Φυσικό vs Πληροφορική

Dimitra91

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ερώτηση: Δεν βρισκω τις πληροφοριες για τις διαφορες σχολες που καποτε υπηρχαν.Που πηγαν? Θα βγαλω περιπου 15000-16000 μορια και ειμαι αναμεσα σε δυο σχολες. Φυσικη και Πληροφορική. Μου αρεσει η Πληροφορικη αλλα δεν ξερω τι κανουν στα διαφορα πανεπιστημια πχ προγραμματισμο? γενικά για τους υπολογιστές? κλπ. δεν ξερω επισης για επαγγελματικη αποκατασταση και στα δυο. Εκτος απο καθηγητης τι αλλο υπάρχει? μπορω να διοριστώ στο δημοσιο?
Οποιος μπορει ας βοηθήσει:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

strage

Νεοφερμένος

Ο SG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ερώτηση: Δεν βρισκω τις πληροφοριες για τις διαφορες σχολες που καποτε υπηρχαν.Που πηγαν? Θα βγαλω περιπου 15000-16000 μορια και ειμαι αναμεσα σε δυο σχολες. Φυσικη και Πληροφορική. Μου αρεσει η Πληροφορικη αλλα δεν ξερω τι κανουν στα διαφορα πανεπιστημια πχ προγραμματισμο? γενικά για τους υπολογιστές? κλπ. δεν ξερω επισης για επαγγελματικη αποκατασταση και στα δυο. Εκτος απο καθηγητης τι αλλο υπάρχει? μπορω να διοριστώ στο δημοσιο?
Οποιος μπορει ας βοηθήσει:jumpy:

Θέλει πολλή συζήτηση. Πάντως η Φυσική ανοίγει ασφαλώς περισσότερες "πόρτες". Γατί να αποκλείσεις π.χ. τη Σεισμολογία ή την Αστροφυσική ή τη Φυσική Υψηλών Ενεργειών (CERN) κλπ?
Μάλλον πρέπει να προβληματισθείς σε βάθος. Ευχαρίστως να σε βοηθήσω περισσότερο αν θέλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ptsiotakis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ptsiotakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Δε μπορώ να πιστέψω οτι σε αυτή τη συγκυρία, ένας φυσικός στην Ελλάδα μπορεί να αποτακαταθεί στην Ελλάδα, πιο εύκολα απο έναν πληροφορικό.

Πάντως πολύ μεγάλη σημασία έχει και το τι σου αρέσει, γιατί μόνο τότε θα είσαι καλός σε αυτό που κάνεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sabbath

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΑΝΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Φυσικη με 1000 μην το σκεφτεσε........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gmethe

Νεοφερμένος

Ο gmethe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Προσωπικη εμπειρία...
Έδωσα πανελλήνιες 98 και πέρασα στο Φυσικό Κρήτη. Παρόλαυτα ξαναέδωσα με σκοπό να μπώ σε σχολή με καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση γιατι φοβόμουνα με το Φυσικό θα δυσκολευόμουνα να βρώ εργασία. Την δέυτερη χρονιά (..Δέσμες...) πέρασα πληροφορική...
Αααα, ξέχασα να πώ ότι είχα στημένο φροντιστήριο για καθηγητής αλλά ποτέ δεν είχα σκεφτεί να διδάξω... Τέσπα, με αρκετή δυσκολία και διάβασμα κατάφερα να τελειώσω και να κάνω MSc στα οικονομικά μαθηματικά.
Βρήκα πολύ άνετα δουλειά και στον οικονομικό τομέα για δύο χρόνια και τώρα δουλεύω στις τηλεπικοινωνίες...(ααα κάνω και μαθήματα στο φροντιστήριο).

Αν και τρελαινόμουνα για την Φυσική επέλεξα να πάω στην πληροφορική για πιο σίγουρη δουλειά...Ακόμα και τώρα , επειδή κρατάω επαφές, οι απόφοιτοι δεν δυσκολεύονται ιδιαίτερα να βρούν δουλειά ακόμα και αυτοί που δεν έχουν μαστερ...Άλλωστε στην τωρινή μου δουλειά τα οικονομικά δεν τα χρησιμοποιώ τόσο.Πάντως ουτε στιγμή δεν μετάνιωσα για την επιλογή μου να ξαναδώσω.

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι οι σχολές Πληροφορικής( εγώ στο ΟΠΑ) μετράνε ακόμα στην αγορά εργασίας και η ανάπτυξη της τεχνολογίας δύσκολα θα σταματήσει.. Για το Φυσικό δεν μπορώ να πώ , αλλά πιστεύω υπάρχουν αρκετοι εδώ να εκφέρουν την γνώμη τους.. Βασικά είναι και εσύ τι θές να κάνεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
οντως,με την πληροφορικη θα εχεις καλυτερες προοπτικες αποκαταστασης.
στο φυσικο θα ειχες αν ησουν σε αλλη χωρα,εδω δεν υπαρχει μεγαλη ζητηση εκτος απο καθηγητης(που και αυτο μονο σε φροντιστηριο,το δημοσιο γεμισε πια).
βεβαια ειναι τι σου αρεσει περισσοτερο,μην αποκλεισεις κατι που σου αρεσει μονο και μονο επειδη θα δυσκολευτεις να βρεις δουλεια.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vortex

Νεοφερμένος

Ο Vortex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Νομιζω οτι πρεπει να σου πω κατι..
Θα σου φανει περιεργο αλλα στην ιδια ακριβως θεση υπηρξα κι εγω πριν καποια χρονια!
με μια μικρη διαφορα.. Εγω περασα στην σχολη "πληροφορικη Ιωαννινων" παντα μου αρεσαν οι υπολογιστες και ιδιαιτερα ο προγραμματισμος. τον πρωτο μου υπολογιστη τον αγορασα οταν ημουν 7 χρονων, φυσικα οι μονοι τοτε που απασχολουσαν τον εαυτο τους με αυτα ηταν καποιοι σε μεγαλες επιχειρησεις και γραφεια που δουλευαν υπολογιστες με ενα μονο προγραμμα ( καθως τοτε δεν υπηρχε ο σκληρος δισκος και ολα ηταν μεσα σε κασσετες ) η μανια μοθ με τους υπολογιστες διαρκως αυξανοταν και στην δευτερα γυμνασιου ειχα ηδη πτυχιο προγραμματιστη απο την Microsoft.
Ξεχασα να αναφερω οτι καθ'ολη την διαρκεια των σχολικων μου χρονων ετρεφα αμειωτο και αληθινο ενδιαφερων και για την "μητερα των επιστημων" οπως αποκαλειται.. την Φυσικη (Λατρευα που η ατιμη μπορουσε να εξηγησει οποιαδηποτε απορια κι αν ειχα!)
Ετσι οταν εκανα μηχανογραφικο εβαλα Πληροφορικη και φυσικη( με αυτην την σειρα) οχι πως αγαπουσα πιο πολυ την πληροφορικη αλλα "ειχε πιο υψηλη βαση". με αποτελεσμα να περασω στην πληροφορικη. Εμεινα ενα χρονο σε εκεινη την σχολη μεχρι που συνηδητοποιησα για τι ειμαι φτιαγμενος. το δειλημα ηταν τρομερο. Αποφασισα να αλλαξω σχολη και να παω στην φυσικη γιατι καταλαβα πως απλα πιο πολυ απο τον εαυτο μου θα μπορουσα να δωσω σε αυτον τον τομεα. Μαλωσα ακομα και με τον πατερα μου γιατι αυτος σαν καλος πατερας ηθελε την καλυτερη επαγγελματικη μου αποκατασταση και τοτε στην πληροφορικη εβγαινες και σε 1 ωρα εβρισκες δουλεια.
Τωρα ειναι ολα καλα, ειμαι πραγματικα ευτυχισμενος γιατι κανω αυτο που με γεμιζει. Ειμαι φυσικος και εκμεταλευομαι τις γνωσεις μου στον προγραμματισμο. ειμαι ερευνητης και ασχολουμαι με την υπολογιστικη φυσικη ( προσομοιωνω φυσικα φαινομενα). Επισης ειμαι καθηγητης και προσπαθω να μεταλαμπαδευσω αυτην την μαγεια της φυσικης στους μαθητες μου.. ( και νομιζω οτι μεχρι τωρα τα καταφερνω!!!)
Ολα αυτα στα ειπα για να σου πω ενα πραγμα : Μην ακους κανεναν. ψαξε βαθια μεσα σου και δες τι ειναι αυτο που θα σε εκανε να ζεις μια αυτυχισμενη και γεματη ζωη. μην κοιτας τα λεφτα γιατι αυτα θα ερθουν μονο αν κλεψεις ή αγαπας πραγματικα αυτο που κανεις. ( Δεν πιστευω να θελεις το πρωτο??) Ονειρεψου την ζωη σου και θα βρεις την λυση στο προβλημα σου.
και να θυμασαι παντα ενα πραγμα. οι καιροι ειναι δυσκολοι - αν θελεις οικονομικη ανεση - γινε ο καλυτερος του ειδους σου - μονο αυτοι που αγαπανε αυτο που κανουν γινονται οι καλυτεροι του ειδους τους.
Ελπιζω να μπορεσα να κατευθυνω λιγακι την σκεψη σου.. προς τα μεσα σου..
και να θυμασαι οτι ειναι πολυ σημαντικο να βρεις τι θελεις σε αυτη την ηλικια που εισαι. πολλοι ειναι 30, 40 και ακομα δεν ξερουν τι θελουν.
Καλη τυχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GEORGE96

Νεοφερμένος

Ο GEORGE96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ερώτηση: Δεν βρισκω τις πληροφοριες για τις διαφορες σχολες που καποτε υπηρχαν.Που πηγαν? Θα βγαλω περιπου 15000-16000 μορια και ειμαι αναμεσα σε δυο σχολες. Φυσικη και Πληροφορική. Μου αρεσει η Πληροφορικη αλλα δεν ξερω τι κανουν στα διαφορα πανεπιστημια πχ προγραμματισμο? γενικά για τους υπολογιστές? κλπ. δεν ξερω επισης για επαγγελματικη αποκατασταση και στα δυο. Εκτος απο καθηγητης τι αλλο υπάρχει? μπορω να διοριστώ στο δημοσιο?
Οποιος μπορει ας βοηθήσει:jumpy:

εχω ακριβος το ιδιο προβλημα αυτη την στιγμη
και θελω να σε ρωτησω σε ποια σχολη μπηκες τελικα και ποιες οι εντυπωσεις σου :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top