Φυσικό Πάτρας vs Γεωλογία Αθήνας

GreenEve

Νεοφερμένος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύμη (Εύβοια). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Βασικά θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με αυτές τις δύο σχολές...:hmm: Και κυρίως απο τους αντίστοιχους φοιτητές...
Ποιά θα διαλέγατε εσείς; και γιατί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xdf21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
ειχα περασει Γεωλογια Πατρας, πηγα για ενα εξαμηνο και φετος ξαναεδωσα.Αν δεν εχεις προβλημα διαμονης θα σου προτεινα Φυσικο, προσφερει πιο πολλες επαγγελαμτικες επιλογες απο την γεωλογια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GreenEve

Νεοφερμένος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύμη (Εύβοια). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Ευχαριστώωω... Είμαι ακόμα υπο σκέψη.... Απλά θεωρώ ότι είναι δύσκολη σχολή το φυσικό και ότι μάλλον δεν θα την τελειώσω ποτέ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παναγιώτης_Σ

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θράκης και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Ευχαριστώωω... Είμαι ακόμα υπο σκέψη.... Απλά θεωρώ ότι είναι δύσκολη σχολή το φυσικό και ότι μάλλον δεν θα την τελειώσω ποτέ....

Η Φυσική είναι πολύ δύσκολη πράγματι και σε σχέση με τη δυσκολία που έχει ως σχολή, η επαγγελματική αποκατάσταση της είναι επίσης δύσκολη. Εγώ έχω τελειώσει τη γεωλογία στη Θεσσαλονίκη. Η σχολή πολύ ενδιαφέρουσα, μέτριας δυσκολίας έως δύσκολη, μα με κακή αποκατάσταση. "Η γεωλογία είναι όμορφο ταξίδι, αλλά χωρίς επιστροφή" συνήθιζα να λέω. Κάνε ό,τι νομίζεις. Αν πιστεύεις οτι η Φυσική θα σε δυσκολέψει πολύ, θα πρότεινα τη γεωλογία, αλλά μόνο αν σου αρέσει. Αν δε σου αρέσει, καλύτερα διάλεξε κάτι άλλο. Γενικά καλό θα ναι να διαλέξεις με βάση τι σου αρέσει, πολύ απλό το βρίσκω και σε γλιτώνει από πονοκεφάλους, τωρινούς και μελλοντικούς. Αν δεν υπάρχουν εναλλακτικές, γεωλογία Αθήνας και βλέπεις. Νομίζω θα είναι πιο ανώδυνα. Καλή τύχη!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GreenEve

Νεοφερμένος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύμη (Εύβοια). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Η Φυσική είναι πολύ δύσκολη πράγματι και σε σχέση με τη δυσκολία που έχει ως σχολή, η επαγγελματική αποκατάσταση της είναι επίσης δύσκολη. Εγώ έχω τελειώσει τη γεωλογία στη Θεσσαλονίκη. Η σχολή πολύ ενδιαφέρουσα, μέτριας δυσκολίας έως δύσκολη, μα με κακή αποκατάσταση. "Η γεωλογία είναι όμορφο ταξίδι, αλλά χωρίς επιστροφή" συνήθιζα να λέω. Κάνε ό,τι νομίζεις. Αν πιστεύεις οτι η Φυσική θα σε δυσκολέψει πολύ, θα πρότεινα τη γεωλογία, αλλά μόνο αν σου αρέσει. Αν δε σου αρέσει, καλύτερα διάλεξε κάτι άλλο. Γενικά καλό θα ναι να διαλέξεις με βάση τι σου αρέσει, πολύ απλό το βρίσκω και σε γλιτώνει από πονοκεφάλους, τωρινούς και μελλοντικούς. Αν δεν υπάρχουν εναλλακτικές, γεωλογία Αθήνας και βλέπεις. Νομίζω θα είναι πιο ανώδυνα. Καλή τύχη!! :D

Σε ευχαριστώ...
Η αλήθεια είναι ότι από την πρώτη γυμνασίου ήταν αυτό που ήθελα να σπουδάσω... Είναι η σχολή που μου αρέσει περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη... Και προς αυτήν κατευθύνομαι άλλωστε... Θα περάσω και από τους πρώτους...
Αλλά, ναι , όπως λες δεν υπάρχει επαγγελματική αποκατάσταση, πιστεύω γιατί δεν της έχουν δώσει την πρέπουσα σημασία ως επιστήμη και επειδή οι ίδιοι οι επιστήμονες της δεν προσπαθούν και πολύ... Οι φίλοι και συγγενείς προσπαθούν να με μεταπείσουν και να πάω έστω για μηχανικός περιβάλλοντος...
Δεν ξέρω...
Αν επιτρέπεις, εσύ τώρα ως πτυχιούχος, τι κάνεις σκοπεύεις να κάνεις;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Παρεμφερείς ειδικότητες με τους γεωλόγους αλλά σε μηχανικό είναι οι ειδικότητες των Μηχανικών Μεταλλείων-Μεταλλουργών (μόνο ΕΜΠ) και Μηχανικών Ορυκτών Πόρων (μόνο Πολυτεχνείο Κρήτης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Commander

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
γεια σας παιδια, επειδη βλεπω να συσχετιζεται το γεωλογικο με το φυσικο, θα ηθελα να ξερω αν το γεωλογικο εχει πολλα μαθητα φυσικης και την δυσκολια τους....επειδη εχω καποια θεματακια με την φυσικη (β λυκειου) τι θα μου προτεινατε; να επιλεξω η οχι το γεωλογικο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Commander

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
καποιος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Το φυσικο υπαρτερει κατα πολυ ντου γεωλογικου. Οι φυσικοι και πιο ευκολα διοριζονται και ολα τα μαθηματα της ειδικοτητας τους μπορουν να διδαξουν εν αντιθεσει με τους γεωλογους που αν και ανηκουν στον κλαδο φυσικων, δεν μπορουν να διδαξουν ολα τα μαθηματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,844 μηνύματα.
..όμως πρόκειται για 2 διαφορετικές επιστήμες της φύσης, που συναντιούνται στο μονοπάτι των μαθηματικών. Σαν θετικός επιστήμονας και ο Γεωλόγος, μπορεί να σταθεί σε Χημεία, Φυσική και υποθετικά σε Μαθηματικά. Νομίζω και σε Προγραμματισμό. Όμως ο Φυσικός εμβαθύνει πολύ περισσότερο στην Φυσική και στην διατύπωσή της, τα Μαθηματικά. Επίσης, χρησιμοποιεί και ένα σημαντικό εργαλείο της Φυσικής, που είναι ο Προγραμματισμός. Μέχρι και θεωρητική χημεία ξέρει προκειμένου να κατανοήσει την Κβαντομηχανική, την Ατομική και Μοριακή Φυσική,.. Νομίζω ότι σε κάποια Τμήματα Φυσικής διδάσκουν και Χημεία Υλικών, Βιοφυσικές,...κλπ. Άρα υπάρχουν πολλές ομοιότητες. Το ζητούμενο είναι τι θέλει ο ενδιαφερόμενος. Η φυσική ως επιστήμη θέλει κυρίως ..προχωρημένα μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
..όμως πρόκειται για 2 διαφορετικές επιστήμες της φύσης, που συναντιούνται στο μονοπάτι των μαθηματικών. Σαν θετικός επιστήμονας και ο Γεωλόγος, μπορεί να σταθεί σε Χημεία, Φυσική και υποθετικά σε Μαθηματικά. Νομίζω και σε Προγραμματισμό. Όμως ο Φυσικός εμβαθύνει πολύ περισσότερο στην Φυσική και στην διατύπωσή της, τα Μαθηματικά. Επίσης, χρησιμοποιεί και ένα σημαντικό εργαλείο της Φυσικής, που είναι ο Προγραμματισμός. Μέχρι και θεωρητική χημεία ξέρει προκειμένου να κατανοήσει την Κβαντομηχανική, την Ατομική και Μοριακή Φυσική,.. Νομίζω ότι σε κάποια Τμήματα Φυσικής διδάσκουν και Χημεία Υλικών, Βιοφυσικές,...κλπ. Άρα υπάρχουν πολλές ομοιότητες. Το ζητούμενο είναι τι θέλει ο ενδιαφερόμενος. Η φυσική ως επιστήμη θέλει κυρίως ..προχωρημένα μαθηματικά.
Μαθε τοτε οτι στο σχολειο οι γεωλογοι παιρνουν με α΄ αναθεση μονο γεωγραφια και μετα τα αλλα μαθηματα με β΄ αναθεσηhttps://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi...6-anatheseis-mathimatwn-pe04-01-02-03-05.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top