάτι τέτοιο .
Κάθε σχολή έχει δύσκολα και εύκολα . Τίποτα δεν είναι ευκολότερο ή δυσκολότερο .
... είναι 3ο βάθμια εκπαίδευση σε κάθε περίπτωση !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakoulias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Eγω ψηφίζω χημεία και όχι μοριακή βιολογία !

Και αυτό , γιατί νομίζω οτι η χημεία (σαν επιστήμη) έχει περισσότερους διεξόδους απο οτι η βιολογία (στην Ελλάδα τουλάχιστον) , παρόλο που η βιολογία είναι πιο γρήγορα εξελισσόμενη επιστήμη .

Πάντως το αντικείμενο είναι ενδιαφέρον σε κάθε περίπτωση .

Όσο για την σύγκριση δυσκολίας μεταξύ των 2 τμημάτων δεν τίθεται κάτι τέτοιο .
Κάθε σχολή έχει δύσκολα και εύκολα . Τίποτα δεν είναι ευκολότερο ή δυσκολότερο .
... είναι 3ο βάθμια εκπαίδευση σε κάθε περίπτωση !



Η χημεια στην Ελλαδα εχει σαν διεξοδους την δουλεια του καθηγητη κυριως. Απο εκει και περα υπαρχουν καποιες ευκαιριες για δουλειες σε τιποτα εργοστασια με φοβερα ωραρια ή τπτ τετοιο.Μην νομιζεις δλδ οτι εχει περισσοτερες διεξοδους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Al.Nik

Νεοφερμένος

Ο Al.Nik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Η χημεια στην Ελλαδα εχει σαν διεξοδους την δουλεια του καθηγητη κυριως. Απο εκει και περα υπαρχουν καποιες ευκαιριες για δουλειες σε τιποτα εργοστασια με φοβερα ωραρια ή τπτ τετοιο.Μην νομιζεις δλδ οτι εχει περισσοτερες διεξοδους...

Λοιπόν μπορείς να εργαστείς εκτός απο καθηγητής στην βιομηχανία .
Εκτος αυτού υπάρχει η κλινική χημεία , η χημεία τροφίμων , οινολογια . . .

και καλές καρέκλες όπως χημείο του κράτους (αλλά χρειάζεσαι πολλά "χαρτιά" εκεί)

Επίσης ως καθηγητής μπορείς να γίνεις δημόσιος υπάλληλος αλλά και ως φροντηστής !

Eίναι αρκετά για μένα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΙΑ ΠΑΤΣΙΑΤΖΗ

Νεοφερμένος

Η ΛΙΑ ΠΑΤΣΙΑΤΖΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
οταν λες κλινικη χημεια τι ακριβως εννοεις?

δεν το εχω ψαξει καλα ακομη με τισ διεξοδους του χημικου
:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Al.Nik

Νεοφερμένος

Ο Al.Nik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
οταν λες κλινικη χημεια τι ακριβως εννοεις?

δεν το εχω ψαξει καλα ακομη με τισ διεξοδους του χημικου
:(

GOOGLARE Κλινική χημεία . (https://el.science.wikia.com/wiki/Κλινική_Χημεία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΙΑ ΠΑΤΣΙΑΤΖΗ

Νεοφερμένος

Η ΛΙΑ ΠΑΤΣΙΑΤΖΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ !!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Al.Nik

Νεοφερμένος

Ο Al.Nik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.

Lia Geo

Νεοφερμένος

Η Lia Geo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Έχω το ίδιο ερώτημα και ακόμα δεν έχω καταλήξει!! θα με βοηθούσαν οι απόψεις σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top