Γενικό -  Φροντιστήρια Β λυκείου

Nickymtss

Νεοφερμένος

Η Nickymtss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Είμαι μαθήτρια της Α λυκείου και προς το παρόν έχω αρχίσει έκθεση σε φροντιστήριο και συνεχίζω τα αγγλικά (τα οποία τελειώνουν τον Δεκέμβριο)...Ομως έχω μια άλλη απορία ????...

Από του χρόνου που θα είμαι στην Β λυκείου, έχω κανονίσει για ιδιαίτερα στα αρχαία και θα συνεχίσω και την έκθεση στο φροντιστήριο. Δεν ξέρω αν χρειάζεται να αρχίσω και κοινωνιολογια ή ιστορία...Κυρίως το μάθημα της κοινωνιολογιας, μου είναι παντελώς άγνωστο ως προς τον τρόπο εξέτασης στις πανελλήνιες και δεν ξέρω αν μπορώ να την βγάλω στην Β λυκείου χωρίς φροντιστήριο (να σημειωθεί ότι τώρα γράφω 20 με απλό διάβασμα αλλά δεν ξέρω αν αρκεί αυτό και για μεγαλύτερες τάξεις).


Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όποιον προσφερθεί να βοηθήσει:alljumpy:
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Είμαι μαθήτρια της Α λυκείου και προς το παρόν έχω αρχίσει έκθεση σε φροντιστήριο και συνεχίζω τα αγγλικά (τα οποία τελειώνουν τον Δεκέμβριο)...Ομως έχω μια άλλη απορία ????...

Από του χρόνου που θα είμαι στην Β λυκείου, έχω κανονίσει για ιδιαίτερα στα αρχαία και θα συνεχίσω και την έκθεση στο φροντιστήριο. Δεν ξέρω αν χρειάζεται να αρχίσω και κοινωνιολογια ή ιστορία...Κυρίως το μάθημα της κοινωνιολογιας, μου είναι παντελώς άγνωστο ως προς τον τρόπο εξέτασης στις πανελλήνιες και δεν ξέρω αν μπορώ να την βγάλω στην Β λυκείου χωρίς φροντιστήριο (να σημειωθεί ότι τώρα γράφω 20 με απλό διάβασμα αλλά δεν ξέρω αν αρκεί αυτό και για μεγαλύτερες τάξεις).


Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όποιον προσφερθεί να βοηθήσει:alljumpy:

Είμαι μαθήτρια της τρίτης λυκείου στη θεωρητική. Είσαι ακόμα πρώτη λυκείου, οπότε έχουν καιρό μέχρι να αλλάξουν κάτι στην κοινωνιολογία τύπου αύξηση της ύλης ή να μπουν παραθέματα όπως στην ιστορία. Αυτά τα μαθήματα είναι περισσότερο προσωπικό διάβασμα. Στο φροντιστήριο σε κατευθύνουν, σου λένε από εκεί μέχρι εκεί να το ξέρεις για την επόμενη φορά. Δεν πρέπει να σε αγχωνει σαν μάθημα, πάντως δεν ταυτίζεται απόλυτα με το βακε ούτε την πολιτική παιδεία. Κυρίως στην β λυκείου σου προτείνω να το διαβασεις, αλλά προς τη μέση της χρονιάς. Επίσης, υπάρχουν και βοηθήματα που έχουν ερωτησεις και διάφορα άλλα, για να το κατανοήσεις πιο εύκολα.
 

Nickymtss

Νεοφερμένος

Η Nickymtss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εσύ έκανες κάποιο είδος "καλοκαιρινών" σε αυτά τα μαθήματα (κοινωνιολογια και ιστορία)? Επίσης, καλή επιτυχία για φέτος και εύχομαι να περάσεις όπου επιθυμείς!
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Εσύ έκανες κάποιο είδος "καλοκαιρινών" σε αυτά τα μαθήματα (κοινωνιολογια και ιστορία)? Επίσης, καλή επιτυχία για φέτος και εύχομαι να περάσεις όπου επιθυμείς!
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Ναι το καλοκαίρι που μας πέρασε είχα κάνει κάποια θερινά, αλλά κυρίως είναι θέμα από μόνο σου να κάτσεις να διαβάσεις. Πλέον δεν κάνω, γιατί κατάλαβα τον τρόπο που πρέπει να γράφω πηγές και είμαι καλή στην αποστήθιση (πραγματικά όταν λένε ότι το θέλουν έτσι όπως είναι μέσα ,δεν αστειεύονται!!). Θα σου πρότεινα να κάνεις φροντιστήριο και σε περίπτωση που πέσεις σε καθηγητή στο σχολείο, περίπτωση,δηλαδή να μην κάνει τίποτα μέσα στην τάξη. Εύχομαι και σε εσένα να περάσεις εκεί που θες:jumpy:(σε εσάς θα μετράει 10% ο βαθμός και των τριών τάξεων, οπότε καλύτερα να επικεντρωθείς στο να βγάλεις καλούς βαθμούς στην πρώτη και β κυρίως, λυκείου)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top