Φυσικό ή Μαθηματικό;

Φυσικό ή Μαθηματικό;
Multiple votes are allowed. Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 18)
  • Φυσικό

  • Μαθηματικό

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Zifi17

Νεοφερμένος

Η Zifi17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Λοιπόν επειδή βρίσκομαι σε δίλλημα
Θέλω φυσικό η μαθηματικό
Δικαιούμαι μεταγραφή η οποία φέτος είναι μέχρι 2750 μόρια
Το φυσικό για να περάσω στην πόλη που θέλω χρειάζομαι να πέσει 389 μόρια ώστε να έρθω με μεταγραφή ενώ το μαθηματικό 69μορια μόνο ...
Φυσικό σαφώς και μου αρέσει περισσότερο αλλά είναι πιο σίγουρο το μαθηματικό για την μεταγραφή
Και εγώ δεν θέλω τόσο να αλλάξω πόλη αν και οι γονείς μου δεν έχουν θέμα
Πιστεύετε ότι φέτος είναι δυνατόν να πέσει το φυσικό 389 μόρια ενώ πέρυσι έπεσε 1000
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Μην μπερδεύεσαι, πέρυσι έπεσε 1000 μόρια εν πολλοίς και γιατί ανοίξαν άλλα δύο φρέσκα τμήματα φυσικής στην επικράτεια.

Επίσης, γιατί να πας φυσικό όταν μπορείς να πας μαθηματικό; :Ρ
 

Zifi17

Νεοφερμένος

Η Zifi17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Η φυσική Μαρεσει παρά πολύ και στο μαθηματικό δεν υπάρχει σχεδόν καν σαν μάθημα ... ενώ φυσικό έχει μέσα και φουκ μαθηματικά όποτε θα τα έχω και τα δυο ....
Δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση φέτος με όσα έγιναν να πέσει 389 μόρια το φυσικό;
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
αφου λες σου αρεσει το φυσικο πιο πολυ δεν καταλαβαινω το νοημα του ερωτηματος??ενταξει και στο μαθηματικο υπαρχει μαθημα κλασικη μηχανικη και μηχανικη ρευστων ως επιλογης που βλεπεις λιγο φυσικη.γελαω βεβαια που λες οτι στο φυσικο κανουνε φουλ μαθηματικα.τα κανουνε με στυλ εφαρμοσμενο και σε καμια περιπτωση δεν μαθαινεις κανονικα μαθηματικα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

δηλαδη για να σου δωσω να καταλαβεις στην κλασικη μηχανικη μαθαινεις οτι η ροπη ειναι το εξωτερικο γινομενο της αποστασης με τη δυναμη.Μαθαινεις για στροφορμη,μαθαινεις για κυκλικες τροχιες,ελλειπτικες και παει λεγοντας απο τη σκοπια των μαθηματικων βεβαια αλλα και παλι κατι μαθαινεις.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
δηλαδη για να σου δωσω να καταλαβεις στην κλασικη μηχανικη μαθαινεις οτι η ροπη ειναι το εξωτερικο γινομενο της αποστασης με τη δυναμη.Μαθαινεις για στροφορμη,μαθαινεις για κυκλικες τροχιες,ελλειπτικες και παει λεγοντας απο τη σκοπια των μαθηματικων βεβαια αλλα και παλι κατι μαθαινεις.

Η απόσταση μεταξύ ποιών; Επίσης η απόσταση δεν είναι διάνυσμα για να πάρεις το εξωτερικό της γινόμενο.
Αλλά το point είναι οτι τα μαθαίνεις ήδη απο το λύκειο. No new physics there,μόνο τα μαθηματικά εργαλεία αλλάζουν :P.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Τα οποία τα μαθαίνεις ήδη απο το λύκειο. No new physics there,μόνο τα μαθηματικά αλλάζουν :P
μαθαινεις στο λυκειο για εξωτερικο γινομενο??εδω εσωτερικο γινομενο δεν εχουν ιδεα τι ειναι,μαθαινουν και εξωτερικο γινομενο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
μαθαινεις στο λυκειο για εξωτερικο γινομενο??εδω εσωτερικο γινομενο δεν εχουν ιδεα τι ειναι,μαθαινουν και εξωτερικο γινομενο.

Yπολογίζουν εκφυλισμένες εκδοχές του εξωτερικού γινομένου σε 2 διαστάσεις .
Το οποίο είναι ικανοποιητικό σαν επίπεδο για να καταλάβει κανείς το νόημα της ροπής που είναι ο σκοπός στο πλαίσιο του μαθήματος της φυσικής. Η εισαγωγή του εξωτερικού γινομένου αποτελεί απλά την γενίκευση στις 3.Το οποίο δεν προσθέτει ιδιαίτερα κάποια παραπάνω φυσική πληροφορία .
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Yπολογίζουν εκφυλισμένες εκδοχές του εξωτερικού γινομένου σε 2 διαστάσεις .
Το οποίο είναι ικανοποιητικό σαν επίπεδο για να καταλάβει κανείς το νόημα της ροπής που είναι ο σκοπός στο πλαίσιο του μαθήματος της φυσικής. Η εισαγωγή του εξωτερικού γινομένου αποτελεί απλά την γενίκευση στις 3.Το οποίο δεν προσθέτει ιδιαίτερα κάποια παραπάνω φυσική πληροφορία .
κι ομως αντιλαμβανεσαι καλυτερα με εξωτερικο γινομενο τη σημασια αυτων των διανυσματικων μεγεθων.στο λυκειο το μετρο της ροπης το υπολογιζεις και θες παντα μα παντα το r με τη δυναμη F να σχηματιζουν γωνια 90 μοιρων.Με το εξωτερικο γινομενο καταλαβαινεις οτι κατι τετοιο δεν χρειαζεται.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Λοιπόν επειδή βρίσκομαι σε δίλλημα
Θέλω φυσικό η μαθηματικό
Δικαιούμαι μεταγραφή η οποία φέτος είναι μέχρι 2750 μόρια
Το φυσικό για να περάσω στην πόλη που θέλω χρειάζομαι να πέσει 389 μόρια ώστε να έρθω με μεταγραφή ενώ το μαθηματικό 69μορια μόνο ...
Φυσικό σαφώς και μου αρέσει περισσότερο αλλά είναι πιο σίγουρο το μαθηματικό για την μεταγραφή
Και εγώ δεν θέλω τόσο να αλλάξω πόλη αν και οι γονείς μου δεν έχουν θέμα
Πιστεύετε ότι φέτος είναι δυνατόν να πέσει το φυσικό 389 μόρια ενώ πέρυσι έπεσε 1000

Long story short...
Εαν περάσεις φυσικό που θες κομπλέ .
Εαν περάσεις μαθηματικό παρακολούθησε το,και εαν δεν σου αρέσει χτυπάς ένα 10% μπας και αλλάξεις το επόμενο έτος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

κι ομως αντιλαμβανεσαι καλυτερα με εξωτερικο γινομενο τη σημασια αυτων των διανυσματικων μεγεθων.στο λυκειο το μετρο της ροπης το υπολογιζεις και θες παντα μα παντα το r με τη δυναμη F να σχηματιζουν γωνια 90 μοιρων.Με το εξωτερικο γινομενο καταλαβαινεις οτι κατι τετοιο δεν χρειαζεται.

Τι εννοείς ; Ούτως η άλλως την ίδια διαδικασία κάνει και η πράξη του εξωτερικού γινομένου .
Ανέλυσε την δύναμη σε δυο κάθετα μεταξύ τους διανύσματα . Η συνιστώσα του διανύσματος της δύναμης που είναι παράλληλη με την διεύθυνση του ευθυγράμμου τμήματος, που ενώνει το σημείο εφαρμογής της και τον άξονα περιστροφής είναι μηδέν, αφού AXB = 0 εαν A||B .

Δεν χρειάζεσαι εξωτερικό γινόμενο για να αντιληφθείς αυτό το γεγονός όμως,είναι ήδη πολύ προφανές. Άρα δεν προσφέρει κάτι τόσο τρομερό σαν γνώση που ήδη δεν το ήξερες απο το λύκειο. Ούτε με το εξωτερικό γινόμενο υπερπηδάς κάποια περιττή απαίτηση . Μάλιστα πουθενά τα βιβλία δεν απαιτούν οτι η εφαρμοζόμενη δύναμη θα είναι σε γωνία 90 μοίρες με το διάνυσμα της απόστασης. Απλά λένε οτι μόνο αυτή η συνιστώσα έχει νόημα να υπολογιστεί,και η άλλη δίνει 0 ροπή .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Zifi17

Νεοφερμένος

Η Zifi17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
αφου λες σου αρεσει το φυσικο πιο πολυ δεν καταλαβαινω το νοημα του ερωτηματος??ενταξει και στο μαθηματικο υπαρχει μαθημα κλασικη μηχανικη και μηχανικη ρευστων ως επιλογης που βλεπεις λιγο φυσικη.γελαω βεβαια που λες οτι στο φυσικο κανουνε φουλ μαθηματικα.τα κανουνε με στυλ εφαρμοσμενο και σε καμια περιπτωση δεν μαθαινεις κανονικα μαθηματικα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

δηλαδη για να σου δωσω να καταλαβεις στην κλασικη μηχανικη μαθαινεις οτι η ροπη ειναι το εξωτερικο γινομενο της αποστασης με τη δυναμη.Μαθαινεις για στροφορμη,μαθαινεις για κυκλικες τροχιες,ελλειπτικες και παει λεγοντας απο τη σκοπια των μαθηματικων βεβαια αλλα και παλι κατι μαθαινεις.

Από ότι ξέρω μαθαίνεις όσα μαθηματικά μαθαίνουν και στο μαθηματικό τα πρώτα δυο έτη .
Το φυσικό στα πρώτα έτη έχει περισσότερα μαθηματικά μέσα παρά φυσική ....
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Από ότι ξέρω μαθαίνεις όσα μαθηματικά μαθαίνουν και στο μαθηματικό τα πρώτα δυο έτη .
Το φυσικό στα πρώτα έτη έχει περισσότερα μαθηματικά μέσα παρά φυσική ....
δεν νομιζω.πολυ γενικολογα πραγματα μαθαινεις.
 

Zifi17

Νεοφερμένος

Η Zifi17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Η απόσταση μεταξύ ποιών; Επίσης η απόσταση δεν είναι διάνυσμα για να πάρεις το εξωτερικό της γινόμενο.
Αλλά το point είναι οτι τα μαθαίνεις ήδη απο το λύκειο. No new physics there,μόνο τα μαθηματικά εργαλεία αλλάζουν :P.

Ισχύει αυτό....
Καλά βέβαια και αποκτάς και καινούργιες γνώσεις στην φυσική τα οποία δεν τα είχες λυκείο αλλά ναι τα μαθηματικά εργαλεία αλλάζουν περισσότερο .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Από ότι ξέρω μαθαίνεις όσα μαθηματικά μαθαίνουν και στο μαθηματικό τα πρώτα δυο έτη .
Το φυσικό στα πρώτα έτη έχει περισσότερα μαθηματικά μέσα παρά φυσική ....

επισης το νόημα του ερωτήματος είναι ότι δεν ξέρω τι να διαλέξω διότι δεν μου αρέσει και τόσο ούτε η ιδέα να αλλάξω πόλη .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

δεν νομιζω.πολυ γενικολογα πραγματα μαθαινεις.


διαφωνώ .
Ο καθηγητής μου που μου έκανε φέτος μαθηματικά στα ιδιαίτερα έχει σπουδάσει φυσικός .
Οι φυσικοί μπορούν να διδάξουν μαθηματικά ενώ οι μαθηματικοί δεν μπορούν φυσική .
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Ισχύει αυτό....
Καλά βέβαια και αποκτάς και καινούργιες γνώσεις στην φυσική τα οποία δεν τα είχες λυκείο αλλά ναι τα μαθηματικά εργαλεία αλλάζουν περισσότερο .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


επισης το νόημα του ερωτήματος είναι ότι δεν ξέρω τι να διαλέξω διότι δεν μου αρέσει και τόσο ούτε η ιδέα να αλλάξω πόλη .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


διαφωνώ .
Ο καθηγητής μου που μου έκανε φέτος μαθηματικά στα ιδιαίτερα έχει σπουδάσει φυσικός .
Οι φυσικοί μπορούν να διδάξουν μαθηματικά ενώ οι μαθηματικοί δεν μπορούν φυσική .

Το point μου δεν ήταν να σου πω οτι δεν αποκτάς γνώσεις . Αλλά να δείξω στον Ευκλείδη πως εαν θεωρεί οτι οι φυσικοί μαθαίνουν μαθηματικά της πλάκας,το ίδιο ισχύει πάνω κάτω και για τους μαθηματικούς όσον αφορά στην φυσική . Και για του λόγου το αληθές,έχω δει φυσικούς που ξέρουν τέλεια τα μαθηματικά τους,όποια είναι αυτά που χρειάζονται και χρησιμοποιούν ανάλογα το πεδίο τους . Αντίθετα οι μαθηματικοί που έχουν αίσθηση της φυσικής δεν είναι τόσοι πολλοί . Προσεγγίζουν περισσότερο μηχανικά τα προβλήματα παρά διαισθητικά .Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό,αλλά δεν είναι ούτε και απόλυτα καλό . Ωστόσο έχουν το καλό οτι έχουν αναπτύξει την ικανότητα να σκέφτονται το ίδιο πρόβλημα με πολλούς και διαφορετικούς τρόπους .

Τον φυσικό τον ενδιαφέρει να αναγνωρίσει,να ταυτοποιήσει τα φυσικά φαινόμενα,τις αλληλεπιδράσεις,τις δυνάμεις και τις μεταξύ τους σχέσεις στο σύστημα που παρατηρεί . Μόλις το κάνει η επίλυση των εξισώσεων που προκύπτουν, βλέποντας το σε τελική ανάλυση,είναι κάτι που θα απασχολήσει τους μαθηματικούς ή έναν υπολογιστή(σε ρεαλιστικά προβλήματα) . Πρόκειται και για ποσοτική αλλά και ποιοτική μελέτη .

Κάποιες θεωρίες στυλ κβαντική φυσική,φυσική υψηλών ενεργειών,αφήνουν χώρο για πολλά μαθηματικά καθώς μαθηματικές θεωρίες βρίσκουν άμεση εφαρμογή .Όπου και να πας δεν θα απογοητευτείς θαρρώ .Αλλά όλα αυτά είναι θεωρητικα,σημασία έχει που θα περάσεις σε πρώτη φάση και τι θα κάνεις μετά . Πάντως μην τρελαίνεσαι,βλέποντας κάνοντας ;) .

Μπορούν να διδάξουν με κάποιο κατάλληλο διδακτορικό .
Απλά δύσκολα θα δεις μαθηματικό να έχει μεταστραφεί σε καθαρή φυσική και να πιάνει τέτοια aspects,και θα έλεγα ποτέ να κάνουν κάτι σε στυλ εφαρμοσμένου φυσικού .Είναι πιο "εγκεφαλικοί" τύποι,για αυτό και μπορούν να μελετάνε μαθηματικά 4 ετη συνεχόμενα . Άλλοι βαριούνται και θέλουν να βλέπουν και άλλα πράγματα παράλληλα.

Το πιο ισχυρό εργαλείο ρεαλιστικά πάντως για έναν φυσικό είναι οι διαφορικές εξισώσεις & γραμμική άλγεβρα/ανάλυση & η στατιστική .Τα υπόλοιπα...είναι για πολύ συγκεκριμένα προβλήματα και θέματα της θεωρητικής φυσικής .
 

Zifi17

Νεοφερμένος

Η Zifi17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Έγινε θα το σκεφτώ σοβαρά πάντως
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια .
 
Top